سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۳:۰۷:۱۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۳۰ مرداد ۱۳۹۵در ۹:۴۱ ق.ظ تعداد بازدید: 415 بازدید کد خبر:60098 چاپ خبر

حکایت شعبانعلی و بعضی بوقچی های رسانه ای لرستان

0

در حاشیه هفته فرهنگی اقتصادی لرستان در تهران؛

عبدالرضا شهبازی: ظریفی می گفت: در روستای ما یک آدم ساده دل و محجوبی زندگی می کرد. که این بنده خدا سن و سالی هم از او گذشته بود و هنوز معلوم نبود چکاره است و به کجا می خواهد برود. او تعریف می کرد در قدیم ها رسم بر این بود که چرچی ها […]

شهبارزی

عبدالرضا شهبازی: ظریفی می گفت: در روستای ما یک آدم ساده دل و محجوبی زندگی می کرد. که این بنده خدا سن و سالی هم از او گذشته بود و هنوز معلوم نبود چکاره است و به کجا می خواهد برود. او تعریف می کرد در قدیم ها رسم بر این بود که چرچی ها برای فروش اجناس خودشان به روستا می آمدند و این اواخر هم با خرید وانت بار رونقی به کاسبی خود داده بودند. اما حکایت شعبانعلی همان مرد ساده روستایی که ذکر خیرش به میان آمد در این یادداشت چی هست؟
رسم بر این بود صبح اول وقت هر کدام از فروشنده ها به روستا می آمدند صدا می زدند. آی شبعانعلی کجایی؟ شبعانعلی هم بر اساس عادت سریع می پرید پشت وانت و تا غروب جار می زد آهای هندوانه. آهای خربزه. بدو حراجش کردیم. خانه دار …. بچه دار ….
غروب هم که می شد. فروشنده بدون توجه به شعبانعلی نیش ترمزی می زد و او را در میان گرد و غبار ناشی از عبور ماشین از روستا با تمام خسته گی اش تنها می گذاشت، بدون آن که یک ریال دست مزد گرفته باشد.
عشق سال های شعبانعلی شده بود سوار شدن بر پشت وانت و جار زدنی برای فروش اجناس.
حالا حکایت این روزها و نقش همان بوقچی (جارچی) به شکل دیگری در بخشی از رسانه های لرستان در حال انجام است. بعضی از دولت مردان ما شده اند همان دوره گرد و بعضی هم به نام رسانه نقش شعبانعلی را دارند بازی می کنند. در همین هفته فرهنگی اقتصادی لرستان که در پایتخت برگزار شد. نقش بی بدیل شعبانعلی های بی مزد و مواجب که تنها به خوردن ناهار و شامی دل خوشند. نمایان بود.
این بار شعبانعلی ها با دوربین های دیجیتالی شان مرتب عکس از مسئولین محترم که گویا تنها ماموریت شان در این هفته فرهنگی گرفتن عکس یادگاری با وزیر و وکیل بود. به صورت سرسام آوری فضای مجازی و سایت های فردی و گروهی و بعضی نشریات پفکی و آبکی را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود و ما آخرش نفهمیدیم دستاورد این هفته فرهنگی برای لرستان چه بود و چه شد.
من با مسئولین محترم کاری ندارم که هر انسانی علاقمند به دیده شدن و مطرح شدن است. و آن هم باید در جایگاه خود پاسخ گو باشد. اما در این جا روی سخنم با شعبانعلی های رسانه ای است که امیدوارم اگر می خواهند بوقچی باشند حداقل بوقچی شرافتمندی باشند. اما برای من یک سئوال پیش می آید که آقایان متولی فرهنگ و هنر لرستان با گذاشتن کلاه نمدی بر سر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی چه اتفاق فرهنگی برای لرستان افتاد. پیش از این هم در دولت مهرورز همین کلاه نمدی بر سر جناب آقای حسینی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت پاک دستان توسط برگزار کنندگان همین هفته فرهنگی گذاشته شده بود انگار ما از کلاه گذاشتن قرار نیست دست برداریم. اما چرا همیشه کلاه مان پس معرکه است. و مصیبت دیگر این که دستاورد علمی، فرهنگی و اقتصادی یک نهاد دیگر در لرستان می شود خرید چند دست کت و شلور برای کارمندانش که در این هفته فرهنگی حضور داشته اند. به راستی خوردن شیره و عسل لرستان و گرفتن عکس یادگاری وزیر محترم کار، تعاون و امور اجتماعی چیزی از تلخی بیکاری جوانان تحصیل کرده لرستان را می کاهد. فراموش نکنیم ایده هفته فرهنگی اقتصادی لرستان در پایتخت ایده بسیار خوبی برای معرفی لرستان می باشد. اما نسپردن کار به کاردان مهم ترین آسیب برگزاری این هفته فرهنگی و اقتصادی بود.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. خسرو پرویز پور . نشریه اساطیر

  با سلام و تحیات
  مطلب مغتنمی بود ؛ مانند فرصت های مغتنم که بر باد رفت…
  نگاهی با زاویه ای متفاوت به یک مفهوم پر تکرار و تاریخی.
  پرداختن به ظرافت هایی که کمتر نگاهی آنرا تقریر می کند
  جناب آقای شهبازی
  لرستان سرشار از استعدادهایی است که تلف و تباه می شود
  این تباهی محصول بوق چیانی است که بد جار میزنند نیازها را و خوب می نوازند نازهای ناروا را…
  رسانه اگر از مسیر عقلانیت گام در وادی نفسانیت بگذارد چیزی جز باران مسموم منیت ها بوجود نمی آورد
  از تمام دوستان عزیز رسانه و مطبوعات مصرانه خواستارم نارسایی ها و نیازمندی های استان محروم و جوانان عزیزمان را کشف کنند و علاجی برای آن بیابند
  و بیاد داشته باشند که مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند

  التماس دعا.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط