سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۰:۲۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ،‌ ۰۹:۳۲
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۱۱:۵۴ ق.ظ تعداد بازدید: 807 بازدید کد خبر:55807 چاپ خبر

باز شهر مرا، آب برد!

0

سارا آزادبخت

سارا آزادبخت/ کشکان: آمدن سیل در استان محرومی همانند استان لرستان به عنوان یکی از بلایای طبیعی هرچند وقت یکبار دامان زیر ساخت ها ی ابتدایی و بخش کشاورزی آن را می گیرد. صرف نظر از اینکه در اینگونه سیلاب ها، عوامل انسانی یا عوامل طبیعی دخالت دارند، در هنگام رخدداد آن این بدنه ضعیف […]

photo_2016-06-08_12-31-341

سارا آزادبخت/ کشکان:

آمدن سیل در استان محرومی همانند استان لرستان به عنوان یکی از بلایای طبیعی هرچند وقت یکبار دامان زیر ساخت ها ی ابتدایی و بخش کشاورزی آن را می گیرد. صرف نظر از اینکه در اینگونه سیلاب ها، عوامل انسانی یا عوامل طبیعی دخالت دارند، در هنگام رخدداد آن این بدنه ضعیف زیر ساخت های استان است که آسیب فراوان می بینند و بودجه هایی که باید صرف عمران، توسعه، اشتغال و بهبود شرایط شهرستان ها شود، صرف بازسازی ویرانی های این سیلاب ها می شود. سیلاب هایی که فقط ضرر و زیان ناشی از آن متوجه مردم می شود.
این سیلاب ها به دلیل نبود سدهای ضروری در مسیر خود به صورت آب های روان جاری و خسارات جانی و مالی بسیاری را بر مردم تحمیل می کنند و بدون آن که ازاین آب ها ذخیره خوبی برای مصرف در آینده داشته باشیم بر روی زمین جاری می شوند و باعث خسارت می شوند.
اما آیا سد معشوره که بعنوان یکی از مطالبات جدی و بحق مردم استان لرستان و بخصوص شهرستان کوهدشت، با هزاران هکتار زمین زراعی که زمانی انبار غلّه لرستان به حساب می آمد، نمی توانست از شدت این سیل های بی رحم بکاهد و یا با داشتن خسارت ناشی از آن حداقل این آب های روان را جمع می کرد و برای آینده هم در بخش کشاورزی و هم توسعه و اشتغال استفاده می شد؟
سد معشوره یکی از سدهایی بود که می توانست سیلاب ها را کنترل کرده و مانع از خسارات احتمالی از طریق طغیان رودخانه ی کشکان شود زیرا این سد با هدف کنترل سیلاب ها و سیلاب های میسر رودخانه کشکان در دست ساخت بود و با طغیان رودخانه شاهد اینهمه خسارت به مردم نبودیم و حتی می توانستیم در آینده از این سیلاب ها بهره ی لازم را در تمام بخش ها ببریم و بهمین خاطر است که مهمترین اصل در وقوع حوادث اصل پیش بینی و پیشگیری است.

اما متأسفانه چند سالی است که بحث سد معشوره، احداث و تامین اعتبار برای آن مناقشات بسیاری بوجود آورده است.سدی که کلنگ آن در زمان آقای احمدی نژاد بر زمین زده شد و بدلیل طرح کارشناسی نشده عملیاتی نشد.اما خشکسالی های پی درپی احداث این سد را به یک مطالبه ی جدی در بین مردم شهرستان کوهدشت تبدیل کرد که باعث شد بدنبال آن وزیر نیروی دولت دکتر روحانی را راهی کوهدشت کند تا از نزدیک شاهد مشکلات و مسائل این سد حیاتی باشد و باعث شد دکتر روحانی در دیدار نمایندگان استان بر احداث آن و تامین اعتبار برای آن تاکید کنند.
اما متاسفانه هنوز خبری از احداث و تامین اعتبار برای این سد حیاتی مشاهده نشده است.
در سیل گذشته در آبان ماه در شهرستان کوهدشت شدت بارش ها آنقدر زیاد بود که بنا به درخواست های مکرر و پیگیری های جناب آقای استاندار، معاون رییس جمهور جناب آقای نوبخت را راهی کوهدشت نمود تا از نزدیک شاهد رنج ها ی مردم و خسارات ناشی از سیل ویرانگر باشند.
این سفر که باعث تاسف فراوان معاونت رییس جمهوری شده بود و از اینکه مردم شهرستان کوهدشت با چنین زیر ساخت های ضعیفی آنقدر در مضیقه هستند، بیان کردند که اگر مصیبت های کوهدشت را برای رییس جمهور بازگو کنم منقلب خواهند شد.
حضور جناب آقای نوبخت در کوهدشت و شدت خسارات ناشی از سیل باعث شد در جلسه ی ستاد بحران که در شهرستان کوهدشت با حضور آقای نوبخت برگزار گردید اعتباری به مبلغ ۱۰میلیارد ریال از محل ماده ۱۰و ۱۲ ستاد بحران برای مناطق سیل زده در نظر گرفته شود.
اعتباری که هنوز در حد حرف باقی مانده و آسیب دیدگان سیل آبان ماه کوهدشت هنوز کمکی دریافت نکرده بودند که دوباره شاهد وقوع یک سیلاب دیگر در آخرین روزهای فروردین ماه باشند که اینبار نه تنها کوهدشت بلکه تمام استان لرستان را درگیر کرد و اینبار باز هم علاوه بر خسارات فراوان به زیر ساخت ها و بخش کشاورزی متاسفانه شاهد مرگ عزیزان هم استانی بودیم.
مرگ مهدی دلفانی که بی خبر از پیامدهای سیل و امواج سهمگین آن غرق در بازی کودکانه خود بود، همانند مرگ آدرینای کوهدشتی و پدر و مادرش همه استان ما را سوگوار کرد.
اینبار انتظار داریم باز هم مهدی و آدرینای دیگری قربانی سهل انگاری ها، عدم امکانات مناسب در وقوع این رخدادها نباشند.
مردم ما انتظار دارند راهی اندیشیده شود که باز هم شاهد وقوع این همه خسارت ها بر پیکره استان محروممان نباشند.
خواسته بحق مردم لرستان و بخصوص شهرستان کوهدشت است که سد معشوره تامین اعتبار شود تا بتواند گوشه ای از نگرانی های زمان خشکسالی و پر باری مردم این دیار را بکاهد.

انتظار داریم اعتبارات تخصیص داده شده به سیل آبان ماه که از طرف دولت و سایر نهادها به کوهدشت اختصاص داده شد و به تصویب هم رسید، به جد پیگیری شود و همچنین خسارات سیل اخیر در تمام استان به صورت واقعی برآورد و تامین اعتبار شود.
مردم ما انتظار دارند نمایندگان منتخب مردم و مسئولین استانی آستین همت را بالا بزنند و به جد مسأله ی زیر ساخت ها را پیگیری کنند.
عمل به گفته ها مرهمی خواهد بود بر رنج های بسیار مردم مصیبت دیده ی دیار ما، نه فقط افسوس خوردن و متأثر شدن مسئولین کشوری و اکتفا کردن به دیداری حضوری آن هم فقط به هنگامه آمدن سیل.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. گو گوش شنوا ………….هر کسی به فکر خویش

  [پاسخ]

 2. با سلام.اقتدار مدیران ما فقط برای قبضه کردن انتخابات و کشیدن نیروهای امنیتی به شهرستان کارایی دارد.به یاد دارید در کمترین زمان بیشتزین نیروی نظامی وارد کوهدشت شد.

  [پاسخ]

 3. درود یر سرکار خانم آزادبخت بخاطر دغدغه ی بجا و دردمندی ایشان نسبت به مشکلات شهرستان کوهدشت.در صورت ادامه بارندگی ها در آینده ای نه چندان دور شاهد تخریب قابل توجهی از زیر ساخت های عمرانی شهرستان خواهیم بود لذا می طلبد مدیران این شهرستان نگاهی ویژه به آینده داشته باشند.

  [پاسخ]

 4. خانم آزادبخت تشکر از مقاله تاثیرگذارتون هر وقت خبر سیل که می آید فکر ادریناهای کوچک و بی پناه خواب در چشم تر من را بر هم می زند دیگر باید گفت خدا کند باران کم ببارد…

  [پاسخ]

 5. با سلام
  قشنگ بود.عنوان همه چی رو میرسونه.

  [پاسخ]

 6. سالهاست که کوهدشت را آب برده.الان از خواب سى چهل ساله بىدار شدىم.

  [پاسخ]

 7. درود بر شما
  خوب بود
  انشاا…مسئولین ب فکر یک چاره ی اساسی باشند تاهرچند وقت یکبار
  شاهدمرگ کودکان هم استانیمان نباشیم
  بله اینجا لرستان است
  ما محرومان را دریابید….

  [پاسخ]

 8. آخه من نمیدونم سد معشوره چگونه میتونه مانع سیلاب کوهدشت که سر شاخه های این سیلاب از نقاط دیگر نشات میگیره باشه خانم لااقل در مورد چیزی که اطلاع نداری نظر نده لطفا…ما عطای شماتازه کاران را به لقایتان بخشیدیم …

  [پاسخ]

  . علی شفیعی در :

  کاش نحوه بیانتان را در سطح یه تجصیلکرده نگه می داشتید.

  [پاسخ]

 9. خیلی بجا بود خانم آزادبخت..خوشحالیم که دختران و زنان دردمندی در مسائل اجتماعی چون شما داریم

  [پاسخ]

 10. کوهدشت را آب برد و ما را خواب برد دوستان خواب غفلت خواب تعصبات بیجا شما فکر ۶ ماه است سیاسیون این شهر را به لجن کشید ه اند به خرطر قدرت ببینید چکار می کنند تهمت .افترا .غیبت .توهین . دروغ گویی

  [پاسخ]

 11. درود بر شما و خسته نباشید . متن زیبایی بود و امیدوارم همه جوانان مثل هم و در کنار هم برای توسعه منطقه مون هم صدا بشن و حقوق حقه خودشون رو از هر مسوولی که هست مطالبه کنن . و امیدوارم همیشه بنویسید و باعث روشن شدن ذهن جوانانی که خاموش مانده اند باشید .

  [پاسخ]

 12. ﻣﺤﻤﺪ ﺁﺯاﺩﺑﺨﺖ

  ﺩﺭﻭﺩﺑﺮاﻧﺪﻳﺸﻪ ﺯﻻﻝ ﻭﺩﻏﺪﻏﻪی ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺤﺴﻴﻨﺖ ﻭاﻇﻬﺎﺭﺗﺎﺳﻒ اﺯﻛﺎﻣﻨﺘﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﻙ اﻳﻦ ﺩﻏﺪﻏﻪ ﺭاﻧﺪاﺭﺩ

  [پاسخ]

 13. درود بر قلم شما استاد عزیز، این شهر متاسفانه مسئول دلسوز و کاردان ندارد.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط