سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۲:۴۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۹ تیر ۱۳۹۵در ۱:۳۹ ب.ظ تعداد بازدید: 287 بازدید کد خبر:59022 چاپ خبر

سال مرگ کتاب سال و روزهای کسالت بار فرهنگ لرستان

0

عبدالرضا شهبازی

چراغ نیم سوز فرهنگ لرستان رو به خاموشی است. دریغ از دستی که از آستین برآید و کاری بکند. در سال های نه چندان دور، فرهنگ لرستان را رونقی بود و چراغی که محفل آن روشن و هنرمندان این دیار هر چند نه آنطور که شایسته شان باشد. اما حداقلی بود و شکرگذار همین حداقل […]

عبدالرضا-شهبازی
چراغ نیم سوز فرهنگ لرستان رو به خاموشی است. دریغ از دستی که از آستین برآید و کاری بکند. در سال های نه چندان دور، فرهنگ لرستان را رونقی بود و چراغی که محفل آن روشن و هنرمندان این دیار هر چند نه آنطور که شایسته شان باشد. اما حداقلی بود و شکرگذار همین حداقل بودیم. اما این سال ها و این روزها نه خبری از انجمن های شعر و رونق شاعرانه محفلی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و نه کارگاهی که داستانی در آن خوانده شود و نه جشنواره ای که جوانان هنرمند این دیار را گرد هم آورد. روزگاری به واسطه داستان نویسان جوان این دیار جشنواره ملی داستان کوتاه در شهرستان خرم آباد برگزار می شود. و وقتی دیگر کمانچه نوازان ایرانی با جشنواره ملی کمانچه نوازان در تالار شهید آوینی خرم آباد گوش رهگذران میدان کیو را نوازش می کنند. اما دریغ از این روزهای کسالت بار فرهنگ لرستان که گویا به خوابی نیمه عمیق فرو رفته و قصد بیدار شدن هم ندارد.
نمی دانم شاید برای ادامه این خواب باید از لا لا لایی های مادر بزرگ های قصه های قدیمی که در پای گهواره کودکان خوانده می شد استفاده کنیم و با هم بخوانیم لا لا لایی، دلم لایی به خواب رفته، فرهنگ رویای.
یادش بخیر چند سال پیش توسط چند نفر از نویسندگان لرستان با همکاری مدیرکل وقت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان جناب محمد باقر نظری بنیان کتاب سال لرستان نهاده شد که این نهال نو رس به درختی شش ساله تبدیل شد، ولی دوسالی هست که این درخت در حال خشک شدن است و اگر متولیان فرهنگی چاره ای نکنند این درخت هم خشک خواهد شد و شاهد سال مرگ آن خواهیم بود. فرهنگ لرستان نیاز دارد تا نفسی تازه بکشد چرا که دچار تنگی نفس شده است.

عزت زیاد
عبدالرضا شهبازی/ خرم آباد

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط