سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۶:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ،‌ ۰۶:۱۳
۲۰ مرداد ۱۳۹۵در ۵:۲۳ ب.ظ تعداد بازدید: 2,230 بازدید کد خبر:59830 چاپ خبر

کیه موشی إ ایره تو خریوی؟/ طنین آشنای شعر لکی حشمت اله آزادبخت در شیراز

0

صمد دوستی

صمد دوستی: صبح روز هفدهم مرداد (چند روز پیش) گوشی تلفن همراهم به صدا درآمد. پشت خط مهدی دوست محمدی پسر عموی عزیزم و مدیر مسئول سایت خبری کشکان بود. پس از احوال‌پرسی درمورد جشنواره ی شعر بومی اقوام ایرانی که در شیراز برگزار می‌شد صحبت کرد و گفت: آقای حشمت الله آزادبخت شاعر خوب […]

IMG_3584

صمد دوستی: صبح روز هفدهم مرداد (چند روز پیش) گوشی تلفن همراهم به صدا درآمد. پشت خط مهدی دوست محمدی پسر عموی عزیزم و مدیر مسئول سایت خبری کشکان بود.

پس از احوال‌پرسی درمورد جشنواره ی شعر بومی اقوام ایرانی که در شیراز برگزار می‌شد صحبت کرد و گفت: آقای حشمت الله آزادبخت شاعر خوب و صاحب قلم شهرمان، از راه یافتگان به مرحله ی پایانی این جشنواره است. خوشحال شدم. می دانستم حشمت آزادبخت، اشعاری زیبا می سراید و واژه های کم نظیر اشعارش بی شک در شهر شعر و شعور و ادب و در جوار بزرگ شاعران این سرزمین موجب مباهات و فخر ما خواهد بود.

بی صبرانه برای دیدار ایشان لحظات را پشت سر گذاشته و فردای آن روز مفتخر به دیدار ایشان گشتم.

در روز شعر خوانی برگزیدگان این جشنواره، متوجه شدم که بیش از ۱۶۰ تن از شاعران استان های مختلف، قریب به ۵۰۰۰ قطعه شعر را جهت بررسی به دبیرخانه ی این همایش ارسال کرده بودند. آثاری که چون بیشتر در وصف امام هشتم سروده شده بود، حال و هوای خاصی داشت و سرشار بود از عشق و احساس و ارادت اهالی شعر به ساحت پاک آن امام همام.

حالا پس از بررسی های استانی و سپس کشوری بیست تن از شاعران خوب کشور با نظر داوران برای حضور و شعرخوانی در مراسم پایانی این جشنواره برگزیده شده بودند. وقتی دیدم نام حشمت الله آزادبخت شاعر لک زبان و البته خوش ذوق کوهدشتی به عنوان رتبه ی اول در صدر نام های دیگر است، اشک شوق در چشمانم حلقه زد. چقدر خوشحال بودم. خدای من! قرار است در تالار حافظ شیراز و در جوار آرامگاه لسان الغیب اشعاری به زبان لکی خوانده شود؟ همگان واژه ها و ابیاتی را خواهند شنید که شاید برخی با آن بیگانه باشند. خبرنگار رسانه ی ملی شتابان به دنبال رتبه ی اول این جشنواره می گشت تا با او دقایقی هم کلام شود. آقای آزادبخت را به او نشان دادند و من همچنان احساس غرور میکردم که امروز واژه های لکی در شیراز سر و گردنی بالاتر از دیگر واژه ها و اشعار دارد.

ساعتی از مراسم که گذشت وقتی مجری برنامه، حشمت آزادبخت را به پشت تریبون دعوت کرد ساده تر از همیشه و با تکه کاغذی تاخورده که در دست داشت و در میان تشویق حضار پس از معرفی خود و زبان لکی و این که من لک هستم و از لرستان به اینجا آمده ام، کلامش را اینگونه آغاز نمود: تو ویرت سینه ویرونی مکیشی/ خیالت بار زندونی مکیشی/ کیه موشی إ ایره تو خریوی/ که چَمت ناز ایرونی مَکیشی.

من که ایستاده نظاره گر هنرنمایی او بودم، از ابراز احساسات شاعرانی که خوب می‌دانستم، با این واژه ها بیگانه هستند متعجب گشتم! آخر چطور ممکن بود شاعر سیستانی، مشهدی یا آذری، زیبایی ابیات لکی را اینگونه درک کرده باشد؟! انگار آنها سال هاست که با شعر لکی آشنا هستند. اینجا بود که بیشتر از گذشته پی به توانایی شاعر خوب و دوست عزیزم حشمت آزادبخت بردم و البته خوب میدانم که وصف هنر و بزرگی او در خلق ابیاتی این چنین زیبا، با توانایی های حقیر فاصله ای زیاد دارد. این مطلب را نگاشتم تا دوستان و عزیزان را در جریان طنین زیبای واژه های لکی در شهر شیراز و در چند قدمی آرامگاه حافظ شیرازی قرار داده باشم.

چقدر امروز احساس غرور کردم و به خود بالیدم.

IMG_20160810_212847

IMG_20160810_212906

IMG_20160810_212911

IMG_20160810_212854

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. باسلام وتبریک به معلم وشاعر بومی سرای عزیز جناب آقای حشمت الله آزادبخت .قدردیدن ودرصدر نشستن هنرمند دراین همایش ودرشیراز رقم خورد.درود بر جناب صمد دوستی به خاطر نگارش ادبی زیبا واطلاع رسانی ان شا الله سلامت وموفق باشند

  [پاسخ]

 2. درود بر شاعر فرهیخته معاصر لک حشمت ازادبخت

  [پاسخ]

 3. درود بر دوست شاعر و هنرمندم؛ استاد حشمت آزادبخت عزیز و با سپاس از جناب دوستی نازنین…
  باز هم کسب این موفقیت رو خجسته باد میگم. اهمیت کسب این عنوان و به صدا در آوردن آوای روح بخش واژگان لکی در شهر شعر و ادب – شیراز – به ویژه در این شرایط اهمیتی بیش از پیش داره.
  توی شرایطی که بی رگ و ریشه ها، ریشه ی عمیق زبان لکی رو با تبرهای مختلف نشانه رفتن و هدف گرفتن، یکی با بی هنری در زیر زمین، یکی با ابزار قدرت یکی با سکوت و … حضور یک هنرمند لک زبان در صدر شعر اقوام ایرانی، غنیمتی بزرگ و افتخاری دلچسب است. من اگر لک هم نبودم، لر بودم، کرد بودم، ترک بودم، بلوچ بودم و یا با هر زبان و گویشی زندگی می کردم ، باز در چنین شرایطی به این افتخار آفرینی خجسته باد می گفتم.
  توی این روزگار که روشنفکر نمایی و تریپ روشنفکری جا رو برای روشندلی تنگ کرده و ما به خاطر اینکه نشون بدیم خیلی می فهمیم، متوسل به متون قشنگ و پر رنگ و لعاب میشیم و تعرض به حق حیوانات رو از نادیده گرفتن حق انسان و توهین آشکار به اندیشه و زبان مهم تر می دونیم، یعنی الفبای عشق رو نیاموخته به فکر عاشقی کردنیم.
  ما شعار می دیم دوست من، ما ادا در میاریم رفیق…اما تو دلسرد نمیشی و عملن ثابت می کنی که انسان رعایت کردنی ست و شعارها، شبیه دودهای در معرض باد، در کسری از ثانیه فنا میشن . تو عمل می کنی و ما وقتی این رو می بینیم فقط سکوت می کنیم. به هر دلیلی سکوت می کنیم. شاید دوست نداریم جز خودمون کسی آواز بخونه و برقصه و شاد باشه و این ما رو غمگین میکنه و آواز رو توی قفس های قفسه ی سینه هامون خشک میکنه.

  زنده باد عشق و آدمیت و جهان و ایران و لرستان و قوم لک…:green_heart:

  [پاسخ]

 4. بینی و بین الله زبان گویای تو کلمات را گنگ و مبهوت کرده .
  تبریک به معلم دلسوزم جناب آقای آزادبخت عزیز.

  [پاسخ]

 5. درود بر شما ودوست عزیزم ،شاعر توانای کوهدشتی جناب آقای حشمت آزادبخت….با تمام غروری که از این رویدادبه من دست داد از بابت دیگر بسیار متاسفم که خیلی از مسئولان عزیز قدر ایشان ،که نماد پرچم قوممان است را نمی دانند وآن گونه که باید ازایشان تقدیر وتشکر نشده است واین درحالی است که وقتی آقای محمدی از شهرستان الشتر به عنوان فرماندار شهرستان پیشوا منصوب شدند با کمال تعجب بر در دیوار شهر کوهدشت بنرهایی درمورد این مسئله شهرمان را مزین نمود…..چه می شود گفت وقتی ایشان زبان لکی را که رو به فراموشی است درجوار شاعر بزرگ شیراز زنده می گرداند ومسئولان محترم این گونه سکوت می کنند؛ فقط می توانیم سرمان را پایین بیندازیم…به امید روزی که مردم ومسئولان قدر این گوهرهای ناب را در یابند

  [پاسخ]

 6. سپاس بی کران از جناب پرویز طولابی عزیز، لک ماد عزیز و مرتضا – مرتضای شاعر و دوستا داشتنی…
  و سپاس بی کران از صمد دوستی عزیز – فرهیخته ی هنرمندی که شیراز به کوهدشتی بودنش می بالد. ودرود بر قلم پاک و بی آلایشش.

  [پاسخ]

  صمد دوستی در :

  زنده باشید.همه قدر دان افتخاری هستیم که شما برای شهر و زبان لکی آفریدید.انجام وظیفه بود…

  [پاسخ]

 7. باتشکر ازدوست فرهیخته ولک وشم استاد حشمت آزادبخت وسپاس از اطلاع رسانی آقا صمد عزیز و دوست داشتنی ام. من لکم وبه لک بودنم افتخار می کنم

  [پاسخ]

 8. درود بر یوسف عزیز، ابراهیم عزیز و شهروند عزیز. بسیار ممنونم.

  [پاسخ]

 9. سمیرا زمانی منفرد

  درود برشما جناب آزادبخت
  باعث افتخارید
  مانا باشید

  [پاسخ]

 10. با سلام، زنده باد حشمت آزادبخت، زنده باد قوم اصیل لک، زنده باد صمد دوستی….

  [پاسخ]

 11. درود بر دیاکو اولین پادشاهی لک ها ،که در اصل خویش بر گزیدند …درود بر شاعر توانای معاصر لک زبان حشمت فرهیخته

  [پاسخ]

 12. درود بر حشمت آزاد بخت عزیز
  وتبریک بخاطر این موفقیت ارزنده . به امید سر افرازی و کامیابی افزون تر وپیوسته برای شما شاعر گرانقدر وسایر شاعران توانمند لک زبان

  [پاسخ]

 13. و ممنونم از جناب شاپور عزیز، بانو زمانی منفرد شاعر، جناب علی زاده ی عزیز، دیاکو عزیز و رحیم رضازاده ی شاعر دوست داشتنی. زنده باشید و سربلند.

  [پاسخ]

 14. ضمن تبریک این موفقیت به آقای آزادبخت ازشاعروادیب تواناجناب صمددوستی که همچون ابوی فرهیخته اش درحفظ هویت قوم لک قلم فرسایی می نمایندتشکر می شود.

  [پاسخ]

 15. سپاس از تو حشمت جان نه بخاطر اینکه اشعارت را خوب سرودی نه بخاطر اینکه سر بلندمان کردی به سه خاطر خاطرت دارم ۱-یکی اینکه خوب گفتی که امام رضا در ایران غریب نیست ۲- دیگری بخاطر اینکه گفتی لک هستم صحیح خودت وتبارت را معرفی کردی ۳- هویتت را از گمنامی دور وافتخارت را به پای لک ثبت کردی

  [پاسخ]

 16. درود بر هنرمند و شاعر ارجمند، جناب آقای آزادبخت. مانا و پایدار باشید.

  [پاسخ]

 17. و سپاس بی کرانی دیگر به بانو زیدی و جناب لک اندیش عزیز. بسیار بسیار ممنونم.

  [پاسخ]

  نازاریان در :

  درود بر شما که باعث احساس افتخار و شادمانی هستید

  [پاسخ]

 18. ممنونم جناب مرادی. زنده باشی عزیز.

  [پاسخ]

 19. و از لطف سرشار صمیمانه ی دوست شاعرم مهدی دوست محمدی بی نهایت سپاسگزارم. مهدی شاعر، مهدی صمیمی و بی شیله پیله و مهدی بی رنگ و ریا.
  تو إ فانوسی که هر گیسه موری
  وه ویرت خاو شو إ کیسه موری
  تو نازاری، رنگینی، خوش کلومی
  نمزونم چوی بوشم ؟؟!!!!…….بیسه موری

  [پاسخ]

 20. تبریک ب استاد بزرگ وگرامی شعر و شاعری شهرم…
  سرافراز و پیروز و موید … 🙂

  [پاسخ]

 21. ممنون نیلوفر و نازاریان عزیز. زنده باشید.

  [پاسخ]

 22. درود بر استاد حشمت الله آزادبخت

  [پاسخ]

 23. درود بر احسان رضایی عزیز و مهربانی اش. زنده باشی.

  [پاسخ]

 24. درود بر اقای ازادبخت خسته نباشین به امید موفقیت های روز افزون .اقای ازادبخت اینستاگرام دارند؟

  [پاسخ]

  حشمت آزادبخت در :

  درود بر شما جناب گودرزی عزیز و ممنونم. بله دارم.

  [پاسخ]

 25. خدایار تو هر بوین سلامت/سلام وصدسلام ا یار خدافظ/دمت گرم و بژیای تا قیامت/سلام ایمت رسون تا قور حافظ.دست درد نکه برا خدا قوت عزیزی عزیزترا باین. یاعلی.

  [پاسخ]

 26. بادرود برتمامی لک زبانان خاصه حشمت عزیز که باتلاش خود زبان لکی ونام لرستان را درپایتخت وجایگاه هخامنشیان زنده کرده است

  [پاسخ]

 27. سپاس از مصطفی رضایی شاعر و ایرج کوشکی فرهیخته. درود برشما.

  [پاسخ]

 28. چرا اینقدر برطبل لک بودن می کوبید درحالیکه ایشان افتخاری برای کل کوهدشت میباشد

  [پاسخ]

 29. علی دوست رضایی فرد

  سلام و درود خدا برتو شیرپاک خورده اصیل
  بی شک توانایی شما برهیچ کس پوشیده نیست انشاالله شاهد موفقیتهای بیشاز پیشتان باشیم.

  [پاسخ]

 30. سپاس بی کران از جناب دهقان و هنرمند فرهیخته جناب رضایی فرد عزیز

  [پاسخ]

 31. درود براستاد فرهیخته ادب.اقای حشمت ازادبخت مایه افتخارکوهدشت.همچنین باتشکرازاقای صمددوستی درپوشش این خبر

  [پاسخ]

 32. درود بر شما الف .گ عزیز و لطف شما. زنده باشید عزیز.

  [پاسخ]

 33. با سلام و درود فراوان خدمت استاد فرهیخته.
  انشالله شاهد موفقیت های بیشترتان باشیم استاد

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط