سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۷:۲۲:۴۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۷:۴۱ ب.ظ تعداد بازدید: 682 بازدید کد خبر:56151 چاپ خبر

نامه ای به معلمان

0

نرجس دارایی

با سلام و درود بی نهایت خدمت همه معلمان و مسئولان نهاد آموزش و پرورش و با تبریک فرا رسیدن هفته معلم به جامعه فرهنگی… روی سخنم با جمعیت زیادی است با معلمان و مسئولان نهادی پر تاثیر و حیاتی در جامعه،نهادی انسان ساز، آینده ساز یعنی آموزش و پرورش……. خوشبختانه اکثر معلمان با اخلاق […]

۶۳۵۶۵۰۳۸۳۰۶۹۰۶۲۴۶۳

با سلام و درود بی نهایت خدمت همه معلمان و مسئولان نهاد آموزش و پرورش و با تبریک فرا رسیدن هفته معلم به جامعه فرهنگی…

روی سخنم با جمعیت زیادی است با معلمان و مسئولان نهادی پر تاثیر و حیاتی در جامعه،نهادی انسان ساز، آینده ساز یعنی آموزش و پرورش…….

خوشبختانه اکثر معلمان با اخلاق و با نجابت هستند که دو حالت دارد یا انسان های خوب و مثبت به این شغل مقدس گرایش پیدا می کنند یا معلم بودن، انسان را به سوی کمالات سوق میدهد که هر دو را به فال نیک می گیریم.

عرض بنده حول موضوع سهل انگاری یا بی تفاوتی یا ناآگاهی به برخی مطالعات روانشناسی کودک و نوجوان است که متاسفانه جای خالی

مطالعه در عصر حاضر برای تمام اقشار و سنین به شدت احساس می شود و شاید ریشه بسیاری از معضلات و ناملایمات است.

مدرسه جایی است که شخصیت بسیاری از انسان ها در آنجا تکمیل شده و شکل می گیرد. در مدرسه کودکان و نوجوانان مثل یک نوار خام در معرض رفتار و حرکات، نوع پوشش، افکار، اندیشه ها و علایق معلم قرار می گیرند و الگوبرداری می کنند…..و برخی معلم ها گاهی بدون توجه به این نکته، هر طور مایلند و شرایط  جسمی و روحی و مالی‌شان اقتضا میکند، ظاهر می شوند.

یادتان نرود حس انسان دوستی و مسئولیت پذیری را باید از کودکی در افراد نهادینه کرد، شاید این دانش آ موز امروز، تکنسین اتاق عملی شود که روزی در آینده عزیزان شما و ما به دست او سپرده می شود.

شاید این کودک و دانش آموز امروز، پزشک، پلیس، دندانپزشک، راننده یا کشاورزی شود که ارتباط مستقیمی با مرگ و بیماری و سلامت و آسیب فرزندان، پدر و مادر، همسر و عزیزان ما و گاه خود ما دارد…

در ذهن کودک و نوجوان ارزش اقتصاد و پول را کمتر از انسانیت و نوع دوستی قرار دهید تا در آینده از حق کشی-رشوه خواری – اختلاس در نهادها و ارگان ها کم شود و در قشر پائین دست جامعه از دزدی، جیب بری، قاچاق کالا و مواد مخدر و چاقو کشی و دیگر جرائم کم شود.

براستی که می توان با صرف هزینه های کوچک و وقت ها نهادن و مطالعه های جزئی در کودکان و نوجوانان از فاجعه های بزرگ در آینده ی آنها جلوگیری کرد و جامعه سالمی داشت و از هزینه های کلان در بخش مددکاری اجتماعی، راه های مقابله با بزهکاری، اعتیاد، آسیب های دیگر جلوگیری کرد.

بیائید قناعت به موجودیت، خانواده، به ظاهر و آفرینش را در کودکان نهادینه کنید تا از رقابت های ناسالم، پوشش ها و جراحی های غیر ضروری در بزرگسالی شان کم شود.

براستی که معلم بودن لیاقت می خواهد، بیائید پیش خدا مثل انبیا رو سفید محشور شوید.

نمی گویم علایق، تنوع و رفاه را کنار بگذارید ولی بخاطر خدا و چشم و گوش تشنه ی  نوجوانان که اکثرأ از طبقه متوسط و پائین جامعه هستند حتی الامکان ساده و سالم و بی حاشیه و آزاد از هر تجمل گرایی در مدرسه ظاهر شوید! به خصوص خانم ها که وظایف سنگین تری دارند و مادران آینده این سرزمین از دیدگاه و منش  و رفتارآنها الگوبرداری می کنند.

ای انسان های معتقد، مراقب چشم و گوش و فکر کودکان و نوجوانان محیط اطرافتان باشید چون پرسش ها و جاهای خالی زیادی در ذهن دارند یادتان باشد آثار ماتأخری که در دین ما تأکید بسیار بر آن شده، شاید همان جای خالی هایی باشد که ما بی تفاوت و سهل انگارانه پر کردیم….یادتان باشد کم شدن مطالعه در کودکان و نوجوانان باید برای همه نگران کننده باشد هر شخص به نوبه خود مسئول است راه چاره ای  بیاندیشد.

گاه «به خاطر خدا» وقت یا هزینه ای کوچک صرف کنید و کودکانی که مشکلات دارند  را به مراکز مربوطه ارجاع دهید (مثل مرکز مشاوره- بینایی  سنجی- شنوایی سنجی و….) چون گاهی اوقات کودک در خارج از مدرسه منابع آگاه و باسواد ندارد!

به نقش مهم بهداشت و نظم در زندگی بسیار تأکید کنید تا ملکه ذهن کودک شود. با خانواده کودک در ارتباط باشید و آنها را از خطرات موجود، آسیب های اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی آگاه کنید.

ببخشید که دلواپستان کردم ولی ……..یادمون باشه ما و فرزندانی که تمام جوانی و انرژی مان را برای بزرگ کردن و موفقیتش هزینه می کنیم  جزیی از اجتماع و محیط اطراف هستیم.

حالا اگر محیطمان سالم و دارای افرادی نرمال و بامسئولیت باشد امنیت و آرامش مان بیشتر است یا جامعه ایی با افراد ناسالم، مجرم، بزهکار و سارق یا بی اعتقاد و نا آگاه؟؟؟

در آخر یاد و خاطره همه معلمانی که با اخلاق و مومنانه زیستند و امروز در میان ما نیستند را گرامی می داریم.

نرجس دارایی _دانش آموز شما

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. هر آنکو ندارد زِ دایی نشان
  تو هرگز او را «خورزا» مدان.
  برای اولین بار، خیلی هم قشنگ بود. تکلف نداشت و حرفی برای گفتن داشت.
  همدلانه و حس انگیز، روان و صمیمی.
  به امید تکرار.

  [پاسخ]

  نرجس دارایی در :

  متشکرم دایی عزیز ….وخوشحال که مورد پسند بود.

  [پاسخ]

 2. نرجس خانم دستت دردنکنه وخسته نباشیدولی به نظرم هرچه معلم شیک تر وآراسته ترباشه ولباس های گران وآنچنانی تربپوشه ارج ومنزلت معلمی درنظردانش آموزان خصوصا نخبگان بالاترمیره و گرایش پیدامی کنن به سمت وسوی معلمی ولی اگرشلخته باشه وباهمون لباسایی که تاظهرباهاشون مسافرکشی کرده وچروک شدن بعدازظهربره سرکلاس وتابلوآژانس روسقف ماشینش و……هیچ دانش آموززبده ای حاضرنیست معلم بشه که این مقوله هم تاحدودی برمیگرده به نگاه حاکمیت به قشرمعلم که بایدبه وضع معیشتی شون برسه تاهم شیک وباکلاس برن مدرسه وهم انگیزه وانرژی لازم برای اون کارهایی که شمافرمودید داشته باشن

  [پاسخ]

  دوست در :

  شیک وآراسته خوبه ولی واقعا بعضی ها ازشیکی کمی شیکترن !!!!وهرهفته بامدلهای جدیدی میان سرکلاس طوری که من دانش اموزهمش حواسم پرت لباس وطلا ها وگوشی لمسی دست خانم معلم میشه !!!منظورخانم دارایی افراط وتفریط هست نه آراستگی

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  همشهری جان، حرف های شما هم درستند منتهی ایشان نوشته اند ساده و متین بپوشند نگفته ژنده و چرکو باشند یا لباس خوب نپوشند. بخشی هم گفته زیاد آرایش نکنند که بچه ها قبل از موعد وارد فاز روتوش و گریم نشوند

  [پاسخ]

  نرجس دارایی در :

  همشهری ارزشمندباسلام وتشکرازلطف ونظرشما…بنده چون خودم عضویک خانواده فرهنگی هستم از مشکلات اقتصادی فرهنگیان کاملا خبردارم ولی یک سوال??آیا این همه زحمت هاوپول وشغل دوم داشتن وبه فکرآینده بودن ،،برای عاقبت بخیری وخوشبخت شدن خودوخانواده امان نیست؟نگاهی به اطراف وگذشتگان خودبیاندازیم وببینم که اکثرخانواده های فرهنگی به لطف خداوبه برکت لقمه پربرکت کارمندی زندگی ایده آل وفرزندان سالمی دارن ورسالت معلمی فراترازاین هست که پول عامل شادابی وطراوت باشد…متاسفانه ارزشها روزبه روزرنگ میبازند. کاش همتی بشودودستی باشدتکانمان بدهد

  [پاسخ]

 3. حقیقت همیشه تلخ نیست…….

  [پاسخ]

 4. بسیارمتشکرم نکات اموزنده ای بود امیداست همکاران محترم فرهنگی استفاده کنند

  [پاسخ]

 5. خسته نباشید

  [پاسخ]

 6. خیلی عالی بود
  با ارزوی توفیق روز افزون شما در همه ی عرصه ها

  [پاسخ]

  دوست در :

  خداروح پدرشما وهمه معلمان سفرکرده راقرین آرامش ورحمت بی انتهای خویش قراردهد

  [پاسخ]

  دارایی در :

  ازلطف شما سپاسگزاریم خداوندتمام معلمان وپدران بااخلاق ومثبت اندیش راکه شاد وسربلند زیستندودرس سادگی وآسودگی آموختندرابیامرزد.

  [پاسخ]

 7. با عرض سلام و خسته نباشید
  واقعا عالی بود با ارزوی موفقیت بیشتر در تمامی امور زندگی

  [پاسخ]

 8. عالی و آموزنده بود امیدوارم این اولین گام شما برای به اشتراک گذاشتن آموزه های خودبرای خدمت به جامعه بشریت باشه.

  [پاسخ]

 9. خانم دارایی ،بسیار نکات ارزشمندی رو اشاره کردید وبسیار سنجیده

  [پاسخ]

  نرجس دارایی در :

  ازلطف نظرهمه دوستان متشکرم دلگرمم کردید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط