سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۲:۵۱:۰۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۰ دی ۱۳۹۴در ۵:۳۷ ب.ظ تعداد بازدید: 1,410 بازدید کد خبر:50507 چاپ خبر

یادداشتی بر دفترچه یادداشت های تخصصی شهید محمدمراد گراوند

0

به مناسبت سالروز شهادت

بسم رب الشهدا و الصدیقین یادداشتی بر دفترچه یادداشت های تخصصی شهید محمدمراد گراوند سردار رشید اسلام و انقلاب  – فرمانده دیده بانی لشکر ۵۷ ابوالفضل(ع) لرستان تاریخ و محل شهادت: ۱۳۶۵/۱۰/۲۲ ساعت: ۱۰ صبح  منطقه عملیاتی شلمچه – اولین شهید عملیات پیروزمندانه کربلای ۵ شهرستان کوهدشت از آن جا که بر همه آشکار است […]

e993baa2-284c-4331-a173-db21efb67e30

بسم رب الشهدا و الصدیقین

یادداشتی بر دفترچه یادداشت های تخصصی شهید محمدمراد گراوند

سردار رشید اسلام و انقلاب  – فرمانده دیده بانی لشکر ۵۷ ابوالفضل(ع) لرستان

تاریخ و محل شهادت: ۱۳۶۵/۱۰/۲۲ ساعت: ۱۰ صبح  منطقه عملیاتی شلمچه – اولین شهید عملیات پیروزمندانه کربلای ۵ شهرستان کوهدشت

از آن جا که بر همه آشکار است شهدای انقلاب و جنگ نابرابر هشت ساله ی تحمیلی بر گردن یکایک ما دیون و حقوقی بس عظیم دارند جایی برای شک و تردید باقی نمی ماند .لذا بر ما تکلیف قدرشناسی شهدا بوده و هست و سنگینی این تکلیف و دین با گذر زمان نیز هم چنان برای ما باقی خواهد ماند که هر آن چه می توانیم در پاسداشت و گرامیداشت این عزیزان ایثارگر به ادای تکلیفی بپردازیم. از طرفی باید معترف شد که سخن گفتن و سخن نگاشتن در وصف این بزرگواران پرواز کرده به عرش کبریایی، بسیار دشوار است و بس جسارت لازم دارد و نیرویی کافی.

چند مدتی است که مجموعه دفترچه های شهید محمدمراد گراوند در اختیار حقیر است به نیت این که خداوند بر این حقیر نیز بذل توجه نموده و دست نوازشی بر سرمان کشیده، قوّت و نیرویی عطا نماید تا شاید بتوانیم قطره ای از دریای تکلیفمان را حداقل نسبت به یکی از بزرگ مردان میهن و شهدای جنگ تحمیلی ادا نماییم.

سالروز شهادت سردار رشید اسلام و انقلاب؛ شهید محمدمراد گراوند که شایسته است از ایشان به عنوان اولین شهید عملیات پیروزمندانه ی کربلای ۵ کوهدشت نیز یاد کرد، دستمایه ای شد تا برای چندمین بار به مجموعه دفترچه های این شهید والامقام مراجعه بنماییم تا شاید این بار، قلم و اندیشه مان از باریتعالی نیرویی گرفته و جسارتی بر نوشتن چند سطر یادداشت بر آن ها، حائز گردد.

از لبخندها و خوش خلقی های شهید گراوند که برخی دوستان در وصف آن خاطره رانده و خواهند راند، و از شجاعت ها و شهامت ها و جسارت های زاید الوصف خدادادی این شهید والامقام، و از استعدادهای درونی و دلاورمندی های خاص این بزرگوار، و از شیرینی های شهد اخلاق و گفتار ویژه ی این عاشق پرکشیده نزد دوست ، و از هزاران صفت نیک و به یادماندنی این بزرگ مرد تبار گراوند و این شیرمرد وارسته ی خطه ی دلاورپرور کوهدشت، در این مجال می گذرم چرا که قلم از نگاشتن، زبان از بیان و زمان از شرح آن ها قاصر و ناتوان است. باشد که در فرصتی دیگر خداوند توان بنده را بر نگاشتن آن ها حاصل گرداند.

۲۸۱۰۸fa6-c557-4601-845d-dada7889fec6

آن چه در نگاه نخست، بر تماشای یادداشت های شهید گراوند؛ انسان را به وجد و اعجاب خواهد آورد، نظم خاص این شهید گرانقدر در دسته بندی مسقل و جدای از هم دفترچه های تخصصی است.

در این یادداشت مختصر که به مناسبت بیست و نهمین سالروز شهادت و عروج ایشان نگاشته می شود، به معرفی مجموعه دفترچه یادداشت های این شهید والامقام اشاره خواهم نمود.

اشاره به این یادداشت های شهید، علاوه بر گرامیداشت یاد به یادماندنی این شهید، به زعم نگارنده حامل حداقل دو پیام  بس ارزشمند برای ما خواهد بود.

اول این که؛ وجود این نظم و دسته بندی تخصصی یادداشت ها، به زبانی صریح بیانگر این پیام است که شهدای ما با بصیرت و دانایی کامل بر جهاد در راه حق، دفاع از خاک میهن و ارزش های انقلاب همت مضاعف داشته اند و عشق به امام و رهنمودهای ایشان چگونه در وجود مطهرشان جاری بوده است!

و دوم  این که؛ این نظم و ترتیب خلاقانه برای ما درسی است بس ارزشمند جهت نیل به اهداف و مقاصد و خود رهنمودی است آشکار برای شکوفایی استعدادهای خدادادی و برنامه ای است مدون برای دست یابی به موفقیت های پیش رو در زندگی.

و اما به منظور پرهیز از اطاله کلام، در این بخش به معرفی آن دسته از دفترچه های به جای مانده از شهید که در اختیار نگارنده ی حقیر است اشاره می نمایم:

از دیدگاه نگارنده ی این یادداشت؛ مجموعه دفترچه یادداشت های شهید را می توان عنوان گذاری نمود و با عناوینی درخور محتویات آن ها تفکیک و به نسل جدید معرفی نمود.

در این نوشته، ضمن پرهیز از شرح محتوای هر دفترچه، تنها به یک نمونه یادداشت از هریک آن ها اشاره می شود که با استطاعت از درگاه حق، امید آن که فرصتی و توانی کافی فراهم شود که به شکلی مفصل تر و در یادداشتی مدون تر به محتویات آن ها نیز در مجالی دیگر پرداخته گردد:

۱- دفترچه یادداشت آیات برگزیده کلام الله مجید

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ  اى کسانى که ایمان آورده ‏اید چرا چیزى می ‏گویید که انجام نمى ‏دهید!؟

۲- دفترچه یادداشت ثبت روایات و احادیث ائمه اطهار علیهم السلام

از سخنان علی (ع): دو کس پشت مرا شکستند؛ عالم بی بند و بار و جاهل عبادت پیشه

۳- دفترچه سخنان ناب در زمینه اخلاق حسنه، خودشناسی و انسان شناسی از دیدگاه اسلام

اخلاق یعنی حکومت عقل و اراده بر وجود انسان به طوری که تمام میل ها  اعم از میل های فردی و اجتماعی همه در اختیار عقل و اراده باشد. شهید مرتضی مطهری(ره)

۴- دفترچه ثبت خاطرات اعزام و عملیات های محوله

…… امشب ۱۹/۱۰/۶۵ ساعت۹:۲۰ شب است و در انتظار تکبیر و شروع عملیات از طرف لشکرهای دیگر هستیم که لشکر ما برای مرحله ی سوم خود را آماده کرده است ……….. اما دیگر از فردای خود خبر نداریم که چگونه خبر فتح و پیروزی[عملیات کربلای ۵] قلب به تپش افتاده ملت برسد …….

۵-دفترچه ثبت شناخت انواع مین وتکنیک های خنثی کردن آن ها در راستای عملیات تخریب

انواع مین عبارتند از: مین منور، مین گوجه ای، مین لغزنده و ….

************************

آن چه که مرا بر آن وا داشت که به این گوشه از شخصیت مملو از عشق به مکتب اسلام و امام و عشق به میهن و همچنین شخصیت سرشار از نظم و انضباط خاص شهید گراوند اشاره نمایم همین آموزش بصیرت و آگاهی به ارزش های انسانی، اسلامی، عقیدتی و میهنی بود و از طرفی مضاف بر آن، همین نظم و انضباطی است که از مکتب شهدا کسب نموده و از این پس، بر توجه به نظم و بهره گیری از این انضباط در همه ی زوایای زندگی، اهمیت و ارزش بیش تری قایل گردم.

از این جهت و در این فرصت توصیه ام به همگان مطالعه ی مکتب شهدا خواهد بود و نهادینه کردن عشق به ارزش های انسانی و نظام اسلامی و سرلوحه ی خود قرار دادن نظم و انظباط است در یک زندگی شرافتمندانه.

و اینک ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمدمراد گراوند، از درگاه حق باریتعالی پیروزی و صدرنشینی همواره ی مؤمنین بر ظالمین روزگار را، هم چنین پند و اندرزگیری از راه و سیاق شهدای اسلام را برای خویش و تمام خدمتگزاران راستین راه حق و عدالت مسئلت دارم.

 

سعید مرادپور/ پایگاه خبری کشکان- ۹۴/۱۰/۲۱
۹۹۸۱

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سلام ودرود برروح پاک شهدای هشت سال دفاع مقدس .وسلام درود فروان برروح پاک شهید گراوند ان شالله که خداوند روح ایشان رابا انبیا محشور بگرداند.
  واقعا چه خوبه ما هم همیشه به فکر شهدا باشیم ویاداین عزیزان را تازه کنم.ممنونیم ازدوست عزیز اقای مرادپور

  [پاسخ]

  سعيد مرادپور در :

  درود بر شما جناب کوهنانی بزرگوار

  [پاسخ]

 2. تشکر دوست ارجمند بخاطر حسن انتخاب موضوع ودرودبر شما . همه شهدا خصوصاً شهدای گراوند افتخارات ومشعل هدایت ما هستند. ما هم گرامی می داریم یاد وخاطره شهید محمد مرادگراوند را ، خداوند او را با شهدای کربلا محشور نماید.

  [پاسخ]

 3. یادش ماندگار و روحش قرین رحمت الهی باد.

  [پاسخ]

 4. و آتش چنان سوخت بال و پرت را که حتّی ندیدیم خاکسترت را
  به دنبال دفترچه ی خاطراتت دلم گشت هر گوشه ی سنگرت را
  و پیدا نکردم در آن کنج غربت به جز آخرین صفحه ی دفترت را
  همان دستمالی که پیچیده بودی در آن مهر و تسبیح و انگشترت را …
  سحر گاه رفتن زدی با نگاهت به پیشانی ام بوسه ی آخرت را
  و با غربتی کهنه تنها نهادی مرا ، آخرین پاره ی پیکرت را
  و تا حال می سوزم از یاد روزی که تشییع کردم تن بی سرت را
  کجا می روی ای مسافر ، درنگی ببر با خودت پاره ی دیگرت را
  ( محمد کاظم کاظمی)
  یاد و نام تمامی شهدای گرانقدر این مرز و بوم گرامی می داریم و از خدای شهدا برای علوّ درجاتشان دعا می کنیم .ان شاالله ادامه دهنده ی راه نورانی آنان باشیم .

  [پاسخ]

 5. سعیدگراوندکلسرخی

  استادگرانقدراهل قلم خوش ذوق وتوانا معلم ارزشی اخلاق صداقت ودرستکاری جناب آقای سعیدمرادپور
  حقیقتا حقیر در مقابل قلم توانا و زییایی نگارش و خلوص و نیت پاک و بی غلوغش و بی ریا نسبت با یاد و خاطر شهداء بخصوص شهیدمحمدمراد سر تعظیم فرود میارم هرچند زبان حقیر قاصر از سپاس و تشکر است ولی اجر و پاداش این زحمت خالصانه نزد شهداء و خداوند محفوظ و سعادتمندی و عاقبت بخیری تان در همه حال خواهد بود
  از مدیر توانا وزحمتکش صدیق سایت پرمخاطب و جذاب کشکان و همکاران محترم و فرهیخته اش کمال تقدیروتشکر وساسگزاری داریم
  دوام توفیقات همگان را از خداوند منان خواهان و خواستاریم
  خانواده شهید محمدمراد گراوند 

  [پاسخ]

  سعيد مرادپور در :

  برگ سبزی بود تحفه ی درویش.
  شهدا بیش از اینها بر گردن همه ی ماها حق دارند. تقدیمی بود خدمت روح بهشتی شهدا بالأخص شهید محمدمراد گراوند. روحش شاد و یادش مانا

  [پاسخ]

 6. درخشش خون شهیدان افتاب را شرمنده کند (امام خمینی)(ره)امنیت ما مرهون لطف و عنایات شهیدان است روحش شاد و یادش گرامی با سپاس ازهمکار فرهیخته جناب مرادپور

  [پاسخ]

  سعيد مرادپور در :

  سپاسگزارم

  [پاسخ]

 7. باتشکر ازجناب آقای مرادپور با قلم زیبایتان که دین خود را الحق نسبت به شهدا ادا کردید . .خداوندبه حضرتعالی اجر جزیل عنایت فرماید

  [پاسخ]

  سعيد مرادپور در :

  ادای تکلیف ماها نسبت به شهدا بیشتر از این یادداشت هاست. سپاس

  [پاسخ]

 8. خداونش بیامرزد

  [پاسخ]

 9. سلام وصلوات به روح همه شهدای هشت سال دفاع مقدس خصوصا به روح ملکوتی سردار شهید محمد مراد گراوند

  [پاسخ]

 10. آنقدر این شهید والامقام بزرگ وخوب و شجاع و دلیر ونترس و با ایمان بود روی سایت که آمدم و تمثال مبارکش را دیدم تنها بودم زدم زیر گریه .
  اگر بخواهم بگویم باید کتاب نوشت اما چی بگم که توان نگارشم ضعیف است و فقط اینو بگم که درود بر آن تباری که اینچنین مردانی را دارند. از دوستان صمیمی شهید گراوند

  [پاسخ]

 11. سلام برروح پاک جوان رعنای خطه خون رنگ طرهان که عمروجوانیش را درپاکی وصداقت ودینداری ومبارزه وجهاداکبرواصغرسپری کردو به ارزوی همیشگیش یعنی شهادت درراه میهن اسلامی رسید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط