سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۲:۱۱:۱۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۳ مهر ۱۳۹۵در ۶:۴۳ ب.ظ تعداد بازدید: 406 بازدید کد خبر:61208 چاپ خبر

امام حسین(ع)، حریت و آگاهی بخشی

0

حاج محمد رضایی

دیداری سه ساعته با مردی که روزگاری جنگ را دیده است و با عمق جان حقیقت جنگ میان ظالم و مظلوم را درک کرده است،قدری سخت است چرا که آنقدر حرف برای نوشتن از میان گفتن هایش داریم که گاه باید ساعت ها در آن تامل نمود و بعد به نگارش درآورد. اما امروز تنهابخش […]

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%b1%d8%b6%d8%a7%db%8c%db%8c

دیداری سه ساعته با مردی که روزگاری جنگ را دیده است و با عمق جان حقیقت جنگ میان ظالم و مظلوم را درک کرده است،قدری سخت است چرا که آنقدر حرف برای نوشتن از میان گفتن هایش داریم که گاه باید ساعت ها در آن تامل نمود و بعد به نگارش درآورد.

اما امروز تنهابخش هایی از سخنان جانباز دوران دفاع مقدس حاج محمد رضایی را انتخاب می کنیم که از تاریخ دفاع مقدس به واقعه ی کربلاء می رسد و درمیان این دو واقعه ی تاریخی نقاط اشتراکی پیدا می کند از جمله آنکه فرق است میان (مظلومی که ظلم را بپذیرد) و (مظلومی که درمقابل ظلم می ایستد) و “مظلوم ظلم ستیز” نام می گیرد.

نذر رسانه ای
جمعی رسانه ای شنوای سخنان این چهره سیاسی استان است.
او از نقش مطبوعات می گوید برای آگاهی بخشی و اصلاح گری در جامعه و آنکه جای “نذر رسانه ای” در صفحات رسانه خالی است که چه خوب است اهالی مطبوعات سهم خویش را برای رضایت سید و سالار شهیدان امام حسین(ع)،با پرداختن به این برهه تاریخی مهم ایفاء کنند،اتفاقی که شاید سال هاست بخشی از رسانه از آن غافل بوده است.

”مظلوم ظلم ستیز”
محمدرضایی آگاهی بخشی در کنار حریت را آنقدر مهم می داند که تاکید می کند حریت بدون آگاهی، نتیجه مثبتی ندارد و اگر دین را درست نشناسیم چه بسا سر از سپاه یزید دربیاوریم!

وی تاکید کرد:کربلاء ، ظرفیت انسانها را نشان داد و در حقیقت نمایش ظرفیت و قابلیت های انسان را از یزید تا حسین(ع) به نمایش میگذارد.

رضایی معرفت به عاشورا و محرم را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: پرداختن به خطبه های امام حسین (ع)و روضه های حضرت زینب(س)می تواند راه چگونه معرفی کردن این تاریخ را به ما نشان بدهد.

محمدرضایی با اظهار تاسف از برخی مداحی ها و اشعاری که تلاش می کند سپاه امام حسین را شکست خورده و مظلوم نشان دهند گفت:
کجای دو خطبه حضرت زینب (س)بوی شکست می دهد که مگر نه آنکه ایشان فرمود: “ما رایت الا جمیلا…”

”حسین(ع) رای خویش را حتى به قیمّت نجات جان خویش و یارانش نفروخت

حاج محمدرضایی سپس از “تقیه” گفت و اینکه تقیه در اصطلاح شیعیان و اهل سنت به آن معنی است که یک فرد مسلمان برای نجات جان خود از انجام برخی اعمال پرهیز کندو حقیقت را به زبان نیاورد اما ببینید حسین (ع)چه درس بزرگی به ما می دهد که برای حفظ جان خویش ، عزت خویش را به حراج نمی گذارد و از بیعت که همان رای دادن به یزید است پرهیز می کند و رای خویش را نمی فروشد

”اصلاح گری تا اخرین لحظه”

حاج محمد رضایی روایات بسیاری از واقعه کربلاء را یادآوری می کند و اینکه حتی امام حسین(ع) به مشورت نظامی برخی یاران شاید زمانی که هنوز سپاه یزید کامل نشده بود می توانست اقداماتی انجام دهد اما ایشان اعتقاد داشت که هرگز اولین تیر را شلیک نخواهد کرد و اگر امید دارد به هدایت و اصلاح حتی یک نفر،باید برپای عهد خویش با خدای خود بماند که او “امام هدایت گری” بود.

”معیارهای واقعه عاشورا،قابلیت دفاع از حقوق بشر را دارد”

محمد رضایی با اشاره به لوح کوروش می گوید اعتقاد دارم اگر به درستی آنچه که حقیقت کربلاست را به جهانیان معرفی کنیم، معیارهای این واقعه قابلیت تبدیل به یک دفاعیه برای حقوق بشر را دارد.

مداحی بدون عینک های خاص سیاسی!!

اما این جانباز قطع نخاعی دوران دفاع مقدس تاکید بسیاری داشت تا در این ایام مداحان ما به روضه های حضرت زینب(س) توجه داشته باشند.

رضایی گفت:بدون شک آنچنان که حضرت زینب(س) روضه می خواند،با آن متر و معیارها،مداحان ما نیز بدون زدن عینک های خاص سیاسی باید روضه بخوانند.
رضایی اعتقاد دارد روضه هم سیاسی است و هم نیست به این معنا که نسخه شفابخش است برای هم ستمدیدگان عالم و راه و چراغی برای هدایت بشریت پس سیاسی است و از انسو سیاسی نیست یعنی به این معنا که قابل مصادره برای یک جریان خاص سیاسی نیست وتنها ملاک و معیار را برای ما معرفی می کند.

”رسالت شما اهالی رسانه سنگین است”
رضایی در پایان نشست سه ساعته با تاکید بر رسالت سنگین اهالی رسانه در ترویج حقایق عاشورا گفت:قیام امام حسین(ع)برای دفاع از حریت مغفول مانده ،آگاهی بخشی و اصلاح گری بود که میان آگاهی بخشی و اصلاح گری هیچ فاصله ای نیست و اینها از هم تفکیک ناپذیرهستند.

امروز رسانه راهی جزء روشن گری ندارد و با وجود برخی روایات جعلی و نگاههایی که آسیب زاست شما باید این نهضت حسینی(ع)را زنده نگه دارید با پرداختن به حقایق واقعه کربلاء و این اصل که امام ما هرگز عزت نفس را فدای مسائل دنیوی نکرد و تا آخرین لحظه به دنبال آگاهی بخشی و اصلاح گری در عین حریت بود.
درپایان جلسه برخی از اهالی رسانه نکاتی را درباره مسائل روز جامعه، فضای رسانه ای و لزوم تقویت رسانه با ایشان در میان گذاشتند.

 

مرجع: کاندیداگرام

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. جناب رضایی
  موضع شما در انتخابات مجلس برای اصلاح طلبان واقعی مبهم وتامل انگیز بود
  مطالب شما رو نمیتوان خیلی جدی گرفت…….بهر صورت موفق باشید

  [پاسخ]

 2. حاج رضایی تو چرا عقاید چند ساله خویش رو زیر پا گذاشتی

  [پاسخ]

 3. جناب رضایی مفرما! حریت را در انتخابات مجلس قبل دیدیدیم. حمایت از جناح مقابل به خاطر … خودت بهتر میدانی.
  این بحث را بگذار برای اهلش.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط