سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۰:۳۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۵ خرداد ۱۳۹۵در ۵:۰۱ ب.ظ تعداد بازدید: 656 بازدید کد خبر:57038 چاپ خبر

‌«هرنگ» از نواهای زاگرس به زودی منتشر می‌شود

0

با نوای دلنشین حسین رضا اسدی

گروه ادب و هنر ـ حسین رضا اسدی، خواننده‌ای است که از محضر استادانی چون محمدرضا شجریان آموخته است و در سال‌های فعالیت خود با پیشکسوتانی چون مجید درخشانی و حسین پرنیا در عرصه موسیقی سنتی فعالیت کرده است. او که از سال ۱۳۸۰ فعالیت‌هایش را در این حوزه آغاز کرده بود، در سال‌های ۹۱ […]

۱۰۳۲۴۹۰۶۲۸۰۹۶۸۰۵۲۰۳_۱۳۷۷۱۱۲۱۲۹

گروه ادب و هنر ـ حسین رضا اسدی، خواننده‌ای است که از محضر استادانی چون محمدرضا شجریان آموخته است و در سال‌های فعالیت خود با پیشکسوتانی چون مجید درخشانی و حسین پرنیا در عرصه موسیقی سنتی فعالیت کرده است. او که از سال ۱۳۸۰ فعالیت‌هایش را در این حوزه آغاز کرده بود، در سال‌های ۹۱ و ۹۲ دو آلبوم با نام‌های «لحظه ناب» و «فانوس شب آغوش» را برای علاقه‌مندان به موسیقی سنتی عرضه کرد، اما در سال‌های بعد هیچ آواز و تصنیفی از او منتشر نشد. به گفته او، در این دو سال به دلیل مشکلی که برای حنجره‌اش به وجود آمد به ناچار به صورت کژدار و مریز، فعالیت‌هایی انجام داد .این خواننده اما بیکار ننشست و در این زمان، به طراحی آوازها و تصنیف‌هایی پرداخت که از چند ماه قبل بعد از وقفه ای دو ساله در حال ضبط می باشند و آلبوم‌هایی از ایشان به زودی راهی بازار موسیقی خواهد شد.
اسدی که همزمان با موسیقی، به وکالت نیز مشغول است، می‌گوید: از دو ماه پیش از نوروز که بار دیگر سلامتی کامل حنجره‌ام حاصل شد، روی دو آلبوم به صورت جدی کار کرده‌ام که به زودی منتشر خواهند شد. نخست مجموعه‌ای لکی به نام «هرنگ» که شامل هشت تصنیف و یک آواز مربوط به موسیقی محلی زاگرس با اشعاری از مرتضی خدایگان و تنظیم مهدی مرتضایی است آهنگسازی این مجموعه را در دستگاه‌های ماهور، شور، همایون و آواز بیات اصفهان انجام داده‌ام. او با اشاره به تم شاد این آلبوم توضیح می‌دهد: خوشبختانه موسیقی فولکلور شاد، زنده و پرهیجان است. در منطقه ی زاگرس برای تمام حالات بشر و زندگی فردی و اجتماعی‌اش موسیقی وجود دارد و موسیقی فولکلور زاگرس از زمان حیات تا ممات همراه مردمان آن دیار است. از سور، موسیقی کار و مراسم شادی گرفته تا سوگ و سایر حالات بشری؛ در این آلبوم همچنین سعی کردم از گردش ملودی پلکانی موسیقی ایرانی وام بگیرم و تم‌هایی از موسیقی مقامی منطقه زاگرس را در ساختار موسیقی ملی که بالارونده است تزریق کنم و مهدی مرتضایی با آگاهی از موسیقی آن منطقه وعلمی که در تنظیم دارند به هر چه بهتر انجام شدن این مهم کمک شایان کرد. او به فعالیتش در دوره نقاهت اشاره می‌کند و می‌افزاید: یکی از فعالیت‌هایی که در این دوره انجام دادم، بازسازی تصانیف دوره قاجار بود که اجرای چند تصنیف قدیمی به همراه آوازی از رجبعلی امیری فلاح است و سبک و سیاق آن منحصر به فرد محسوب می‌شود. شعر آنها را هادی باهنر با تغییراتی در اختیارم قرار داده و آواز بیات اصفهان رجبعلی امیری فلاح با شعری از سعدی و مطلع «شب عاشقان بی‌دل چه شبی دراز باشد» بازسازی و در دل این آلبوم گنجانده شده است.
این خواننده موسیقی سنتی با اشاره به آلبومی که با گروه «خورشید» و با استاد مجید درخشانی در حال انجام است، بیان می‌کند: این مجموعه‌ مرکب از چندین تصنیف و آواز در گام‌های شور، بیات ترک، ماهور، نوا و دشتی است که در حال تدوین نهایی است و پس ازمجوزگیری راهی بازار خواهد شد. در این آلبوم قطعاتی را استاد درخشانی ساخته، قطعه‌ای از خودم با تنظیم استاد درخشانی و یک قطعه نیز مربوط به بازسازی تصنیفی از علینقی وزیری با شعر هادی باهنر است که استاد درخشانی آن را به صورت ارکستر مجلسی تنظیم کرده و خوانندگی آن نیز بر عهده من بوده است.

روزنامه ابتکار، ۵ خرداد ۹۵، شماره ۳۴۳۶ ، صفحه ۸

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط