سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۷:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ،‌ ۰۹:۳۲
۱۱ خرداد ۱۳۹۵در ۵:۲۹ ق.ظ تعداد بازدید: 504 بازدید کد خبر:57226 چاپ خبر

ایلام صاحب آزاده راه می‌شود/ قول مساعد وزیر راه برای تسریع در جاده پل‌دختر به دهلران

0

استاندار ایلام، گفت: وزیر راه و شهرسازی دستور کمک به پیمانکار و تسریع در انجام پروژه جاده پل‌دختر به دهلران از طریق تونل کبیر کوه را صادر کرد. به گزارش کشکان به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، محمدرضا مروارید با اشاره به دیدار روز یکشنبه خود با وزیر راه و شهرسازی، اظهار کرد: در […]

IMG14450157

استاندار ایلام، گفت: وزیر راه و شهرسازی دستور کمک به پیمانکار و تسریع در انجام پروژه جاده پل‌دختر به دهلران از طریق تونل کبیر کوه را صادر کرد.

به گزارش کشکان به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، محمدرضا مروارید با اشاره به دیدار روز یکشنبه خود با وزیر راه و شهرسازی، اظهار کرد: در این دیدار، علاوه بر تقابل رایزنی وزارتخانه با پیمانکار برای اجرای راه‌آهن ایلام، دستور وزیر برای تسریع در اجرای تونل قلاجه و به مناقصه رفتن فاز یک آزادراه کرمانشاه – مهران، دستور کمک به پیمانکار و تسریع در انجام پروژه جاده پل‌دختر به دهلران از طریق تونل کبیر کوه نیز صادر شد.

وی، اجرای طرح تونل کبیر کوه را از طرح‌های بزرگ عمرانی استان برشمرد و گفت: با نگاه جدیدی که وزیر راه و شهرسازی به استان دارد مصوب شده که جاده خرم‌آباد به دهلران یک جاده جدید کشیده شود که از تونل کبیر کوه عبور خواهد کرد و خرم‌آباد، پلدختر، آبدانان و دهلران را به هم متصل خواهد کرد و در واقع یک جاده جدید، غرب کشور را به مرکز کشور متصل خواهد کرد.

استاندار ایلام، بابیان اینکه این جاده تأثیرات بسیار مثبتی برای استان به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: با احداث تونل کبیر کوه، راه جدیدی به سمت خوزستان برای استان ایجاد خواهد شد و با توجه به اینکه در آینده مقررشده که مرز دهلران با عراق نیز باز شود این تونل تأثیر بسیار فراوانی در زمینه حمل‌ونقل استان خواهد داشت.

وی، محل ایجاد و ساخت تونل کبیر کوه را بین دو شهرستان دره شهر و آبدانان عنوان کرد و افزود: این تونل، گردنه بسیار خطرناک کبیرکوه که مسیر فعلی این دو شهرستان است- را حذف می‌کند و مسیر اصلی رفت‌وآمد بسیاری از مردم شهرستان‌ها به مرکز استان خواهد بود.

استاندار ایلام، نقش تونل کبیر کوه در توسعه شهرستان آبدانان را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: تونل کبیر کوه که به‌عنوان بزرگ‌ترین تونل غرب کشور شناخته می‌شود، مسیر رفت‌وآمد مردم شهرستان آبدانان با شهرستان دره شهر و مرکز استان را تسهیل می‌کند و بدون شک در خارج شدن شهرستان آبدانان از بن‌بست که بین دو کوه کبیر کوه و دینار کوه قرارگرفته، بسیار مؤثر است.

استان ایلام در غربی‌ترین نقطه ایران در میان سلسله جبال زاگرس قرارگرفته و شرایط توپوگرافی خاص آن سبب بروز مشکلاتی درراه سازی شده است. وجود گردنه‌های صعب‌العبور و خطرناک سبب شده تا احداث تونل در این استان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد، نقش مهم و اثرگذار ایجاد تونل در راه‌سازی، سبب شده تا بسیاری از کارشناسان هزینه و زمان ساخت آن را بسیار باصرفه‌تر از ایجاد راه‌های جدید و عبور دادن آن از گردنه‌ها و تخریب جنگل‌ها و… بدانند؛ به همین دلیل طی سالهای اخیر گردنه‌های بسیار خطرناک استان که میزبان مسیرهای اصلی است، در حال تبدیل‌شدن به تونل هستند؛ یکی از این تونل‌ها که از پیشرفت فیزیکی مناسب و قابل قبولی برخوردار بوده، تونل کبیر کوه است.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط