سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۲:۲۱:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۲ تیر ۱۳۹۵در ۴:۳۷ ق.ظ تعداد بازدید: 602 بازدید کد خبر:58770 چاپ خبر

آیا تغییر بانک عامل فرهنگیان ضروری است؟

0

رضا مسلمی

رضا مسلمی‪-‬ بانک عاملِ پرداخت حقوق و مزایای معلمان، بانک ملی است. هر ماهه سرمایه انبوهی به عنوان حقوق و دستمزد فرهنگیان وارد این بانک می‌شود. این ورودی انباشته درطول ماه و برای مدتی دراختیار بانک است. این‌که چگونه از این سرمایه استفاده می‌شود و سود احتمالی این حجم انبوه سرمایه انباشته در چه مسیرهایی […]

۵۷۳۰۲۹۸۹

رضا مسلمی‪-‬ بانک عاملِ پرداخت حقوق و مزایای معلمان، بانک ملی است. هر ماهه سرمایه انبوهی به عنوان حقوق و دستمزد فرهنگیان وارد این بانک می‌شود. این ورودی انباشته درطول ماه و برای مدتی دراختیار بانک است. این‌که چگونه از این سرمایه استفاده می‌شود و سود احتمالی این حجم انبوه سرمایه انباشته در چه مسیرهایی مصرف می‌شود، برای معلمان مجهول است.شاید یک حساب سرانگشتی بتواند به خوبی عمق این مساله را روشن کند. براساس آمارها حدود یک میلیون نیروی کار(پرسنل) آموزش و پرورش در کشور وجود دارد که اگر حقوق ماهانه هرکدام را به طور متوسط دوازده میلیون ریال در نظر بگیریم، محاسبه حجم پولی که هر ماه به حساب بانک ملی واریز می شود، دشوار نیست:
۱/۰۰۰/۱۲/۰۰۰/۰۰۰=۱۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰۰۰۰
ادعای گزافی نیست اگر بگوییم این مبلغ کلان که هرماه به بانک ملی انتقال پیدا می‌کند، سود سرشاری عاید این بانک می‌کند. فرض بگیریم که این پول فقط یک روز در حساب بانک ملی بماند و دیرتر پرداخت شود یا به عبارت مصطلح این پول یک روز خواب داشته باشد، با فرض ِ احتساب نرخ سود بانکی روزشمار ۲۰ درصدی که معادل سودی است که بانک‌های دولتی به مشتریان خود می‌دهند، سود فرضی که به این حجم پولی تعلق می‌گیرد برابربا ۲۴۰۰ میلیارد ریال است واگر در نظر بگیریم میزان نقل و انتقال مالی روزانه بازار بورس اوراق بهادار تهران به طور متوسط ۱۸۰۰تا ۵۰۰۰ میلیارد ریال باشد( برای نمونه در ۲۶ خرداد ۹۵ ازرش معاملات برابر با *۳۴۲۰ میلیارد ریال بوده است)، مقایسه سود یک روزه خواب پول حقوق ماهیانه معلمان با میزان معاملات بورس تهران چندان دشوار نخواهد بود. همچنین باید به یاد داشت که سال‌های طولانی است که حقوق فرهنگیان به بانک ملی واریز می‌شود.لازم به یادآوری است که پس از واریز حقوق به حساب فرهنگیان و اعلام پرداخت، همه معلمان در همان روز اول اقدام به برداشت کامل حقوق خود نمی‌کنند و شاید نیمی از این پول به مدت ده روز یا بیشتر در حساب بماند که این خود منشا سود مازاد است.اینجا چند سوال کلیدی مطرح می‌شود، اول این که چرا بانک ملی در مورد این سود احتمالی و نحوه هزینه آن، در طول سالیان گذشته، هرگز به فرهنگیان پاسخگو نبوده است، طبیعی است که سود حاصل از این سرمایه، در محل یا محل‌هایی سرمایه گذاری می‌شود و سود ناشی از سرمایه‌گذاری این سود احتمالی نیز نصیب بانک می شود،چرا مشخص نیست که این سرمایه گذاری کجا انجام می شود و سود این سرمایه گذاری به چه شکل مصرف می شود. بر طبق آمار رسمی منتشره، سالانه بیش از ۲۸۰ هزار میلیارد ریال، از محل درآمدهای ملی، سهم معلمان کشور است که به عنوان حقوق و دستمزد به حساب بانک ملی واریز می شود، این پول هنگفت سرمایه انباشته و جمعی معلمان است اما سود این سرمایه نه نصیب نظام آموزشی کشور می شود و نه سهمی از آن به خود معلمان تعلق می گیرد. حال بیاییم از چند منظر به این مساله عمیق تر نگاه کنیم. اول این که چرا این بانک در مقابل این نقل و انتقال مالی کلان که هر ماه هم تکرار می شود، هیچ گونه خدماتی به معلمان ارائه نمی دهد. خدماتی مانند وام های کم بهره، ارائه کارت های اعتباری یا کارت خرید و… خدماتی که تا امروز معلمان از آن محروم بوده اند. نکته مهم تر این که بانک از دادن دسته چک نیز به فرهنگیان خودداری می‌کند.نکته دیگر این که به طور معمول یکی از شروط بانک‌ها برای ارائه وام به آحاد مردم، اخذ گواهی کسر از حقوق کارمندان دولت به طور اعم و فرهنگیان به طور اخص است. و این به این معنی است که یک معلم می تواند اهرمی باشد که بانک مطالبات خود را از وام گیرنده وصول کند، چرا که در صورت عدم وصول، مبلغ از حساب معلم کسر می شود. حال باید گفت به چه دلیل یا دلایلی و باوجود این خدماتی که معلمان به ساماندهی نظام بانکی می کنند، بانک عامل هیچ خدمات راضی‌کننده‌ای به فرهنگیان ارائه نمی‌دهد.این عوامل باعث شده که سوالات جدی در مورد کارایی و توان عملکردی بانک ملی در ذهن فرهنگیان به وجود بیاید.
بسیاری از فعالان جامعه فرهنگی بر این باور هستند که تغییر بانک عامل یا تغییر نوع خدمات رسانی بانک ملی می تواند بخشی از مشکلات فعلی را برطرف کند و معلمان با این تغییر، می توانند از خدمات مالی حاصل سرمایه‌های انباشته خود استفاده کنند. شاید بهتر باشد استراتژی تغییر عملکرد بانک عامل فرهنگیان در دستور کار تصمیم گیرندگان کلان آموزشی کشور قرار بگیرد و به این ترتیب بسیاری از نارضایتی ها و نگرانی های مالی فرهنگیان برطرف شود.

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. به نظرم یکی از دلایل کم شدن منزلت فرهنگیان همین بانکی هاهستند که معلم راهمترازپوشه وگیره دانسته وبه جای گفتن نیازبه یک ضامن کارمندمیگویند یه معلم برای ضمانت لازم است که همین باعث رنجش مردم شده است چون معضلات این قشر زیاده ضمانت هم شده قوز بالاقوزتغیربانک عامل ضروری وغیرممکن است چون بایه وام کلان دهن مقامات مسول رو میبندن.

  [پاسخ]

 2. قطعاً یکی از مطالباتِ قاطبه ی فرهنگیان، از وزارت آموزش و پرورش این است که لایحه تبدیل صندوق ذخیره فرهنگیان را به بانک فرهنگیان به هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی ارایه دهد و فرهنگیان سهامدار آن باشند و حقوق و مزایای فرهنگیان از طریق این بانک امکان پذیر گردد. در نتیجه فرهنگیان کلیه حساب های خود را با سایر بانگ ها مسدود خواهند نمود.امیدوارم وزیر محترم آموزش و پرورش با پیگیری جدّی به این خواسته ی به حق فرهنگیان جامه ی عمل بپوشاند.

  [پاسخ]

 3. صادق محمدی یگانه

  مرد بقال از من پرسید چند من خربزه میخواهی؟
  من از او پرسیدم دلخوش سیری چند؟!!!

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط