سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۰:۳۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۵ خرداد ۱۳۹۵در ۴:۳۸ ق.ظ تعداد بازدید: 205 بازدید کد خبر:57027 چاپ خبر

کامنت برگزیده/ چرای بی رویه ی دام ها و نسل کشی جوانه های بلوط

0

بابک قربانی زاده ذیل مطلب بلوط و روش های کاشت آن نوشت: با درود بسیار و خسته نباشید توضیحاتتون خیلی جامع، کامل و مفید بود ولی یک نکته بسیار بسیار مهم را که من شخصاً ناظر آن بودم، خیلی پر رنگ کنید. شما فقط در یک خط اشاره کردید {{مشروط به اینکه امکان حفاظت از […]

کامنت-برگزیده

بابک قربانی زاده ذیل مطلب بلوط و روش های کاشت آن نوشت:

با درود بسیار و خسته نباشید توضیحاتتون خیلی جامع، کامل و مفید بود ولی یک نکته بسیار بسیار مهم را که من شخصاً ناظر آن بودم، خیلی پر رنگ کنید. شما فقط در یک خط اشاره کردید {{مشروط به اینکه امکان حفاظت از نهال های نو رسته در مقابل چرا و قرق محدوده نهال کاری شده وجود داشته باشد.}}اما هیچ یک از بلایای طبیعی ((خوشکسالی ، آتش سوزی ، ریز گردها ، آفات و ….)) به اندازه چرای بی رویه ایی که خود بومیان محلی مسبب آن هستند جنگلهای بلوط زاگرس را تهدید نمیکند!!! هفته پیش ۱۳۹۵/۲/۲۰ برای بازدید و گمانه زنی ((بنده مهندس معدن هستم))به مریوان و جنوب غربی دریاچه زریبار به منطقه کانیسانان رفته بودیم که وارد ارتفاعات بکر و بی نظیری شدیم مملو از درختان بلوط که در کف زمین آنها انبوهی از جوانه های درختان بلوط بود بگونه ایی که گمان میکردیم آنجا را چمن کرده اند ولی با جوانه های بلوط !!! خلاصه به فاصله ۱روز پیاده روی از آنجا دور شدیم و چادر زدیم شب خوابیدیم و روز بعد گمانه زنی انجام شد ((تصویب هم نشد بخاطر صدمات زیست محیطی خودم رد کردم)) و برگشتیم ولی فاجعه ایی که در بازگشت دیدم باور نکردنی بود!! در برگشت دیگر هیچ اثری از آن همه جوانه پای درختان بلوط نبود. در عوض گله گوسفند ۲۰۰ تایی شاد و خندان در میان درختان به درو جوانه ها مشغول بودند!!! به چوپان آن گله شکایت کردیم و در پاسخ گفت مهم نیست!!!! گوسفندان خیلی خوب و با اشتیاق این جوانه ها را می خورند و شیرشان خیلی زیاد میشود!!!
متوجه هستید؟ مهم نیست!!! به هرچه قبول دارید قسم بیش از ۱ میلیون جوانه ناپدید شده بود آنهم تازه فقط در یک روز و یک دامنه کوه که ما دیده بودیم!!! ببینید آن گله گوسفند۲۰۰تایی در چندین روز و هفته چند صدمیلیون جوانه طبیعی را می بلعد و چه بلایی به سر جوانه های یک رشته کوه و جنگلش میاورد!!! کیست که به این نسل کشی جوانه ها پاسخ دهد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط