سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۳:۳۸:۰۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۰۸ خرداد ۱۳۹۵در ۵:۴۵ ق.ظ تعداد بازدید: 555 بازدید کد خبر:57113 چاپ خبر

زنگ نخستین جلسه مجلس دهم به صدا درآمد

0

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با حضور شخصیت‌های لشگری و کشوری آغاز به کار کرد. به گزارش کشکان به نقل از فرارو، دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با به صدا درآمدن زنگ نخستین جلسه علنی پارلمان دهم از سوی عبدالرضا هاشم‌زایی رئیس سنی جلسه آغاز به کار کرد. پس از آغاز […]

۲۵۸۸۸۸_۵۲۴

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با حضور شخصیت‌های لشگری و کشوری آغاز به کار کرد.

به گزارش کشکان به نقل از فرارو، دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با به صدا درآمدن زنگ نخستین جلسه علنی پارلمان دهم از سوی عبدالرضا هاشم‌زایی رئیس سنی جلسه آغاز به کار کرد.

پس از آغاز مراسم افتتاحیه مجلس، اعضای هیئت‌رئیسه سنی مجلس در جایگاه هیئت‌رئیسه مستقر شدند و سیدفاطمه حسینی دبیر اول هیئت‌رئیسه سنی مجلس دستور کار نخستین جلسه علنی مجلس دهم را قرائت کرد.

سخنان رییس سنی مجلس
عبدالرضا هاشم‌زایی رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس طی سخنانی در مراسم افتتاحیه از حضور رئیس جمهور، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،‌ رئیس دفتر رهبری، رئیس قوه قضائیه، هیأت دولت، سفرا و کارداران خارجی مقیم ایران و خانواده‌های شهدا تقدیر و تشکر کرد و افزود: «منطق دموکراسی در اندیشه اسلامی اینگونه است که هیچ مقام و موقعیتی ابدی نیست و از لحاظ سیاسی و اجتماعی روزگار همواره در چرخش است و هیچ حزب و جناج فکری برای همیشه اکثریت را در دست ندارد.»

وی افزود: «در نظام جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه تمام جناح‌های سیاسی به تجربه حکمرانی دست یافته‌اند اما این نیز گذراست. مهم این است که حقوق یکدیگر را رعایت کنند.»

رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس ادامه داد: «مجلس دهم نقطه عطفی در نظام پارلمانی است. مجلسی که مردم در بیشتر حوزه‌های انتخابیه به تغییر و تحول رأی داده‌اند و این مجلس نیز در نظر دارد که روح جسارت در تصمیم‌گیری، انسجام در حکمرانی و اقتدار در اجرای وظایف را در قوه مجریه بدمد و تقویت کند.»

هاشم‌زایی در ادامه اظهار کرد: «رأی دهندگان در اکثریت حوزه‌های انتخابیه به جای افراد به برنامه‌های کاندیداها رأی دادند. گرچه به دلایل ساختاری هنوز در کشور ما حزب جایگاه مشخصی ندارد اما رأی مردم در انتخابات مجلس دهم بهترین بستر برای نظام حزبی برنامه‌محور است.»

وی تصریح کرد: «نظم فراکسیونی در آغاز مجلس دهم می‌تواند شروع خوبی برای این کار باشد و اساس رشد و توسعه ملت را به دنبال داشته باشد و رأی دهندگان به نسل تازه سیاستمداران و نخبگان نشان دادند که فقط به یک برنامه سیاسی رأی نداده‌اند و خواستار خروج از بسترهای مدیریتی هستند.»

وی در پایان از دولت، وزارت کشور، شورای نگهبان، ‌قوه قضائیه و نهادهای امنیتی و انتظامی در برگزاری انتخابات تشکر کرد.

پس از سخنان هاشمزایی علیا فراشته معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی گزارشی را در خصوص عملکرد این معاونت ارائه داد.

پس از آن پیام رهبر انقلاب به مجلس دهم قرائت شد.

۲۵۸۹۵۰_۹۲۲

منتخبان مجلس دهم سوگند یاد کردند
با پایان قرائت پیام رهبر انقلاب منتخبان مجلس دهم در اولین روز جلسه رسمی مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کردند.

متن سوگندنامه طبق اصل ۶۷ قانون اساسی توسط رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس قرائت شد و نمایندگان به حالت اجتماع در حال قیام آن را تکرار و پس از انجام مراسم تحلیف سوگندنامه را امضاء کردند.

متن این سوگندنامه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم،

من در برابر قرآن مجید به خداوند قادر و متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین از ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم و در انجام وظایف وکالت، امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم. از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرها، ‌استقلال کشور و آزادی مردم و تأمین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»

۲۵۸۹۵۷_۱۰۶

پس از سوگند نمایندگان مردم حسن روحانی، رییس جمهور به سخنرانی پرداخت.

وزیر کشور نیز گزارش از روند برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس ارائه کرد.

رئیس سنی مجلس، اقتراع شعب بررسی اعتبارنامه نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی را اعلام کرد.

۲۵۸۹۵۸_۱۹۵

سمیه محمودی عضو هیات رئیسه سنی مجلس اعلام کرد که در هر شعبه ۱۸ نفر عضو هستند. اسامی نمایندگان شعب مختلف بررسی اعتبارنامه قرائت شد.

حوالی ساعت ۱۱ صبح امروز نخستین جلسه علنی مجلس دهم با دستور کار مراسم افتتاحیه به کار خود پایان داد.

عبدالرضا هاشم زایی رئیس هیات رئیسه سنی مجلس با اعلام پایان جلسه علنی امروز گفت: جلسه بعدی مجلس با دستور کار ادامه جلسه امروز فردا برگزار می‌شود.

وی افزود: شعب بررسی اعتبارنامه نمایندگان نیز امروز بعد از ظهر تشکیل جلسه خواهند داد.

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط