سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۹:۵۹:۲۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ ،‌ ۰۹:۵۶
۲۸ آبان ۱۳۹۱در ۹:۱۱ ق.ظ تعداد بازدید: 192 بازدید کد خبر:5168 چاپ خبر

دلفان یکی از مراکز تمدن مفرغ

0

هنرمند جواهر ساز، دست ساخته هایش کنایه از پیچیدگی لطیف روح دارد، آثاری که تلفیقی از هنر و صنعت برای بیان یک زیبایی از عالم طبیعت است.

زیور آلات و جواهرات شخصی یکی از ابداعات بشر برای پاسخ به حس درونی و زیبایی طلبی است و با بیش از هشت هزار سال سابقه، همچنان با اقبال عمومی مواجه است .
به گفته پژوهشگران، اوج شکوفایی ساخت زیورآلات مربوط به دوران مفرغ است که زیورآلات مفرغی از ملزومات اساسی و خواسته های جدی بانوان زاگرس نشین و لرستان بوده که از سوی دیگر نشاندهنده اوج هنرمندی مردمان این دیار است.
ˈعلی رضاییان ˈ پژوهشگر فرهنگی، تاریخی دراین باره می گوید: از ابداعات فوق العاده بشر در زیورآلات سنجاق های برنزی است که ۷۰۰ تا یک هزار سال پیش در لرستان کشف شده است .
وی افزود: سنجاق ها اشیا تزئینی با شکل حیوانات که علاوه بر کاربرد زینتی به طور معمول به عنوان هدیه یا نذر شخصی یا خانواده به پرستشگاه هدیه داده می شد.
وی گفت: زیورآلات زنان لر ارتباط مستقیمی با عقاید و آداب و رسوم آنان داشته است.
وی اظهار داشت : مهمترین موضوع در هنر ، بحث زیبایی شناسی است که در این رابطه دو دیدگاه عمده وجود دارد که یکی از دیدگاهها ساخته و پرداخته ذهن فاعل و دیدگاه دیگر زیبایی موجود در ذات اشیا و پدیده ها است.
همت نوری جامعه شناس نیز می گوید : هنر مقوله ای استعلایی ، انسانی و متعالی است که تاثیر و اهمیت زیادی در جامعه دارد .
وی افزود : هنرمندان قشر خاصی در جامعه اند که کنش آنها مورد توجه قرار می گرفته و در گذشته پایگاه آنها نیز مورد توجه بوده زیرا هدف آنها خلق زیبایی و دعوت به زیبایی است .
این کارشناس هنر، جواهر سازی را تلفیقی از طراحی ، نقاشی ، منبت کاری ،مجسمه سازی ، قلمزنی و نگارگری می داند و می افزاید : یک هنرمند جواهر ساز با این مقوله ها به خوبی اشناست .
نوری معتقد است : هنرمند جواهر ساز طلا را صیقل و شکل داده و به جامعه عرضه می دارد و او قبل از هر چیز باید جوهری متعالی یافته تا بتواند زیبایی حقیقی را به جامعه عرضه کند چون طلای حقیقی خود انسان است.
یک باستان شناس نیز دراین خصوص گفت: بانوان کاسیت به زینت و آرایش علاقه زیادی داشته اند و در مقابر لرستان گوشواره ها و انگشترهای متعدد مفرغی و سنجاقهای کوچکی که برای زینت به کار می رفته به مقدار فراوان کشف شده است.
علی اکبر علایی افزود: امروزه در موزه لور پاریس یک صفحه مفرغی منقوش که روپوش کمربند دارد نیز از همین دوران موجود است.
وی، در معرفی مجموعه های هنری ایران می گوید، حلقه های متعددی از مفرغ کشف شده که بعضی ها سبک و کوچک برای زینت و به عنوان دستبند به کار می رفته و بعضی دیگر نیز بسیار درشت و سنگین بوده و به عنوان شمش های تجارتی عوض سکه و پول بکار می رفته است.
وی ادامه می دهد : قلاب کمربند با تزئینات و مجسمه های کوچک و ظریفی که آن را با حلقه هایی به گردن می آویخته اند دسته ای دیگر از اشیا مفرغی مکشوفه در لرستان بشمار می رود و نمونه آن مجسمه یک شکارچی است که دارای خنجر است که در لرستان کشف شده است .
شهرستان دلفان یکی از مراکز مهم تمدن مفرغ به شمار می رود و در مرکز این شهرستان هنرمندی وجود دارد که از جواهرسازان برجسته ایران زمین است ؛ هنرمندی که با قلمزنی خود آثاری بی بدیل و زیبایی را خلق کردهنقل از سایت کاسی

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط