سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۰۴:۲۹:۳۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۴ تیر ۱۳۹۵در ۶:۱۰ ب.ظ تعداد بازدید: 725 بازدید کد خبر:58613 چاپ خبر

انتشار کتاب جغرافیای لرستان؛ پیشکوه و پشتکوه

0

با تلاش اسکندر امان‌اللهی بهاروند

کتاب جغرافیای لرستان؛ پیشکوه و پشتکوه منتشر شد. به گزارش کشکان، کتاب جغرافیای لرستان پیشکوه و پشتکوه که نویسنده آن ناشناس بوده با تلاش اسکندر امان‌اللهی بهاروند در قطع وزیری و در ۱۹۸ صفحه جمع آوری و از سوی انتشارات شاپور خواست در استان منتشر شد. این کتاب حاوی اطلاعات جالبی درباره برخی آثار باستانی […]

کتاب جغرافیای لرستان؛ پیشکوه و پشتکوه منتشر شد.

به گزارش کشکان، کتاب جغرافیای لرستان پیشکوه و پشتکوه که نویسنده آن ناشناس بوده با تلاش اسکندر امان‌اللهی بهاروند در قطع وزیری و در ۱۹۸ صفحه جمع آوری و از سوی انتشارات شاپور خواست در استان منتشر شد.

این کتاب حاوی اطلاعات جالبی درباره برخی آثار باستانی لرستان از جمله پل شاپوری، پل کشکان، پل دختر، پل گاومیشان قلعه فلک الافلاک خرم آباد، عمارت صخره ای کبکان، دژ تاریخی مُنگره و غیره است.

در این کتاب اشاره مؤلف به فروش اشیای عتیقه نیز جالب است زیرا متوجه می شویم متجاوز از یکصد سال پیش غارت آثار باستانی لرستان آغاز شده و متأسفانه هنوز هم در مقیاس کمتر ادامه دارد.

این رساله به وسیله یکی از ماموران قاجار تحت عنوان جغرافیای لرستان در سال ۱۳۰۰ ق و گویا به فرمان ناصرالدین شاه نگاشته شده است.

این اثر حدود دو دهه قبل به وسیله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در تیراژ محدود منتشر شد که به دلیل دسترسی عموم و محققان به اطلاعات آن، اینک دوباره توسط انتشارات شاپورخواست (ناشر نمونه سالهای اخیر لرستان) تجدید چاپ شده است.

اصل رساله در کتابخانه ملی نگهداری می شود و چاپ فعلی از روی همین نسخه است.

۲۱۲۴۲۲۸

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. باسلام
  با احترام برای کسانیکه به دانش بشری می افزایند
  خدمت دوستان عزیز عرض کنم
  در مطالب علمی و دارای اصالت ،حد و حدود و مختصات جغرافیایی انهم،نگاشتن بوسیله کسانیکه در مطالب آن ذینفع فرهنگی اجتماعی هستند صراحتا رد و یا موجب شک و تردید است ،لذا این مختصات فرهنگی را زبان و فرهنگ جامعه آن مناطق است که نمایان میکند آگر اینگونه که این نوشته که قذمت انچنان تاریخی هم ندارد بیان میکند کوردهای آذربایجان های غرب و شرق همه وهمه تورک هستند و باید خود را نیز تورک بدانند …
  پس نه زبان لکی را میتوان زیر مجوعه لهجه لوری دانست و نه مناطق ایلام را میتوان لور دانست …

  [پاسخ]

 2. درود بر استاد عزیز و گرانقدر دکتر بهاروند . استادی که با خواندن کتب ارزشمندش و بردن نام نیکویش در تاریخ رشته علوم اجتماعی می درخشد . استاد در دوران تحصیل و بعد از تحصیل بردن اسم شما و تحسین تان توسط اساتید بنام مایه افتخار بنده حقیر و دوستانمان بود . امیدوارم همیشه سالم و موفق در راه اعتلای فرهنگ و امور فرهنگی گامهایتان مستدام و استوار باشد . شاگرد ابدی تان

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط