سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۶:۱۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۶ دی ۱۳۹۴در ۶:۳۱ ق.ظ تعداد بازدید: 983 بازدید کد خبر:50759 چاپ خبر

ضرورت «برنامه» برای یک نماینده

0

اردشیر رومیانی

چه برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی برای جلوگیری از ادامه روند افت سطح آب های زیرزمینی، مهار سیلاب ها و احیاء منابع آب زیرزمینی دارید؟
چه اندیشه ای جهت حفاظت و حمایت از جنگل‎ها و مراتع بالادست، احیاء پوشش گیاهی تخریب یافته و محیط زیست دارید؟

photo_2016-06-15_21-52-34اردشیر رومیانی*/ کشکان: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تببین ابعاد مختلف مفهوم حق الناس در عرصه ی انتخابات و رعایت آن از سوی کاندیداها و انتخابات مهم پیش رو در اسفند ماه سال جاری، بر آن شدیم تا مطالبی را به طور مختصر به عرض عزیزان برسانیم؛
الف) منبع اصلی درآمد مردم شهرستان کوهدشت
شهرستان کوهدشت با قدمتی چند هزار ساله و تمدنی کهن با آثار تاریخی ثبت شده، به عنوان یکی از نخستین سکونت گاه های بشری شناخته شده و از معدود سرزمین هایی بوده که انسان برای اولین بار به اهلی کردن حیوان و استفاده از آن برای کشاورزی پرداخته است.
منبع اصلی درآمد مردم کوهدشت را کشاورزی تشکیل می دهد زیرا بیش از ۹۰% از مردم این شهرستان از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند. این منطقه با داشتن آب و هوایی مناسب و خاک حاصلخیز، استعداد ویژه ای برای کشاورزی دارد. هم چنین شهرستان کوهدشت درصد بالایی از تولید محصولات کشاورزی و باغات استان لرستان را به خود اختصاص داده است.
قسمت اعظم زمین های کشاورزی این شهرستان (حدود ۸۸%) به صورت دیم کشت می شوند که با توجه به کاهش بارندگی های سال های اخیر حتی برخی کشاورزان، زمین های خود را به زیر کشت نبرده اند. لذا به طور مشخص، میزان تولید و کیفیت محصولات این منطقه کاهش چشمگیری داشته است.
ب) وضعیت آب در شهرستان کوهدشت و طرح سوال
با توجه به اینکه افزایش آبدهی چشمه‎ها و چاه‎ها یا سطح آب زیرزمینی، نشان دهنده افزایش تغذیه و بر‌عکس کاهش آبدهی چاه‎های بهره‎برداری و افت سطح آب زیرزمینی، نشان دهنده افزایش تخلیه (عمدتاً در اثر پمپاژ) و کاهش تغذیه لایه آب دار (عمدتاً به دلیل وقوع خشکسالی) در یک دوره مشخص بوده و بهترین شرایط پایداری یک لایه آب دار، تعادل بین تغذیه و تخلیه آن است، بر اساس اطلاعات دوره آماری ۶۸-۶۷ تا ۸۹-۸۸، در آبخوان آبرفتی محدوده کوهدشت سطح آب کاهش یافته و افت سطح آب های زیرزمینی رخ داده است.
مجموع آب های ورودی به لایه آب دار کوهدشت توسط جریان زیرزمینی جبهه ی ورودی که از سمت ارتفاعات و بالادست، وارد این لایه می‎شود، میزان نفوذ مستقیم از بارندگی بر سطح دشت، میزان نفوذ از جریان‌های سطحی، هم چنین میزان نفوذ آب برگشتی از آبیاری، آب شرب و صنعت، ۲۲/۴۶ میلیون متر مکعب، اما میزان آب تخلیه شده توسط منابع آب زیرزمینی ۲۷/۴۱ میلیون ‌متر مکعب است. لذا حجم تغییرات ذخیره سالانه در لایه آب دار معادل ۴/۹۵- میلیون ‌مترمکعب محاسبه شده است. بررسی چاه های پیزومتری نشان می دهد؛ سطح آب های زیرزمینی کوهدشت در تمام نقاط دچار کاهش شدید بوده و به طور متوسط سالیانه ۶۸ سانتی متر افت داشته است. طی بررسی های بعدی حتی میانگین کاهش در کل مناطق طی یک سال( از شهریور سال ۹۲ تا شهریور سال ۹۳ ) حدود ۲ متر بوده است که با در نظر گرفتن ضریب ذخیره آبخوان و هم چنین مساحت محدوده بیلان شهرستان، مقدار کسری ذخیره آبخوان در طی این یک سال حدود پانزده میلیون متر مکعب آب محاسبه بوده که بسیار جای تأمل دارد. برهمین اساس در سال های گذشته، سطح آب های زیرزمینی دشت کوهدشت، حدود ۱۲ متر افت داشته است و اگر این روند ادامه یابد طی ۱۰ سال آینده تمام سفره‌های زیرزمینی آب کوهدشت خالی می‌شود.
علاوه بر این، پمپاژ بی رویه و برداشت بیش از حد آب از سفره آب زیر زمینی می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد که ممکن است منجر به نابودی کل منطقه شود. به این صورت که برداشت آب سبب کاهش فشار آب منفذی در حوزه می شود. این کاهش فشار آب منفذی به همراه فشار عمودی لایه های بالایی و اطراف حوزه در نهایت موجب نشست زمین خواهد شد. خطر فرو نشست و شکاف دشت ها اکنون به یک مسئله ی جهانی تبدیل شده و امروزه این پدیده در خیلی از مناطق مشاهده شده است.
ضمناً باید توجه داشت که حتی اگر میزان بارندگی در سال های آینده مناسب باشد، کاهش حجم آب های زیرزمینی از دست رفته جبران نخواهد شد. زیرا با برداشت بیش از حد آب از لایه آب دار و با گذشت زمان، تخلخل اولیه رسوبات تشکیل دهنده ی لایه آب دار کاهش یافته و توان ذخیره سازی آب و تغذیه طبیعی را از دست خواهد داد. به گونه ای که حتی با انجام طرح های تغذیه مصنوعی نیز به سختی می توان بخش کوچکی از هدر رفت ذخیره لایه آب دار را جبران کرد.
وقوع خشکسالی‎های متوالی و تخریب پوشش گیاهی اراضی بالادست از یک سو و توسعه بیش از حد چاه‎های بهره برداری و برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، آبیاری غیر اصولی و غیر علمی و هم چنین کشت تولیدات کشاورزی آب دوست از سوی دیگر، موجب به هم خوردن تعادل طبیعی لایه آب دار دشت کوهدشت شده است.
با روند کنونی برداشت از ذخایر آب زیرزمینی و تخلیه بیشتر نسبت به تغذیه لایه آب دار و تداوم وضع موجود، در سال های آینده نه تنها برای تأمین آب مورد نیاز برای کشاورزی، بلکه برای تأمین آب شرب ساکنان شهرستان، با مشکلات جدی تری مواجه خواهیم بود که شرایط را برای استمرار حیات در کوهدشت، دشوارتر خواهد کرد.
با توجه به این که در سال‎های نه چندان دور، دشت کوهدشت، در زمره دشت‎های پر آب استان قرار می گرفت، هم چنین بر مبنای پهنه های مستعد زمین شناسی و ژئومورفولوژی و با وجود رودخانه سیمره با دبی حدود ۱۰۵ متر مکعب در ثانیه که طبق محاسبات آب منطقه ای استان، میانگین خروجی آب این رودخانه به خارج از استان در دراز مدت حدود ۴/۳ میلیارد متر مکعب برآورد شده است و رودخانه کشکان با میانگین خروجی ۱۴۸۰ میلیون متر مکعب، که از پرآب ترین رودخانه های استان لرستان و غرب کشور هستند، لطفاً سوالات زیر را برای تنویر افکار عمومی مورد توجه قرار دهید؛
چرا با داشتن رودخانه هایی با حجم عظیم خروجی آب سطحی، هم چنان به صورت فاجعه باری از آب های زیرزمینی استفاده می کنیم؟
چرا کوهدشت از نظر آب، شرایطی بحرانی دارد؟
چگونه می توان هم بحران آب را مدیریت کرد و هم از صنعت کشاورزی (دیم و آبی) منطقه حمایت نمود و این منطقه را از طریق کشاورزی سرپا نگه داشت؟
چه برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی برای جلوگیری از ادامه روند افت سطح آب های زیرزمینی، مهار سیلاب ها و احیاء منابع آب زیرزمینی دارید؟
چه اندیشه ای جهت حفاظت و حمایت از جنگل‎ها و مراتع بالادست، احیاء پوشش گیاهی تخریب یافته و محیط زیست دارید؟
در سال های گذشته خبرهایی از احداث سد معشوره بر روی رودخانه کشکان به گوش رسیده است. نمایندگان دوره های قبلی ما در مجلس محترم شورای اسلامی جهت ساخت این سد و تعیین سهمی برای استفاده مردم کوهدشت از آن، تلاش هایی را انجام دادند که هر چند تا کنون مشکلی از کشاورزی و آب این منطقه حل نکرده است، اما در دراز مدت در رشد و رونق اقتصاد و استمرار حیات در این منطقه بسیار مؤثر خواهد بود.
امیدواریم که نماینده ما در مجلس دهم کسی باشد که برنامه های کوتاه مدت و میان مدت جامعی در نظر داشته باشد تا ضمن تعامل بیشتر با کمیسیون های وابسته به جهاد کشاورزی، شاهد بالفعل شدنِ نعمت ها و استعدادهای بالقوه و ذاتی این دیار باشیم؛ که همانا زمین های مرغوب و مستعد کشاورزی، منابع عظیم آب و آب وهوای مناسب از یک طرف و آمیخته شدن فرهنگ مردم با کشاورزی که نشأت گرفته از علاقه و استعداد مردم از طرف دیگر است. زیرا اگر از زمین های حاصلخیز شهرستان کوهدشت به صورت بهینه استفاده شود، تحولی عظیم در بخش کشاورزی شهرستان ایجاد خواهد شد به گونه ای که به یکی از قطب های کشاورزی غرب کشور تبدیل شود. در نتیجه باعث بهبود شرایط زیستی و استمرار حیات اجتماعی و اقتصادی منطقه می گردد.
منابع:
داده های مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان و امور آب شهرستان کوهدشت،
دکتر چمن پیرا، ۱۳۹۴، مهندس صلاحی، ۱۳۹۴، مهندس آزادبخت، ۱۳۹۴ و فتاپور، ۱۳۹۳

*کارشناس ارشد زمین شناسی

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام بر برادر رومیانی و تمامی پژوهشگران طرهان بزرگ سایت کشکان
  اگر مسئولین این شهرستان تا حالا از نظرات علمی پژوهشگران استفاده میکردند عاقبت ما اینجوری نبود.
  ای کاش گوش شنوا و چشمان بینایی و دل دردمندی باشد تا به نصیحت های شما عزیزان گوش فرا دهند و با تشکیل کارگروه هایی مردم را از بروز فاجعه نجات دهند.

  [پاسخ]

 2. سلام و درود بر جناب رومیانی
  امید که برنامه محور باشیم و به برنامه اهمیت بدهیم…
  ذوب آهن و پتروشیمی نشان بی برنامه گی و کوته نظری است…

  [پاسخ]

 3. سلام و درود بر تمامی افراد اهل قلم کوهدشت. امیدواریم خطر هشدار داده شده مورد توجه و عنایت مسئولین محترم مخصوصا نماینده آینده کوهدشت و رو مشگان در مجلس دهم قرار گیرد تا از نابودی این سرزمین و مردمان دوست داشتنی اش جلوگیری شود.

  [پاسخ]

 4. امیر حسین کرمی فرد

  ضمن عرض سلام خدمت آقای رومیانی امیدواریم بانوشته هایت به این دیار کم کنی مستدام باشی

  [پاسخ]

 5. آقای شکری میشه بفرمایی چرا ذوب آهن و…کوته نظری است .لابد چون آب نداریم یاشما متضرر میشید از آمدن کارخونه!!!؟؟

  [پاسخ]

 6. با عرص سلام و ادب خدمت جناب مهندس رومیانی جهت ارایه مطالب ارزشمند و کاملا علمی، ما را به تحصیلکرده ها و اندیشه های آن ها و آینده شهرستان امیدوار می کنید
  به این امید که مسیولین اجرایی از برنامه های شما عزیزان استفاده کنند
  مستدام باشی

  [پاسخ]

 7. رومیانی از رومشگان

  از تذکر بجای مهندس رومیانی بسیار متشکریم
  این مطالب نوید اینو میده تا بجای منفعت شخصی به فکر مصلحت عموم مردم باشیم.
  از کاندیداهای محترم تقاصا داریم این مطالب را در سرلوحه برنامه های خود قرار دهند.
  با تشکر ویژه از کر رومیانی

  [پاسخ]

 8. دستتون درد نکنه
  کشاورزی منبع درآمد و دغدغه اصلی مردمه اگر مشکلات کشاورزی و آب کوهدشت برطرف شود اقتصاد منطقه نیز ونق می گیرد

  [پاسخ]

 9. بسیار جالب وخواندنی بود از حسن سلیقه وتذکر بجای جناب مهندس رومیانی کارشناس ارشد زمین شناسی کمال تشکر وقدر دانی را دارم همچنین و از نماینده محترم به خاطر توجه ویژه به اهمیت آب بخصوص آب سد معشوره تشکر ویژه دارم وخواهش میکنم به برنامه های میان مدت که مهندس رومیانی اشاره کردند توجه ویژه ای داشته باشد

  [پاسخ]

  دهقانی در :

  امیدوارم سد معشوره به سرانجام برسد و شاهد تحقق این رؤیای قشنگ باشیم.

  [پاسخ]

 10. باسلام و تشکر از آقای مهندس رومیانی مطلبتون بسیار مفید و ارزشمند بود متاسفانه نمایندگان لرستان از نیروهای تحصیلکرده و باسواد جهت مشاوره در رفع مشکلات شهرهای استان بهره نمیگیرند و بیشتر سرگرم جناح و باند خود هستند و به این مسایلی که شما به درستی اشاره کردید توجهی ندارند امیدواریم که نمایندگانی باسواد و با بینش بالا در جهت رفع مشکلات شهرمان به مجلس راه پیدا کنند. با تشکر

  [پاسخ]

 11. باعرض سلام و احترام خدمت مهندس رومیانی از مطالب بسیار مفید و ارزشمندتون استفاده کردیم. امیدواریم مسولین نیز به فکر فرورفته باشند. متاسفانه اکثر نمایندگان لرستان از نیروهای باسواد و تحصیلکرده بعنوان مشاور استفاده نمیکنند و بیشتر سرگرم منافع حزب و باند خود هستند و با این مشکلاتی که شما بدرستی اشاره کردید توجهی ندارند. به امید روزی که نمایندگان شهر ما هم افرادی با بینش بالا و تحصیکرده باشند و در جهت رفع مشکلات شهرمان تلاش کنند. با تشکر

  [پاسخ]

 12. سلام خدمت استاد گرامی،استاد رومیانی
  امید است مسولیین گرامی از برنامه های شما که بیانگر مصلحت عمومی مردم است استفاده کنند
  اجرکم عند الله…….

  [پاسخ]

 13. با سلام اگه چهارتا تحصیل کرده مث شما جناب مهندس رومیانی بامطالب علمی سازنده این چنین نقاط صعف و قدرت که چه عرض کنم!!!، نمایندگان این چندساله مونو مورد ارزیابی قرار میدادند و راهکارای سازنده براشون تعریف میکردن شاید با کمی پشت کار وجدان کاری کوهدشتو به جایگاهی مناسبی که امروزه به دلیل بی کفایتیشون ازش دور مونده میرسوندن و شرمنده نقاشان میرملاس و هومیان و خالقان مفرغ و مردم نجیبمون نمیشدن.دست شما مهندس با بصیرتو باید بوسید،به امید روزی که شما رو در بالاترین جایگاه زیارت کنیم.

  [پاسخ]

 14. جناب رومیانی عزیز دست مریزاد

  [پاسخ]

 15. سلام و عرض ادب به استاد بزرگوار,کار شناس ارشد زمین شناسی آقای رو میانی و همه مخاطبان محترم پایگاه خبری کشکان
  از دغدغه استاد عزیز و بقیه دوستان حاضر بسیار خرسندم و امیدوارم با همکاری هم در برطرف شدن این مشکل بسیار جدی و مهم مفید و مؤثر باشیم.اولین تلاش ما انتخاب یک نماینده لایق و آشنا به این درد است تا با توکل بر خدا در برطرف کردن و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع کارساز و مشکل گشا باشند ان شاءالله
  با اجازه استاد گرامی و دوستان ارجمند, نظرم این است که سعی شود از کشت بعضی محصولات که مصرف بالای آب رو لازم دارن جلوگیری شود از جمله کشت چغندر,ذرت, هندوانه و….

  امیدوارم با اهمیت دادن به انتخاب خوبمان در آینده ای نزدیک برای خودمان و عزیزانمان کوهدشتی سرسبز و آباد داشته باشیم وهمچنان نگین سبز لرستان باشیم.
  الهی به امید تو

  [پاسخ]

 16. خدا قوت خدمت جناب مهندس رومیانی عزیز که از فرهنگیان صاحب فکر وارزشمند ودلسوز شهرستان هستند وامید وارم مطالب بسیار گرانبهای ایشان که نمودی از دانش وتوان ونتیجه تحقیق وپژوهش فراوان می باشد مورد توجه مسوولین امر قرار گیرد وآنرا بعنوان یک هشدار وبا جدیت پیگیری نمایند.

  [پاسخ]

 17. سلام بر آقای رومیانی،ازاینکه با مستندات و آمار و ارقام به طور علمی به یکی از مشکلات اساسی شهر پرداخته ای سپاس گذاریم ،

  [پاسخ]

 18. درود بر مهندس رومیانی که تحلیل جالب وعلمی ای ارایه داده اند .اتفاقا جناب آقای کورانی فر اعلام کرده اگر به مجلس راه یابد قصد دارد عضو کمیسیون کشاورزی شود.

  [پاسخ]

 19. از کلیه عزیزانی که مطلب بالا را مطالعه کردند مخصوصا اندیشمندانی که نظرات سازنده خود رو کامنت گذاشتند و اینجانی رو مورد لطف خود قرار دادند بسیار سپاسگزاریم.
  امیدواریم نماینده ما در مجلس دهم به این مسئله توجه کافی داشته باشد تا ان شاءالله شاهد رشد و شکوفایی در دیار گیلگمش باشیم.

  ارادتمند اردشیر رومیانی

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط