سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۳:۱۶:۳۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۹ فروردین ۱۳۹۵در ۱۱:۵۵ ق.ظ تعداد بازدید: 1,517 بازدید کد خبر:55192 چاپ خبر

غار کوگان؛ شاهکار بشر در دل طبیعت

0

این غار منحصر به فرد در کوهستانهای نزدیک خرم آباد قرار دارد. غار منحصر به فرد «کوگان» یکی از معدود غارهای مصنوعی لرستان است که به دست انسان در دل کوهستان‌های این استان به‌وجود آمده است. غار کوگان در ۵۲ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد در روستای خوش آب و هوایی به نام کوگان قرارگرفته است. […]

این غار منحصر به فرد در کوهستانهای نزدیک خرم آباد قرار دارد.

غار منحصر به فرد «کوگان» یکی از معدود غارهای مصنوعی لرستان است که به دست انسان در دل کوهستان‌های این استان به‌وجود آمده است.
غار کوگان در ۵۲ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد در روستای خوش آب و هوایی به نام کوگان قرارگرفته است.
غار کوگان جزو غارهای چند طبقه است که دسترسی بسیار سختی دارد و رسیدن به آن بدون تجهیز به امکانات و وسایل کوه نوردی و غار نوردی دشوار است.
این غار دژ مانند که تمام آن با حجاری‌های طاقت فرسا به وجود آمده به استناد سکه‌هایی که در اطراف آن به دست آمده است به دوره اشکانیان تعلق دارد و طی قرون متمادی به عنوان یک محل سکونت دائمی مورد استفاده قرار گرفته است.
ورودی غار به صورت چهار گوش در اندازه ۲/۵۰ در ۲/۲۰ متر است و به سمت شمال باز می‌شود. غار شامل دو طبقه است که طبقه اول آن از چهار اتاق و فضاهای مرتبط به هم تشکیل شده است. طبقه دوم آن حدود ۳/۴۰ متر بالاتر از کف قسمت اول غار است.
این غار دارای اتاق‌هایی جهت استفاده بوده و نمونه‌ای از معماری صخره‌ای اشکانی است که علاوه بر آن اثر مذکور به آیین مهر نیز نسبت داده شده است.
مساحت کلی فضاهای تعبیه شده در این غار دست‌ساز حدود ۲۸۱ متر مربع است و از نکات قابل تامل در این غار وجود مخازن آب در داخل اتاق‌هاست.
این غار مربوط به دوره اشکانی (پارتی) به شماره ۲۶۶۰ در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

۱۲۱۲۲۱_۶۳۵

۱۲۱۲۲۳_۱۲۰

۱۲۱۲۲۴_۵۶۴

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. برادر ارزشمند جناب اقای دوستمحمدی—
    از شما بدلیل معرفی مناطق گردشگری لرستان صمیمانه تشکر میکنم–

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط