سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۱:۲۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۶ خرداد ۱۳۹۵در ۱:۳۳ ب.ظ تعداد بازدید: 1,057 بازدید کد خبر:57479 چاپ خبر

تبریک عارفانه!

0

اسماعیل دوستی

اسماعیل دوستی- عضو شورای شهر تهران: از چند ماه پیش، از آن روز که اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به ریاست محمدرضا عارف بر این نهاد راهبری جریان اصلاحات در انتخابات هفتم اسفند، مهر تأیید بزنند، معاون‌اول دولت اصلاحات با وجود دانستن موانع پیش‌ِرو، از بزرگان این جریان سیاسی کسب اجازه کرده و وارد عرصه انتخابات […]

داسماعیل-دوستی-۳۸۰x306-1

اسماعیل دوستی- عضو شورای شهر تهران:

از چند ماه پیش، از آن روز که اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به ریاست محمدرضا عارف بر این نهاد راهبری جریان اصلاحات در انتخابات هفتم اسفند، مهر تأیید بزنند، معاون‌اول دولت اصلاحات با وجود دانستن موانع پیش‌ِرو، از بزرگان این جریان سیاسی کسب اجازه کرده و وارد عرصه انتخابات شده بود. او پیش‌تر هم در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در خرداد ٩٢، برای تکرارنشدن تجربیات تلخ گذشته جریان سیاسی متبوع خود، از رقابت با حسن روحانی صرف‌نظر کرد تا آرای اصلاح‌طلبان یک‌کاسه شود و حماسه ٢۴ خرداد رقم بخورد. ائتلاف میان اعتدالیون تا انتخابات مجلس تداوم یافت و دکتر عارف در قامت سرلیست تهران و البته نماد اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات، بالاترین رأی را کسب کرد و فهرست ٣٠نفره «امید» در تهران و همچنین اعضای این فهرست در سراسر کشور، آرای د‌رخور توجهی کسب کردند. این در حالی بود که بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب برای ایجادنشدن حساسیت در نهادها و نشان‌دادن حسن‌نیت و علاقه‌مندی به تعامل با ارکان نظام، نامزد نشدند و بخشی از چهره‌های شناخته‌شده هم در مرحله بررسی صلاحیت‌ها از رقابت بازماندند تا این جریان اصولگرا باشد که با همه نفرات اصلی خود و حتی تعداد بسیاری نامزد شاخص مازاد بر فهرست‌ها، احتمال یک پیروزی راحت را بدهد. به‌هرحال، معادلات با نقش‌آفرینی بزرگان اصلاحات و حضور پرشور مردم که خواهان کمک به دولت برای حل مشکلات خود بودند، به هم خورد و تندروها از رفتن به مجلس بازماندند تا هدف نهایی حامیان اعتدال در این دوره تحقق یابد. از آن پس بود که تعدادی از اصلاح‌طلبان و البته خود دکتر عارف، تأکید کردند باید به این ندای تغییرخواهی مردم پاسخ دهند و با وجود مشخص‌نبودن فضای سیاسی مجلس دهم، معاون‌اول دولت اصلاحات خود را در معرض رأی نمایندگان قرار داد، چون با مردم هم‌پیمان شده بود و خلف‌وعده، شایسته این چهره دانشگاهی، منضبط و اخلاق‌مدار نبود. آن سوی ماجرا هم دکتر لاریجانی قرار داشت که به دلیل حملات تندروها در مجالس هشتم و نهم، در این دوره هم از هجمه آنان بی‌نصیب نماند و در شهر مقدس قم، در فهرست «امید» اصلاح‌طلبان و حامیان دولت قرار گرفت. او در دوسال‌ونیم ابتدای دولت یازدهم، همراهی قابل‌توجهی با جریان اعتدال داشت و در ماجرای استیضاح وزیران و برجام، با حداکثر توان از تصمیم نظام در مقابل افرادی که درک درستی از چرایی این تصمیم نداشتند دفاع کرد. رقابت میان دکتر لاریجانی و دکتر عارف، رقابت دوسر برد برای حامیان جریان اعتدال و نوعی رقابت درونی محسوب می‌شود؛ زیرا پس از انتخابات هیأت‌رئیسه موقت، دکتر عارف باز هم اخلاق‌مدارانه از نامزدی برای هیأت‌رئیسه دائم کنار رفت…

تا علی لاریجانی با آرای بالایی به ریاست پارلمان انتخاب شود و اعضای فراکسیون امید هم به هم‌فهرستی خودشان رأی دهند. تعجب نگارنده از شادمانی جریان خاص، از این واقعه است که تا همین چندی قبل، چیزی نمانده بود منکر مسلمانی دکتر لاریجانی شوند و امروز از «ظرفیت» بودن او برای جریانی اصولگرایی سخن می‌گویند! گویی از این پس باید «اصول» را در میان برخی منتسبان به این جریان، امری فراموش‌شده به حساب آورد. از آن سو، اما دو نامزد فراکسیون امید مجلس، یعنی مسعود پزشکیان و علی مطهری، توانستند دو سمت مهم مجلس را با رأی نمایندگان از آنِ خود کنند و در سایر کرسی‌های هیأت‌رئیسه نیز همین اتفاق رخ داد. اما در میان برخی اصلاح‌طلبان هم موضوعات عجیبی شنیده می‌شود. در روزهای اخیر برخی افراد که تا پیش از این از قطعی‌بودن ریاست دکتر عارف سخن می‌گفتند، به‌ناگاه تبدیل به پیشگویانی شدند که از قبل، وضعیت امروز را پیش‌بینی می‌کردند! آنان احتمالا یادشان رفته بسیاری دیگر از اصلاح‌طلبان با توجه به سیال‌بودن گرایش برخی چهره‌های تازه‌وارد به فضای مجلس و سیاست در این دوره، حدس می‌زدند کار با دشواری‌هایی مواجه شود، اما دکتر عارف براساس عهدی که با مردم داشت، وارد صحنه شد، تا آخر ماند و صدای اصلاحات را پس از سه دوره در مجلس طنین‌انداز کرد. حالا فراکسیونی در اختیار اوست که بالای صد رأی خالص دارد و با تعامل با سایر نیروهای معتدل مجلس می‌تواند در بسیاری از حرکت‌های حافظ منافع و مصالح ملی، بهترین نقش‌آفرینی را داشته باشد. شبیه این فضا البته نه به شکل‌وشمایل امروزین آن، در مجلس پنجم وجود داشت و نگارنده در آن دوره، برتری منافع ملی بر منافع جناحی را با ریاست موفق آقای ناطق‌نوری شاهد بودم. باید به دکتر عارف برای طی این مسیر یک‌ساله خداقوت گفت و از همگان خواست او و دکتر لاریجانی را برای همراهی با دولت و جامه عمل‌پوشاندن به مطالبات معیشتی، سیاسی و فرهنگی مردم و دغدغه‌های مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد مقاومتی و «اقتصاد فرهنگ» یاری دهند.

روزنامه شرق | شماره ۲۵۹۹ | یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. توهین برخی فراموش نخواهد شد.

  [پاسخ]

 2. باسلام
  اینکه جناب آقای عارف در فضایی مبهم وشاید با اطلاع از شکستش وارد رقابت برای ریاست مجلس شد درست نیست. ایشان با علم به اینکه بیش از ۱۵۰ نفر از نمایندگان از لیست امید وارد مجلس شدند ، وارد این رقابت شد غافل از اینکه عده ای به عهد خود وفا نمی کنند و با وجودی که پیروزیشان مدیون لیست امید است،به رییس فراکسیون امید رای نمی دهند.این رقابت یقینا رقابت بین جریان اصلاح طلب و اصول گرا بود منهای طیف تند رو اصول گراکه در اقلیتند.متاسفانه عده ای از اصلاح طلبان به بهانه بعضی از حمایتهای آقای لاریجانی در جریان برجام ، به فراکسیون امید پشت کردند و به جریان اصلاحات ضربه زدند همانگونه که در جریان انتخابات اخیر به همین بهانه عده ای از اصول گرایان را به مجلس فرستادند.نمونه اش کوهدشت خودمان بود که عده ای از اصلاح طلبان به بهانه حمایت جناب نماینده از دولت ، از هیچ کوششی برای پیروزی ایشان دریغ نکردند! و از آقای آزادبخت که اصلاح طلبی نشان دار بود و به یقین می توان گفت ۸۰درصد اصلاح طلبان با او بودند، حمایت نکردند و عامل شکست این جریان شدند.قطعا اگر ایشان نماینده می شدند حامی پر و پا قرص آقای عارف که نماد اصلاح طلبی در این دوره مجلس است ، می شد و به تبع آن حامی دولت. در صورتیکه نمایده به اصطلاح حامی دولت هنوز یک ماه از پیروزیش نگذشته بود که نامش در ردیف تند روترین نمایندگان دلواپس مخالف برجام مجلس نهم،در تذکر به دولت قرار گرفت.

  [پاسخ]

  احمد در :

  جناب درویشی اصلاح طلبی که شما حامی آن بودید بیشتر به انحصار نزدیک است تا اصلاح طلبی و شکست پی درپی شان یا به عبارتی ناکام ماندن دائمی آنها ریشه در انحصار … دارد این بار هم اعتدال پیروز شد نه اصول گرایی مطلق مد نظر شما

  [پاسخ]

 3. جناب دوستی بهتر است الان که فضای تب و تاب انتخابات گذشته است بنشیند و منصفانه به “عملکرد نادرست و پرحاشیه و منفعت طلبانه و انحصارگرایانه اش” در انتخابات اخیر فکر کند.
  جناب دوستی بدانید که مردم خیلی اگاه تر از ان چیزی هستند که شما فکر می کنید.

  [پاسخ]

 4. من نمیدانم کسانی که تا حد خشکانیدن ریشه اصلاحات در کوهدشت قدم برداشتن و در استان هم با تاکتیک اشتباه و لجبازی ( البته شاید عمدی ) باعث باخت ۸ به ۱ جریان اصلاحات شدن دیگه از جون ما چی میخوان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 5. با سلام
  پیروزیِ لاریجانی بر عارف، نتیجه ی عملکرد آنهایی است که به بهانه ی اعتدال، از کاندیداهای اصولگرا در مقابلِ کاندیداهای اصلاح طلب حمایت کردند از راه های قانونی تا غیرقانونی. کسانی که الان هم طلبکارند و خود را تحلیلگر قلمداد میکنند.

  [پاسخ]

  درویشی در :

  اقای گراوند .دیگران هم حق تحلیل دارند .تحلیل ونقد رادرانحصار روشنفکران ونخبگان ؟قرار ندهید.

  [پاسخ]

 6. فعلا که تعداداصلاح طلبان یکصدوسه رایی بیش نیست ….

  [پاسخ]

  محمدی در :

  پس ارا اقای پزشکیان چی
  ۱۵۸ رای

  [پاسخ]

 7. جناب آقای دوستی
  ازقدیم گفته اند شب دراز است وقلندر بیدار
  آقای دوستی
  شمادربدترین شرایط اصلاح طلبان را تنها گذاشتید دربدترین شرایط از کسی حمایت کردی که خودت هم میدونستی اصول گراست. آقای دوستی عزیز
  قبول بفرمائید مشاوران امینی در کوهدشت ندارید.
  مشاوران شما دوستان اصلاح طلب واقعی بودند که متاسفانه به ایشان پشت کردید.
  جناب دوستی
  این حقیربارهاوبارها چه حضورا و چه تلفنی بهتون عرض کردم آقای…… گزینه خوبی برای شما نیست لیکن باسماجت بر اشتباه خودتون هم به دوستان قدیمی همراه خودتون بی اعتنایی نمادین وهم خودتون رو برای همیشه از مردم جدا کردین.
  آقای دوستی
  شنیده میشود هنوز یکماه از افتتاح مجلس جدید نگذشته با نماینده محبوبتون به مشکل و اختلاف نظر رسیده اید. و این شنیده ها اگر صحت داشته باشد بایستی برای شما گریست.
  وبدترازاین خبر خبری است مبنی براینکه کاسه ی از آش داغ تر شده اید و برای حذف برکناری نیروهای اصلاح طلب استان و شهرستان کوهدشت با وزرای دولت به رایزنی مشغول هستین.
  جناب آقای دوستی
  یقین بدان تا ابد شما با رای مردم به پست مقامی نخواهی رسید. زیرا مردم دیگربشما اعتماد ندارند.
  والعاقبه للمتقین جناب آقای مهندس دوستی
  کشکان جان (دوست محمدی عزیز )اگر منتشر نکنی عدالت شما دوست خوب هم زیر سوال خواهدرفت.

  [پاسخ]

 8. آقای دوستی کمر اصلاحات رو شکستی باز هم طلبکاری؟ ببین با سومدیریت شما و حاج محمد رضایی در استان چه بلایی به سر اصلاحات اومد. فقط یک نماینده اصلاح طلب رفت مجلس که اونم از قبل مشخص بود. ببین در کوهدشت که کاندیدای خالص اصلاح طلب داشتیم شما چه کردی؟ رفتی از یک اصولگرا حمایت کردی. خداوند از سر تقصیرات همه ما بگذره آقای دوستی.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط