سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۲:۰۶:۴۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۲۱ دی ۱۳۹۴در ۸:۴۴ ب.ظ تعداد بازدید: 1,193 بازدید کد خبر:50565 چاپ خبر

انتخاب و انحصار

0

سید حسین موسوی

نماینده ی پیروز تمام تلاش خود را معطوف راضی نگهدشتن طرفداران و تداوم و تثبیت جایگاه خود می کند که در نهایت شاهد نماینده ای وام دار و مدیرانی وام گیر در مقابل مردمی بیکار و بدهکار خواهیم بود…

۱
سید حسین موسوی/ کشکان:

برگزاری انتخابات در هر کشوری نشان دهنده ی اهمیت دادن مسئولین به آراء و نظرات مردم است. بدیهی است این مهم  برای بسیاری از آزاد اندیشان و اندیشمندان امری خیر و به صلاح جامعه است. اینکه مردم سرنوشت خویش را تعیین می کنند و تصمیم گیرنده نهایی باشند مبارک و قابل قبول است. اقتدار گریزی و مشارکت جویی از خصایص اساسی نظام سیاسی در اسلام است. اصل قدرت در نظام سیاسی اسلام شورایی است و در امور غیر منصوص مشارکت عمومی با مشورت عقلای امت حاصل می شود. شورا از امور مسلم اسلام است و در صورت عدم اتفاق نظر بین منتخبان مردم، رجوع به اکثریت آرا واجب است. امام خمینی(ره) مجلس را عصاره ی ملت معرفی میکند و در پیامی به مناسبت سومین دوره ی انتخابات مجلس شورای اسلامی می فرمایند: «بارها گفته ام مردم در انتخابات آزادند و احتیاج به قیم ندارند و هیچ فرد و گروه و دسته ای حق تحمیل فرد یا افرادی بر مردم ندارند. جامعه اسلامی ایران .. مسلم قدرت تشخیص و انتخاب کاندید اصلح دارند. البته مشورت از دستورات اسلامی است. ولی هیچ کس نباید توقع داشته باشد که دیگران اظهار نظر و اظهار وجود نکنند.» صحیفه امام خمینی جلد۱۷ص ۲۵۳٫

نخستین چیزی که می تواند حافظ عدالت و مانع طغیان دولتمردان گردد قوای قانونی و قانون است. بی شک انتخابات و روند اجرای آن نیز در چهار چوب قانون مربوطه و در جهت ارضای خواسته های افکار عمومی سازماندهی می شود اما متاسفانه در حالی که هدف اصلی از انتخابات خدمت به مردم و کشور است کمتر نگرشی بدین شکل به نتیجه می رسد و همین نگرش های غلط زمینه عبور از قانون و تکیه بر ثروت در انتخابات را فراهم می کند.

انتخابات یکی از موضوعات مهم در گسترش فقر و طبقاتی نمودن جامعه است. به طور مثال نامزدی که دارای توانایی هایی است با پیروز شدن، سرمایه دارتر شده و به دنبال آن موجب گسترش ناعدالتی اجتماعی می گردد. همین معنا نیز برای فقیران روی می دهد و فقرا فقیرتر و بعد از انتخابات به فراموشی سپرده میشوند. اینجاست که مراد از انتخابات آزاد و سالم فقط حضور و تایید کاندیدهای تمام گروه ها و جریان های سیاسی نیست بلکه آزاد کردن رای دهندگان از قید و بندهای مادی و مالی مقدم بر هر اقدامی برای رسیدن به یک انتخاب سالم و آزاد است.

در جوامع توسعه نیافته و فقیر انتخابات بشدت تحت تاثیر ثروت قرار دارد و در این میان نامزدهای انتخاباتی با رجز خوانی و دادن شعارها و وعده های غیر ممکن ولی اجتناب ناپذیر و با تحریک افکار عمومی در جهت تامین منافع شخصی فضای انتخابات را مسموم و روح دموکراسی را از این مکانسیم سیاسی می زدایند و زمینه انحراف در انتخابات را فراهم می آورند. با نگاهی به روند برگزاری انتخابات و نتایج آن در میابیم  اصلی ترین مانع عقلانی شدن انتخابات، خود نامزدهای انتخابات هستند نه عامه ی مردم. وقتی مردم به علت عدم بهره مندی از امکانات و امتیازات و وابستگی شدید مالی به دولت در تنگا باشند و در این وضعیت وارد عرصه ی انتخاباب شوند بدیهی است که انتخاب آنان تحت تاثیر فقر و فشار است. خروجی انتخاباب نیز در این حالت  نیل به سمت ثروت بیشتر دارد و عدالت اجتماعی  و دموکراسی مهجور می گردند به بیان دیگر در چنین شرایطی بخشی از جامعه افراد فقیری هستند که خود را به هیچ می نگارند با تطمیع و حتی گرفتن مبالغی بخاطر رفع نیازهای ضروری سلامت انتخابات را زیر سئوال می برند. عمدتا در بحث انتخابات به نقش ثروت کمتر پرداخته می شود در حالی که تجربه نشان دهنده نقش تعیین کننده ثروت در پیروزی نماینده است. این روند در نهایت منتج به افزایش فقر و فاصله طبقاتی و همچنین تمرکز ثروت میشود، در واقع پیروزی اکثریت منفعت اقلیت است از طرفی نماینده ی پیروز تمام تلاش خود را معطوف راضی نگهدشتن طرفداران و تداوم و تثبیت جایگاه خود می کند که در نهایت شاهد نماینده ای وام دار و مدیرانی وام گیر در مقابل مردمی بیکار و بدهکار خواهیم بود. وجود رانت ها و امتیازاتی که  در اختیار کاندیدا یا نماینده قرار دارد چاپلوسی و تملق و وابستگی و تعلق را برای دایره سهم خواهان به دنبال دارد وجود ثروت سیال در زمان انتخابات از هر منبع و به هر منظوری، ثروت کثیف محسوب می شود چرا که تاثیر آن در جهت دهی آرا مردم انکار ناپذیر است. لذا دولتمردان در این موقعیت های حساس باید در مقابل رفتارهای نابخردانه و سیاست زده ی افراد فرصت طلب، مطابق مر قانون عمل کنند و از بروز انحصار قدرت در حصار ثروت جلوگیری کنند.

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سیدجان مطالب عنوان شده توسط جنابعالی صحیح و اینم میدانیم که فقر و گرسنگی از ایمان افراد جامعه می کاهد
  اما طبق آیات شریف قرآن این مردمن که باید برای سرنوشت خود دست به کار بشن و آینده خود و نسل های آینده رو تامین کنن
  تا زمانی سطح فکر عموم مردم تغییر نکنه آش و کاسه همینه
  با تشکر

  [پاسخ]

 2. مطلب بسیار خوبی بود. متأسفانه رانت ثروت و قدرت مانع از برگزاری انتخاباتی کاملاً سالم می شود.
  سپاس از سایت کشکان و جناب آقای موسوی نگارنده محترم این مطلب.

  [پاسخ]

 3. با سلام.فقیر همیشه اسیر است این مسئله انکار ناپذیر است و مجبور است تن به انتخابی ذر جهت رفع نیازهای ضروری بدهد..تشکر

  [پاسخ]

 4. آیا بهترنیست وام های ۲۰ تا ۳۰ میلیونی با سود ۴% به ایام بعد از انتخابات موکول شود

  [پاسخ]

 5. مهندس عزیز متنت خیلی عالی بود ولی این مطالبی ه شما بیان کردید مربوط میشود به معایب دموکراسی چرا که دمکراسی حکومت ثروت مندان است نه حکومت تهی دستان یا به تفسیری دیگر پرستش دلار امریکایی ی باشد .

  [پاسخ]

 6. با سلام.انتخابات امری مقدس است نباید اینچنین در موردش قضاوت کرد .

  [پاسخ]

  یک شهروند کوهدشتی در :

  باسلام خدمت همشهری گرامی.به نظر من انتخابات امری مهم است و تا زمانی که موجب رفاه حال مردم نیست باید چگونه و چراها پرسیده شود تا به تقدس برسد و دوباره به نظر من، تقدس زمانی اتفاق می افتد که هیچ ایراد و نقصی نباشد.

  [پاسخ]

 7. یک شهروند کوهدشتی

  با سلام و تشکر از آقای سید به خاطر بیان حقیقت جامعه ما.آقا سید به نکته ی خوبی اشاره کردند که هدف از انتخابات خدمت به مردم و کشور است ولی به نظر من نه نمایندگان ما خدمت رسانی می کنند و نه ما مردم حق خود را می دانیم.شاید نمایندگان در مجلس در رآی گیریها شرکت می کنند و در امور مملکت نظر می دهند ولی این کافی نیست و کم است. نمایندگان باید نیازهای مردم شهر خود رابشناسند و حتماٌ آنها را مرتفع سازند …باید مرتفع سازند. اگر هر کدام از نمایندگان ما چه اصلاح طلب و چه اصولگرا در دوره ی نمایندگی خود یک کار مهم مثلاٌ پتروشیمی (اشتغال زایی) مکان های ورزشی (اوقات فراغت سالم) و … انجام می دادند مردم کوهدشت مردمی مظلوم و فقیر نبودند.

  [پاسخ]

 8. درود بر شجاعت و قلم سبز سید.مانا باشی مهندش

  [پاسخ]

 9. باسلام وتشکر,جناب مهندس موسوی مطالب نگاشته شده با واقعیت جامعه امروزی مطابقت داردامیداست باتلاش وهمکاری شماعزیزان صدای ملت به گوش دولت برسدووضع کنونی جامعه ومردم بهبودیابد.

  [پاسخ]

 10. تشکر از سید گرامی بسیار عالی بود استفاده کردیم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط