سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۱:۱۰:۳۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۲ خرداد ۱۳۹۵در ۱۲:۲۸ ب.ظ تعداد بازدید: 840 بازدید کد خبر:56904 چاپ خبر

گام دوم اصلاحات را «عقیم» نکنید

0

فرشید گراوند

سرویس سیاسی کشکان: در شرایطی که لیست امید در مقابل ناامیدی های وقت در انتخابات مجلس با قاطعیت پیروز شد، اکنون نمایان می شود که این روند می توانست در انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز به وقوع بپیوندد و پتانسیل آن وجود داشت که دکتر عارف بر منصب ریاست جمهوری بنشیند، اما بنابر بر مصلحتی […]

سیبر-۳۰۲x400

سرویس سیاسی کشکان: در شرایطی که لیست امید در مقابل ناامیدی های وقت در انتخابات مجلس با قاطعیت پیروز شد، اکنون نمایان می شود که این روند می توانست در انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز به وقوع بپیوندد و پتانسیل آن وجود داشت که دکتر عارف بر منصب ریاست جمهوری بنشیند، اما بنابر بر مصلحتی که بزرگان اصلاحات اندیشیدند مدل این رویداد تغییر یافت.

از آن جریان بگذریم…

اکنون اما آزمونی دیگر در راه است که می تواند تغییراتی در سیاست آتی کشور برای خروج از وضعیت رکود اقتصادی و معضل بیکاری و مسائل دیگر  با آرایش جدید سیاسی در مجلس به همراه داشته باشد.

در مرحله اول انتخابات که برتری لیست امید به خوبی بر حریف نمی چربید و در قیاس با مرحله دوم مشهود و قدرتمند نبود از طرف تئوریسین هایی همچون دکتر زیباکلام که سیاسیون معتقدند خط فکری اش از هاشمی رفسنجانی متأثر است، دادن ریاست مجلس به آقای لاریجانی بخاطر قدرت و لابی هایی که ایشان از لاریجانی بر شمردند، مطرح شد که تا حدودی از لحاظ منطقی در آن برهه از زمان قابل اعتنا بود، در این بین افرادی که به رای اصلاحات پشت کردند برای منفعت خویش این نظریه را برجسته و برجسته تر کردند تا از هر دو سوی میدان بخورند اما مردم در مرحله دوم با قوت بیش از پیش فریاد خود را برای تغییر با صدای بلندتر به گوش همگان رساندند و برای تکمیل کارشان دوباره کاندیداهای لیست امید را راهی مجلس کردند تا نشان دهند از استدلال زیباکلام که افرادی بنا بر مصلحت خود آن را بر سر زبان ها انداختند، ناراضی و نگران هستند.
سوالی که ذهن قاطبه ی جریان اصلاحات، مردم و برخی از سیاسیون را مشغول کرده، این است که روزی همین آقای لاریجانی با شعار “هوایی تازه” رقیب سرسخت اصلاحات در انتخابات ها بود و تاکنون تفکر و کارنامه ی اصولگرایی ایشان بر کسی پوشیده نیست، اکنون نمی دانیم ایشان کدام خدمتی در نزدیک شدن به اصلاحات داشته و کدام گامی در این مسیر برداشته که منتخبان ما می خواهند به پیشوازش رفته و دو دستی رای مردم را تقدیمشان کنند!!!
مگر صرف همراهی با برجام که منافع ملی در میان بود، عیار اصلاح طلبی ایشان را بالا آورده و تعیین و تایید می کند که رای صد و پنجاه هزاری ایشان را به رای بالاتر از یک میلیون و پانصد هزارنفری دکترعارف برتری می دهد!!
(اصولگرا بودن جرم و ننگ نیست همانطور که اصلاح طلب بودن جرم و ننگ نیست و هر دو تفکر در جمهوری اسلامی ایران طرفدارانی دارند و قابل احترام هستند)
اما در هر صورت مردم با توجه به شرایط و وضعیت جامعه و سلیقه ی خویش تصمیم می گیرند که سکان دولت و مجلس را در جهت مرتفع ساختن مشکلات اقتصادی و فرهنگی و… به یکی از آن ها بدهند که در این تاریخ و در این انتخابات با رأی بالا حجم اعظم این وظیفه بر دوش اصلاحات نهاده شد.

۹۵-۰۲-۵۹۳قبل از انتخابات که تقریبا قرار گرفتن در لیست امید حکم پیروزی داشت، چندین تن از اصولگرایان همچون “کاظم جلالی” و “بهروز نعمتی” که از طرف برخی دولتی ها تحمیل و در این لیست گنجانده شدند، خود نیز بخوبی می دانستند که اگر در حوزه خود کاندیدا می شدند با توجه به کارنامه تندروی های مجلس گذشته، هرگز انتخاب نشده و اگر در تهران در لیست امید قرار نمی گرفتند، در بهترین حالت و حتی اگر بالاتر از حداد عادل رای میاوردند و نفرات اول لیست اصوالگرایی می شدند، باز هم وضعیتی بهتر از نفر سی و یک ام را کسب نمی کردند و تکلیف شان مثل کوچک زاده و حسینی و سایر تندروها مشخص می شد.
اما آنها در همین ابتدای کار و بسرعت نقاب  خود را برداشته و با نشان دادن بی اعتمادی‌شان دوباره به اصل خویش بازگشتند و در مقابل لیست اصلاحات که مجوز ورودشان بود، صف آرایی کرده و بدنبال ستاندن قدرت از چهره شاخص این لیست شدند که البته این نشان از نداشتن بینش قوی آنها بوده وگرنه هرگز این اشتباه سیاسی را انجام نمی دادند تا جریان منصف اصلاحات اعتمادش را از دست نمی داد و حتی ممکن بود سهمی از کمیسیون ها و نایب رئیسی مجلس را به احترام گروه اصولگرای میانه رو به ایشان واگذار کند.

به هوش باشیم در شرایطی که طیف فکری اصلاحات با حذف بعضی گزینه های برجسته در مرحله تایید صلاحیت ها با نامیدی وارد رقابت شد، لیست امید را خواست و اراده ی مردم پیروز کرد و فرصت تصمیم گیری و انتخاب رئیس و کمیسون ها و سیاست های کلی را در اختیار این جریان می گذارد، دیگر چه معنا و اجباری دارد بازی برده را به جناح دیگر تقدیم کنیم!
این همه بر روی گزینه ای همچون دکتر عارف که اتفاقا مقبول حاکمیت و مردم نیز هست، مانور داده و سرمایه گذاری شده تا بزرگ شود و در قامت یک لیدر سیاسی قرار بگیرد، پس تحت هیچ شرایطی صحیح نیست ایشان را به ناحق قربانی کرده و کنار بگذارند!!!
اینکار بدون شک موجبات ایجاد نامیدی و بهم خوردن سیاست ها و ایجاد شکاف و دو دستگی را در اردوگاه اصلاحات فراهم آورده و مسیر اصلی اهداف اصلاح طلبی را نیز به بی راهه می برد.
این فکر درستی نیست که ریاست آماده و پخته شده را از آقای دکتر عارف گرفته و به آقای لاریجانی باج بدهند که تاکنون هیچ گونه عملکردی حتی در حد آقای مطهری چهره ی مشروع تر، در جهت نزدیک شدن به این جریان را نه تنها نشان نداده و حتی زبانی یا بصورت شعار نیز حمایت خود را مطرح نکرده است.(واسه کسی بمیر که واست تب کنه)
پس قرار دادن یک لیدر فکری با منش و افکار متفاوت بر روی بدنه ای متفاوت با افکار و روش و منش و خواست دیگر، یک تضاد و اختلاف عمیقی را بوجود خواهد آورد و در نهایت این فرصت ایجاد شده را به یک تهدیدی کلی برای آینده ی این جریان تبدیل خواهد کرد.

تهدیدی که هوشمندان از هم اکنون درک کرده اند که ماندگاری این پست در طولانی مدت، نفوذ و هژمونی و سلطه گری و فرادستی و چیرگی ایجاد کرده و اگر این بار نیز ایشان در قدرت باقی بماند، به مراتب این اوضاع برای سال های آینده حادتر و حساس تر می شود و اگر اکنون قدرت تصمیم گیری و انتخاب وجود دارد،در آینده سیاسی کشور می بایست بی منت و بی اراده در برابر قدرت ایشان سر تعظیم فرود آورده و تابع آن شویم.
در نتیجه بنده معتقدم منتخبان اصلاح طلب اگر وضع و اجبار موجود را بپذیرند و به خواست مردم که هم صدا تغییر را خواسته اند، اعتنا نکنند، عین محافظه کاری و اصولگرایی محض را به جا آورده اند و هیچ نشانی از اصلاح طلبی ندارند و  نهایت خیانت به خواست و فکر مردم در این انتخابات را مرتکب شده اند.
در آخر لازم است اشاره کنیم به اینکه خوشبختانه در روزهای گذشته فعالان سیاسی اهمیت موضوع را درک کرده و در حال شفاف سازی فضای غبارآلود و تردید آمیز ایجاد شده می باشد تا گام دوم اصلاحات که با مرارت و سختی برداشته شده است،(عقیم) نشود.

فرشید گراوند/ دانشجوی دکتری جامعه شناسی

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. درودبرجناب فرشیدگراوندواحسنت به هوش وذکاوتتان .

  [پاسخ]

 2. مطلب خوبی بود و به موضوع جالبی اشاره کرده اند

  [پاسخ]

 3. جناب آقای گراوند به نظر من اصلاحات در این دوره کاندیدا دزدی کرد و کسانی که دزیده شده بودند در شرایط مناسب از دست دزدان اصلاحات آزاد شدند. شما یک بررسی در معرفی کاندیدهای استان لرستان توسط اصلاحات باندازید چندتا از آنها سابقه اصلاح طلبی داشتند. وقتی با توسل به هر حربه ای از جمله معرفی افراد غیر هم سو می خواهند مجلس را در دست بگیرند همین می شود که برای هیات رئیسه مجلس در حال اتفاق افتادن است. وقتی کسی می خواهد از دیگران سوء استفاده کند امکان این که مورد سوء استفاده قرار گیرد هم هست.

  [پاسخ]

  جعفری در :

  کاملا موافقم. برخی از اصلاح طلبان از قبل اخلاق را زیر پا گذاشته بودند مث م.خ امیدوارم در طول مجلس همه منتخبین اصول انسانی و خدمت به مردم را فراموش نکنند و تنها هدفشان به دست گرفتن لابی ها نباشد.

  [پاسخ]

 4. احسنت عالی بود

  [پاسخ]

 5. به نکات قابل توجهی اشاره کرده اید. گام ها به پشتوانه ملت بزرگ ایران به خوبی و محکم برداشته می شوند گرچه در گام دوم عده ای کوفی مزاج پس پیروزی خود پا پس کشیده و به عهدشان پشت کردند اما مردم همچنان امیدوارند مابقی منتخبان لیست امید گام دوم را برایشان به سرانجام رسانده و تکلیف مدیریت مجلس را که چند‌ دوره گذشته در دست محدود افرادی قرار داشته است با تغییری اساسی روشن کنند .
  نکته دوم در مورد خط فکری آقای لاریجانی ست که اگر برای بار سوم بر کرسی ریاست تکیه زند مسوجب ضرب المثل لکی نون هور منی گالاون مردم خواهد بود.

  [پاسخ]

 6. جناب آقای دکتر گراوند درود درایتتان و نوشته و نظر تان عالی بود.

  [پاسخ]

 7. شرایط امروز به جهت همراهی وسنگ اندازی نکردن مساعد تره …در هر دو اراده مثبت اندیشی. وجود دارد…توکل بر خدا ….ممنون از نکته سنجی هوش و سایش قلمتان

  [پاسخ]

 8. گویا و قابل تامل بود.
  به امید استمرار این قلم
  و آرزوی توفیق

  [پاسخ]

 9. باتشکر فراوان از دوستانی که حوصله کردند و مطلب رو خوندند و نظراتشون رو بیان داشتند.
  .و همچنین ازاستاد عزیزم جناب پرویز گراوند و مدیریت سایت سپاسگزارم.

  [پاسخ]

 10. تحلیل جالبی بوددرودبرشما دکتر

  [پاسخ]

 11. سلام .عالی بود آقای دکتر گراوند

  [پاسخ]

 12. مردم در انتخابات مجلس دهم به اصولگرایان رای ندادند، این به معنای خواست آن‌ها مبنی بر یک مدیریت جدید بر مجلس ایرانه، زمانی که مردم از یک جریان استقبال می‌کنن و این جریان و گفتمان پیروز میشه، باید رای و نظر مردم را در نظر گرفته شود.
  از سوی دیگر، عارف محبوبیت فوق العاده‌ای در پایتخت که به نوعی نماد حضور همه ایرانیان تو هر عرصه ای هست پیدا کرده. تمامی این عوامل ایجاب می‌کند که هم عارف عقب نشینی نکند و هم منتخبین مردم با در نظر گرفتن اقبالی که از مردم به دست آورده‌اند، برای ادای پیمان خود به مردم مبنی بر حمایت و پیشبرد این گفتمان، از نامزدی عارف برای ریاست مجلس حمایت کنند.

  [پاسخ]

 13. از بین منخبین مردم در مجلس دهم دو سومشان را اعتدالیون تشکیل می دهند وصرف رای یک میلیونی عارف نمی تواند معیاری برای انتخاب ایشان بعنوان رئیس مجلس باشد.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط