سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۴:۰۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۳ اسفند ۱۳۹۴در ۵:۵۰ ب.ظ تعداد بازدید: 701 بازدید کد خبر:54758 چاپ خبر

به دور از افراط

0

مازیار(حمید) طولابی

از بدی های افراط خود برتر بینی است، عقاید افراط گرا با اساس حکومت مردمی در تضاد است، براساس همین باور است که او نمی تواند مساوی بودن حقوق خود با دیگران را پذیرا باشد، افراط گر تحمل افکار مخالف را ندارد. مباحث باید به سود افراط گر خاتمه یابد و تصمیم ها باید طبق […]

از بدی های افراط خود برتر بینی است، عقاید افراط گرا با اساس حکومت مردمی در تضاد است، براساس همین باور است که او نمی تواند مساوی بودن حقوق خود با دیگران را پذیرا باشد، افراط گر تحمل افکار مخالف را ندارد. مباحث باید به سود افراط گر خاتمه یابد و تصمیم ها باید طبق میل او اتخاذ شود طرفدار این اصول تنها خود را بر حق می داند و همین حس حقانیت او را به خشونت و خصومت وا می دارد پس اگر رقابت سیاسی را نا سازگاری های افراطی فرا گیرد حکومت مردمی به تزلزل دچار می شود و در معرض خطر یا حتی نابودی قرار می گیرد. اینان خیر و صلاح مردم را فقط در امور خودپسند می بینند.

“به دور از افراط “

آنچه تند رو را با دیگران درگیر می سازد احساس برتریت بر افرادی است که چون او نمی اندیشند، این حقیقتی است که در جوامع مختلف اشکار بوده و منحصر به کشور ما نیست به طور مثال جنایاتی استوار بر اساس عقایدی باطل چون هیتلر باعث ایجاد کوره آدم پزی شد یا افراطی هایی در همسایگی ایران چون القاعده و یا داعشی که با نام اسلام و آبروی اسلام بازی می کند و خون ریزی غیر از خودی را مباح کرده است.

کشور ما هم از سهم قابل توجهی از افراط برخوردار بوده که این افراط ضرری چندان به پدیده های فرهنگی و سیاسی ما وارده کرده و میدان رزمی برای زور آزمایی افراطیون چپ و راست شده است.

افراطیون چپی که از همان اوایل انقلاب خواستار براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده اند، احزابی چون خلق و جاوید و یا براندازان اخیر نظام از افراط جدا نیستند. جناح راست نیز گروهی را دارا است که مردم را صاحب حق نمی دانند و به دموکراسی اعتقادی ندارند، هستند فراوان اشخاصی در احزاب اسلامی که تعریف تندرو بر افکارشان به صراحت صدق می کند.

نظام دموکراسی گونه آزادی استفاده از توانمندی های چون بیانٰٰ، انتخاب، رای و رقابت  را به طور مساویانه بین تمامی اعضاء اجتماع و به دور از ترجیح، تبعیض و تعصب محافظه و به مثابه حقوق انسانی  توجه می کند.

ed8deb1bdf876db8eb063c58a342a960

آزادی مساویانه در استفاده از این حقوق ضمینه را برای تصمیم گیری جمعی مهیا و مساعد می سازد زیرا ایجاد حکومت مردمی وقتی قابل رشد است که آزادی سیاسی میان تمامی اعضاء جامع به طور عادلانه  تضمین گردد اما برای افراطی قبول آزادی سیاسی آن هم به طور مساوی مشکلی سخت و ناممکن است.

او یافتن افکار نا سازگار یا متفاوت دیگران را به باور های خویش دردناک و نا قابل قبول می داند برای او شکست در رقابت سیاسی که یک پدیده عینی از دموکراسی است آنچنان سخت گذر است که باعث ناسازگاری با نظام و ایجاد مشکل برای عموم مردم می شود.

امکان اینکه یک تندرو رقبا یا مخالفانش را با الفاظ ناملایم و نامناسب مورد خطاب قرار دهد بیشتراز میانرو است پس طوفان خشم و خوی تندرو می تواند امواج نسبتاً آرام بحر سیاست را به طغیان درآورد ، اینجاست که قایق دموکراسی در معرض غرق شدن میان امواج تشنج و خشونت قرار می گیرد.

بنابر دلایل فوق تاریک فکران برتر اندیش آزادی را تا زمانی می پذیرند که مخالف سنگی در سر راهشان قرار ندهد همچنین او توانایی قبول مساوی بودن حقوقش را با سایر افراد جامعه را ندارد.

تابعیت تندرو از قوانین دموکراسی که ریشه در اصل آزادی و مساوات دارد مشکل است. افراط گرایان بیشتر از عقل تکیه بر احساسات دارد آن هم احساسات خودکامه، احساسات اوست که او را مجبور به دفاعی نابحق می کند، دفاعی به دور است تجزیه و تحلیل و تفکر و عدالت.

تندرو می تواند به آسانی در فضای دموکراتیک تشنج ایجاد کند و این احتمال می رود که به جای تلاش بیشتر برای رسیدن به هدف و بزرگتر کردن خویش دست به تخریب رقبا زند و آنان را مقصر باخت در رقابت سیاسی بداند.

 

مازیار(حمید) طولابی

*کارشناس ارشد علوم سیاسی 

photo_2016-03-13_19-36-44

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. دوست عزیز اول برو املای واژه ها رو یاد بگیر بعد مطلب در مورد افراط و تفریط و اعتدال بنویس زمینه نه ضمینه مساوی نه مساویانه برتری نه برتریت با این ادبیات یحتمل مدرکتم دانشگاه ازادیه چون اگه الفبای سیاست رو بلد بودی میدونستی اندیشه یه شبه شکل نمیگیره احزاب ریشه دارم خلق الساعه نیستن این واژه اعتدالم بازار مکاره خیلیا شده واسه معاملات انتخاباتی.

  [پاسخ]

 2. کاش تو کوهدشت هم میگفتی.البته گفتی ولی به اسم میگفتی.

  [پاسخ]

 3. بسیار متن قابل توجهیه.عالی

  [پاسخ]

 4. بهتر بود سیاست نوشتن رویادمیگرفتی بعد واردسیاست میشدی
  البته حق داری بیکاری ومجبوری

  [پاسخ]

 5. من موندم مدیرمحترم سایت چرا هر مطلبی رو میذاره روسایت از اول تا اخر متن اشتباهه…

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط