سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۴:۰۲:۱۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۲ مهر ۱۳۹۵در ۸:۱۱ ب.ظ تعداد بازدید: 524 بازدید کد خبر:61179 چاپ خبر

مشاهده یک قلاده خرس قهوه‌ای در ارتفاعات خرم‌آباد+عکس

0

مدیر کل محیط زیست لرستان خبر داد؛

مدیر کل محیط زیست لرستان گفت: اولین تصویر رنگی یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات جنوب شرق شهرستان خرم آباد ثبت شد. به گزارش خبرگزاری مهر، مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به ثبت اولین تصویر رنگی یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات جنوب شرق شهرستان خرم آباد اظهار داشت: استان لرستان دارای تنوع […]

۲۲۳۰۸۸۸

مدیر کل محیط زیست لرستان گفت: اولین تصویر رنگی یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات جنوب شرق شهرستان خرم آباد ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به ثبت اولین تصویر رنگی یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات جنوب شرق شهرستان خرم آباد اظهار داشت: استان لرستان دارای تنوع زیستی بالایی بوده و بسیاری از مناطق لرستان به لحاظ وجود این گونه ها ارزش حفاظتی بالایی دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش اتحادیه جهانی حفاظت شکار غیر مجاز استفاده دارویی از اعضا بدن خرس(اعتقاد به خرافه) و تخریب زیستگاه از عوامل اصلی تهدید خرس در زاگرس است گفت: اطلاع رسانی و آموزش، جلوگیری از رویارویی های ناخواسته، رفع جذابیت برای خرس، بیمه کردن محصولات به ویژه کندوهای عسل در برابر آسیب خرس ها می تواند روش های موثری در کاهش و مدیریت تعارض و حفاظت از چنین گونه هایی محسوب شود.

۲۲۳۰۸۹۰

الهام برنا معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست لرستان نیز در این رابطه اظهار داشت: کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست لرستان با کار گذاشتن دو دستگاه دوربین تله ای موفق به ثبت تصویر یک قلاده خرس قهوه ای در مهر ماه سالجاری در زیستگاه جنگلی جنوب شرق شهرستان خرم آباد شدند که این تصاویر مستندات غنای گونه ای در این منطقه است.

وی با بیان اینکه خرس قهوه ای بزرگترین گوشت خوار خاورمیانه بوده که به عنوان گونه «سرطاق» یا «چتر» مطرح است گفت: این گونه رنگی متفاوت از قهوه ای تیره تا زرد بور داشته و زیستگاه آن مناطق جنگلی خزر، ارسباران، زاگرس و در علفزارهای مرتفع کوهستانی نزدیک جنگل است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه پراکنش این گونه از خراسان شمالی تا آذربایجان، لرستان، خوزستان و فارس است گفت: خرس، شبگرد بوده و به صورت انفرادی زندگی می کند و فرد بالغ آن حدود ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد.

برنا با بیان اینکه خرس دارای نرخ زاد و ولد پایینی بوده و هر دو تا سه سال یک بار تولید مثل می کند یادآور شد: از این رو نابودی هر فرد از جمعیت آن ضربه شدیدی به تجدید نسل و بقای جمعیت گونه در زیستگاه آن وارد می کند.

وی ادامه داد: خرس همه چیز خوار است و از لحاظ تنش های غذایی کمتر در معرض تهدید قرار داشته و جزء معدود گونه های جانوری بوده که دشمن طبیعی ندارد و تنها دشمن آن انسان است.

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. اگه این هم نکشتند شما بگید نه

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط