سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۸:۳۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۳۰ مرداد ۱۳۹۵در ۳:۴۸ ق.ظ تعداد بازدید: 309 بازدید کد خبر:60077 چاپ خبر

پارک بانوان، موافقین و مخالفین

0

پیام کائیدی

پیام کائیدی/ کشکان: پارک بانوان یا بوستان بانوان در کشور ما، سال ۸۲ بر سر زبان ها افتاد. این طرح که فراز و فرودهایی در عمر ۱۳ ساله خود داشته، موافقین و مخالفینی نیز داشته است. موافقین معتقدند با توجه به فرهنگ و عرف جامعه ما، باید مکانی وجود داشته باشد که بانوان با لباس […]

۶۱-۱۸۲x300

پیام کائیدی/ کشکان: پارک بانوان یا بوستان بانوان در کشور ما، سال ۸۲ بر سر زبان ها افتاد. این طرح که فراز و فرودهایی در عمر ۱۳ ساله خود داشته، موافقین و مخالفینی نیز داشته است.
موافقین معتقدند با توجه به فرهنگ و عرف جامعه ما، باید مکانی وجود داشته باشد که بانوان با لباس راحت و مناسب به ورزش بپردازند و اما مخالفین، این طرح را در جهت جداسازی جنسیتی و توهین به شأن و شخصیت زن ارزیابی می کنند.
رعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن و مشرف نبودن ساختمان های اطراف به پارک بانوان، از ویژگی های اصلی این مراکز است. همچنین آفتابگیر بودن، وجود کارکنان و نگهبانان زن، سیستم آب، برق، گاز ، سرویس بهداشتی، مهدکودک، زمین بازی کودکان، سالن ورزشی، استخر، پیست دوچرخه سواری و پیاده روی، بوفه و رستوران، کتابخانه، نمازخانه، سالن اجتماعات و وجود آلاچیق برای برگزاری نشست های دوستانه و نیمکت ثابت و سیار، از دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده در این مراکز است.
در رابطه با طراحی و اجرای این بوستان ها، در مورد سه مولفه ی جانمایی، امکانات و مسائل اقتصادی توضیحاتی ارائه می شود.
۱-جانمایی پارک:
پارک بانوان، صرف ویژگی هایی که دارد در هر مکانی قابلیت احداث ندارد. بهترین مکان برای احداث پارک بانوان، قسمتی از یک بوستان بزرگ است که ۲ ویژگی مثبت دارد:
الف: خانواده ها تفریح وار به بوستان میروند و بانوان میتوانند مقداری از زمان خود را در آن مکان خصوصی بگذرانند.
ب: اینکه چون مکانی کوچک در فضایی بزرگ قرار میگیرد، هیچ ساختمان بزرگی در محدوده آن قرار نمی گیرد و در نتیجه این معضل که ساختمان های اطراف به آن اشراف دارند،از بین میرود.
۲-امکانات پارک:
این مکان ها کاربری ورزشی، رفاهی و فرهنگی دارند که متاسفانه کار فرهنگی حلقه ی گمشده ی مدیریت های امروز ماست.
الف:امکانات ورزشی:
برای بحث ورزشی باید امکاناتی از قبیل:
جاده تندرستی، پیست دوچرخه سواری، سایت وسایل تندرسی، پیست اسکیت و … را دارا باشد.
ب: امکانات فرهنگی:
می توان به برگزاری نمایشگاه گل و گیاه، کتاب خانه و سالن مطالعه، نماز خانه، کارگاه ها و نمایشگاه های آشپزی، ساختمانهای غرفه مانند برای برگزاری کلاس های آموزشی و … اشاره کرد.

ج- امکانات رفاهی:
انواع آلاچیق و نیمکت برای برگزاری نشست های دوستانه، بوفه و رستوران و مهد کودک برای نگهداری نوزادانی که مادرانشان در حال ورزش هستند و… را میتوان در این بوستان ها بوجود آورد.

۳-امکانات اقتصادی:
بانوان جویای کار با حضور در بوفه ها، کافی شاپ ها و رستوران های پارک می توانند در مکانی امن تر و راحت تر شاغل شوند. همچنین فروش وسایل دست ساز و دست دوز و انواع بافتنی در این مکان ها با استقبال خوبی مواجه خواهد شد که میتواند اشتغال های خانگی را فعال کند و در راستای حمایت و پیگیری مباحث مطرح شده در رابطه با اقتصاد مقاومتی نیز باشد.

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط