سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۳:۴۰:۰۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۹ مرداد ۱۳۹۵در ۸:۳۵ ب.ظ تعداد بازدید: 1,656 بازدید کد خبر:60070 چاپ خبر

لذت بردن از زندگی و سلامت روانی

0

محمد قبادی

محمد قبادی٭-سرویس سلامت: لذت بردن از زندگی بخش مهمی از سلامت روانی و بالاتر از هر ثروت و امتیازی می باشد. لذت بردن از زندگی و به دنبال آن سلامت روانی بستگی به نگرش و دیدگاه شخص به خود ، زندگی و اطرافیان دارد. برای لذت بردن از زندگی و داشتن سلامت روان باید تغییراتی […]

۷۸۸۱۸۲_۶۰۱

محمد قبادی٭-سرویس سلامت: لذت بردن از زندگی بخش مهمی از سلامت روانی و بالاتر از هر ثروت و امتیازی می باشد. لذت بردن از زندگی و به دنبال آن سلامت روانی بستگی به نگرش و دیدگاه شخص به خود ، زندگی و اطرافیان دارد. برای لذت بردن از زندگی و داشتن سلامت روان باید تغییراتی در خودمان ایجاد کنیم که در اینجا به صورت مختصر آنها را بیان می کنیم. در ابتدا به سلامت روان و اهمیت ان می پردازیم.

طی گزارش رسمی از وزارت بهداشت ۲۶/۵ درصد از زنان و ۲۰/۸ مردان در طول یک سال به یک نوع اختلال روانی مبتلا می شوند، که در این بین افسردگی و اضطراب بیشترین شیوع را دارند. سوال اینجاست که آیا این آمار بدین معناست که دیگر افراد دارای سلامت روان هستند؟

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامت روان فقط به معنای نبود اختلال روانی نیست، و با سلامت ذهن ارتباط دارد. طبق این تعریف: سلامت روانی در درون دو مفهوم کلی سلامت قرار دارد و سلامت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش های روانی و جسمی و به معنای نبود بیماری و عقب ماندگی نیست.

سلامت روان را به ۳ بخش تفکیک می کنیم:

بخش اول مربوط به نگرش های مربوط به خود است که شامل توانایی کنترل هیجانها خود، آگاهی از ضعف های خود و رضایت از خوشی های خود می باشد.

بخش دوم مربوط به دید نسبت به دیگران است مانند احساس خوب داشتن در گروه ها، احساس مسوولیت نسبت به دیگران و محیط و تمایل به دوستی های طولانی.

بخش سوم سلامت روان دیدگاه فرد به زندگی  است از قبیل علاقه به خوب کار کردن، لذت بردن از زندگی، توانایی انتخاب انتخاب های مطمئن.

پس می توان به صورت قاطع گفت که سلامت روان تنها به منزله نداشتن نشانه های بیماری نیست ، بلکه شخص سالم باید علاوه بر نداشتن نشانه های بیماری باید توانایی برقراری ارتباطات سالم با دیگران، پذیرش واقعیت، سازگاری با اجتماع و تلاش منطقی و سالم برای رسیدن به اهداف را داشته باشد.n00019698-b

تحقیقات انجام شده در مورد ارتباط بین رضایت از زندگی و سلامت روانی نشان دهنده رابطه قوی بین این دو می باشد و رضایت و لذت بردن از زندگی نقش فراوانی در سلامت روانی افراد دارد. به صورتیکه رضایت از زندگی و لذت بردن از آن باعث ایجاد هیجانهای مثبت بیشتری می شود. که این فرایندها باعث یادآوری خاطرات و افکار مثبت زیادی از زندگی خود و دیگران می شود و ارزیابی افراد از محیط و اجتماع بهتر می شود. در نقطه مقابل افراد با رضایت کم از زندگی هیجانهای منفی بیشتری مانند اضطراب و افسردگی را نشان می دهند.

برای لذت بردن از زندگی باید در طرز رفتار و فکرمان تغییرات مثبت انجام دهیم که برای رسیدن به این جایگاه برای  شما چند پیشنهاد ارائه می کنیم.

در مرحله اول باید از خودمان شروع کنیم و شروع به شناسایی علایقمان کنیم. اینکه چه چیزهایی را دوست داریم؟ از انجام دادن چه کارهایی لذت می بریم؟ در چه زمینه یا کاری بیشترین کارایی را داریم؟ بعد از شناسایی این امور برای اجرای آنها برنامه ریزی کنیم و طبق برنامه پیش برویم. این عمل و رفتار باعث ایجاد احساس لذت و مفید بودن در ما می گردد.

بعد از انجام این مرحله باید فراتر برویم و با افراد موفق و خوش مشرب و با روحیه ارتباط برقرار کنیم. حلقه ارتباطی با دیگران و دوستان تاثیر مستقیم و قوی در روحیه و نگرش به زندگی دارد، وقتی که هنگام برقراری ارتباط و انتخاب دوستان ، اطرافمان را پر می کنیم از افراد موفق و مثبت نگر ، به صورت طبیعی از آنها تاثیر پذیرفته و این احساس خوب بودن به ما انتقال پیدا می کند و این احساس ها در ما نیز شکل می گیرد.

باید دقت کنیم این احساس را به داخل محیط خانواده بیاوریم و در محیط خانواده فعالیت ها را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که افراد در تماس و همکاری مداوم با یکدیگر باشند و دیدگاهای مثبت در خانواده تقویت شود.

در آخر باید بدانید همه چیز به شما ،اراده و تصمیم تان در بهبود زندگی و لذت بردن از آن بستگی دارد.

 

٭کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. آآقای قبادی خسته نباشی باور کنید هر از چند گاهی یاد آوری اینجور مسایلی واجب است که امید واریم استمرار داشته باشد

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط