سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۰:۵۳:۱۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۸ مرداد ۱۳۹۵در ۴:۴۶ ب.ظ تعداد بازدید: 1,231 بازدید کد خبر:59759 چاپ خبر

وداع با «رشید نامداری» در قبرستان سوخته «محیط زیست» کوهدشت/ پدر بلوط ایران به مراسم خاکسپاری آمد

0

با استمرار آتش سوزی ها در شهرستان کوهدشت، داغ بلوطستان و نیروهای مردمی برای خاکسترنشینی جنگل ها تازه شده و فداکار مرد کهنسالی در حین مهار آتش سوزی مراتع از شهرستان کوهدشت بر اثر شدت جراحات سوختگی ناشی از مهار آتش از دنیا رفت.

منابع طبیعی شهرستان کوهدشت در روزهای اخیر در آتش می سوزد. منابعی که تنها سرمایه ی این شهرستان بوده و به لحاظ وسعت ۲/۱۴ درصد مساحت لرستان را شامل می شود.

این شهرستان به لحاظ وسعت ۲/۱۴ درصد مساحت لرستان را دارا بوده که از این مقدار وسعت، ۲۸۵۴۷۵ هکتار به صورت منابع طبیعی است و حدود ۷/۷۱ درصد وسعت شهرستان را شامل می شود.

بنابراین گزارش، استمرار آتش سوزی ها در شهرستان کوهدشت، حیات جنگل‌ها و دیگر عرصه‌های طبیعی را با مخاطرات جدی اراضی جنگلی و مرتعی روبرو کرده؛ به طوری که این مخاطرات، می تواند دشت وسیع این شهرستان را بدون آب و علف کند.

مانورهای بی نتیجه

این در حالی است که مانور اطفاء حریق جنگل های زاگرس در منطقه ای به وسعت ۶۰۰هکتار در سال گذشته در لرستان اجرا شد و برای اجرای آن، ۵۰۰ نیرو از ۱۴ دستگاه به طور مستقیم مشارکت داشتند.

در استمرار آتش سوزی ها جنگل ها در شهرستان کوهدشت که هفته ی اخیر نیز در عرصه های جنگلی بلوران به وقوع پیوست؛ هنوز شعله های آتش، درخت ها را خاکستر می کند؛ اما رئیس منابع طبیعی این شهرستان مهار آتش سوزی را اعلام کرده است.

آتش سوزی منطقه ی جنگلی بلوران، هنوز به طور کامل مهار نشده بود که آتش به سروقت مراتع در روستای کلسرخ از توابع شهرستان کوهدشت آمد و نیروهای مردمی با بیل و شاخه های درخت به نبرد با آتش رفتند تا عدم مدیریت بحران، تأمین امکانات و تجهیزات اطفای حریق، خسارات بیشماری را به عرصه های جنگلی وارد کند.

نام ۸

فدای جان رشید، برای مهار آتش سوزی

در این آتش سوزی که در مرداد ماه سال جاری در مزارع کشاورزی و مراتع مابین روستاهای گراب کوچک و کلسرخ واقع در بخش طرهان شهرستان کوهدشت رخ داد؛ رشید نامداری، در حین اطفاء حریق دچار سوختگی بالای ۸۰ درصد شده و به بیمارستان امام خمینی(ره) کوهدشت و در نهایت به بیمارستان عشایر خرم آباد اعزام می شود.

یکی از اقوام رشید نامداری در این خصوص می گوید: پس از اعزام به بیمارستان عشایر خرم آباد، رشید نامداری در بخش مراقبت‌های ویژه ICU بیمارستان بستری می شود.

وی اظهار داشت: به دلیل تشدید سوختگی، ضریب هوشیاری پایین آمده و رشید نامداری به حالت کما می رود و در نهایت بر اثر شدت جراحات سوختگی، در ۲ روز گذشته فوت می کند.

۵۲۰ هزار، هزینه ی آمبولانس حمل پیکر 

نامداری با بیان اینکه پس از درگذشت رشید نامداری، وی به پزشکی قانونی خرم آباد منتقل شد؛ خاطرنشان کرد: هزینه ی آمبولانسی که شهرداری خرم آباد برای حمل پیکر تا کوهدشت در اختیار ما قرار داد؛ ۴۰۰ هزار تومان بود.

وی، هم چنین، هزینه ی آمبولانس حمل پیکر از شهرستان کوهدشت تا روستای کلسرخ را ۱۲۰ هزار عنوان و تصریح کرد: در هنگام بستری شدن زنده یاد نامداری، هیچ نهادی به عیادت وی نیامد و احوالی از خانواده اش جویا نشد.

بنابراین گزارش، رشید نامداری، ریزعلی دیگری از شهرستان کوهدشت بود که جان خود را برای مهار آتش با دست های خالی در خطر انداخت تا سرمایه ی ملی بلوطستان به راحتی دود نشود؛ اما استمرار آتش سوزی جنگل ها در لرستان، هیچ واکنشی را از سوی سازمان محیط زیست کشور در پی نداشته است.

این در حالی است که بنا به اظهار نظر رئیس محیط زیست طبیعی لرستان، از سال ۹۰ تا ۹۴ ماکزیمم وقایع آتس سوزی در لرستان رخ داده؛ به‌طوری که تنها در سال ۹۳، ۴۶۷ فقره آتش سوزی به وقوع پیوسته است.

سوختن در بحران مدیریت

سکوت متولیان محیط زیست در استمرار آتش سوزی جنگل های لرستان با عدم ارائه آمار درست جنگل هایی که قربانی حریق شده اند؛ تکمیل می شود تا فرمانده ی یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع بگوید آتش سوزی ها در ۴ ماهه ابتدای سال جاری هم از نظر تعداد و هم وسعت نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، کمبود تجهیزات و امکانات اطفای حریق در لرستان، باعث شده که نیروهای اعزامی به مناطق آتش سوزی با صرف ساعت‌ها زمان برای رسیدن به محل مورد نظر، زمان زیادی را از دست بدهند تا هزاران هکتار در یکی از مهم ترین زیستگاه‌های حیات وحش در بحران مدیریت بسوزد.

نام ۱۴

پدر بلوط ایران در مراسم تشییع ریز علی کوهدشت

بنابراین گزارش، پدر بلوط ایران که شامگاه یک شنبه در مراسم تشییع پیکر رشید نامداری در روستای کلسرخ حضور داشت در خصوص آتش سوزی جنگل ها در لرستان می گوید: طبق آماری که طی ۵ تا ۶ سال گذشته به دست ما رسیده؛ ۹۸ درصد آتش سوزی ها عمدی است.

مظفر افشار اظهار کرد: از مراجع ذیربط و به خصوص منابع طبیعی انتظار می رود؛ اقدامات پیشگیری را قبل از وقوع آتش سوزی ها در دستور کار قرار دهند.

وی، ایجاد آتش بُر را اولین اقدام برای پیشگیری دانست و تصریح کرد: اولین اقدام مسئولان ذیربط در روستاهای دارای جنگل می تواند این باشد که موتورسواران را با نظر دهیاری ها برای نگهبانی در مناطق مستقر کنند.

پدر بلوط ایران اظهار کرد: برای اجرایی کردن این اقدام، جلسه ای با معاونت عمرانی استانداری برگزار شد و مورد موافقت وی قرار گرفت؛ اما هنوز به اقدام کامل نرسیده و نیازمند بودجه و توجه مسئولان می باشد.

وی خاطرنشان کرد: رشید نامداری، انسان بزرگی بود که به خاطر حفظ منابع طبیعی از جان خود مایه گذاشت.

نام ۱۲

بهشتی برای طبیعت

مظفر افشار با تأکید بر اینکه از مسئولان استان و شهرستان کوهدشت انتظار آن می رفت که به طور ویژه در مراسم تشییع حضور داشته باشند؛ بیان داشت: رشید نامداری به حج نرفته؛ اما برای طبیعت جان خود را فدا کرد و بهشتی شد.

وی، هم چنین اظهار تأسف انجمن های زیست محیطی لرستان برای درگذشت رشید نامداری را اعلام کرد.

عدم توجه به پیشنهادات انمجمن های محیط زیست

مدیر انجمن مردم نهاد آوای باران نیز که در مراسم تشییع حضور داشت؛ ضمن ابراز تأسف از درگذشت رشید نامداری گفت: امیدوار هستیم که دیگر در هیچ کجای طبیعت شاهد این گونه اتفاقات ناگواری نباشیم.

مصطفی رضایی اظهار کرد: اگر پیشنهادات انجمن های محیط زیست قبل از بارندگی های سال ۹۵، عملی می شد؛ این مصیبت ها هم رخ نمی داد.

نام ۱۰

رشید نامداری، الگوی جاوید

وی، رشید نامداری را یک الگوی جاوید برای شهرستان کوهدشت دانست و تصریح کرد: نباید به سادگی از این حادثه گذشت و باید همیشه یاد این مرد فداکار ماندگار بماند.

درخواست بیمارستان برای خارج کردن کپسول اکسژن

حالا قصه ی رشید آتشین شهر ما، قصه ها به خود می گیرد. از همان فامیل نزدیک او که می گوید در بیمارستان عشایر خرم آباد از او خواسته اند که قبل درگذشت رشید نامداری، کپسول اکسیژن را خارج کند تا به قول خودشان او بیش از این زجر نکشد؛ تا حرف های دیگرانی که از دور و نزدیک او را قهرمان محیط زیست و پهلوان عرصه ی زیستن توصیف می کنند؛ همه تلنگرهایی است برای آنها که مسئولند و مسئولیتی روی دوش خود حس نمی کنند.

کاش این آتش، چراغی بیفروزد

کسی چه می داند، شاید بلوط ها از چند روز قبل می دانستند که تنها رشید این دیار، رفتنی است و در آتش دوری او، پیش از او سوختند.

این آتش به پا شد، لااقل کاش کسی چراغی بیفروزد در خانه آن ها که محیط زیست و منابع خدادادی این مملکت را دارند؛ مدیریت می کنند. کاش این آتش، چراغی بیفروزد.

گزارش: فاطمه نیازی

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. کجا بودن مسولین پر ادعا که در مراسم شرکت نداشتند
  فقط اسم اونها و پیام اونها بود که مجری برنامه اعلام می کرد………….
  باور کنید عزیزان یه مسول حضور نداشت.

  [پاسخ]

 2. بزارید بسوزه این منابع طبیعی ارزش اینو نداره که جان خود را فدای چند تا درخت کنیم . وقتی مسئولان ب فکر نیستن

  [پاسخ]

 3. فرهادگراوندازکلسرخ عیدی

  ی تشکرویژازسرکارخانم نیازی خبرنگاروعکاس اسوبان ک مسرانه پیام ایت خانواده داغداررابه گوش مسولان رساندندوهمجنین جاداردتشکرکنیم ازمدیرسایت میرملاس کشکان افلاک نیوز.اسوبان.انجمن.نهاداوای باران داشته باشیم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط