سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۲:۲۲:۴۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۷:۱۶ ب.ظ تعداد بازدید: 852 بازدید کد خبر:56258 چاپ خبر

استاد شجریان سفیر و سخنگوی عارفان

0

لقمان زرین قلم

لقمان زرین قلم/ کشکان: قبل از انقلاب پیر مرد زنده دلی را می شناختم که هر بار از جلوی مسجد جامع کوهدشت می گذشت، چند ریال برای سلامتی حنجره شجریان به نابینایان آنجا صدقه می داد. بعد از انقلاب روزی از او پرسیدم باز برای شجریان صدقه می دهی؟ رندانه لبخندی زد و گفت: بله. […]

unnamed

لقمان زرین قلم/ کشکان:

قبل از انقلاب پیر مرد زنده دلی را می شناختم که هر بار از جلوی مسجد جامع کوهدشت می گذشت، چند ریال برای سلامتی حنجره شجریان به نابینایان آنجا صدقه می داد. بعد از انقلاب روزی از او پرسیدم باز برای شجریان صدقه می دهی؟ رندانه لبخندی زد و گفت: بله.

اما، دانی که چنگ و عود چه تقریر می کنند؟                            پنهان خورید باده که تعزیر می کند

گفتم آری، تلاش سخت دردآور و غم انگیزی است پوشیدن سر عشق و نهان داشتن آن در پستوی خانه.

گوئیا آن پیر نیک دریافته بود که این پاک مرد را باید پاس و سپاس بداریم، تا بماند و بخواند سرود ایران را.

سرودی که هر گاه دچار رخوت و تفرقه و نا امیدی می شویم و خود را محتاج همدلی و اتحاد و همبستگی می یابیم چون سروشی آسمانی که نوید نیک بختی مان می دهد گرد آن جمع می آییم و چون حبل المتینی به آن چنگ می زنیم. دریغ و دردا که این ریسمان عشق پس از صید دل عامی چند رها می شود.

خٌرد شمردن و نادیده گرفتن قدر و منزلت و تاثیر صدای دیگر خوانندگان در تلطیف روح شنودگان نیست اگر می گویم استاد شجریان ما را با مایه ها و توان ها و ظرایف و زیبایی ها و صور خیالِ شعر فارسی آشنا کرد و در مقام سفیر و سخن گوی عارفان، رندان، دلسوختگان نیک نهاد تاریخ ایران همواره با درکی درست از خواست و نیاز زمان ما، با همراهانی بلند مرتبه و با نفیر بی نظیرش پیام آن بزرگان و آموزگارانِ راست اندیشی، خیر خواهی، خیر اندیشی و مدارا و خویشتن داری را به ما رسانیده است. اما شگفت احوال و نادر اقبالی در خور تامل که این خٌنیاگر عشق با نام مستعار سیاوش آغاز کرد، اکنون نیز پس از نیم قرن نه نام و  صدایی از او می شنویم و نه تصویری از او می بینیم.

 

تهران ۹۵/۲/۱۴

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام و سپاس بزرگ، قدر گوهر را گوهری داند. تو خود به اقرار نه به اغراق، از کیمیاگران حلقه‌ی این سلسله موی پریشانی. شجریان شجره‌ای پاک بر بام ایران زمین و جهان زمین است کیست که نداند این اعجوبه‌ی روزگار، تافته‌ای جدا بافته در این روزگار نامرادی‌هاست؟؟؟

  [پاسخ]

 2. درود و سپاس بر لقمان زرین قلم امید است سایت های محلی شهرستان بیشتر از وجود معلم فرهیخته و اصیل جناب زرین قلم بهره ببرد

  [پاسخ]

 3. “… هنر عبارت است از : کوشش انسان برای برخوردار شدن از آنچه که باید باشد، اما نیست. بنابراین انسان که خودش را تنها می یابد، به‌وسیله‌ی هنر است که می‌خواهد بر این زمین و آسمان و یا آن اشیایی که با او متجانس نیستند، با او بیگانه هستند، رنگ آشنایی و نفاهم بزند، تا آنرا درک کند. بنابراین، یک کار هنر این است که بعد از آن‌که انسان با آگاهی‌ی انسانی‌ی بیشتر، گریز از طبیعت کرد، و طبیعت را با خودش بیگانه دید، و خودش را در طبیعت غریب یافت، به کمک‌اش می‌آید، تا احساس غربت در او تخفیف پیدا کند. چگونه؟ بشر دیوار این زندان‌اش را به صورت آن خانه‌ای که آرزو می‌کند که کاش می بود، اما نیست، تزئین می‌کند. این اشیاء، این آسمان، این ستاره‌‌ها، و این کوه‌ها او را درک نمی‌کنند،, و او در میان تمام این اشیاء جامد و کور، تنها مانده. هنر همه‌ی این اشیاء را احساس می‌دهد…” با عرض سلام خدمت عموی بزرگوار و آرزوی سلامت برای خسروی آواز جهان

  [پاسخ]

 4. لقمان عزیزم بادرودفراوان
  اگرچه ممکن است بااندکی ازحرفهایت موافق نباشم اماهمچنان گزین گویه وارهایت راازصمیم دل دوست دارم وایکاش حالاکه باسازنساختی قلمت رادریغ نکنی.
  قربانت

  [پاسخ]

 5. آقای زرین قلم عزیز با سلام و درود

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط