سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۸:۳۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۹ تیر ۱۳۹۵در ۸:۲۲ ق.ظ تعداد بازدید: 720 بازدید کد خبر:58448 چاپ خبر

قطعی دو ماهه آب روستای چنار سفلی کوهدشت

0

فاطمه نیازی- آسوبان: قطع طولانی مدت آب در یکی از روستاهای لرستان، طی دو ماه گذشته در حالی رخ داده است که روستاییان را به ستوه آورده؛ به گونه ای که بارها پیگیری آن ها برای تأمین آب در روستا به جایی نرسیده است. استان لرستان با دارا بودن، ۱۲ درصد از حجم آب های […]

آب ۰۰۳

فاطمه نیازی- آسوبان: قطع طولانی مدت آب در یکی از روستاهای لرستان، طی دو ماه گذشته در حالی رخ داده است که روستاییان را به ستوه آورده؛ به گونه ای که بارها پیگیری آن ها برای تأمین آب در روستا به جایی نرسیده است.

استان لرستان با دارا بودن، ۱۲ درصد از حجم آب های جاری، یکی از مناطق مهم کشور در حوزه ی آبخیزداری و آب است؛ به طوری که این استان به عنوان سومین استان پرباران کشور شناخته می شود.

در استان لرستان، حجم وسیعی از منابع آبی بدون استفاده رها شده و میلیاردها مترمکعب آب بدون ساختن سدی و حتا حق آبه ای از لرستان خارج شده و به استان های همجوار وارد می شود تا استان با بحران جدی منابع آبی و افت آب مواجه باشد.

شهرستان کوهدشت که در بین دو رودخانه پر آب سیمره و کشکان قرار دارد؛ یکی از مناطق پر آب لرستان بوده؛ به طوری که رودخانه ی سیمره به عنوان یکی از پر آب ترین رودخانه های استان و غرب کشور، با دبی حدود ۱۰۵ متر مکعب در ثانیه که طبق محاسبات آب منطقه ای استان، میانگین خروجی آب این رودخانه به خارج از استان در دراز مدت حدود ۳/۴ میلیارد متر مکعب برآورد شده و در مورد رودخانه ی کشکان این مقدار برابر ۱۴۸۰ میلیون متر مکعب می باشد.

این در حالی است که هم چنان برخی از روستاهای شهرستان کوهدشت با بحران جدی آب و حتا آب آشامیدنی مواجه بوده و استمداد آن ها برای تأمین آب به جایی نرسیده است.

روستای چنار سفلی، از جمله مناطقی است که در این دو ماه اخیر با قطعی آب روبرو است و عدم پاسخگویی مسئولان برای تأمین آب، پیگیری اهالی را به تجمع در درب فرمانداری کوهدشت کشانده است.

دهیار روستای چنار سفلی در این خصوص به خبرنگار آسوبان گفت: به مدت ۲ ماه است که آب روستا قطع می باشد.

آزادبخت افزود: پیگیری ها برای تأمین آب با دلایلی از جمله عدم پمپاژ و کف کشی چاه با تأخیر روبرو بوده است.

وی اظهار کرد: قطعی آب در روستا، زندگی اهالی را با مشکل مواجه ساخته است.

یکی از اهالی روستای چنار سفلی که برای قطعی آب به همراه برخی از اهالی در جلوی درب فرمانداری کوهدشت حاضر شده؛ گفت: پیگیری های مردم و شورای روستا به جایی نرسیده است.

این ساکن روستای چنار سفلی افزود: این پیگیری ها برای تأمین آب روستا فقط به پاسخ های سربالا ختم شده است.

وی با تأکید بر اینکه بارها به سازمان آب مراجعه داشته ایم؛ خاطرنشان کرد: آیا باید مردم این گونه برای تأمین آب شرب در مضیقه باشند؟

این ساکن روستای چنار سفلی بیان داشت: روزه داران روستا با این قطعی آب به سختی روزگار گذرانده و روزه ی آن ها با بی آبی افطار می شود.

دهیار روستای چنار علیا در این خصوص اظهار کرد: چنار علیا و سفلی از روستاهای شهرستان کوهدشت با قطعی آب دست و پنجه نرم می کنند.

آزادبخت با بیان اینکه آب برخی از مناطق اطراف از این روستا تأمین می شده؛ تصریح کرد: چرا نباید برای تأمین آب مردم روستا آن هم در ماه رمضان؛ اقداماتی صورت بگیرد؟

یکی از اعضای شورای روستای چنار سفلی، تأمین آب اهالی روستا را طبق اظهارنظرها در طول ۳ روز عنوان کرد و گفت: در این ۳ روز نه تنها، هیچ پیگیری ای به وجود نیامد؛ بلکه دامنه ی قطعی آب به نزدیک دو ماه هم کشیده شده است.

این عضو شورا اظهار کرد: مردم روستا حدود دو ماه است که برای شستشو، استحمام و کارهای روزمره خود با مشکل روبرو هستند و اهالی برای تأمین آب به شهر کوهدشت مراجعه می کنند.

وی بیان داشت: حفر قطعه چاهی در روستا نه تنها بحران آب را حل نکرده؛ بلکه آب مورد استفاده ی آن هم آلوده است.

یکی دیگر از اهالی روستای چنار سفلی که برای قطعی آب به همراه برخی از اهالی در جلوی درب فرمانداری کوهدشت حاضر شده؛ خاطرنشان کرد: برای تأمین آب اهالی روستا حتا از تانکررسانی هم استفاده نمی شود.

این ساکن روستای چنار سفلی تصریح کرد: اهالی برای تأمین آب شرب به شهر رفته و با تراکتور بشکه های آب را حمل می کنند.

وی با اشاره به اینکه ورود هیئتی از تبریز را برای حفر چاه آب عنوان کرده اند؛ گفت: عدم وجود جداره ی لوله ی آب و خرید پمپ آب به عنوان یکی دیگر از دلایل قطعی آب مطرح شده است.

بنابراین گزارش، وقوع خشکسالی های ۱۳ سال گذشته در استان لرستان و افت شدید منابع آب زیرزمینی در شهرستان های کوهدشت و رومشگان، آبرسانی روستاها را با بحران طی می کند تا این روزها حتا آبی هم برای شرب در برخی از روستاها وجود نداشته باشد.

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. تو این شهرستان کوهدشت با این بی درامدی مردم پول خرید یک امتیاز اب پارسال دویست هزار بوده الان میگن هشتصد هزار این مشکلات را چه کسانی پیگیری باید کرد

  [پاسخ]

 2. سلام. واقعا من نمی دونم چی بگم؟! شایدگناه کردیم که ساکن شهرک امام خمینی شدیم!!! ماروزاول نمی دانستیم این شهرک صاحب ندارد.گفتن دهیاردارد!!!! داره آبادمیشه!!! آقاما دوماهه که آب نداریم.کوچه هاش افتضاح شده.همش شده لجنزار.نه آسفالت نه جدول کشی!!! آقا به حق این ماه رمضان قسمتون میدم که به داد این مردم مظلوم برسید.موقع افطارآب نیست!!! جناب آقای مسئولین این مردم میخوان افطارکنن اماباکدوم آب؟!

  [پاسخ]

 3. عجب مسئولینی ندارد این شهر
  آقایان برن کاروازمسئولین بروجردیادبگیرن حیف از اعتمادی که به ایناکردن ببین کارمردمودست کیاسپردن

  [پاسخ]

 4. بهترین کار زمستون بتریها را از اب پر کنید واسه تابستان به این میگن فکر مدیریت باید مقاومت کرد کاریش نمیشه کرد

  [پاسخ]

 5. تمام شهرکوهدشت دردوسه سال آینده بامهاجرت بی رویه وخالی ازسکنه شدن مواجه خواهدشد.اولین واورژانسی ترین اقدام تعطیلی کشت محصولات آبدوستی چون چغندرقند وذرت می باشد زیرا بااین نماینده ها ومدیرانی که استان دارندنبایدزیادبه سدمعشوره وپرآب شدن کوهدشت امیدواربود.نمایندگان خوزستان دوسال پیش چندین باربه رئیس جمهورووزیرنیروتذکردادن که حق نداریدسرشاخه های کرخه ودزراقطع کنید درصورتیکه این آبها مال ماهستندنماینده های ماچه اقدامی کردند؟؟؟؟خودکوچک بینی نماینده های مادربرابرخوزستان تاچه اندازه؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط