سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۸:۱۶:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۵:۴۸ ق.ظ تعداد بازدید: 811 بازدید کد خبر:56699 چاپ خبر

تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری/ تماس تلفنی محسن رضایی با شمخانی/ جزئیات جدید از حادثه

0

مجسمه حاج علیقلی خان معروف به سردار اسعد بختیاری یکی از فاتحان تهران در انقلاب مشروطه در شهر جونقان (از توابع شهرستان فارسان-چهارمحال و بختیاری) تخریب شد. پیش از ظهر روز ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۵ چند فرد خودسر با حمله به قلعه سردار اسعد، یکی از پیشتازان جنبش مشروطه خواهی ایران، مجسمه این قهرمان ایرانی […]

insta-image-316

مجسمه حاج علیقلی خان معروف به سردار اسعد بختیاری یکی از فاتحان تهران در انقلاب مشروطه در شهر جونقان (از توابع شهرستان فارسان-چهارمحال و بختیاری) تخریب شد.

پیش از ظهر روز ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۵ چند فرد خودسر با حمله به قلعه سردار اسعد، یکی از پیشتازان جنبش مشروطه خواهی ایران، مجسمه این قهرمان ایرانی را با تیشه تخریب کردند. این در حالی است که قرار بود این قلعه در روزهای آتی، به مناسبت هفته میراث فرهنگی تحت عنوان «موزه مشروطیت» افتتاح شود.

آن گونه که منابع آگاه خبر می‌دهند، حمله کنندگان با پاشیدن نمک به صورت نگهبانان قلعه، وارد محوطه این اثر تاریخی شدند و سپس در اقدامی تحریک برانگیز، با تیشه به جان مجسمه سردار مشروطه افتاده و پس از تخریب آن، از محل گریختند؛ بی آنکه نشانی از ایشان برجای بماند!

به گزارش کشکان، در همین راستا، سرلشکر رضایی در تماس تلفنی با دریادار علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی، از ایشان خواست با قید فوریت، موضوع هجمه به نمادهای قومی و تاریخی بررسی و پیگیری شود.

در همین ارتباط پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی گزارش داد، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این تماس تلفنی، ضمن تأکید بر اینکه اهانت به مقدسات و یا هجمه به افتخارات اقوام ایرانی، تهدیدی برای به هم زدن وحدت کشور است، از دبیر شورای امنیت ملی خواست که مسئولان ذیربط با بررسی جدی و رسیدگی به این حوادث آمران و عاملان آن را مشخص کنند.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس همچنین یادآور شد که مردم و مسئولان مراقبت کنند تا خدای ناخواسته، کسانی به هر نحو به دنبال خدشه بر وحدت ملی نباشند تا با بررسی‌های کار‌شناسی و امنیتی موضوع بررسی شود.

همچنین هیأتی از سوی دکتر محسن رضایی به شهرکرد وجونقان برای بررسی مسأله رفته است. سرپرست هیأت اعزامی دکتر رضایی به مردم وعده داده که مسأله را تا رسیدن به نتیجه مشخص و برخورد با عاملان آن پیگیری می‌شود و لذا مردم نیز باید مراقب تحرکات مشکوک باشند و تا مشخص شدن تمامی جوانب ماجرا، آرامش و خونسردی خود را حفظ کنند.

ذکر این مهم لازم است، امام جمعه جونقان نیز در واکنش به شایعاتی مبنی بر تحریک حمله کنندگان به مجسمه توسط وی، گفت: «بنده به عنوان امام جمعه جونقان، نه از آوردن مجسمه و نه از نصب آن و نه از تخریب آن هیچ گونه اطلاعی نداشتم و اینکه به بنده چنین نسبتی می‌دهند، کذب محض و تهمت می‌باشد».

حجت الاسلام موذنی یادآور شد: «آنچه دیروز بنده در نماز جمعه بیان کردم، ضبط شده موجود می‌باشد، قصاص قبل از جنایت کار پسندیده‌ای نیست، هر بد که به خود نمی‌پسندی، با کس مکن ‌ای برادر من».

در ‌‌نهایت لازم به یادآوری است که انقلاب مشروطه، بخشی درخشان از تاریخ معاصر ایران است که قوم بختیاری در کنار سایر قهرمانان ایران زمین و آزادیخواهان مشروطه خواه در این جنبش، نقش آفرینی مهمی داشته، به گونه‌ای که بخش بزرگی از سرآغاز قیام علیه استبداد قاجار، از دامنه کوه‌های بختیاری رخ داده است.

کتیبه‌های پیرغار در روستای ده چشمه و قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان، از توابع شهرستان فارسان، مهم‌ترین آثار به جای مانده از انقلاب مشروطه است.

 تکمیلی:

سرپرست تیم اعزامی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، به استان چهار محال بختیاری در خصوص تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان از توابع استان چهارمحال و بختیاری، گزارشی از زوایای تازه این حادثه و فعالیت گروه خود را بیان کردند.

به گزارش «تابناک»، شریف اسدی در بیان این حادثه گفت: «دو تن از اهالی شهر جونقان، مجسمه سردار اسعد بختیاری، از پیشتازان جنبش مشروطه خواهی ایران را تخریب کردند».

وی دربارۀ برخورد با این افراد گفت: «به دنبال این حرکت، دادستان محترم شهرستان مربوطه و نیروهای انتظامی و امنیتی به موقع وارد عمل شدند و تخریب کنندگان را احضار و پس از انجام تحقیقات اولیه با صدور قرار یک میلیارد ریالی، روانه زندان مرکزی شهرکرد ساختند».

شریف اسدی افزود: «علی رغم دستگیری عاملان این تخریب، تحقیقات لازم پیرامون چرایی این حرکت ناآگاهانه و ناپخته از طریق مراجع قضایی، امنیتی و انتظامی در حال انجام است و بنده نیز، به عنوان فرستاده دکتر رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، تا انجام تحقیقات و بررسی‌های نهایی در استان حضور خواهم داشت و مردم شریف، انقلابی، و غیرتمند بختیاری اطمینان داشته باشند با اقدامات خوبی که از سوی نماینده محترم ولی فقیه در استان، استاندار محترم و دستگاه قضایی انجام شده است با تخریب کنندگان و احیاناً آمرین و مسببین این حادثه ناپخته بدون هیچ گونه اغماضی برخورد خواهد شد».

بنا بر این گزارش، در همین راستا، سرلشکر رضایی در تماس تلفنی با دریادار علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی، از ایشان خواست با قید فوریت، موضوع هجمه به نمادهای قومی و تاریخی بررسی و پیگیری شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این تماس تلفنی، ضمن تأکید بر اینکه اهانت به مقدسات و یا هجمه به افتخارات اقوام ایرانی، تهدیدی برای به هم زدن وحدت کشور است، از دبیر شورای امنیت ملی خواست که مسئولان ذیربط با بررسی جدی و رسیدگی به این حوادث آمران و عاملان آن را مشخص کنند.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. مگه پست سازمانی دکتر رضایی چیه که دستور پیگیری میده؟؟؟؟؟؟/

    [پاسخ]

  2. پشت محسن رضایی قوم لر و ایل بختیاری و هویت ایران زمینه .
    چو ایران نباشد تن من مباد
    ن

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط