سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۸:۴۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۵ مرداد ۱۳۹۵در ۴:۲۳ ب.ظ تعداد بازدید: 335 بازدید کد خبر:59663 چاپ خبر

آوای اردی «بهشت»

0

زهرا میرزایی

مقابله با این حجم وسیع آتش سوزی الزاماً به همراهی چهار نیروی: پشتوانه ی مالی، کار فرهنگی، حکم قضایی و بنا به تاکید عزیزان اردی “بهشتی” اعلام آمار صحیح؛ نیازمند است.

وقتی به تازگی پدر چشم از جهان فرو بسته و دست از حیات شسته بود مادر می گفت: باید هر شب شمع روشن کنیم. عزیزان تازه سفر کرده در ابتدای رحلت احساس غربت و آوارگی می کنند. هر شب به راهنمایی مادر چراغ در دست و شمع در مشت به دیدار پدر می رفتیم تا تنهایی خودمان و غربت سفر او را به روشنی شمعی گرفته باشیم. مادر شمع لای انگشتان کوچکم می چپاند مژه های نمورم را می بوسید و می گفت: “روله دیری سیر مونه مکه”
باد می وزید؛ از سمت جنگل های “بلوران” و “چنگری”_البته این می تواند تنها یک شعر باشد_ بوی گندم خیس خورده و کاه تازه نفس در فضا پخش می شد. نه سال بیشتر نداشتم به شانه های خمیده ی “دا”م تکیه می کردم و پدر را لابه لای مویه های زنان گونه خراشیده تجسم. چند بار هم دور از سوسوی فانوس سایه ی سنگین مرد درشت هیکلی مقابل چشمهایم خیمه می بست اما چشم که تیز می کردم سایه در روشنی شمع ها محو می شد.
در گیر و دار گرمای جهنمی تابستان هر روز آتش روی میلیون ها بلوط خیمه می بندد. اما هیچ کس برای درخت‌ها شمعی نمی افروزد و فانوس روشن نمی کند. این ها همه عزیزان از دست رفته ی ما هستند. بلوط ها سربازهای صلح اند که هر کدام با ضرب گلوله به خاک می افتند.

سه ماه پیش از فاجعه ی جنگل های چنگری در یکم اردیبهشت ماه نود و چهار انجمن کاملا مردم نهاد و مدنی “آوای اردیبهشت” با اخذ مجوز رسمی _در حوزه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی_از فرمانداری کوهدشت شروع به کار کرد با وجود تمامی چشم و دل سوختگی هایی که برآیند دست و پنجه نرم کردن با شعله و مسوولین بلند پایه بوده تا کنون بیش از پنجاه برنامه ی مختلف برگزار کرده و در تمامی آتش سوزی ها تمام قامت در کنار منابع طبیعی بوده است.

IMG_20160805_164439

مقابله با این حجم وسیع آتش سوزی الزاماً به همراهی چهار نیروی: پشتوانه ی مالی، کار فرهنگی، حکم قضایی و بنا به تاکید عزیزان اردی “بهشتی” اعلام آمار صحیح؛ نیازمند است.

اعلام مترمربع سوخته و خاکستر شده به سانتی مترمربع همانا و عدم تخصیص بودجه و اعتبار به کوهدشت همانا…
ولو آتش سوزی گوهرکوه طرهان سه روز روشن بود و بیش از سیصد هکتار سوخت سی هکتار اعلام شد!
ما با اعداد بازی نمی کنیم عاجزانه خواهشمندیم با این اعداد با ما بازی نکنند فرمول چندان پیچیده نیست غریب ماندیم…
شوربختانه ادارات و مسئولین هنوز نمی خواهند بپذیرند که” ngo “ها از جهت کمک شکل گرفته نه رقابت با ایشان. ما کمبود تجهیزات و مشکل مالی داریم.
سروران گرامی، اطفای حریق پارچ آب ریختن روی شعله ی اجاق گاز آشپزخانه نیست تجهیزات ما حتا پاسخ گوی محدود اعضای مهار کننده حریق نیست.
با این اوصاف می توانم به قامت تکیده ی “دا” م تکیه کنم. زاگرس مادر ماست.. هر بار که با پاهای برهنه روی مراتع سوخته مثل مرغ سرکنده و لاکپشت های سوخته می دویم و فریاد می زنیم “دا” از انعکاس صدا می شنویم” ها…”
مثل هیروشیمای بعد از بمب اتم وقتی نقره ی ماه دست از گردنه ی مراتع کشید به محض تیغ کشیدن آفتاب قول می دهم به همان اندازه که در جنگ جهانی اول و نیز دوم سرباز کشته و مجروح شد به متر مربع درخت قتل عام شده و سوخته ببینیم.
“اسیران جنگی را،
به نشانه ی پیروزی
در شهر میگردانند
با چهره هایِ پُر از چرک و عرق
نگاهم می کنند
نگاهشان می کنم
چون پیاده های شطرنج
که بی هیچ دشمنی،
با هم می جنگند*”

پ.ن۱: احمد حیدر بیگی*
پ.ن ۲: سپاس ویژه از آقای شمس قلندری مدیر عامل انجمن آوای اردیبهشت بابت اطلاعات تخصصی در این زمینه

زهرا میرزایی- مرداد ۹۵ کوهدشت

photo_2016-03-23_12-29-15-239x300

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. شما را به خدا اینقدر دنبال اسم نباشید. آوای اردیبهشت چکارکرده؟

  [پاسخ]

  لر در :

  تو باید بگی خودت چیکار کردی اگه هر کدوم از ما فقط این جمله رو از خودمون بپرسیم که سهم حمایت خودمون از طبیعت چیه بهتره تا اینکه بخوای بدون داشتن اطلاعات گروهی که بدون مزد دارن از طبیعت حمایت می کنن رو زیر سوال ببری

  [پاسخ]

 2. عاااااالییییییییییی

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط