سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۴:۰۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۵:۱۳ ق.ظ تعداد بازدید: 827 بازدید کد خبر:56609 چاپ خبر

۲۲ معلم کوهدشتی خبر تنبیه دانش‌آموز را تکذیب کردند

0

انتشار اخبار متعدد تنبیه بدنی دانش‌آموزان در اردیبهشت ماه که روز معلم در آن قرار دارد علاوه بر موضوع تنبیه بدنی فرضیه ای را پیش رو قرار می دهد که آیا انتشار پی درپی اخبار مربوط به تنبیه دانش آموزان می تواند اهداف غیرآموزشی در پی داشته باشد؟

سال تحصیلی ۹۴-۹۵ در حالی روزهای پایانی خود را طی می کند که کارنامه خبری از تجدیدی آموزش و پرورش در زمینه «تنبیه بدنی» خبر می دهد. این موضوع پس از آن برجسته تر شد که علاوه بر طرح پرونده آزار و اذیت دختر دانش آموزی به نام «ندا» در روستاهای زنجان خبر وضعیت سلامت دانش آموزی که در بجنورد به سبب تنبیه بدنی راهی بیمارستان شده به جمع خبرهای مربوط به تنبیه بدنی دانش آموزان افزوده شد.

این اخبار آن هم در اردیبهشت ماه که روز معلم در آن قرار دارد علاوه بر موضوع تنبیه بدنی فرضیه ای را پیش رو قرار می دهد که چرا همه اخبار مربوط به تنبیه بدنی دانش آموزان در این روزها منتشر شده است؟ به عبارت دیگر آیا انتشار پی درپی اخبار مربوط به تنبیه دانش آموزان می تواند اهداف غیرآموزشی در پی داشته باشد؟

چنین فرضی وقتی قوت می گیرد که می بینیم نامه معلمان کوهدشتی نیز در فضای مجازی به همراه امضا، شماره پرسنلی و تلفن های همراهشان منتشر می شود و ضمن تاکید بر شوخ طبع بودن معلم که تنبیه به او نسبت داده شده آثار روی بدن دانش آموز را نیز حساسیت پوستی توصیف کرده اند. 
اما برای آنکه بدانیم کدام خبرها مد نظر است و در این مدت تنبیه بدنی در کدام مدارس به خبر تبدیل شده است.

موضوع تنبیه بدنی در حالی همواره با واکنش آموزش و پرورش مواجه شده که در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۳ دانش آموز به دلیل مختلفی که ناشی از فشار و استرس های مربوط به مدرسه بوده خودکشی کرده و جان باخته اند. در چنین شرایطی به نظر می رسد دو روی سکه پیش رو چه از نظر بررسی تنبیه بدنی و چه از منظر برجسته کردن آن با اهداف غیرآموزشی را باید مد نظر داشت.

چه خبرهایی منتشر شد؟

در اردیبهشت ماه امسال وقتی خبرهایی از تنبیه دانش آموزان مطرح شد بار دیگر فضای شبکه های مجازی و شبکه های اجتماعی از بازنشر مطالبی پر شد که بررسی آنها نشان می داد این مطالب شایعه اند. برای نمونه عکس های دانش آموز کوهدشتی که مورد تنبیه قرار گرفته بود در کنار مطلبی منتشر شد که از تنبیه بدنی دانش آموزان مدرسه شهید نادر در لالی خوزستان خبر می داد.

با این حال بررسی خبرهای منتشر شده در فاصله اول مهر۱۳۹۴ تا ۲۳اردیبهشت ماه امسال نشان می دهد ۸ ماجرای تنبیه بدنی منجر به آسیب بدنی در رسانه ها منتشر شده است که در جدول زیر می توانید آنها را مرور کنید

تاریخ 

شهر حادثه

خلاصه موضوع

۲۸آبانماه ۹۴

انار – کرمان

روزنامه اعتماد نوشت: مهدی دانش‌آموز ١۵ ساله به دست معلمش در شهر انار استان کرمان در حالی تنبیه بدنی شد که پدر دانش‌آموز مضروب از «حل شدن اختلافش با معلم ضارب» خبر داد و از «رسانه‌ای شدن حادثه» اظهار ناراحتی کرد. حادثه ضرب و شتم مهدی، دانش‌آموز مقطع نهم مدرسه شهید دستغیب انار با انتشار خبرش در تارنمای محلی «انارپرس» رسانه‌ای شد.

۲۲ دی ۹۴

کرج

تنبیه فیزیکی دانش آموزان مقطع ابتدایی در مدرسه شهید سمندری فردیس کرج توسط معاون آموزشی مدرسه توسط مردم به خبرگزاری خبرآنلاین اعلام شده است.

۲۵فروردین۹۵

مشهد

معلم پایه ششم مدرسه ای در مشهد که دانش آموزش را به شدت مجروح کرده بود تحت تعقیب قضایی قرار گرفت. این تنبیه پس از آن صورت گرفت که دانش آموز با صفحه شیشه ای ساعتش نور آفتاب را به لباس معلم انعکاس داده بود.

۳۰فروردین۹۵

تهران

پویا دانش آموز کلاس چهارم مدرسه نادعلی در منطقه ۵ تهران موضوع مناقشه مسئولان آموزش و پرورش و خانواده او شد. پویا در مراسم مداحی برگزار شده در مدرسه به دلیلی مورد تنبیه یکی از مسئولان دفتری مدرسه قرار گرفت و پدرش وقتی جویای علت این تنبیه که منجر به بستری شدن او در بیمارستان شده بود، شد با مسئولان مدرسه درگیر شد. این درگیری بالا گرفت. آموزش و پرورش رفتار دانش آموز را ناشایست تلقی کرد و خانواده شاکی از تنبیه.

هفته دوم اردیبهشت۹۵

اهواز

درگیری دو دانش آموز دبستان معراج در منطقه ۴ اهواز و طرح موضوع توسط یکی از آنها نزد معلم منجر به دادن تذکراتی به دانش آموز دیگر شده که کیفیت آن به درستی مشخص نیست اما والدین و بستگان دانش آموزش که به او تذکر داده شده بود با حضور در مدرسه با اولیاه مدرسه درگیر شدند که اعتراض آنها با دخالت پلیس فیصله سافت.

۱۵اردیبهشت۹۵

کوهدشت

خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت علی محمدی دانش‌آموز کلاس اول ابتدایی در مورد تنبیه توسط معلمش گفته :به دلیل بد نوشتن مشق‌هایم معلم مرا با چوب، کابل و خط کش فلزی کتک زد.  معلم با کابل به دستانم، و با سیم و خط کش فلزی بر پشتم ضرب زد که اکنون دو روز در بیمارستان هستم.

۱۹اردیبهشت ۹۵

بجنورد

علی قلی زاده مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی به ایرنا گفت: دانش آموز ۱۰ ساله بجنوردی به علت تنبیه بدنی معلم ورزش دچار آسیب دیدگی از ناحیه اندام تناسلی شده و در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته است. اما پدر این دانش آموز از بی توجهی مسئولان مدرسه به بستری شدن فرزندش و عدم توجه به مسئولان آموزش و پرورش به هزینه های بیمارستان گله مند بود. این دانش آموز۲۲ اردیبهشت ماه از بیمارستان امام علی(ع) بجنورد ترخیص شد.

۲۲اردبهشت ۹۵

شوش

مجتبی دیناروند، رئیس آموزش و پرورش شهرستان شوش در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تایید خبر تنبیه دانش آموز دبیرستانی در این شهر اظهار کرد: متاسفانه این خبر صحت دارد و یکی از همکاران ما سر کلاس به واسطه شیطنت یکی از دانش آموزان عصبانی شده و کنترل خودش را از دست داد واقدام به تنبیه بدنی وی کرده است که این رفتار اصلا مورد تایید ما نیست.

معلمان کوهدشتی چه نوشتند؟

نامه ای که توسط معلمان کوهدشتی و همکاران عشایر آنها خطاب به مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان امضا شده است ۲ موضوع را در خود برجسته دارد. نامه یاد شده توسط ۲۲ نفر امضا شده است. یکی بر این نکته تاکید کرده اند که معلمی که تنبیه دانش آموز به او نسبت داده شده طی ۲۴ سال گذشته به شوخ طبعی و مهربانی شهرت دارد و حتی شاگرادانش را با صدای بلند هم صدا نزده است. دیگر نکته ای که در این نامه برجسته شده موضوع آثار روی پوست که به آثار تنبیه بدنی توصیف شده است.

در این نامه آمده است: «تصاویر همان دانش آموز را در فضای مجازی دیدیم و موضوع برایمان تامل برانگیز شد زیرا عکس نشان از یک حساسیت فصلی بر بدن دانش آموز دارد.»

۱۶-۵-۱۳-۱۲۲۲۵۳۳۷

رفعتی یکی از امضا کنندگان نامه یاد شده به خبرآنلاین گفت: آقای مسعود رضایی که حدود ۲۰ سال سابقه دارد را مدتهاست که می شناسم. چنین ادعایی در مورد او صحت ندارد. آنچه مطرح است اینکه خانواده دانش آموز گویا با آقای رضایی اختلاف ملکی و مالی داشته و باید در بررسی ادعای مطرح شده چنین مسئله ای را مد نظر داشت.

خسروی دیگر امضا کننده نامه یاد شده نیز به خبرآنلاین توضیح داد: می توان به سادگی دانش آموز را نزد پزشک برد و موضوع آثار تنبیه بدنی یا حساسیت پوستی را بررسی کرد. آنچه من از همکارم که ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه کار دارد می دانم این است که تنبیه از او برنمی آید. 
موضوع اختلاف ملکی و مالی مطرح شده در مورد خانواده این دانش آموز و معلم به سبب هم طایفه ای بودن بسیار محتمل است که به نظر می رسد مسئولان قضایی باید ضمن بررسی چنین ادعایی از سوی خانواده دانش آموز چنین انگیزه ای را هم مد نظر داشته باشند.

از عذرخواهی وزیر تا تکذیبیه ها

وزارت آموزش و پرورش در همین ۸ماه اخیر موضع متفاوتی در قبال اخبار منتشر شده درباره تنبیه بدنی دانش آموزان داشته است. برای نمونه علی اصغرفانی، وزیرآموزش پرورش ۲۴ آذرماه سال قبل وقتی خبری مبنی بر تنبیه چند دانش آموز در الیگودرز تا آنجا پیش رفت که فیلم آن نیز توسط صدا و سیما پخش شد گفت: من شب گذشته از طریق صدا و سیما این فیلم را مشاهده کردم و من هم متاثر شدم.عذرخواهی می‌کنم که هنوز چنین اتفاقاتی را در بعضی از مدارس شاهد هستیم و امیدوارم مسیر حرکت و روالی که پیش می‌رود رو به کاهش باشد و به صفر برسد.

اما امسال وقتی ماجرای تنبیه دانش آموز مدرسه ای در منطقه ۵ تهران مطرح شد مسعود ثقفی، سخنگوی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران موضوع تنبیه بدنی یک دانش آموز مدرسه ای در منطقه پنج پایتخت را تکذیب کرد و گفت: هیچگونه تنبیه بدنی در این مدرسه رخ نداده است.

در موارد دیگر نیز سعی بر حل و مصالحه ماجرا بین والدین دانش آموزان و معلم بوده است که نمونه آن را در شهر انار استان کرمان می بینیم. 
شاید اگر آموزش و پرورش صرفا به تکذیب نمی پرداخت و با پذیرش ماجرای تنبیه بدنی فرصت مطالعه و کالبدشکافی آن را می داد بهتر می شد درباره این وضعیت تصمیم گیری کرد.

توقف معلمان، حرکت بچه ها

یکی از چالش هایی که همواره بین دانش آموزان و معلمان منجر به اصطکاک شده فراتر از موضوع شیطنت دانش آموزان یا پرخاشگری آنها بحث بالارفتن اطلاعات و تجربه های دانش آموزان به سبب داشتن تکنولوژی و ابزارهای هوشمند جدید است که محتوای آموزشی کلاس ها آنها را خسته و کلافه می کند.

به عبارت دیگر موضوعاتی که الان دانش آموزان به واسطه تبلت، اینترنت و دسترسی به اطلاعات از محتوای آموزشی کتاب ها و آنچه معلمان می خواهند به آنها بگویند جلوتر رفته اند و نسبت به آنچه در کلاس ها مطرح می شود بی توجهی می کنند. معلمان نیز با دنیای کنونی دانش آموزان فاصله پیدا کرده اند.

این در حالی است که دکتر فریبا عدلی دانش آموخته مدیریت آموزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا معتقد است بچه ها با ابزارهای تکنولوژیکی که به آن ها داده شده است، قوی تر شده اند اما مدرسه به شدت از یادگرفتن و از رشد بازمانده است، من معتقدم نظام آموزشی از یادگیری بازمانده است، یادگیری و مدیریت آن طور که باید باشد نیست، بیش از ۲۰ مهارت برای مدیر درمدرسه و مقاطع مختلف تعریف شده است، مدیران ما کجا تعلیم دیده اند، مدرک مدیران ما متفاوت از عمل آن ها است، یا باید بگوئیم تحصیلات اهمیتی ندارد یا اگر فرض تحصیلات و تخصص را قبول کردیم باید آن را رعایت کنیم، نظام آموزشی ما نظام یادگیرنده نیست، از تغییرات بازمانده است.

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. آقای رفعتی چرا اینجوری قضاوت میکنید باید درپیشگاه خداوند جوابگو باشید اصلا شماخانواده دانش آموز را می شناسی که آیا ملکی دارندیاخیر که اینجوری قضیه را دعوای فامیلی ذکر کرده ای . خانواده دانش آموز ازلحاظ مالی ضعیف می باشند وپدرش یه کارگر ساختمانی می باشد . آیا دریک محکمه چندنفرشهود لازم است تا یک ادعایی اثبات شود . شمااز دور صرفا به خاطرذهنیت قبلی که ازآقای رضایی داشتی قضاوت نکن .بله بنده هم قبلا آقای رضایی را میشناختم آدم خوبی بود ولی ملاک حال فعلی افراد میباشد.
  درضمن آقای خسروی آقای رضایی از طایفه ایتیوند میباشد ولی دانش آموز از اهالی اولادقباد میباشد که اصلا ملک همجواری باهم ندارند

  [پاسخ]

 2. شما بخاطر اتحادیه صنفی اینجوری قضاوت میکنید . اولا: بحث ملکی ومالی درمیان نبوده .ثانیا: معلم ودانش آموز ازدو طایفه مختلف میباشند که بحث ملکی را وسط بکشید تا افکار عمومی را ازموضوع اصلی منحرف کنید . ثالثا : ممکن است که آقای رضایی قبلا آدم خوبی بوده است ولی ملک حال فعلی افراداست .رابعا: تشخیص پزشکی قانونی وشهادت شهود دردادگاه همه چیز رامشخص میکند ، پس چراعجولانه قضاوت میکنید
  به نظر میرسد که شمابخاطر حمایت از این همکارتان اقدام به نوشتن این مطلب نموده اید آیا منصفانه نبود بجای دست به قلم شدن سری به مدرسه محل تدریس آقای رضایی می زدید واز دانش آموزان مدرسه جریان را باگوش خود می شنیدید .به هرحال درهرکاری خدا رادرنظربگیرید که اوبرهمه اعمال ما آگاه است

  [پاسخ]

 3. وافعا براتون متاسفم . حداقل سری به محل تدریس آقای رضایی میزدید وازدانش آموزان اصل قضیه راباگوش خود می شنیدید وبعددعوای ملکی را برای انحراف افکارعموی از اصل قضیه تحریر میکردید . معلم ودانش آموز ازدوطایفه متفاوت هستند وولی دانش آموزاصلا ملکی ندارد که با معلم برسر آن دعوانماید

  [پاسخ]

 4. چ را اموزش وپرورش تنبیه بدنی دانش اموزان رادر مدارس جدی نمی گیرد فرزند من امسال کلاس اول ابتدایی بود وبارها وبارها توسط معلمش تنبیه بدنی شد وهر بار اعتراض می کردم می گفت دانش اموز باید از معلم خود بترسد وگرنه درس نمی خواند ودر اخر با معلمش به شدت دعوا کردم واین باعث شد کارنامه اخر سالش راندهد وگفت که فرزند تو مردود است اموزش وپرورش میانه اصلا رسیدگی نمی کند حتی در ۲۴ مهر ۹۴ در یکی از روستاهای شهر میانه یکی از دانش اموزان پایه دوم راهنمایی در حیاط مدرسه دراثر تنبیه معلم ورزش مرد

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط