سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۴:۰۲:۱۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۵ اسفند ۱۳۹۴در ۲:۵۲ ب.ظ تعداد بازدید: 2,120 بازدید کد خبر:53985 چاپ خبر

رفتارهای ساختارشکنانه در انتخابات کوهدشت

0

گودرز علیزاده

با شنیدن نام انتخابات این مفهوم در ذهن شکل میگیرد که قرار است بر اساس اصول و مسیر از پیش تعیین شده و بر اساس قانون، افرادی با رای مردم انتخاب و راهی مهمترین مرکز تصمیم گیری و نظارت بر اجرای قوانین کشور شوند. نگاهی به تحولات اخیر در سطح شهرستان و توابع نشان از […]

با شنیدن نام انتخابات این مفهوم در ذهن شکل میگیرد که قرار است بر اساس اصول و مسیر از پیش تعیین شده و بر اساس قانون، افرادی با رای مردم انتخاب و راهی مهمترین مرکز تصمیم گیری و نظارت بر اجرای قوانین کشور شوند.

نگاهی به تحولات اخیر در سطح شهرستان و توابع نشان از جوشش و خروش مردم و اشتیاق آنان برای حضور در این عرصه و نقش آفرینی آنان در تعیین سرنوشت خویش می باشد اما متاسفانه اتفاقاتی که در این بین رخ میدهد از طرفی جایگاه اجتماعی و فرهنگی مردم را خدشه دار نموده و از سوی دیگر خشونت و ناهنجاری های اجتماعی را دامن میزند که ازجمله آنان میتوان به درگیری ها، هتک حرمت مرده و زنده ها، پاره کردن تابلوهای تبلیغاتی و سر دادن شعارهای تخریبی و توهینی اشاره نمود.

به وجود آمدن این ناهنجاری ها این سوال را در ذهن تداعی میکند که علت چیست و معلول آن کدام است؟

چه چیز باعث شده است انتخاباتی که نماد وحدت مردم برای شرکت دسته جمعی در تعیین سرنوشت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی…خود است در شهرستان کوهدشت منجر به تفرق مردم، دسته بندی های قبیله ای، خشونت های خیابانی و بیابانی، چاقو کشی، قمه رنی، مرده کشی و… شود.

مگر نامزدهای انتخاباتی محترم چه وعده هایی را به گروها، دسته ها، هم حزبی ها و پیروهای خود می دهند که آنان جان بر سر عقیده نه، عقده خود می گذارند. چه چیز باعث شده است یک رای (که حضور در انتخابات یک وظیفه شرعی است) ارزشش از جان آدمی بالاتر رود و مردم گرامی با چه ثمنی جان و مال خود را در مقابل این خشونت ها قرار می دهند.

انتخابات که نماد همبستگی فرهنگی به معنای اشتراک در ارزش هاست. کدام وعده ها با کدام وزن سبب شده است میان فرهنگ دیرینه این مردم اینچنین شکاف های عمیقی ایجاد کند که اگر علاج نشود چه بسا در آینده عمیق و عمیق تر خواهد شد.

انتخابات که نماد همبستگی هنجارها یعنی هماهنگی میان ارزش های فرهنگی و شیوه های رفتاری است چه وعده ها و با چه تضمینی مسبب تغیر رفتار مردم شریف در این برهه حساس شده است؟

انتخابات نماد همبستگی ارتباطی به معنی گسترش ارتباط در کل سیستم اجتماعی است اما کدامین وعده بزک کرده باعث شکاف در ارتباط اجتماع کنونی مردم نجیب شده است؟

انتخاباتی که قرار است نماد همبستگی کارکردی به معنای وابستگی متقابل  اجزاء نظام یا عدم مغایرت میان آنان باشد چه عاملی و وعده ای باعث شده است که موجب عزل مدیران شهرداری ناحیه یک و دو شهرستان کوهدشت شود؟

انتخاباتی که قرار است حاصل آن، فارغ از جنبه های (قانون گذاری و نظارتی و …)، آرامش و تامین امنیت و حفظ شان و کرامت انسانی باشد، چه انگیزه، وعده و یا برنامه ای آن را به سمت جهت گیری های طایفه ای، رواج ناهنجاری ها و شکاف های عمیق در بین مردم می کشاند؟

آیا وعده های رنگین کاندیداها به مردم است یا سیاست های کسیه برنجی، نهار و شامِی، پول بنزینی، کمیته امدادی، وامی، وعده پستی و وعده سر خرمنی و … آیا عقیده است یا عقده. آنچه عیان است این است که عامل هرچه که باشد نتیجه ای جزء هتک حرمت مردم و نزول شان اجتماعی و فرهنگی مردم ما نخواهد داشت.

لذا شایسته است نامزدهای محترم پیروزی خود را به هر قیمت رقم نزنند و از طرق مقتضی اطرافیان و به اصطلاح طرفداران دو آتشه خود را دعوت به آرامش کرده و آنان را از تقابل در اشکال مختلف با طرفداران نامزدهای رقیب برحذر دارند تا هفتم اسفندی شکوهمند در فضای سالم و صمیمی و همبستگی همگانی رقم زده شود نه اینکه خدای ناکرده طعم تلخ آن نیز دردی باشد بر آلام التیام نیافته این مردم.

نامزدهای محترم توجه داشته باشند سرمایه آنان و سرمایه نظام مقدس جمهوری اسلامی این مردم اند. حفظ شأن و کرامت مردم پایه های نظام را مستحکم کرده و بنیان جامعه را استوار خواهد کرد.

گودرز علیزاده/ کشکان

IMG_20160224_180842

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام بر جناب علیزاده واقعا به زیبای و صراحت این مشکات را بیان فرمودید باشد که مردم گرامی خودرا نردبان دیگران نکنند.

  [پاسخ]

 2. اننخابات تمام شد و لیدر های محترم جریان خاص ماموریت خود را به نحو احسن که همان تهیه کلیپ درگیری اعتراضی نسبت به سازکار انتخاباتی نظام بود بپایان رسانیدند در آخر هم بیانیه دعوت به آرامش دادند و تمام !! و صد البته افرادی هم بازیچه این فتنه سازها قرار گرفتند و برخی هم در آخرین لحظه ها جستند و اعلام برائت کردند.

  [پاسخ]

 3. شریک دزد و رفیق قافله

  آقایی که دو سال پیش به واسطه تقلب گسترده یکی از پیروز های انتخابات بودی ، نشون به اون نشون که هنوز اظهار نظر امام جمعه محترم در خصوص تقلب گسترده در فضای مجازی موجود است و همه شهر به عینه مشاهده کردند چه ااتفاقاتی افتاد و حال در قبال اون حق خوری ها به منصبی هم رسیدید ! شما دیگه چرا سنگ تقلب در انتخابات و حق الناس رو به سینه میزنید !از شما یکی دیگه بعیده ! خیلی بعید!!

  [پاسخ]

  علیزاده در :

  سلام برشریک دزد و رفیق قافله .کاش در مورد مخاطبتون بیشتر و دقیق تر توضیح میدادین تا هم ایجاد شائبه نشه هم حق دفاع به طرف مقابل داده بشه

  [پاسخ]

 4. جناب علیزاده پیش از هردلیلی بایستی به مخدوش شدن کلمه انتخابات در این شهر میپرداختن…اینجا انتخابات یعنی یکی برای همه!!!یکی بجای همه !!!اولین علت تغییررفتارمردم وهواداران معنایی است که سالهاست عده ای باسوء استفاده از جایگاه قانونیشون واسه واژه انتخابات در اذهان ساخته اند!

  [پاسخ]

 5. مشکل این است که جریانی درکوهدشت وجودداردکه پیروزی راحق خودمی دانداگربرنده شدکه خوب اگرنشدهمه جیزبایدبه آتش کشیده شود وچونه هم ندارد.

  [پاسخ]

 6. سلام و درود بر اقای علیزاده که واقعیت امر را فرموده ای .وشمایی که اقای علیزاده را شریک دزد ورفیق قافله دونستی اول مطلبو متوجه شوبعدش نظرتو بگو…اقای علیزاده خیلی ساله پیش واسه سمتش منتشو کشیدن ن دو ساله پیش که بخواد مثل ی عده حق کسیو به نا حق واسه خودش بخواد.

  [پاسخ]

 7. چرا مجریان انتخابات دولت تدبیر و امید در انتخابات کوهدشت و رومشکان هیچ گونه تدبیری از خود بروز ندادند؟ تدبیر همش حرفه. این انتخابات با انتخابات دولت های قبلی که ادعای تدبیر نداشتند چه فرقی کرد؟

  [پاسخ]

 8. اقای نویسنده مطلب بسیار جالبی را مطرح کردید.ولی ای کاش در مورد علل این رفتار که بنظر بنده حس حاکمیت بعضی از افراد بر سرنوشت مردم است هم صحبت می کردید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط