سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۶:۱۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۸ بهمن ۱۳۹۴در ۱:۵۰ ب.ظ تعداد بازدید: 634 بازدید کد خبر:52233 چاپ خبر

کاهش ۲۳ متری آب‌های زیرزمینی کوهدشت

0

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان از کاهش ۲۳ متری آب‌های زیرزمینی کوهدشت خبر داد. دکتر طهماسب حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: کمبود آب و خشکسالی در تمام دنیا اتفاق افتاده و در ایران به علت اینکه کشور خشکی است، این پدیده باعث خشک‌تر شدن اقلیم آن می‌شود. وی با […]

۰ae6c0d2-027f-4c8c-be7b-48247bde1804

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان از کاهش ۲۳ متری آب‌های زیرزمینی کوهدشت خبر داد.

دکتر طهماسب حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: کمبود آب و خشکسالی در تمام دنیا اتفاق افتاده و در ایران به علت اینکه کشور خشکی است، این پدیده باعث خشک‌تر شدن اقلیم آن می‌شود.

وی با بیان اینکه مدیریت منابع آب و خشکسالی دو مقوله به هم پیوسته هستند، افزود: زمانی می‌توانیم خشکسالی را مهار کنیم که از قبل به مدیریت منابع آب پرداخته باشیم.

حسین‌پور تصریح کرد: متأسفانه در شهرستان کوهدشت سال آبی ۹۴-۹۳ نسبت به سال‌گذشته ۲٫۷ متر کاهش سطح آب‌های زیرزمینی را داشته‌ایم که طبق آمار دوره ۲۷ ساله این مقدار به ۲۳ متر رسیده است.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان افزود: برای اینکه آب‌های زیرزمینی یک متر بالا بیایند، نیاز است هزار میلی‌متر باران ببارد که در سنوات گذشته حداکثر بارش‌های استان ۴۰۰ میلی‌متر بوده است.

وی ادامه داد: طبیعت وابسته به اقلیم استان لرستان با چالش آب تاثیرات زیادی را نشان می‌دهد، لذا باید با طراحی برنامه‌های اصولی و رعایت آنها در راستای مدیریت صحیح منابع، فرهنگسازی کرد تا بتوان خسارات ناشی از خشکسالی را تا حد زیادی کاهش داد.

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. این اطلاعات دقیق نیست.
  ۱-از معاون پژوهشی یک استان بعید است بفرمایند: «برای اینکه آب‌های زیرزمینی یک متر بالا بیایند، نیاز است هزار میلی‌متر باران ببارد که در سنوات گذشته حداکثر بارش‌های استان ۴۰۰ میلی‌متر بوده است» پس سهم رواناب و تبخیر و تعرق و سایر موارد هدر رفت آب چه شود؟ فرض شما در صورتی درست است که تمامی بارش یکسره حواله سفره های زیر زمینی شود که محال است.
  ۲- چرا فرموده اید «طبق آمار دوره ۲۷ ساله »؟ برای تحلیل داده های اقلیمی حداقل یک دوره سی ساله را در نظر می گیرند. اگر منظورتان این است که طی ۲۷ سال گذشته این مقدار از منابع آب کوهدشت کاسته شده باز باید به عرض برسانم این اطلاعات مربوط به میانگین کشوری است که اخیرا توسط معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شده نه کوهدشت. (بسیار بسیار بعید می دانم مطالعه موردی راجع به کوهدشت صورت گرفته باشد)
  ۳- لطفا عملکرد استان ایلام را از زبان مدیر منابع طبیعی این استان بخوانید تا بدانید ما با استانهای همجوارمان هم خیلی فاصله داریم:
  «در طرح «جماب» چاله‌هایی با ابعاد حداقل دو متر در یک متر مکعب، با فواصل ۱۰ متر، جزایری اکولوژیکی برای آب ساخته‌ایم که آب در آنها جمع شود و در لایه‌های زیرین نفوذ کند. در محدوده مهران، تعداد یک و نیم میلیون از این چاله‌ها در سطح ۱۲ تا ۱۵ هزار هکتار طی سه سال حفر شده است . حداقل ۱۰ الی ۱۲ بارش موثر بالاتر از ۱۰ میلیمتر در طول یک سال در مهران داریم که امسال بیشتر بوده است. در هر بارش موثر هر چاله با گنجایش حداقل یک مترمکعب آب، پرمی‌شود. پس طی سال هر چاله ۱۰ مترمعکب آب جمع و جذب خاک می‌کند و در نهایت در هر هکتار، هزار مترمکعب آب ذخیره می‌شود. یعنی با این طرح، ۱۵ میلیون مترمکعب در سال آب ذخیره می‌کنیم و چون این اتفاق‌ها طی پاییز و زمستان می‌افتد کمترین میزان تبخیر و هدررفت آب را داریم. این کار، هم از بیابانی شدن جلوگیری می‌کند و هم پوشش گیاهی منطقه را تقویت خواهد کرد. ضمن اینکه جنگل‌کاری‌هایمان با کمترین آبیاری و گاه نیز بدون آبیاری انجام خواهد شد.»
  ما سوالات جدی تری از ایشان، مدیر کل منابع طبیعی و مدیر کل محیط زیست استانمان پیرامون مسئله عدم مدیریت منابع آب (نه مدیریت غلط؛ تاکید می کنم عدم مدیریت) داریم.

  لطفا عملکرد استان ایلام را بخوانید تا بدانید ما نسبت به استان همجوارمان چقدر فاصله داریم؟

  [پاسخ]

 2. آمار افت سطح آب زیرزمینی بیش از این است، حتی امسال با وجود بارندگی ها ی سیل آسا تغییر مثبتی در سطح ای زیرزمینی ایجاد نشده است و همچنان شاهد افت سطح هستیم، حتی با وجود بارندگی در سال های آینده وضعیت ابخوان کوهدشت به حالت سابق برنمیگردد

  [پاسخ]

 3. به نام خدا
  آخه راه های زیادی برای جبران این مشکل کم آبی است … .
  برای ریشه کن کردن ،اون وقت شما دارید جک می گید!!!!!!!

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط