سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۰۱:۰۶:۴۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۱ فروردین ۱۳۹۵در ۱:۱۸ ب.ظ تعداد بازدید: 690 بازدید کد خبر:55415 چاپ خبر

انتخابات شوراها و معضلی به نام طایفه گرایی

0

مجتبی پسند

مجتبی پسند/ کشکان: قبل از شروع  این مطلب به استحضار می رسانم این تحلیل حاصل بیان دیدگاه شخصی اینجانب می باشد که در آن هیچ فرد، گروه، حزب، طایفه و بطور کلی شخص خاصی از اعضای  محترم شورای اسلامی استان شهر و روستای استان لرستان در ادوار گذشته و حال مد نظر اینجانب نمی باشد.نکته […]

index

مجتبی پسند/ کشکان:

قبل از شروع  این مطلب به استحضار می رسانم این تحلیل حاصل بیان دیدگاه شخصی اینجانب می باشد که در آن هیچ فرد، گروه، حزب، طایفه و بطور کلی شخص خاصی از اعضای  محترم شورای اسلامی استان شهر و روستای استان لرستان در ادوار گذشته و حال مد نظر اینجانب نمی باشد.نکته دیگر اینکه نقدهایی که درباره انتخاب شوراها شده مربوطه به یک دوره خاص نمی باشد ، ضمن اینکه در ابتدا از خدمات ارزشمند و زحمات کلیه اعضای محترم شورای اسلامی شهر و روستا و همچنین شهرداران گذشته و حال استان لرستان که مطمئناً با وجود مشکلات فراوان زحمات زیادی را این راستا متحمل شده اند تشکر وقدردانی می نمایم.

در جوامع دموکراتیک مردم از طریق مطالعه و تحقیق دست به انتخاب نماینده می زنند. اصولاَ در این جوامع میزان مشارکت مردم در انتخابات پایین است و در بسیاری از کشورهای پیشرفته گاهاَ میزان مشارکت زیر ۵۰ درصد است.اما این مشارکت حداقلی منجر به آسیب زدن به سیاست، اقتصاد و سایر جنبه های زندگی این کشورها نشده است. چرا که همین میزان افرادی که در انتخابات شرکت می کنند بر مبنای تفکر، تعقل، تحقیق و مطالعه دست به انتخاب می زنند و با این عمل کم کاری و بی تفاوتی دیگران را جبران می نمایند.سیستم حزبی نیز به مردم این کشورها کمک می کند تا انتخابی منطقی داشته باشند، چرا که این مسئله باعث می شود تا آنها به حزب و برنامه رای دهند نه به شخص، بنابراین نمایندگان نه تنها از طرف اذهان عمومی و رسانه ها تحت نظر هستند، بلکه منافع حزبی آنها ایجاب می کند تا با فعالیت ها و اقدامات خود مانع از کاهش اعتماد مردم به حزب خود و در نتیجه مورد بازخواست قرار گرفتن توسط سران حزب خود شوند.

اما در کشور ما میزان مشارکت مردم در انتخابات بالاست و میانگین حضور مردم در انتخابات همواره بالای ۵۰ درصد بوده است که این مسئله نشان دهنده علاقه مردم به مشارکت سیاسی و نقش آفرینی برای آینده شهر و کشور می باشد. این مسئله در استان ها و شهرهایی که فرهنگ انتخاباتی مردم مبتنی بر ایل و طایفه است بیشتر بوده و ما شاهد این مسئله هستیم که بیشترین میزان مشارکت در کل کشور متعلق به استانهای دارای فرهنگ قومی و قبیله ای است. اما متاسفانه این کمیت بالا به معنای کیفیت بالا در انتخاب نیست و ما شاهد غلبه نگرش های قومی،طایفه ای و خویشاوندی بر نوع انتخاب مردم هستیم.

در عصر امروزی که فرهنگ مقوله اول آن است معظلی به نام نگاه قومی و قبیله ای دامن گیر استان لرستان  شده است.متأسفانه نگاه طایفه ای و قومی یکی از مهم ترین و اساسی ترین معیار در انتخابات و بالاخص انتخاب اعضای شورای اسلامی بوده است. تفکرغلط و نابجایی که نه تنها هیچ کمکی به توسعه و عمران شهری نکرده است، بلکه ضربات جبران ناپذیری وارد کرده است. نگاه طایفه ای و در نتیجه آن انتخاب شهردار طایفه ای بدون هیچ فن و تخصصی و حتی بدون هیچ گونه سابقه و توان مدیریتی اصلی ترین معظل شورا و شهرداری در این استان بوده است که برای ریشه کن کردن این فرهنگ ناصحیح و غلط تلاش گسترده ای از طرف نخبگان و سیاسیون در جهت از بین بردن فرهنگ انتخاب شورای طایفه ای و رواج شایسته سالاری لازم و ضروری است.

تازمانی که شهروند منتظرمعرفی کاندید از طرف طایفه، قوم و ایل و تبار خود است ما نمی توانیم شاهد رشد و شکوفایی شهر خود باشیم چرا که انتخاب فامیلی و طایفه ای در مقابل شایسته سالاری قرارمی گیرد و در نتیجه باعث حضور افرادی ضعیف و ناتوان در شورا و نهایتا درشهرداری می شود، بنابراین مردم باید در انتخاب شورا از نگاه طایفه ای و قومی خارج شده و به کسانی رأی دهند که توانایی اداره شهر در ابعاد مخلتف فرهنگی- اجتماعی، عمرانی و مدیریتی راداشته باشند. هرچند این امیدواری در انتخابات آینده شورا احساس می شود. یکی از مهمترین مشکلات لاعلاج انتخا بات شورا ها در استان لرستان تعصبات قومی وقبیله ای است.انتخاب حق مردم است  اما متاسفانه اکثراً این حق را درجهت نگرش قومی وقبیله قربانی میکنیم . کاندیدایی که از طریق تعصبات گونا گون وارد شورای شهر شود، ناچاراً  باید از منافع قوم وقبیله اش دفاع کند. چون خود را وامدار قوم وقبیله اش می داند . لذا بجای اندیشیدن درباره منافع و مشکلات شهر، بیشتر به فکر تأ مین منافع طایفه خود می باشد.

مشکلات هر شهر در سه حوزه می باشد: ۱ حوزه مهندسی و عمرانی ۲- حوزه فرهنگی اجتماعی ۳- حوزه برنامه ریزی و عملیاتی.

یک کاندید شورا اول باید توانمندی های خودش را برای کار دریکی از این حوزه ها بسنجد بعد  به عنوان نامزد درانتخابات شرکت نماید. حال اگر این کا ندیدا، در هیچ کدام از حوزه های نامبرده تخصصی نداشته باشد ،چه لزومی دارد که صرفاً به دلیل تعصبات قومی وقبیله ای وارد صحنه انتخابات شود.؟

باید ملاک و معیار انتخاب اعضا شورای شهر عوض شود، دوستی، طایفه بازی، پول و هدایای مختلف،دعوت به تک رای دادن باید حذف شوند و مدیریت، تخصص،دانش و کارایی،تعهد و دلسوزی،صداقت و درستی و خدمت و تلاش جایگزین آن ها شود.

یکی از مشهودترین ضعف هایی که در ادوار گذشته شورای اسلامی شهرهای استان لرستان به وضوح قابل مشاهده و ملموس بود عدم حضور چهره های نواندیش و جوان در مجموعه شورا و شهرداری بود.

مردم ما باید توجه داشته باشند در انتخاب های آینده خود در شورای شهر به چهره های نواندیش و جوان که مظلومترین افراد در ساختار شورا در چند دوره گذشته بوده اند عنایت ویژه ای داشته باشند و مطمئناً نتیجه حضور جوانان می تواند تفاوت های قابل ملاحظه ای در فرهنگ و ساختار این شهر ایجاد نماید.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. تشکر از دوست عزیزم جناب مهندس پسند و رسانه ی کشکان/
    بحث شورا ها بسیار مهم هست و یک شورای کارآمد،بسیاری از مشکلات شهری را میتواند پیش بینی و رفع کند،ولی ما متاسفانه در حین اعطای رای،به تحصیلات و انگیزه و سوابق نگاه نمیکنیم و تنها مسائل قومی را دنبال میکنیم/
    ان شاالله شورای ۹۶ اغازی باشد برای انتخاب متخصصین شهر و شهرسازی

    [پاسخ]

  2. ضممن تشکر ازنگارنده این مطالب باید گفت این شورای شهر کوهدشت دراین دوره ثابت کردند که بسیار ضعیف ناکارامد وبسیار بسیار جناحی هستند کارشان فقط عزل شهرداران خوب، بخاطر خودشان نه شهر، دادن بیانیه سیاسی درحمایت از کاندیدای خاص ،چند شغله بودن وعدم انجام وظایف محوله،

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط