سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۶:۰۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۱ شهریور ۱۳۹۵در ۷:۳۳ ب.ظ تعداد بازدید: 607 بازدید کد خبر:60487 چاپ خبر

آزیه تی و عروسی جوانان!

0

«آزیه تی» در فرهنگ ما واژه ای قدیمی و شناخته شده است. «آزیه تی» یعنی اگر عزیزی یا عزیزانی فوت کردند بازماندگان و اقوام نزدیک او، باید مدت مدیدی (شش ماه تا یک سال) عزادارانه زندگی کنند و در آن مدت از انجام دادن هر کاری که بوی خوشحالی و تفریح میدهد اجتناب شود. در […]

IMAGE635618864612760994
«آزیه تی» در فرهنگ ما واژه ای قدیمی و شناخته شده است.

«آزیه تی» یعنی اگر عزیزی یا عزیزانی فوت کردند بازماندگان و اقوام نزدیک او، باید مدت مدیدی (شش ماه تا یک سال) عزادارانه زندگی کنند و در آن مدت از انجام دادن هر کاری که بوی خوشحالی و تفریح میدهد اجتناب شود.

در آن مدت باید عروسی ها تعطیل شود، شمال رفتن، مسافرت رفتن هر چند تا دامنه ی کوه یا قرار گرفتن در دل طبیعت بهاری، نیز ممنوع خواهد بود. حنا گذاشتن، آرایش کردن و …نیز گله ساز خواهد بود.

قانون آزیه تی می گوید اگر پسر و دختری مقدمات ازدواج را مهیا کرده باشند با مرگ یکی از بستگان آنها باید عروسی یک سال به تاخیر بیفتد. اگر آن دو جوان ۳۶۳روز صبر کنند و در روزهای آخر سال پیرمرد یا پیرزنی دیگر فوت کند باز باید عروسی را تاخیر بیندازند و… به یقین شش ماه یا یک سال عزادار ماندن برای همگان کار آسانی نخواهد بود .به همین دلیل شنیده شده است خانمی که سرش به حنا گذاشتن عادت داشته،با احتیاط لازم و به دور از چشم همگان حنا گذاشته است ولی بعداز چند ساعتی که سرش را شست، عزادارن از قرائنی پی بردند حنا گذاشته است و …

پدری فوت کرده بود. فرزندان گرامی آن مرحوم به صراحت و شفافیت کامل از آزیه تی (عزادار) ماندن سخن گفتند. طبیعت بهاری همگان را به سوی خود فرا می خواند. همسایگان می رفتند و آن ها خانه نشین بودند. این وضعیت دل آزار بچه ها و خانواده های آنها شده بود. بدین علت به آنها گفتم آنچه روح اموات را شاد می کند کارهای خیر است. به دست آوردن دل دیگران ثواب دارد. در ضمن عزاداری شماها تا چه حدی جدی و عمیق است؟ آیا شماها خودتان واقعا شب ها هم عزادارید؟ اتاق خوابتان با خانواده دو تا شده است؟ لبخندی زدند و گفتند خیر.

گفتم وقتی خودتان نمی توانید شب ها عزادار بمانید چرا بچه هایتان را این همه اذیت می کنید؟! چرا اجازه نمی دهید جوانان با خیالی آسوده عروسی کنند؟!

۲۳۶۶-۵۱۸۸۹۷۳

امام صادق(ع) در ضمن حدیثی می‌فرماید: مسلمان بر مسلمان، هفت حق واجب دارد، آسان‌ترین آن این است که:«…ان تحبّ له ما تحب لنفسک و تکره له ما تکره لنفسک؛ آنچه برای خود می‌پسندی، برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود خوش نمی‌داری، برای دیگران هم خوش مدار»

امام علی(ع) نیز در وصیت خود به فرزندش امام حسن(ع) فرمود:«خویشتن را ترازوی ما بین خود و دیگران قرار ده.»

همان خواه بیگانه و خویش را

که خواهی روان و تن خویش را

برادرم!

شخصی دامادی داشت و آن داماد به رحمت خدا رفت. عده وفات که چهار ماه و ده روز است به پایان رسید علاوه بر آن یک ماه و بیست روز دیگر نیز سکوت کرد. بعد از گذشت شش ماه از فوت آن نازنین داماد، به منزل پدر داماد رفت فاتحه‌ای خواند و گفت برای دخترم چه فکری کرده‌اید؟ آن خانواده داغدیده گفتند فکر چی؟!

پدر دختر گفت: خداوندی که انسان را آفریده و از راز و رمزهای درونی او خبر دارد، چهار ماه و ده روز را، عده وفات قرار داده است و ما به احترام شما آن را تا شش ماه ادامه دادیم. آیا تصمیمی برای ازدواج دخترم با دیگر پسرتان گرفته‌اید یا او را به منزل خودم ببرم؟

گفتند جناب! ما فعلا عزادریم و در بین مردم مرسوم است تا سالگرد صبر می‌کنند. لطفا شما نیز این قاعدهٔ عرفی را رعایت کنید.

آن حاج آقا فرمود: آیا دیگر زن و مردهای این خانواده، تا سالگرد آن مرحوم جداگانه می‌خوابید؟ قول می‌‌دهید تا سال نگذرد شبانه روز عزادار باقی بمانید؟!

آن خانواده چون جوابی منطقی برای تاخیر انداختن برنامهٔ خود نداشتند، تصمیم نهایی خویش را اعلام کردند و آن خانم را به عقد دیگر فرزندشان در آوردند.

 

-سید محمدصادق محمدی وفایی

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. عازیتی درست است از ریشه عربی عزا

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  شرط بو له داخد هرگز نخنم
  برگه ازیتید له ور نکنم
  شرط بو له داخد هر یه حالم بود
  تا دنیا دنیاس سیه برگم بو
  سیه بپوشم قرمز له بانه
  کس و پیم نزانه ازیتی یازه

  [پاسخ]

  آدیته وتد در :

  ترتیب شعرها به هم نمی خورد

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط