سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۰:۴۷:۲۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۶ فروردین ۱۳۹۵در ۸:۰۴ ب.ظ تعداد بازدید: 793 بازدید کد خبر:55161 چاپ خبر

نوای موسیقی لری در فلک الافلاک پیچید/ مسافران نوروزی به وجد آمدند

0

اجرای موسیقی محلی در محل قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم‌آباد موجب استقبال کم‌نظیر مسافران نوروزی شد. اجرای موسیقی محلی لرستان در محوطه قلعه باستانی فلک الافلاک موجب استقبال کم‌نظیر گردشگران و مسافران نوروزی از برنامه‌های این گروه‌ها شد به‌طوری‌که مشتاقان ساعت‌ها قبل از آغاز برنامه اجرای گروه‌های موسیقی لری را انتظار می‌کشند. مدیرکل میراث فرهنگی، […]

اجرای موسیقی محلی در محل قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم‌آباد موجب استقبال کم‌نظیر مسافران نوروزی شد.

اجرای موسیقی محلی لرستان در محوطه قلعه باستانی فلک الافلاک موجب استقبال کم‌نظیر گردشگران و مسافران نوروزی از برنامه‌های این گروه‌ها شد به‌طوری‌که مشتاقان ساعت‌ها قبل از آغاز برنامه اجرای گروه‌های موسیقی لری را انتظار می‌کشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان لرستان به‌منظور معرفی فرهنگ بومی لرستان به گردشگران نوروزی اقدام به اجرای موسیقی محلی در قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد کرده است.

غلامرضا سلیمانی با اشاره به اجرای موسیقی محلی در محوطه قلعه فلک الافلاک برای مهمانان نوروزی لرستان اظهار داشت: یکی از برنامه‌های جانبی و سرگرم‌کننده که در ایام نوروز امسال در میان برنامه‌های فرهنگی در نظر گرفته‌شده اجرای موسیقی زنده و حرکات آئینی است.

وی بیان داشت: اجرای برنامه زنده موسیقی محلی و همچنین رقص‌های محلی در محوطه قلعه فلک الافلاک موجب استقبال فراوان و بی‌نظیر مهمانان نوروزی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان ادامه داد: همچنین در کنار اجرای موسیقی محلی در محوطه قلعه فلک الافلاک برنامه‌های دیگری مانند نمایش تئاتر، مسابقه، شعرخوانی و … نیز اجرا می‌شود.

سلیمانی بابیان اینکه موسیقی و رقص‌های محلی ریشه در فرهنگ اصیل سرزمین لرستان دارد عنوان کرد: رقص‌های محلی نمادی از همدلی و همبستگی مردمان این سرزمین است.

بنابراین گزارش، بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق لر نشین، تصویر پای‌کوبی بر قطعه‌ای سفالی به‌دست‌آمده که قدمت موسیقی در این منطقه را به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح می رساند.

همچنین از آثار و شواهد به‌دست‌آمده در این مناطق تصاویری از آلات موسیقی دوران مانند شیپور و تنبور بر روی ظروف نقره وجود دارد که حاکی از رواج موسیقی نزد این قوم در عهد ساسانی است. امروزه نیز برخی نغمه‌های باستانی در قالب مقام‌های موسیقی قومی باقیمانده ‌است.

موسیقی آوازی یا کلامی از کهن‌ترین موسیقی‌های لرستان است. این نوع موسیقی بیشتر در مراسم عروسی، سوگواری و فعالیت‌های روزمره زندگی عشایر و روستائیان و توسط زنان و برخی موارد نیز توسط مردان اجرا می‌شود.

آوازهای شادمانه مربوط به عروسی، ترانه‌هایی هستند که عملاً بدون همراهی ساز و باهم آوایی زنان در مراسم عروسی اجرا می‌شود و شامل سیت بیارم، بینا بینا، بزران بزران و … است.

همچنین در مراسم سوگواری عزیزی ازدست‌رفته، زنان عزاداری که در سوگ نشسته‌اند در وصف او آوازهایی توأم با المان خاص بومی می‌خوانند که هر بیننده و شنونده‌ای را متأثر می‌سازد که این آوازها را در گویش «مور» گویند.

همچنین در موسیقی لرستان به آواهای حماسی نیز پرداخته‌شده است، از انواع آواهای حماسی می‌توان به شیرین و خسرو که برخی آن را نظامی خوانی خوانده‌اند اشاره کرد و از بهترین افرادی که در اجرای آواز شیرین و خسرو تبحر بسیار داشته‌اند مرحوم استاد علیرضا حسن خانی بوده است.

موسیقی کار نیز یکی از بخش‌های موسیقی آوازی لرستان است. درگذشته‌های نه‌چندان دور زنان و مردان روستایی و عشایر به هنگام کار روزانه مانند برزگری، کشاورزی، شیردوشی، مشکه زنی، برنج‌کوبی و … برای کاهش خستگی ناشی از کار و بیان آمال و آرزوهای خود آوازهایی می‌خواندند.

اجرای موسیقی لری در فلک الافلاک

ریتم این آوازها به‌طورمعمول متأثر از صدای کار آن‌ها و مضامین شعرها نیز متأثر از ابزار، وسایل ارزش‌های محیط زندگی و عشق به یار، سرزمین، گیاهان، درختان و هرچه را که به آن دلبسته اند است. چنین آوازهایی را هنوز می‌توان در نقاط دور از هیاهوی شهر و شهرنشینی شنید.

 آواهای مربوط به «لالایی» که در گویش محلی به آن «لاوه لاوه» می‌گویند نیز بخشی از موسیقی آوازی لرستان را به خود اختصاص داده است.

موسیقی سازی لرستان نیز آن‌چنان‌که از نامش پیداست با استفاده از سازهای بومی و توسط نوازندگان محلی اجرا می‌شود. مقام‌های این نوع موسیقی شامل مقام‌های شادی، مقام‌های سوگواری، مقام‌های مذهبی، مقام‌های حماسی، مقام‌های دل‌تنگی و عاشقانه است. سرنا، دهل، کمانچه (تال)، تنبک (تمک)، دوزله و بلور ازجمله سازهای لری هستند.

موسیقی سوگواری نیز بخشی از موسیقی سازی لرستان است. نوع ساز مورد استفاده در موسیقی سوگواری لرستان دهل و سرناست. موسیقی سوگواری بیشتر جنبه آیینی دارد و در مراسم عزاداری از روزگار کهن تا کنون اجرا می‌شود.

پاکتلی، چمری یا چمرانه، سحری، شیونی، یاری و … ازجمله مقام‌های موسیقی سوگواری لرستان است.

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط