سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۹:۰۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۴ بهمن ۱۳۹۴در ۶:۰۳ ب.ظ تعداد بازدید: 1,119 بازدید کد خبر:52024 چاپ خبر

اصول‌گرایی اصلاح‌طلبانه

0

اسماعيل جمياري

اسماعیل جمیاری٭/ کشکان: این روزها و با نزدیک شدن به ایام برگزاری انتخابات، گروه‌ها و احزاب مختلف سیاسی با شور و هیجان وارد عرصه رقابت و دفاع از کاندیدای مورد علاقه خود شده و در این بین، با کمال تاسف برخی برای تخریب طرف مقابل به انواع تهمت‌ها، دروغ و افتراء متوسل می‌شوند بلکه ضمن […]

jamyari

اسماعیل جمیاری٭/ کشکان:

این روزها و با نزدیک شدن به ایام برگزاری انتخابات، گروه‌ها و احزاب مختلف سیاسی با شور و هیجان وارد عرصه رقابت و دفاع از کاندیدای مورد علاقه خود شده و در این بین، با کمال تاسف برخی برای تخریب طرف مقابل به انواع تهمت‌ها، دروغ و افتراء متوسل می‌شوند بلکه ضمن تشویش اذهان عمومی خود را میدان دار و صاحب حق و یکه تاز عرضه بدارند تا شاید با این ترفندها پیروزی خود را مسجل نمایند.

البته زهی خیال باطل، چرا که مردم فهیم و با بصیرت با عبور از صحنه‌های مختلف انتخاباتی و پشت سر گذاشتن فراز و فرودهای متعدد آن‌چنان کارکشته و کار بلد شده‌اند که بهتر از هر کسی به سرنوشت جامعه خود و حساسیت خاص منطقه واقف بوده و با شناخت عمیق از وضعیت کنونی جامعه و بدون توجه به این بازی‌های سیاسی و تنها با تاَسی از رهنمودهای مولا و مرشدِ خود در فرصت مناسب تصمیم خواهند گرفت.

و اما تب و تاب انتخابات در استان لرستان و خصوصا در شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان بلحاظ بلوغ فکری و رشد سیاسی مردم بیش‌تر از دیگر مناطق کشور می‌باشد. که این شور همراه با شعور همشهریان قابل تحسین و در عین حال نیازمند به پرهیز از تعصبات خشک و بی‌روح و وابستگی به این و آن است.

برای شناخت بهتر و گزینش صحیح‌تر یا به تعبیری برای انتخاب اصلح، می‌بایست به جای چشم دوختن به قیل و قال‌های مغرضانه و کینه‌توزانه برخی معامله‌گران که خود را قیم و کارگردان احزاب و جناح‌ها می‌پندارند، لازم است تا ضمن مطالعه و تحقیق در باره افراد و مقایسه آنان با معیارهایی که توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و در اکثر مناسبت‌های مختلف در تبیین شاخص‌های یک نماینده خوب فرموده‌اند، تامل نمود، آن‌جا که می‌فرمایند:

«آن کسانى که به وسیله شوراى نگهبان صلاحیت آن‌ها اعلام می‌شود، معنایش این است که این از حداقل صلاحیت مورد نیاز برخوردار است. در بین این کسانى که اعلام می‌شوند، افرادى هستند با صلاحیت‌هاى بالاتر، افرادى هستند در سطح پایین‏‌تر. هنر ملت ایران و مردم شهرها و حوزه‏‌هاى انتخابیه این است که دقت کنند، نگاه کنند، بشناسند اصلح را، بهترین را انتخاب کنند، بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دین‌دارى و آمادگى براى حضور در میدان‌هاى انقلاب، دردشناس‌ترین و دردمندترین نسبت به نیازهاى مردم را انتخاب کنند. این‌ها فرصت‌هایى، است که بایستى مردم عزیز ما در همه جاى کشور هوشیارانه، با بصیرتِ تمام تلاش کنند، پیدا کنند و با رأى خود مسجل کنند و مجلس را ‌ـ آن مجلسى را که مورد نیاز جامعه کنونى ماست ‌ـ تشکیل بدهند (۱۲ دی ۱۳۸۶ در یزد).

از طرفی برخی کاندیداها برای مصادره جریانات سیاسی با عناوینی همچون اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی در کشور دوگانگی و چند صدایی راه انداخته و دایره جریانات را محدود و محصور خود نموده و چنان‌چه کسی را همراه و همگام خود ندیدند، او را متهم به چنین و چنان می‌کنند، غافل از این که مقام عظمای ولایت و مرجعیتِ جامعه اسلامی که پرچم‌دار این نظام الهی است به زیبایی راه را بر همگان هموار و در دیدارهای مختلف اینگونه موضوعاتی را تبیین و تشریح و فرموده‌اند:

«بنده دعوای اصلاح‌طلب و اصول‌گرا را هم قبول ندارم، من این تقسیم‌بندی را غلط می‌دانم. نقطه‌ی مقابل اصول‌گرا، اصلاح‌طلب نیست. نقطه مقابل اصلاح‌طلب، اصول‌گرا نیست. نقطه‌ی مقابل اصول‌گرا، آدم بی‌اصول و لاابالی است، آدمی که به هیچ اصلی معتقد نیست، آدم هرهری مذهب است. یک روز منافع او یا فضای عمومی ایجاب می‌کند که بشدت ضد سرمایه‌گذاری و سرمایه‌داری حرکت کند، یک روز هم منافع‌اش یا فضا ایجاب می‌کند که طرفدار سرسخت سرمایه‌ داری شود، حتی به شکل وابسته و نابابش! نقطه‌ی مقابل اصلاح‌طلبی، افساد است. بنده معتقد به اصول‌گرای اصلاح‌طلبم.

اصول متین و متقنی که از مبانی معرفتی اسلام برخاسته، با اصلاح روش‌ها به صورت روزبه ‌روز و نوبه‌ نو، اصولگرایى متعلق به همه‏ى کسانى است که به مبانى انقلاب معتقد و پایبندند و آن‌ها را دوست مى‏دارند، حالا اسم‌شان هر چه باشد. (۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۴ دیدار با دانشجویان)

 

٭مدیر عامل جدید ستاد دیه استان مرکزی

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. کاندید اصلح کجا؟نشون بدید ما هم رای بدیم.

  [پاسخ]

 2. درکوهدشت نگرد که نیست

  [پاسخ]

 3. استدلال تمام کننده ای بود
  چرا بعضی از کاندیداها می ایند و جریانی را برای خود مصادره میکنند ؟!!
  به چه حقی خود را تنها کاندیدای اصول گرا میدانند؟
  بحمدالله در این دوره کاندیدای اصولگرا فراوان داریم

  [پاسخ]

 4. مشکل کاراینه خوب حرف میزنیم، خوب می نویسیم ام متاسفانه دگرگونه عمل میکنیم ومی اندیشیم.

  [پاسخ]

 5. دوست گرامی شما بایدقاعده بازی را بپذیری اگرما دنبال ایراد اشکال بگردیم الاماشاالله وجوداردتازمانی رقابتی وجود نداشته باشد انتخابات معنی نداردما چه بخواهیم وچه نخوایم این مسیری است برگشت ناپذیر وراه تو سعه وپیشرفت درهمین مسیر است پس باید درتقویت احزاب تلاش کنیم وهمه قاعده بازی را واجرای صحیح قانون را سر لوحه کار خود قرار دهیم واین راهم یاداوری کنم مملکتی که برمدار قانون نچرخدوافرادش ازدیواربالا بروندمحکوم به شکست است راه توسعه وترقی را گم میکنند نتیجه قانون شکنیهارامیبینیم ده ملیون لشگر بیکار وحداقل ده ملیون حاشیه نشین واکثر کار خانجات ورشکسته گواه این بی قانونیهاست ودرضمن هر جای دنیا امنیت داشته باشد سرمایه چه انسانی وچه مادی انجا فرود میاید وبنیان امنیت اجرای صحیح قانون است و بس

  [پاسخ]

 6. مشکل کار اینه که خوب حرف میزنیم ،خوب می نویسیم اما دیگر گونه می اندیشیم و عمل میکنیم، اگر هر کدام از ما چیزی را که از دیگران میخواهیم خود نیز آنگونه عمل کنیم خیلی از مشکلات حل می شود یا شاید اصلا پیش نمی آید

  [پاسخ]

 7. اقای ملکشاهی مصداق بارز این سخنان رهبری هستند

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  مردم هم می دانند و هم می فهمند و البته خداوند متعال بهتر ازهمه

  [پاسخ]

 8. با سلام و عرض ادب
  بسیار زیبا و جالب بود
  انشالله همه افراد براساس معیارها و ملاکها درست و خداپسندانه دست به انتخاب وکیل مردم بزنند.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط