سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۷:۰۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۱ مرداد ۱۳۹۵در ۹:۰۱ ب.ظ تعداد بازدید: 579 بازدید کد خبر:59862 چاپ خبر

گپ سد سیمره و کشکان و کوهدشت!

0

علی محمد میرتیموری

علی محمد میرتیموری: بیست و پنج سال مردم مظلوم شهرستان کوهدشت که محصور در بین دو رودخانه‌ پر آب سیمره و کشکان است، به اندازه ای نام این دو رود را از زبان کاندیداهای محترم و مسؤلین اجرائی و سیاسی کشور شنیدند، که دیگر نام بردن از این دو رود باعث آزار و دلزدگی مردم […]

IMG_20160807_011225

علی محمد میرتیموری: بیست و پنج سال مردم مظلوم شهرستان کوهدشت که محصور در بین دو رودخانه‌ پر آب سیمره و کشکان است، به اندازه ای نام این دو رود را از زبان کاندیداهای محترم و مسؤلین اجرائی و سیاسی کشور شنیدند، که دیگر نام بردن از این دو رود باعث آزار و دلزدگی مردم شهر این می شد.
از ریاست جمهورها و وزرا و معاونین آنها گرفته تا استانداران و… می دانستند که با ذکرنام این دو رودخانه و دادن وعده سر خرمن سدسازی بر این دو درحوزه شهرستان کوهدشت می شود سر این مردم قانع را –به پندار خودشان–شیره بمالند.

در اجتماع مردم شهر وعده ها داده می شد و حتی مسؤلی برای مطالعه و عملیاتی شدن سد موهوم به مردم معرفی می گردید ولی همین که هواپیمایشان از این منطقه می گذشت همه چیز فراموش می شد و این شعار بی عمل به اندازه ای برای مردم تکرار شد که به ضرب المثلی رایج
در بین آنها در آمده است. وقتی می خواهند طرفشان به وعده اش وفا کند،می گویند(ناوَه گپ سیمره و کشکان=مانند گپ سیمره و کشکان نشود). یا در وقت انتخابات بارها شنیده شده به کاندیداها گفته اند رأی می دهیم به شرطی که نامی از سیمره و کشکان نبرید.
و انصاف حکم می کند که به دل آزردگی این مردم حق داد، زیرا سد سیمره ساخته شد بدون هیچ اما و اگری اما در حوزه و استان دیگری! و بدون ذکر کلمه ای از بالادست یا پایین دست حرف زدن.
اگرخوب چشم را برحقایق بگشائیم خواهیم دید همینکه چند کیلومتر از حوزه این دشت وسیع که معروف است خاکش تا عمق یک متری حاصل خیز است،اما زمین هایش دارند از بی آبی کم کم به کویر تبدیل می شوند. چون چاه های عمیق که خود ستم دیگری بر این دشت بودند دارند آخرین قطرات آب را از رگ های خشکیده کوهدشت بیرون می کشند. ولی مردم شهرهای همجوار نه تنها با پمپاژ، زمین های حاشیه کشکان را برنج کاری کرده اند بلکه تمام کوه هارا نیز به سبزی کاری و صیفی کاری تبدیل کرده اند و بارها خود اهالی روستاهایی که قبلا در تقسیمات کشوری جزء کوهدشت بوده اند و حال آن طرفی شده اند می فرمایند: شُکر برای این جدایی!
و اینک دوازده سالی هم هست که رندان پی برده اند، کوهدشت به دو کلمه سیمره و کشکان آلرژی دارد کلمه ای به نام “سد معشوره” را برای دلخوشی مردم کوهدشت کشف کرده اند که هنوز هیچ نشده داد نماینده شریف مردم پلدختر در آمده و با پیش کشیدن بالادست و پایین دست سد و حقِ حق آبه دیگران از سدی که در حال حاضر وجود ندارد، خیال دارد ما مردم کوهدشت را خوشحال کند به اینکه این بار سد جدی است!

نه سید بزرگوار، به جدت گوش مردم کوهدشت از این حرف ها پر است، خدا از جای دیگری روزی عطا فرماید.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. درود بر معلم گل و دوستداشتنیم و واقعا دلسوزم اقای میر تیموری . از این راه دور و دوری ۱۲ ساله از شهرم خیلی خیلی خوشحال شدم از دیدنتون استاد . واقعا همیشه حرف شما میشد ارزو میکردم بدونم حالتون چطوره و ببینمتون. امیدوارم همیشه در پناه خدا سالم و مانا باشید و قلم بزنید .

  [پاسخ]

  میرتیموری در :

  درود بر شما شفیعی عزیز،
  دست شکسته وبال گردن است،دربازنشستگی پی بردم که عرضه کاری‌ جزء خوانندن
  ونوشتن نندارم. باز به همان قلم کاغذ و (یارمهربان) پناه آورده ام ،بااین تفاوت که
  که من هم زبان دارم هم سخن فراونی که از دیگران آموخته ام،ولی ضعف چشم و
  و……سببی است که‌ عرض کنم ،از بیان ناتوانم،ولی درخواندن همین را بدان که
  تماتم مقالات وکامنت های شمارا ازبهمن ۹۴ تااین ساعت‌ خوانده ام که شما خوب
  می دانی چقدر نوشته ایدپس‌ بدان بی خبرنبوده ام،
  همه‌ چیز خوب است بجز کوهدشت که اگر،هرچه زودتر به دادش نرسند شهر و حومه
  خالی از سکنه خواهدشد،وسیل مهاجرانش شدت خواهد گرفت.
  ودر آخر درودی دیگر،وبه رسم دیاربخدایت می سپارم.م

  [پاسخ]

  علی شفیعی در :

  سپاسگزارم از اینکه منت نهاده و نوشتارهایی که بنده در چند دقیقه کوتاه جوابی بر مطلبی نوشتم ( که به سبب ترغیب دوستان و یا دانشجویانم بوده ) رو خوندید که خوب میدونم خالی از نقص نبوده . اما در باب کوهدشت که مردم و بخصوص نسل جوانش باید دست از ساسی بودن و مسایل حاشیه ای بردارن و صرفآ و صرفآ و صرفآ مطالبه ی احقاق حقوق خودشون رو داشته باشن از مسوولین و ازشون کارکرد بخوان . خوشبختانه به لطف فضای مجازی میتونن به مسوول ناکارامد فشار اورده و حقوق شهروندی شون رو مطالبه کنن . بنده خودم و خانوادم قربانی بیکاری و مهاجرت بوده و هستیم و هر روزه شاهد و شنوای مهاجرت اقوام و دوستان هستیم . در پناه خدا و بامید دیدار در شهری که ارزو دارم همکارانم را بعد از ۱۰ سال یکبار به کوهدشت میزبان باشم که …؟؟؟

  [پاسخ]

 2. مردم کوهدشت موقعی متوجه دروغ گفتن های مسئولین می شوند که دیگه نه آبی وجود داره و نه حیاتی!!!

  [پاسخ]

 3. ضمن سلام و خسته نباشید خدمت استاد فرهیخته .کوهدشت همیشه مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته و سد معشوره زهی خیال باطل است . مدتی هم با این حرف و حدیث ها میگذروننش پس بی خیال باش.

  [پاسخ]

 4. گره کار به دست خود مردم کوهدشت باز خواهدشد وگرنه هیچ نماینده ای برای بی آبی کوهدشت کاری نخواهدکرد و مردم هم نباید سادگی کرده و دست روی دست بزارن و موقعی به خودشون بیان که مانند سیمره دیگه نشه کاری کرد.
  آب معشوره = آینده کوهدشت

  [پاسخ]

 5. به خداما جز تحصن و از راه قوه قهریه نمی توانیم به حقمان برسیم ….. ما شهامت داریم برای تحصن ممتد و طولانی و احقاق حق ولی هماهنگی و اتحاد نداریم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط