سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۴:۵۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۶ اسفند ۱۳۹۴در ۶:۰۲ ب.ظ تعداد بازدید: 2,014 بازدید کد خبر:54078 چاپ خبر

انتشار نتایج یک نظرسنجی در کوهدشت و رومشکان/ مجوز مرکز افکارسنجی کاووش چگونه صادر شده است؟

0

کشکان: از دیروز در فضای مجازی و حقیقی کوهدشت نظرسنجی مرکزی موسوم به «مرکز افکارسنجی کاووش» دست به دست می شود که نتیجه انتخابات مجلس دهم را به نفع الهیار ملکشاهی پیش بینی نموده است. صرف نظر از صحت و سقم نتایج این نظرسنجی به بررسی دیدگاه های مخالف حامیان دو کاندیدا ( آزادبخت و […]

کشکان: از دیروز در فضای مجازی و حقیقی کوهدشت نظرسنجی مرکزی موسوم به «مرکز افکارسنجی کاووش» دست به دست می شود که نتیجه انتخابات مجلس دهم را به نفع الهیار ملکشاهی پیش بینی نموده است. صرف نظر از صحت و سقم نتایج این نظرسنجی به بررسی دیدگاه های مخالف حامیان دو کاندیدا ( آزادبخت و ملکشاهی) در این خصوص می پردازیم:

سایت سیفاروژ در این خصوص نوشت: 

در پی انتشار یک نظرسنجی غیر رسمی، سردبیر پایگاه خبری تحلیلی سیفاروژ طی مکاتبه ای با آقای محمدعلی ابراهیمی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک خرم آباد، از ایشان استعلام کرد که آیا این مرکز در استان لرستان و یا در سطح کشور ثبت شده است یا خیر و آیا اصلا این مرکز وجود خارجی دارد؟

بر اساس همین گزارش آقای ابراهیمی با ارسال ایمیلی به دفتر سیفاروژ، اظهار داشت: چنین مرکزی وجود ندارد.

لازم به ذکر است که سامانه ثبت کشوری برای تمام مراکز این سازمان در استانها و شهرستانها قابل دسترسی است.

متن مکاتبات انجام شده از طریق ایمیل به شرح ذیل است:

پرسش سردبیر سیفاروژ:

جناب آقای ابراهیمی

ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک  لرستان

با سلام

احتراماً نظر به انتشار نظر سنجی از طرف  موسسه ی موسوم به “مرکز افکارسنجی کاووش” با شماره ثبت ۱۳۵۹، خواهشمند است نسبت به وجود موسسه ی مذکور در استان لرستان یا سطح کشور اعلام نظر رسمی بفرمایید.

با احترام : میرسلیم خدایگان؛ سردبیر پایگاه خبری تحلیلی سیفاروژ

پاسخ آقای محمدعلی ابراهیمی:

جناب آقای میر سلیم خدایگان سر دربیر محترم پایگاه خبری تحلیلی سیفاروژ
احتراما با بررسی های به عمل آمده در سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی سازمان  ثبت اسناد و املاک کشور موسسه  ای تحت عنوان مرکز افکار سنجی کاووش بشماره ثبت ۱۳۵۹ یافت نشد.
محمد علی ابراهیمی
رئیس اداره ثبت خرم آباد

اما ستاد انتخاباتی الهیار ملکشاهی در تماس با دفتر پایگاه خبری کشکان اعلام نمودند که بر خلاف ادعای سایت سیفاروژ مدیر این مرکز اعلام نموده مرکز فوق زیرمجموعه وزارت ارشاد است و در دور پیشین نیز نظرسنجی نزدیک به واقعیتی را در کوهدشت و رومشکان به انجام رسانده است.

بررسی های خبرنگار کشکان نشان می دهد بر اساس سیاست های سنجش افکار عمومی مصوب پانصد و شصت و سومین جلسه مورخ ۲۴/۰۳/۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئول اجرای سیاست های سنجش افکار عمومی و تهیه و تدوین آیین نامه های اجرایی و تصویب آنها از طریق مراجع صالحه می‌باشد.

 

نتیجه دو دوره نظرسنجی این مؤسسه در کوهدشت و رومشکان:

IMG_20160225_210439

photo_2016-02-25_01-22-37

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. این خبر چون بر روی اذهان عمومی تاثیر دارد تحت پیگرد قانونی خواهد بود و مدعی العموم وظیفه پیگرد صحت این خبر را دارد.

  [پاسخ]

 2. این خبر تکذیبه اش تو ارجانیوزه

  [پاسخ]

 3. یک نظرسنجی علمی و قابل اعتنا باید شامل اعلام شفاف تعداد افراد نظرسنجی شده به عنوان جامعه آماری، نحوه انتخاب انها و … باشد. نه اینکه یک نامه بدون پیوست یک شب قبل از انتخابات که فاقد هرگونه تحلیل و همچنین امکان تحلیل و است جهت اطلاع فرمانداری فرستاده شود.

  ادعای خطای فقط یک درصدی هم بیش از پیش صحت و سقم اصالت و اتکاپذیری آن را زیر سوْال میبرد. زیرا در کشورهای توسعه یافته که با متدهای کاملا علمی کلیه مراحل پروسه نظرسنجیها را به انجام میرسانند هم چنین ادعایی ندارند.

  آخر اینکه بدون هیچ جانبداری به نظرم این نظرسنجی را میتوان دنباله سناریوهای شایعه سازی عنوان کرد. در این دوره از انتخابات تخریب و دروغ پراکنی از جانب همه ستادها نمود واضحی داشت که میتواند در آینده مورد آسیب شناسی جدی قرار بگیرد. البته آسیبها زیاد است و سخن در این باب فراوان منتها در این مقال نمیگنجد.

  [پاسخ]

 4. چه طور چهار سال پیش وجود داشت اما الان وجود نداره.این موسسه درست درسته

  [پاسخ]

 5. عزیز من درجعل کردن سند خیلی عقبی .نگا هی به مهر وشماره ثبت و تاریخ بنداز/

  [پاسخ]

 6. چرا قبل انتخابات اعلام پیروزی از صوی آقای خاص میشه، تو رو خدا رفتارهای فتنه ۸۸ رو نکنید با این مردم

  [پاسخ]

 7. لطفا به شایعات دامن نزنید

  [پاسخ]

 8. وای بر دروغگویان

  [پاسخ]

 9. بنازم به این همه شعور و بصیرت ؛ آقا سیاوش پس آرا اصلاح طلبان دوره قبل (۲۵۰۰۰) که اکنون با ایشان نیستند را یادتان رفته که از جمع آرا کم کنید .شاید هم هنوز فکر می کنید سال ۹۰است و شاید هم این نظر سنجی شبانه انجام گرفته است .

  [پاسخ]

 10. به غیر خداوند هیچ کس نمیتونه انتخابات کوهدشت رو پیش بینی کنه

  [پاسخ]

 11. قابل توجه همه
  اگر این موسسه وجود دارد پس چرا شماره ثبت دو نطر سنجی متفاوته، یکی ۱۳۵۹ یکی ۱۲۵۹

  [پاسخ]

 12. اصلاح طلبان اقیانوسی

  اخبار کذبی که کشکان تولید کرده معلومه که از کجا اب میخوره

  [پاسخ]

 13. الان سعت ۱۲ ظهر جمعه ۹۴/۱۲/۷ اعلام می کنم دکتر ملکشاهی پیروز شد…………………………………………

  [پاسخ]

 14. دوست کشکان نیوز

  جالب است که شماره ثبت مرکز در برگه نخست ۱۲۵۹ و در برگه دوم ۱۳۵۹ درج شده است. وقتی که یک مرکز نظرسنجی در ثبت شماره ثبت خود این قدر بی در و پیکر است، پیشاپیش نتایج پیش بینی های آن هم قابل حدس است!!!!
  از آن گذشته ادعای خطای یک درصد در حالی که سقف خطای در نظر گرفته شده برای محاسبات دقیق علمی ۵ درصد در نظر گرفته شده است، نشان می دهد که این آقایان چقدر در ادعای خود صادق و در واقع از خودشان متشکر هستند!!!!!
  واقعاً که از سایت معتبری مانند کشکان نیوز بعید بود که این بازی های ناشیانۀ پروپاگاندایی وقعی بگذارد.

  [پاسخ]

 15. یه بار نوشته مهندس آزادبخت یه بار دکتر آزادبخت یه بار آقای آزادبخت بابا آقای خاص خواهشن چهارتا اهل قلم دور و ور خودت جمع کن این چرندیاتی که جعل میکنی به درد خوراک بزم نمی خوره تازه مهندس هوا و فضا اگه بگی دور قبل پیشی بینیش درست بوده فقط رقم ماله خودت نزدیک به درست بوده و این نشون میده که دور قبل تقلب کردی و میدونستی در چه حدود تقلب میکنی

  [پاسخ]

 16. اشکالات وارده به مرکز افکارسنجی کاوش:
  مرکز مذکور روش انجام پژوهش و تعداد حجم نمونه (نه جامعه آماری) را اعلام ننموده است. مراکز نظر سنجی معتبر دنیا نظیر “آی پز” و “گالوپ” روش خود را در زمینه افکار سنجی برای مخاطبین خود اعلام می کنند. برای مثال موسسه گالوپ (احتمالا معتبرترین موسسه افکار سنجی دنیا) برای پیش بینی نتایج انتخابات، معمولا از روش تماس تلفنی و به کمک کامپیوتر CATI – Computer Assisted Telephone Interview افکار سنجی انجام می دهد. این مرکز برای سنجش افکار ۱۸۷ میلیون جمعیت بالغ ایالات متحده فقط ۱۰۰۰ نفر را انتخاب می کند و خطای آن همواره زیر ۳ درصد است. این نشان می دهد که اگر حجم نمونه به طور دقیق و به روش علمی انتخاب شود نتایج آن علیرغم کم بودن تعداد افراد مورد سنجش، قابل اعتنا خواهد بود. مرکز افکار سنجی کاوش مدعی است در سال ۹۰ نظر سنجی مشابهی انجام داده که نتیجه آن با خطای ۱ درصد محقق شده است.
  با ذکر این مقدمه میزان خطای این مرکز را در انتخابات اخیر با هم مرور می کنیم:
  تعداد کل شرکت کنندگان با ۴/۱۷ درصد خطا پیش بینی شده است. ( یعنی۴/۱۷ درصدکمتر از این میزان در انتخابات شرکت کرده اند که در این زمینه پیش بینی قابل قبولی صورت گرفته است)
  اما در مورد آرا سه نفر نخست (کاندیداهایی که بیشترین آرا را کسب نموده اند)؛ این پیش بینی درست نیست. به تعبیر دیگر رابطه معنی داری بین پیش بینی کل آرا و توزیع آرا بین سه کاندیدای نخست وجود ندارد. به اختصار معروض می دارد با در نظر گرفته آراء پیش بینی شده و آراء واقعی کاندیداهای محترم؛ نتایج زیر بدست آمده است:
  آقای الهیار ملکشاهی ۸/۱۵ درصد خطا ( یعنی ۸/۱۵ درصد بیشتر از آراء واقعی برای ایشان پیش بینی شده است)
  آقای محمد آزاد بخت ۳۲/۸۳ درصد خطا (یعنی ۳۲/۸۳ درصد کمتر از آراء واقعی برای ایشان پیش بینی شده است)
  آقای علی امامی راد ۳۵/۴۱ درصد خطا (یعنی ۳۵/۴۱ درصد بیشتر از آراء واقعی برای ایشان پیش بینی شده است)
  به هر روی ما در قالب اعداد و ارقام ارائه شده از جانب این مرکز افکارسنجی و آراء کسب شده واقعی، نتایج فوق را تا دو رقم اعشار معلوم کردیم! اکنون قضاوت نهایی با خوانندگان گرامی است. نقد این نظر سنجی هیچ ارتباطی با نحوه و فرایند برگزاری انتخابات اخیر در کوهدشت ندارد(اینجانب از آن کاملا بی اطلاعم)؛ بلکه نتایج یافته های این پژوهش میدانی را به زبان ساده و بدون ورود به مسائل تخصصی پژوهش به اطلاع خوانندگان فهیم رساندم. چنانچه مدیر این مرکز پاسخی دارند اینجانب آمادگی خود را جهت توسعه بحث و مداقه بیشتر در موضوع را دارم. برای همگان آرزوی توفیق دارم.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط