سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۸:۲۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۱ مرداد ۱۳۹۵در ۶:۵۹ ب.ظ تعداد بازدید: 520 بازدید کد خبر:59500 چاپ خبر

مروری بر مطالبات و ظرفیت های فرایند توسعه در شهرستان کوهدشت

0

فریدون سوری

فریدون سوری – کشکان: مطالبه، همان خواست عمومی جامعه است که تصور می رود با تحصیل آن، بخش اعظم مشکلات جامعه، بر طرف می شود و ظرفیت هم، استعدادها، توانایی ها، پتانسیل ها و توانمندی های بالقوه یک منطقه می باشد که در صورت به فعلیت در آمدن، مسیر تحقق و جامه عمل پوشیدن به […]

IMG-198x300

فریدون سوری – کشکان: مطالبه، همان خواست عمومی جامعه است که تصور می رود با تحصیل آن، بخش اعظم مشکلات جامعه، بر طرف می شود و ظرفیت هم، استعدادها، توانایی ها، پتانسیل ها و توانمندی های بالقوه یک منطقه می باشد که در صورت به فعلیت در آمدن، مسیر تحقق و جامه عمل پوشیدن به خواسته ها را هموار می کند. جامعه یک سیستم است، یک سیستم فعال و پویا و دینامیک، جامعه مانند هر سیستم دیگر و دقیقاً همانند انسان، مراتبی از رشد و تکامل و توسعه را طی می کند تا به حد مشخصی از بلوغ، چه بلوغ فکری، چه بلوغ سیاسی و چه بلوغ فیزیکی برسد. و در این مسیر رشد و بلوغ جمعی، نقش نخبگان در توسعه جامعه، نقشی غیر قابل انکار است. در سایه طراحی و معماری نمایندگان و فرهیختگان و شوراهای مشورتی آنان و کارشناسان و متخصصان و صاحب نظران هر جامعه است که منابع محدود تولید، با ترکیب صحیح و اصولی، فرصت های جدیدی خلق نموده و کل جامعه در مسیر ترقی و تعالی قرار می گیرد و طبیعی است که این افراد تحول خواه و آرمانگرا، جامعه را در مسیر تغییر و تحول و دگرگونی قرار داده و به صورت جدی خواهان توسعه بوده و تغییر را نه یک تهدید بلکه یک فرصت می دانند.

اما گام هایی که اصل ۷۴ قانون اساسی هم به آن اشاره داشته و در بخش اقتصاد منطقه برای رسیدن به توسعه محلی و منطقه ای بایستی بر داشته شوند:

ضمن تقدیر و تشکر از نمایندگان و مسئولینی که به وسع خود و بر اساس شرایط و منابع و امکانات موجود وقت، در دوره ها و سنوات گذشته در راستای توسعه شهرستان قدم های موثری برداشته اند، می طلبد که مسولین فعلی نیز با فعالیت و تلاش مضاعف خود ضرباهنگ قرار گرفتن در مسیر توسعه را تسریع نمایند.

وجود منابع غنی طبیعی خداداد، آب و هوای مناسب، دشت های وسیع (پنج دشت کوهدشت، رومشکان، کشماهور، میشنان، کوهنانی و طرهان) آب های فراوان فصلی، معادن متنوع نفت و گچ و آهک و انواع سنگ ها، نیروی کار فراوان، قابلیت های گردشگری، جاده ترانزیتی غرب به جنوب و… این شهرستان،توانمندی ها و ظرفیت ها و فرصت های مطلوب و بالقوه شهرستان را نشان می دهد.

مهار آب ها: امروزه با توجه به افزایش روز افزون جمعیت (به نحوی که در شهرستان کوهدشت، جمعیت از حدود ۴۰هزار نفر در سال ۵۵به حدود ۲۲۰۰۰۰ هزار نفر در سال ۸۵ رسیده است.) تغییرات اقلیمی و آب و هوایی و گرم شدن کره زمین و کاهش بارندگی ها و تداوم خشکسالی ها و… سبب کاهش منابع آبی گردیده و حفاری های بی رویه و غیرکارشناسانه و چاه های عمیق و نیمه عمیق در دشت های کوهدشت به خصوص  حومه شهر کوهدشت و تخلیه کامل ذخایر آب زیر زمینی و صدور بی رویه مجوزهای حفر چاه و عدم کنترل و نظارت قانونی ….می طلبد که برای تامین منابع آب و رفع مشکلات کم آبی برای مهار آبها تدابیری جدی اندیشیده شود.

نمونه فرونشست زمین بر اثر مصرف بی رویه آب های زیر زمینی. برنامه ریزی علمی و کارشناسانه برای صیانت از آب ها و خاک های شهرستان ضرورت دارد متاسفانه ذخایر گران بهای آب چاه های آبرفتی و آهکی زیرزمینی به جای استفاده به عنوان شرب به صورت سنتی صرف کشاورزی می شود که باعث هدر رفت حدود ۷۰درصد این آبها و فرونشست زمین می گردد.

آب های فصلی و سطحی ظرفیت های بسیار مناسبی هستند که با کنترل آنان امکان تحول در شهرستان به وجود خواهد آمد.

بدیهی است بازدهی کاشت زمین های دشت های فوق به صورت دیم به اندازه کاشت همان زمین ها در حالت آبیاری قطره ای و بارانی نمی باشد. شهرستان کوهدشت دارای حدود ۱۹۲هزار هکتار زمین مرغوب کشاورزی می باشد که به جهت کشت سنتی، نتوانسته است ظرفیت واقعی خود را ظاهر نماید. با مهار آب ها و تغییر شیوه و الگوی کاشت و استفاده از روش آبیاری قطره ای و بارانی، میزان بازدهی زمین های مرغوب فعلی چند برابر خواهد شد.

پنج آبراهه در شهرستان وجود دارد که می توان با احداث سیل بند و مهار آب های فصلی، هم مشکل کم آبی را مرتفع نمود، هم مقدار آب های زیر زمینی جهت شرب افزایش یابد و هم خود به خود در راستای ایجاد اشتغال و بالا رفتن تولید و ثروت ملی و منطقه ای اقدام و سبب کاهش بیکاری و بزهکاری های اجتماعی می گردد. طبیعی است که پیگیری احداث سد معشوره (۱) در راستای تکمیل فعالیت های فوق از مهمترین مطالبات و ظرفیت های توسعه شهرستان می باشد.

پیگیری احداث سدهای خاکی: پیگیری اتمام مطالعات پنج سد خاکی  کاکیزه، ضرونی، چهار قلعه، مادیان رود، خسرو آباد از خواسته های جدی مردم شهرستان کوهدشت می باشد.

مجتمع پتروشیمی: در راستای ایجاد اشتغال به عنوان یکی از مهمترین مطالبات مردم، اجرای طرح فوق که در قالب مصوبه دولت هم آمده و وزارت نفت ملزم شده که جهت احداث پتروشیمی کوهدشت، اقدام عملی انجام دهد و البته تامین خوراک آن طرح و مجتمع توسط هیات دولت به وزارت نفت ابلاغ شده (۲)، ضروری است. بنابراین پیگیری این مصوبات و عملیاتی شدن آن جهت ایجاد اشتغال جوانان و جلوگیری از مهاجرت این عزیزان به مراکز استان ها و تهران و شهرهای بزرگ آن هم برای یافتن کار، موثر خواهد بود.

صنعت و سایت خودروسازی: احداث سایت خودروسازی یا تراکتورسازی از فعالیت هایی است که مصوبه هیات دولت را دارا می باشد(۳) و این مصوبه احداث کارخانه خودروسازی با مشارکت بخش خصوصی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را به وزارت صنعت و معدن و تجارت و بازرگانی محول نموده است.

شبکه ریلی: این پروژه در قالب پروژه های مهر ماندگار(۴) می باشد که به وزارت راه و شهرسازی (مسکن و شهرسازی فعلی) ابلاغ گردیده است و لذا دسترسی مردم کوهدشت به شبکه ریلی امکان پذیر می نماید.

جاده سازی: اهمیت جاده به عنوان یکی از عوامل و بستر توسعه و یکی از عوامل صرفه جویی در همه زمینه ها بر کسی پوشیده نیست و ضرورت دارد که مورد توجه جدی قرار گیرد. به عنوان مثال: جاده خرم آباد-کوهدشت و بابازید—پل سیمره و کوهدشت – نورآباد و کوهدشت –کرمانشاه و سایر جاده های بین روستایی داخل شهرستان که بعضاً در قالب پروژه های مهر ماندگار تصویب گردیده، جهت اجرایی شدن سریعتر، پیگیری جدی تری را می طلبد.

واحدهای دانشگاهی: حدود ۱۵هزار دانشجوی کوهدشتی در دانشگاه های مختلف کشور و استان های همجوار مشغول تحصیل اند که توسعه واحدهای دانشگاهی از هر نظر می تواند خدمات قابل توجهی را به جوانان شهرستان ارائه نماید.

احداث کارخانه بازیافت زباله: احداث چنین طرح و پروژه ای هم به ایجاد اشتغال برای جوانان کمک خواهد کرد و هم با دفع بهداشتی زباله سبب کمک به پاک سازی محیط زیست می گردد و موجبات رضایت ساکنان کوهدشت شرقی نیز فراهم خواهد آمد و شیرابه زباله ها کم تر درختان محل فعلی دفن زباله ها را از بین خواهد برد.

پیگیری و احداث جاده کمربندی کوهدشت: خیابان فعلی شهر ظرفیت وسایل نقلیه ای که روزانه تردد می نمایند را ندارد. با احداث این جاده هم به روان سازی ترافیک شهری کمک خواهد کرد و هم از گسترش بی رویه و بی حساب شهر جلوگیری خواهد کرد.

از نظر شاخص بهداشت و درمان و پزشکی: طبق شاخص ها و استانداردهای جمعیتی، به ازای هر ۵۰۰۰۰ هزار نفر بایستی یک بیمارستان وجود داشته باشد. بنابراین توجه و تلاش ویژه مسئولین برای نزدیکتر شدن به این شاخص ها و تامین پزشک های عمومی و متخصص، برابر با استانداردهای جمعیتی، ضرورتی انکار ناپذیر و فعالیتی خداپسندانه خواهد بود.

صنعت گردشگری: باتوجه به ظرفیت های گردشگری شهرستان، مکان های طبیعی و زیارتی، ضروری به نظر می رسد که در این زمینه سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد.

توسعه و تقویت کشاورزی و دامپروری و صنایع تبدیلی مرتبط با آن: با توجه به اینکه کوهدشت دشت های مرغوبی برای کشاورزی دارد و کشاورزی هم بستر توسعه برای دامپروری می باشد لذا اگر این ۲بخش مهم اقتصادی و صنایع وابسته به آن ها به طور جدی مورد توجه جدی قرار گیرد، بخشی از مشکلات مردم حل خواهد شد.

معادن و سنگ ها: وجود منابع نفت و انواع سنگ های گچ و آهک و… در منطقه می طلبد که مسئولین با برنامه ریزی، امکان سرمایه گذاری دولتی و خصوصی را فراهم نمایند تا گامی در جهت توسعه شهرستان برداشته شود.

تقویت صنایع دستی و واحدهای صنعتی زود بازده: با عنایت به توانایی نیروی انسانی فراوان، صنایع دستی را می توان با ارائه تسهیلات، تقویت نمود.

مدیران بومی: انتصاب مدیران بومی از مطالبات جدی مردم می باشد. مدیران بومی را می توان آغازگران توسعه نامید. مدیران بومی صاحبنظر به دلیل اینکه ریشه ای و اصالتاً به این منطقه تعلق دارند و با توجه به اینکه از فرهنگ و اجتماع و اقتصاد منطقه شناخت دارند، لذا این شناخت به وی این امکان را می دهد که طرح های توسعه ای بومی متناسب با استعداد های منطقه را طراحی و پیشنهاد نمایند و همچنین با توجه به حضور همیشگی بین مردم، (حتی بعد از عزل شدن)، بنابراین در زمان مدیریت خود تلاش می نماید که اقدامات و فعالیت های ماندگاری را از خود بر جای بگذارد تا بعداً پاسخی برای منتقدینی که عملکرد وی را نقد می نمایند، داشته باشد.

دخالت ندادن گرایشات سیاسی در انتصابات و مسائل اجرایی: این مولفه یکی از مطالبات جدی مردم عادی شهرستان می باشد. سیاست زدگی بیش از حد متعارف و معمول مدیران، سبب آزرده خاطر شدن مردم عادی و یکی از علت های اساسی توسعه نیافتگی شهرستان می باشد و به دلیل پرداختن به مسائل جزیی و غیر ضرور و تسویه حساب های شخصی و گروهی، فرصت خدمت بی منت به مردم و فرصت تفکر و اندیشه و خلاقیت و نوآوری از آنان گرفته خواهد شد.

پی نوشت ها:

۱ – دارای مصوبه هیات دولت به شماره ۴۶۳۷۰/۲۹۸۵۱۸به تاریخ ۸۹/۱۲/۲۵

۲ – طی نامه شماره ۴۲۳۷۴۵/مورخ ۸۹/۱۲/۸

۳ – مصوبه شماره ۳۱۲۳۶/۴۶۳۷۰مورخ ۹۰/۲/۱۳ با شماره ردیف ۱۵۵

۴ – دارای مصوبه ردیف ۱۱۸ و مصوبه شماره ۳۳۵۶۰/۴۶۳۷۰به تاریخ ۹۰/۲/۱۸

منابع:

۱- ابراهیم زاده، عیسی و فرامرز بریمانی و یوسف نصیری، ۱۳۸۳، حاشیه نشینی ، ناهنجاری های شهری و راهکارها

۲- اسدالهی، عبد الرحیم و محمد جواد ناطق پور، ۱۳۸۵، بررسی ساختار اجتماعی مناطق حاشیه نشین شهری

۳- سایت جامعه شناسی ایران

۴ –عزتی، مرتضی،۱۳۸۰، طرح جامع توسعه استان لرستان

۵- سایت ماد لرستان

۶-زنگی آبادی، علی و اصغر ضرابی و سعید خوب آیند،۱۳۸۴، تحلیل علل اقتصادی –اجتماعی حاشیه نشینی شهر

۷- فریدمن، جان و مایک داگلاس،۱۳۶۳،توسعه روستا و شهری، ترجمه عزیز کیاوند، انتشارات سازمان مدیریت و برنامه ریزی

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام
  جناب آقای سوری! مقدم بر همه این موارد و بستر مناسب برای اجرای آنها، پیاده شدن فرهنگ سیاسی مطابق با ارزش های جمهوری اسلامی است. تا سیاست بر ریل صحیح اسلامی خود قرار نگیرد هیچ پیشرفت واقعی و مستمری اتفاق نخواهد افتاد.

  [پاسخ]

 2. با سلام
  آقای سوری تا زمانی که چهر ه های تحصیل کرده و فرهنگی ما مطالبات پیش پا افتاده ای مانند ریاست و حتی داشتن یک پست معاونت آنهم در روستاهای دور افتاده را داشته باشند,آش همان است و کاسه نیز همان و دیگر خبری از توسعه نیست.در روی کاغذ می شود به راحتی درد ها را شناخت ,اما کو مرد عمل.ای کاش همه از خودمان شروع می کردیم و برای شخصیت خودمان ارزش قائل می شدیم و آن را بیهوده وبرای منافع کوتاه مدت و زود گذر فدای هر کس و ناکس نمی کردیم.
  موید باشید.انشاء الله

  [پاسخ]

  ف جعفری در :

  مشکل اینه ای دوست عزیز امثال جنابعالی همه مسائلو صفر و صدی و یا سیاه وسفید می بینی و گرنه جناب آقای سوری به عنوان یه نیروی بومی در زمینه توسعه منطقه طرح مسئله نموده. این چه اشکالی داره؟ خدایا به ما کمک کن بدون حب و بغض و… اظهار نظر نماییم

  [پاسخ]

  فرهنگی در :

  جناب دوست .بر اساس وهم وگمان وخیال وتوهم ، نمی شود دیگران را متهم ومجرم اعلام نمود ،چی فدای هر کس وناکس شده /؟؟ شما از دور که نمی شود بدون دلیل قضاوت کنید ونتیجه بگیرید ودیگران را مجرم اعلام کنید ، ادعای شما ، توهمی بیش نیست .دلایل واستنادات متقن خودرا اعلام کنید اگر راست می گویید .چون وضعیتی باب میل جنابعالی بوجود نیامده ،دیگه شخصیت طرف فدای هر کس وناکس شده ؟

  [پاسخ]

  یک دوست در :

  به نام خدا
  در پاسخ به کامنت ف جعفری و فرهنگی بایدبه عرض برسانم که هدف بنده از این نوشته خدای ناکرده توهین به شخصیت هیچ کس نیست. اما مثل اینکه ضمیر مبهم خیلی خوب مرجع خود را شناسایی کرده است و این سخن حق به مذاق عده ای خوش نیامده است.
  این دیگر چه جور جواب دادن است.چرا با حمله و هجوم و از روی عصبانیت و دگران را متهم کردن به داشتن حب و بغض.مگر بجز این است که بنده گفته اماز خودمان شروع می کردیم و برای شخصیت خودمان ارزش قائل می شدیم
  به لطف خدای متعال بنده نه چیز خواستم تا در قالب این زد و بند های سیاسی به آن برسم و نه چیزی دارم که بترسم نکند از من گرفته شود و برای همین است که زبانم برای انتقاد تیز است.
  اگر انسان یک مقداری عقل خود را بکار بیندازد خواهد دید که تمام این مشکلات از کجا ناشی می شود و این اظهر من الشمس است که باعث و بانی این همه ناهنجاری و بدبختی که بر این شهرستان حاکم است ناشی از کج فهمی و خود خواهی و منافع طلبی بسیاری از قشر به اصطلاح فرهنگی است که در هر انتخابات خود را به هر رنگی در می آورند تا بلکه از این نمد کلاهی نیز به آنها برسد و دیگر این نیازمند به دلیل و برهان نیست .کور باد آن چشمی که بعد از گذشت این همه سال هنوز این واقعیت ها را نمی بیند. اگر کسی در این شهر زندگی می کند و دارای کرامت نفس می باشد و آدم فرصت طلبی نیست و عقلش هنوز پاره سنگ بر نداشته است می بایست این گفته را تایید کند و گرنه باید تا دیر نشده به یک روانپزشک مراجعه کند.
  چه خوب است همیشه طرفدار حق باشیم و چشمان خود را بر روی واقعیت ها نبندیم

  [پاسخ]

 3. سلام
  تیغ سانسور برنده ترین سلاح برای از بین بردن یک رسانه است. شما دست به خودکشی زده اید با عدم انتشار مطالب کاملا قانونی و نقدهای منصفانه. واقعا متاسفم!

  [پاسخ]

 4. درود بر مردان سرزمینم ،بر عاطفه واحساسشان ،بر قامت استوارشان ،برقلب مهربانشان ،بر دغدغه ذهنشان ،بر وجود بی ادعایشان ،……..

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط