سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۶:۲۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۰ بهمن ۱۳۹۴در ۱۰:۲۰ ب.ظ تعداد بازدید: 1,511 بازدید کد خبر:51879 چاپ خبر

خاطره ای از ورود امام خمینی (ره) و ایام الله دهه فجر+ تصاویر دیده نشده از ایام انقلاب در کوهدشت

0

هادی قبادی

هادی قبادی/ کشکان: سال ۱۳۵۷با اینکه دوازده سال بیشتر نداشتم اما به سبب حضور فعال پدرم در فعالیت های سیاسی و مبارزاتی علیه رژیم پهلوی ، بطور طبیعی در جریان تمام مسائل بودیم و متناسب با سنّ ، در بخشی از فعالیت ها مشارکت داشتیم. ضمن آنکه بخاطر همسایگی با مسجد جامع شهرمان ( کوهدشت […]

هادی قبادی/ کشکان: سال ۱۳۵۷با اینکه دوازده سال بیشتر نداشتم اما به سبب حضور فعال پدرم در فعالیت های سیاسی و مبارزاتی علیه رژیم پهلوی ، بطور طبیعی در جریان تمام مسائل بودیم و متناسب با سنّ ، در بخشی از فعالیت ها مشارکت داشتیم.
ضمن آنکه بخاطر همسایگی با مسجد جامع شهرمان ( کوهدشت لرستان ) از فعالان بچه های مسجد بوده و در محور برنامه های مختلف مسجد ، حضورمان پر رنگ بود و بطور قهری با شخصیت های مذهبی و سیاسی هم که به شهرمان تردد داشتند آشنا می شدیم که می توانم به شهید بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین سید فخر الدین رحیمی ( از شهدای هفتم تیر ماه ۶۰ ) اشاره کنم.

اولین باری که تصویر حضـرت امام خمیـنی ( قدس سرّه الشریف ) را دیدم اواخر سـال ۵۶ و بعد از حوادث ۱۹ دی و کشتار مردم و طلاب قم بود .پدرم در منزل پس از اشاره ای که به مبارزات امام خمینی داشتند ، عکسی از ایشان را که مربوط به سنین میانسالی او بود به ما نشان دادند . آن لحظه را هیچگاه فراموش نمی کنم که چه لذتی از تماشای آن تصویر بردم.

از اوائل سال ۵۷ شهر ما نیز در حد خود، پر رنگ تر از گذشته، به مبارزات علیه رژیم پیوست و با برپایی تظاهرات مختلف، آنها نیز در این نهضت بزرگ نقش آفرینی کردند. از برنامه های شاخص آن ایام ، سخنرانی پرشور آیت الله محمد کریم مروجی ( از اساتید حوزه علمیه قم و نماینده دور سوم مجلس شورای اسلامی ) در شب نیمه شعبان درمسجد حضرت صاحب الزمان ( عج ) بود که پس از آن ، رویارویی نیروهای نظامی رژیم با مردم بیشتر شد . ایشان بعد از سخنرانی ، تحت تعقیب قرار گرفت و بهنگام خروج مخفیانه از شهر دستگیر و به زندان خرّم آباد منتقل شد که در آستانه پیروزی انقلاب با سایر زندانیان سیاسی آزاد گردید.

در طول آن ایام ما این توفیق را داشتیم که با تعدادی از هم سن و سالهای خود در برخی برنامه ها، حضوری فعال داشته باشیم.

علاوه بر شرکت در تمـامی تظاهرات و حمـل پلاکـاردها و … تکثـیر اعلامیـه های حضــرت امام بصــورت دست نویس هم از جمله آنها بود ، یعنی برخی اعلامیه ها را تا پاسی از شب رونویسی می کردیم و به جاها و افرادی که بزرگترها تعیین می کردند می رساندیم . چندی بعد به همراه برادر بزرگم مأموریت پیدا کردیم که نسبت به انتقال اعلامیه ها و تصاویری از حضرت امام ، از شهر کرمانشاه به شهر خودمان اقدام کنیم . این مأموریت را نیز بزرگترها از جمله پدرم بما داده بودند و شاید یکی از علل آن ، این بود که کسی بما دو نفر با آن سنّ و سال ( ۱۲ و ۱۵ ساله ) شک نمی کرد و این مأموریت بطور مکرر و در چند مرحله انجام گرفت.

IMG_20160130_220411

جوانی که تصویر مصدق را در دست دارد حجت الاسلام هادی قبادی است.

پس از چندی پدرم تحت تعقیب قرارگرفت و به ناچار متواری شد و غیبت او چند ماهی به طول انجامید ، بعدها اطلاع داد که به شهرهای کرمانشاه ، هرسین و برخی مناطق دیگرمهاجرت نموده و مدتی هم در شهر نهاوند بوده است . در ماههای پایانی عمر رژیم شاه و با اوج گیری مبارزات، ایشان برگشتند و مغازه پدرم به یکی از مراکز اطّلاع رسانی حوادث انقلاب مبدّل گردید ، به صورتی که پدرم شبها اخبار برخی از رادیو ها من جمله رادیو لندن و دویچه وله آلمان را ضبط می کرد و ما روزها جلو مغازه آنرا به وسیله بلندگوی کوچکی که برادر بزرگم نصب کرده بود برای مردم پخش می کردیم.

IMG_20160130_220714

تظاهرات زنان کوهدشتی در ایام انقلاب شکوهمند اسلامی

از همین بلندگو در طول روز برنامه های مختلفی از قببل سخنرانی برخی از شخصیّت ها و سرودهای انقلابی پخش می شد که هنوز نوای دلنشین سرود الله الله و ایران ایران که آن روزها خیلی هم جذّاب و شنیدنی بود در گوشمان طنین انداز است.

یادم نمی رود که در همان ایام ، من ماموریت داشتم همه روزه یک نسخه روزنامه کیهان را برای پدر خریداری کنم که آخرین اخبار روزنامه را هم داشته باشند. پس از پیروزی انقلاب، آن روزنامه ها را در چند کارتون نگهداری و آرشیو کردم اما چهار سال بعد با هجرت از منزل پدری و عزیمت به حوزه علمیه بروجرد و بعد هم تبریز و قم ، دیگر ازسرنوشت آن روزنامه ها و برخی تصاویر حضرت امام که به عنوان یادگاری نگه داشته بودم اطلاعی نداشتم.

IMG_20160130_220415

شخصی که کتاب در دست دارد حجت الاسلام والمسلمین هادی قبادی است و شخص پشت سر ایشان که در حال شعار دادن است پاسدار بازنشسته و از اصلاح طلبان صاحب اندیشه؛ علی محمد امرایی است.

به هر حال ما نیز مثل تمامی آحاد ملت ایران در انتظار قدوم مبارک آن یار سفر کرده (حضرت امام ) بودیم تا بالاخره ، صبح دوازدهم بهمن فرا رسید.

چون ما آن موقع تلویزیون نداشتیم در منزل یکی از همسایه ها برای تماشای آن لحظات فراموش ناشدنی و تاریخ ساز نشسته بودیم و چشممان را به صفحه برفکی تلویزیون سیاه و سفید که در آن وقت ها ، آنهم خیلی غنیمت بود دوخته بودیم تا اینکه انتظار بسر رسید و چهره نورانی ، مصمم و ملکوتی آن عبد صالح خدا را در حال پیاده شدن از هواپیما زیارت کردیم ، از شادی و سرور در پوست خودنمی گنجیدم . اما لحظاتی نگذشته بود که تصویر قطع شد و آن سرور و شادمانی ، مستعجل بود و گذرا. بعد ها شنیدیم برخی از مردم عاشق امام ، در این لحظه تلویزیون های خود را شکستند.

در همان روز، بعدازظهر به مناسبت ورود حضرت امام ، مراسمی را تدارک دیده بودند . وظیفه من در آن برنامه قرائت دکلمه ای بود که حقیقتاً معنای برخی از کلمات آن را نمی دانستم ، یکی از آن کلمات که یادم هست واژه “غریو” در عبارت “غریو شادی” بود ، به همین خاطر چند بار آن را مرور کردم . بعد از اجرای برنامه ، از تشویق دیگران متوجه شدم که بخوبی از عهده آن برآمده ام .
البته این روند پس از پیروزی انقلاب نیز تداوم یافت ومن این توفیق را یافتم که به عنوان مجری نماز جمعه ، قرائت قطعنامه راهپیمائی ها ، قرائت قرآن در برنامه های مختلف ، مدیریت گروههای سرود ، قرائت دعای کمیل ، سخنرانی در مدارس و… را در همان سنین نوجوانی داشته باشم.

IMG_20160130_220719

تک خوان علیرضا موحدی است که اکنون بیش از بیست سال است متخصص گوش و حلق و بینی است. پشت سرش با پیراهن گلدار حجت الاسلام هادی قبادی و پشت سر ایشان (فرد بلند قد) شهید محمدمراد کرمی است.

پس از ورود حضرت امام به میهن ، حوادث بسرعت رقم خورد. تعیین دولت موقت و نخست وزیری مهندس بازرگان از جمله آنها بود و اشاره به این واقعه بخاطر آنست که یکی از تصاویری را که به یادگار از آن دوران دارم حضور در راهپیمایی حمایت از دولت بازرگان بود که بفرمان حضرت امام بصورت یکپارچه و باشکوه در سراسر کشور صورت پذیرفت . در شهر ما هم در تاریخ ۱۸ بهمن ۵۷ این راهپیمایی انجام شد که من حامل عکسی از مرحوم دکتر مصدّق در صفهای جلو راهپیمایی بودم و این عکس نمایشی از حضور تمامی اقشار است.

البته شاید در بایگانی برخی از افراد یا نهادهای شهرمان ، تصاویر دیگری نیز باشد.
شایسته است سایر عزیزان هم که دارای خاطرات و تصاویر آن روزگارند از ارائه آن دریغ نفرمایند.

یاد آن ایام بخیر، یاد امام عزیز ، شهدای عزیز و دوستان سفر کرده‌ امان بخیر

 

تصاویر از آرشیو شخصی حجت الاسلام هادی قبادی

استفاده از تصاویر صرفاً با ذکر منبع مجاز است.

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. بسیارقشنگ بود عکسها تشکر از نمایش آنها

  [پاسخ]

 2. جناب قبادی عزیز، متشکر از مقاله و عکسهای شما، خاطرات زیادی را برایمان زنده کردید، پیروز باشید ، اگر به خاطر بیاورید ما همسایه بودیم، به خانواده سلام برسانید.

  [پاسخ]

 3. عالی بود

  [پاسخ]

 4. سپاس از درج عکسهاى خاطره انگیز و تداعى روزهاى خوب گذشته

  [پاسخ]

 5. واقعا عالی بود
  خدا قوت

  [پاسخ]

 6. بسیار زیبا بود دست مریزاد .تصویر آقای علی محمد امرایی هم خیلی قشنگ بود

  [پاسخ]

 7. ضمن تشکر وسپاس از یاد اوری ان ایام همیشه جاوید در اذهان توسط حجه الاسلام والمسلمین حاج اقا قبادی عزیز به عرض میرساند تصویری که مربوط به مرحوم دکتر مصدق وبزرگان شهر هست در ارتباط با بعد از پیروزی انقلاب میباشد .واین بزرگان در شرائط غیر عادی در راهپیما ئی ها شرکت نمی کردند چرا که معمولا درگیری وجنگ وگریز بدنبال داشت .

  [پاسخ]

  هادی قبادی در :

  عزیز بزرگوار
  ضمن تشکر از حسن توجه شما
  این عکس از آلبوم شخصی اخوی بزرگم دکتریحیی قبادی و عکاس هم خود ایشان بوده است و با خط زیبایشان پشت عکس نوشته اند : تاریخ ۱۸ بهمن ۵۷ در حمایت از نخست وزیری مهندس بازرگان .
  الان در سفرم و به اصل تصویر دسترسی ندارم. بمحض دسترسی تصویری از پشت عکس نیز ارائه می شود.
  بعد از فرار شاه تظاهرات شکوه بیشتری داشت و بیشتر مواقع نیروهای ژاندارمری بیشتر نظارت کرده و تماشاچی بودند.
  تاریخ شهادت شهدای شهرمان در انقلاب این نکته را بیشتر روشن می سازد.

  [پاسخ]

 8. بیسستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد………

  [پاسخ]

  ایرانی در :

  بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط