سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۳:۲۹:۲۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۱۸ شهریور ۱۳۹۵در ۱۰:۰۶ ب.ظ تعداد بازدید: 797 بازدید کد خبر:60661 چاپ خبر

انتخابی با چشمان کاملا باز

0

محمد قبادی

کشکان- سرویس سلامت: دوران آشنایی پیش از ازدواج می تواند برای زوجین و افراد زیرک و باهوش بسیار مهم و تعیین کننده باشد چون  می تواند مسیر شما را تعیین و تایید کند اگر به نحو صحیح از آن استفاده شود.باید افراد در این مدت همدیگر را بشناسند و با خصوصیات و اخلاقی و رفتاری […]

unnamed112

کشکان- سرویس سلامت: دوران آشنایی پیش از ازدواج می تواند برای زوجین و افراد زیرک و باهوش بسیار مهم و تعیین کننده باشد چون  می تواند مسیر شما را تعیین و تایید کند اگر به نحو صحیح از آن استفاده شود.باید افراد در این مدت همدیگر را بشناسند و با خصوصیات و اخلاقی و رفتاری هم آشنا شوند. باید از مسائل حاشیه ای و کلیشه ای فراتر رفته و با نحوه تفکر همدیگر در مورد مسائل گوناگون آشنا شوند و اینکه در آخر به یک نتیجه بدور از احساسی برسند که آیا می توانند با هم زیر یک سقف زندگی کنند. برخلاف ادعای قدیمی ها که ازدواج مانند هندوانه در بسته است اما امروزه می توان با رعایت توصیه های مشاوران و کمی دقت و توجه به رفتارها می توان قسمت اعظم این هندوانه را شناخت و با اطمینان وارد زندگی شد.

در مراحل پیش از ازدواج افراد به طریق مختلف با هم آشنا می شوند، برخی از طریق دوستان یا اقوام به یکدیگر معرفی می شوند، برخی دیگر در محیط های کاری یا دانشگاه همدیگر را می بینند و تصمیم به ازدواج می گیرند، عده ای هم از طریق دوستی و آشنایی در محیط عمومی یا همان عشق در یک نگاه یا سایت های ازدواج و دسته آخر از طریق خانواده یا ازدواج فامیلی به هم میرسند(در اینجا فقط به معرفی روشها پرداختیم و هیچ یک را تایید یا رد نمی کنیم ).

این روشهای آشنایی مهم است اما مهم تر از آن روندی است که زوجها قبل از ازدواج طی می کنند و برای زندگی مشترک اماده می شوند. افراد به شیوه های مختلف با هم آشنا می شوند و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد، اما زمانی که برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک تصمیم می گیرند مهم است از نظر خانواده و برای تضمین انتخاغب صحیح از مشاوره پیش از ازدواج بهره گیرند و اینطور تصور نکنند خودشان قادر به حل همه مشکلات هستند. قبل از ازدواج تعهدی وجود ندارد ، اما اگر انتخاب صحیح نباشد در آینده مشکلاتی ایجاد می شود.

برای شناخت بهتر و رسیدن به جمع بندی جامع به شما چند توصیه می کنیم:

۱- ارتباط بین خانواده زیاد شود و بگذارند دختر و پسر هم را بشناسند: برای آشنایی بهتر زوج ها با ویژگی های اخلاقی ، رفتاری یکدیگر قبل از ازدواج باید با هم رفت و آمد داشته باشند. در گذشته خانواده ها برای شناختن همدیگر تحقیقات محلی را انجام می دادند اما در شناخت ویژگی های رفتاری و اخلاق و … اطلاعات زیادی بدست نمی آمد . امروزه همگان به این نتیجه رسیده اند که برای شناخت بهتر و صحیح  باید در ارتباط بود و دختر و پسر قبل از ازدواج با روحیات ، اخلاق ، اعتقادات ، فرهنگ خانوادگی ، نحوه تفکر و برنامه هایشان برای زندگی با یکدیگر صحبت کنند تا به شناخت جامع از هم برسند. متاسفانه در مواردی به دلیل  تعصبات و باورهای بعضی خانواده ها این اجازه به دختر و پسر داده نمی شود تا قبل از ازدواج هم را بشناسند و شناخت سطحی و اجامالی دو خانواده از هم را کافی می دانند و همین دلیلی می شود برای شروع زندگی با مشکلات بی پایان. توصیه می شود دختر پسر در حضور خانواده ها در گوشه ای یا با نظارت خانواده ها در مکانهای عمومی به گفتگو و شناخت هم بپردازند.

۲- سوال بپرسید و خجالت نکشید: یکی از نکات مهم پیش از ازدواج که در شناخت افکار و رفتار طرف مقابل  حداکثر کمک  را می کند سوال پرسیدن و خجالت نکشیدن از سوال پرسیدن است . باید در مورد هر موضوعی که برایتان مهم است از همسر آینده تان سوال کنید ، شاید فرد خودش را از هر نظر خوب نشان دهد اما به محض سوال پرسیدن و شروع سخن افکارش ، لحنش و حرکاتش همه چیز را برای شما مشخص می کند. تمام حرف های قبل از ازدواج در رفتارهای بعد از ازدواج شکل می گیرند. مثلا وقتی یکی از زوجین میبیند طرف مقابل کم حرف است باید بداند همسری که دارد انتخاب میکند زیاد اهل صحبت و مراودات اجتماعی نیست پس بعد ازدواج نباید به این رفتار ایراد بگیرد و اگر این رفتار را نمی پسندد و برایش قابل تحمل نیست در همان مراحل اول جواب منفی بدهد تا بدون هیچ آسیبی همه چیز تمام شود.

۳- هشدار برای اعتیاد و بیکاری: برخی از افراد در مورد رفتارهایی از همسرانشان بعد از ازدواج حرف می زنند که قبل از ازدواج و در دوره آشنایی پیش از ازدواج از آن رفتارها و ویژگی ها خبر داشته  ولی از آنها چشم پوشی کرده اند. مثلا از قبل از اعتیاد همسرشان خبر داشته اند یا می دانسته بیکار است و تخصصی برای شروع کار ندارد با این حال از این نکات مهم چشم پوشی کرده و ازدواج کرده است و در بعضی موارد هم خانواده ها این رفتار را توجیه کرده و می گویند زن بگیرد و ازدواج کند درست می شود و سر به راه می شود ولی تمام این توجیح ها در برابر یک لحظه رنج شما در مقابله با این آسیب ها در بعد از ازدواج به هیچ نمی ارزد و زندگیتان را به گذشته باز نمی گرداند. پس قبل از ازدواج با دقت و چشمانی کاملا باز به رفتارها و حرکات و دخل و خرج طرف مقابلتان دقت کنید و از هیچ سوال و رفتار مشکوک چشم پوشی نکنید.

اشتغال مردها اهمیت فوق العاده زیادی دارد . بسیار مهم است که مرد قبل از ازدواج توانایی مالی لازم برای چرخدان زندگی را داشته  و مستقل باشد. خانواده ها کمک می کنند اما نه خیلی زیاد وقتی کمک های مالی خانواده ها زیاد شود فرد از خانواده تاثیر می گیرد و شاید دخالت پیش بیاید که زوج ها را با مشکلاتی رو به رو می کند.

۴- رفت و آمد با دوستان: برخی افراد به خصوص خانم نسبت به رفت و آمد شوهرشان با دوستانش حساس هستند و چنین رفتارهایی را نمی پسندند و مناسب نمی دانند. و به همین دلیل فکر می کنند باید این ارتباطات محدود یا قطع شود . در صورتی که این خانم ها باید بدانند وقتی همسرشان دوستانی دارد که مدتهاست با آنها دوست است ، نمی توند به یکباره با آنها قطع رابطه کند. چنین رفتارهایی باید مدیریت شوند و هر دو شرایط را در نظر بگیرند و قبل از ازدواج در مورد آنها تصمیم معقول بگیرند.

به صورت جامع به این نتیجه می رسیم:

افراد به طرق مختلف با هم آشنا می شوند ، برای آشنایی بهتر باید دختر و پسر با اطلاع خانواده ها با هم در ارتباط بوده به صورت حضوری و تلفنی و در مورد تمام جنبه های رفتاری، شخصیتی و فکری هم اطلاعات کسب می کنند و از هیچ اخلاق و رفتار غیر سالم چشم پوشی نمی کنند تا زندگی سالم و به دور از پشیمانی را برای خود رقم بزنند.

در اخر از تمام خانواده ها و جوانان عاجزانه درخواست می شود حتما از مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرند و مقدار هزینه ای که برای مشاوره پیش از ازدواج صرف می شود در برابر سایر هزینه های انجام شده نا چیز است و بیشترین بازده را دارد یا شما را از پشیمانی و خسران مال و جوانی نگه  میدارد یا شما را با خیالی آسوده وارد زندگی می کند.

 

محمد قبادی (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی-دبیر سرویس سلامت کشکان)

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. وقت عمل و عشق و عاشقی . بعضا بوالهوسی اینا همش حرفه

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط