سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۷:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۸ دی ۱۳۹۴در ۹:۰۸ ب.ظ تعداد بازدید: 1,181 بازدید کد خبر:50404 چاپ خبر

اعدام شیخ نمر و پیامدهای آن برای ایران

0

سارا آزادبخت

هزینه هایی که نیروهای خودسر می تراشند و منافع ملی ایران را در سطح بین المللی خدشه دار می کنند بی اندازه است. مردم از قوه قضاییه انتظار دارند با تمام توان و قدرت این عوامل را شناسایی کرده و اقدام لازم را در مورد آن ها انجام دهد.

photo_2016-06-08_12-31-34سارا آزادبخت/ کشکان: عربستان، کشوری که به خاطر سرکوب مخالفان و معترضان و حمایت همه جانبه از گروه تروریستی داعش در دنیا به انزوا کشیده شده بود، با اعدام شیخ نمر رهبر معترض شیعی بر کارهای ناشایست خود بیشتر دامن زد و می رفت که دنیا تمام قد به خاطر این حرکات سرکوب گرایانه علیه آن یک صدا شود.
اما در ایران عده ای با یک حرکت نسنجیده و احساسی و دور از منطق و با آتش زدن سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، نگاه ها را در عرصه بین الملل از سوی عربستان به سمت ایران کشاندند و بازتاب آتش زدن سفارت و کنسولگری عربستان در دنیا باعث به حاشیه رفتن اعدام شیخ نمر شد.
یقینا حرکت ناشایست عربستان سعودی در سرکوب مخالفان و معترضان و اعدام این رهبر برجسته شیعی محکوم است اما اگر اعدام شیخ نمر برای این افراد دارای اهمیت بود بایستی بدور از احساسات با منطق و راه های دیپلماتیک این اقدام سعودی ها را محکوم می کردند و به انزوای بیشتر عربستان دامن می زدند کاری که بسیاری از کشورها انجام دادند، ولی این حرکت دور از منطق ورق را به سود عربستان برگشت داد.
این افراد که نام خودسر بر آن ها می گذارند، در مواقع خاص پیدایشان می شود و با انجام حرکات ناصواب اعمالی انجام می دهند که هزینه های زیادی بر کشور تحمیل می کنند.
اینان اصولا به منافع ملی و اعتبار بین المللی اعتقادی ندارند و صرفا منافع زود گذر شخصی را ترجیح می دهند.
در این رهگذر خسارات ناشی از این گونه اعمال نادرست را مردم عادی باید پرداخت کنند.
بازتاب این گونه حرکات در صحنه بین المللی باعث می شود سرمایه داران از ایران به عنوان کشوری ناامن نام ببرند که حتی سفارت خانه ها که در حکم خاک آن کشور ها به حساب می آیند نیز در امان نباشند.
و تمام تلاش دکتر ظریف و وزارت خارجه دولت تدبیر و امید برای ترمیم این چینی شکسته روابط، مفید واقع نشود و افراد ریسک سرمایه گذاری در ایران را نپذیرند.

تلاش های شبانه روزی دولت تدبیر و امید که می رفت تا ذهنیت منفی که از ایران و ایرانی در چند سال گذشته در عرصه بین الملل حاکم بود از بین برود و نظاره گر چهره خوبی از ایرانیان در اذهان دنیا باشیم و ایرانی به اعتبار خود در سال های قبل بازگردد اما این گونه اعمال نادرست، این تلاش ها را بیهوده می کنند، زیرا هزینه این خودسری ها را ملت باید پرداخت کند.

به گفته نماینده آبادان، در کشوری که قوه قضاییه و سایر مراکز قدرت با تمام توان در حال انجام فعالیت بر مدار قانون هستند، اقدام این نیروهای خودسر بر چه اساسی و معیاری و بر اساس کدام قانون قابل تنظیم است؟
هزینه هایی که این نیروهای خودسر برای مردم می تراشند و منافع ملی ایران را در سطح بین المللی خدشه دار می کنند بی اندازه است. مردم از قوه قضاییه انتظار دارند با تمام توان و قدرت این عوامل را شناسایی کرده و اقدام لازم را در مورد آن ها انجام دهد.
تا هر بار منتظر خبری از خودسری این افراد در بر هم زدن سخنرانی های مسئولین بلند پایه کشور، همایش ها و آتش زدن ها نباشیم.

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. بسیار زیبا

  [پاسخ]

 2. درود بر شما
  از دیگر تبعات آن می توان به کاهش چشمگیر “درآمد گردشگری” اشاره کرد.
  ایران یکی از کشورهای است که ظرفیت بسیار بالایی در جذب گردشگر دارد. متاسفانه سال هاست که به دلیل “ایران هراسی” این مهم مغفول مانده است. توافق هسته ای و بازیابی “وجه بین المللی” ایران قدمی مثبت در جهت شکوفایی این صنعت به حساب می رفت؛ اما حمله به سفارت سعودی موجب شد یکبار دیگر “ایران هراسی” در صدر اخبار جهان قرار بگیرد و این فکر را به مخاطب القاء کند که در جایی که جان هیئت های دیپلماتیک در امان نیست، امنیت گردشگران چگونه تامین می شود؟!

  [پاسخ]

 3. درود فراوان برشما……عالی بودخانم آزادبخت.

  [پاسخ]

 4. نگران ایران فردا

  همانگونه که قابل پیش بینی بود تنها ساعاتی بعد از حمله خودسرهای به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، مقامات ریاض با اعلام قطع روابط دیپلماتیک دو کشور از دیپلمات های ایرانی خواست خاک این کشور را ترک کنند. تا این ساعت، سودان و بحرین و جیبوتی هم به عربستان پیوسته اند و امارات هم سطح روابط خود را با ایران کاهش داده است.
  در حالی که عربستان سالهاست مامن نیروهای تندرو، سلفی ها و تروریست هاست، وزیر امور خارجه این کشور مدعی شده است که کشورش به ایران اجازه “به خطر انداختن امنیت” عربستان را نمی دهد و ایران را متهم به “توزیع سلاح و استقرار سلول های تروریستی در منطقه” کرده است.
  اتهاماتی که با حمله بی تدبیر، احساسی و خارج از عرف دیپلماتیک به سفارت و کنسولگری عربستان، بهانه کافی را در اختیار مقامات ریاض قرار داده است تا با مظلوم نمایی در سطح منطقه و بین الملل خبر مهم اعدام رهبر شیعیان عربستان را تحت پوشش اخبار مربوط به حمله و آتش سوزی و ….. قرار دهد و حتی ایران را متهم کند که امنیت این کشور را به خطر انداخته است!
  جالب اینجاست که سایت تندروی رجانیوز هم حمله به سفارت و کنسولگری عربستان را اینگونه توجیه کرده که موضع دیپلماتیک دولت ضعیف بوده و اگر دولت به درستی احساسات عمومی را نمایندگی می کرد، شاهد حمله به سفارت نبودیم!
  فراز و نشیب های روابط ایران و عربستان طی چند دهه گذشته، نه تنها منافع دو کشور را تحت الشعاع قرار داده بلکه امنیت منطقه را نیز دستخوش افت و خیزهای فراوانی کرده است. بی شک اعدام شیخ نمر که به جرم عدالت خواهی و اعتقاداتش از سوی شاهزادگان ریاض به “فتنه گری” متهم شد، بخش های شیعه نشین این کشور را با بحران های جدی تری رو به رو خواهد کرد. بحرانی که سالهاست در مناطق قطیف و ظهران آغاز شده و اقدامات پلیسی و امنیتی نخواهد توانست پاسخ مناسبی به درخواست های جوانان این منطقه باشد که در پی دمکراتیزه کردن کشور خود هستند و این رویدادها تاثیرات خود را در منطقه نشان خواهد داد.
  حمایت بی دریغ حاکمان سعودی از تروریست های تندرو و نیروهای داعش در منطقه و آتش زدن به اختلافات فرقه گرایانه در سوریه و از سوی دیگر مداخله مستقیم این کشور در یمن، وجهه بین المللی این کشور را بعد از سوءمدیریت در حج امسال بیش از پیش بی اعتبار کرده بود. این بار اعدام شیخ نمر به همراه ۴۷ تن دیگر می رفت تا این کشور را در کانون انتقادات سازمان های حقوق بشری و بین المللی قرار دهد تا حتی اگر برای حفظ ظاهر هم شده نسبت به چنین اعدام گسترده ای که ماه هاست مقامات بین المللی در حال رایزنی برای آن هستند، اقدامی در خور انجام دهند که ناگاه همه چیز در سایه حمله گروهی “خودسر” و البته در واقع “دارای سر” و دارای حامیان پشت پرده به ساختمان های کنسولگری و سفارت عربستان در تهران و مشهد قرار گرفت.
  همان خودسرهایی که همیشه سربزنگاه حضور دارند حتی اگر نیمه شب باشد! منسجم و هماهنگ می آیند. از دیوار بالا می روند. کوکتل مولوتف پرتاب می کنند. مواد منفجره به همراه دارند. غنیمت با خود می برند. عکس هایش در فضای مجازی منتشر می شود و بالاخره چند نفری بازداشت می شوند و بقیه داستان هم مشخص است یا تبرئه می شوند به خاطر “شور انقلابی” و یا پرونده شان آنقدر در دالان های دادگستری رفت و آمد می کند تا مشمول مرور زمان شود. مثل خیلی دیگر از پرونده های خودسرها از کوی دانشگاه تا کهریزک و حمله به علی مطهری و ….
  در یک تحلیل منصفانه شاید بتوان گفت “برادران خودسر یا سر-دار” این بار هم بزرگترین خدمت را به مقامات عربستان سعودی و اسراییل کردند. همان برادرانی که تنی چند از مدیران و سردارانشان سالهاست به جرم جاسوسی برای اسراییل در بندهای اوین هستند و کمتر کسی نامی از آنها می برد. اما به نظر می رسد این دست نشاندگان اسراییل هنوز هم در برخی از مصادر قدرت دستی دارند و هر از گاهی عملیاتی ایجابی برای بحرانی تر کردن بیشتر منطقه انجام می دهند.
  حضور منسجم و هماهنگ نیروهای خودسر در نیمه شبی که خبر اعدام شیخ نمر اعلام شد در سفارت و کنسولگری عربستان سعودی برگ برنده ای بود که خیلی زود از سوی حامیان اخلال در روابط تهران ریاض رو شد. همان هایی که سالهاست برای برهم زدن روابط دو کشور از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند و هر شیوه دیپلماتیک و مذاکره را برای کاهش بحران و بهبود روابط ناروا می پندارند. در جریان مذاکرات هسته ای هم هنوز افکار عمومی به یاد دارد که چگونه همین خودسرها و حامیانشان هم صدا با عربستان و اسراییل ندای مخالفت سر می دادند.
  عربستان و اسراییل که به دنبال نقش آفرینی ایران در مذاکرات برجام ماه هاست در انتظار نشان دادن ضرب شستی به طرف ایرانی هستند، با این اقدام نیروهای “خودسر” هم برای ادعای خود مبنی بر کمک ایران به مخالفان داخلی عربستان شاهد آوردند و هم به دنیا نشان دادند کشوری که با شش قدرت پای میز مذاکره می نشیند و قول های بزرگ می دهد، حتی ناتوان از حفظ یک ساختمان کشور خارجی در پایتختش است.
  در این میانه، هر چند عربستان می تواند بهره برداری سیاسی لازم از “بی کفایتی” ایران در حفظ اماکن دیپلماتیک را ببرد، اما بی شک اسراییل برنده اصلی روابط سرد تهران و ریاض است. همکاری و مراودت دو کشور قدرتمند ایران و عربستان در منطقه می تواند نقش موثری در حل بحران های منطقه ای داشته باشد. نقشی که این روزها خشونت طلب های داخلی و بین المللی در پی کم رنگ تر کردن آن هستند. هر چه مشکلات کشورهای مسلمان منطقه بیشتر باشد، فضا برای جولان نیروهای اسراییلی در منطقه بازتر خواهد شد. طی چند سالی که افکار عمومی بر مساله عراق، سوریه و اینک داعش متمرکز شده است، نیروهای اسراییلی با فراغت بال بیشتری به توسعه ساختمان سازی در سرزمین های اشغالی و فشار بیشتر بر فلسطینیان مبادرت کرده اند. این روزها کمتر سیاستمدار و روزنامه نگاری است که پرداختن به موضوع اشغال فلسطین و تروریست دولتی اسراییل برایش جذابیتی داشته باشد.
  دولت روحانی که طی دو سال گذشته با انواع موانع و مشکلات دست و پنجه نرم می کند حالا با چند معضل جدیدتر هم رو به رو شده است. در آستانه روزی که قرار بود برجام به فرجام عملی برسد، روابط تیره با عربستان سعودی و خدشه دار شدن چهره دیپلماتیک تهران در صحنه بین المللی برای دولتی که شعار اصلی اش مذاکره با کشورهای خارجی بوده است، مقامات سیاست خارجی را با چالشی دیگر رو به رو کرده است. توجیه اینکه عده ای “خودسر” ریختند و سوزاندند و رفتند، نمی تواند پاسخ مناسبی برای طرف های بین المللی باشد.
  افکار عمومی سالهاست که نپذیرفته این نیروها “خودسر” اند. نیروهایی که هر وقت می آیند پلیس و نیروهای انتظامی یا در صحنه حضور ندارند و یا دیر می رسند، همان زمانی که وقتی نیروهای مهاجم در حال گرفتن عکس یادگاری برای آلبوم های افتخارات خود هستند. دولت روحانی هم مثل همیشه انتقاد و تقبیح می کند و چند نفری هم شناسایی و بازداشت می شوند و منتهای حکم می شود اخلال در نظم عمومی!!! نه امنیت ملی تهدید می شود و نه تشویشی در افکار عمومی صورت می گیرد. نه کشور هزینه مادی و معنوی می دهد برای این همه خسارت و نه اسراییل و امریکا و سایر دشمنان خودساخته شاد و خرسند می شوند از این اقدامات.
  شاید این بار دولت روحانی باید واکنش محکم تری نسبت به این مساله از خود نشان دهد. صرف محکوم کردن و اقدامات صوری مشکلی را حل نخواهد کرد. دولت روحانی باید عزم آن را داشته باشد تا با شناسایی ریشه های چنین تحرکاتی که وجهه بین المللی کشور را اینجنین مکدر کرده، منادی نظم در جامعه باشد. باید به طور مشخص برای افکار عمومی روشن شود اقداماتی چون آتش زدن سفارت عربستان، در چنین موقعیت خطیری که منطقه با آن درگیر است، به نفع چه کسانی است و چه دولت ها و افرادی از این اقدامات بهره می برند.باید به مردم گفته شود فرصت طلایی که ایران می توانست به بهانه آن سایر نقض موارد حقوق بشری عربستان و سوءمدیریت حکام ریاض در اداره حج را هم در سطح بین المللی پیگیری کند، چگونه به حربه ای علیه ملت ایران در صحنه جهانی تبدیل شد. شاید بد نباشد افکار عمومی محرم باشند و در جریان بازداشت جاسوسان و خرابکارانی که با عربستان و اسراییل در تماس بودند، قرار گیرند تا مشخص شود، هر “شوری” انقلابی نیست و هر حرکتی “خودسر”.

  [پاسخ]

 5. امین امینی پویا

  سلام و خسته نباشید بسیار عالی خانم آزادبخت

  [پاسخ]

 6. عجب کامنتی گذاشتی اقای نگران.
  مقاله نوشتی چندروز طول کشید
  کامنت بایدخلاصه ومختصر باشه که مخاطب حوصله داشته باشه
  مطالب خوب بود وخیلی چیزا ازدید شما پنهان .وبنده حوصله نذارم توضیح بدم ..که میفهمید لازم بوده این تودهنی.بعد دنیا به اخرکه نرسیده.اتحادیه اروپا هم نتونستن درمقابل ایران مقاومت کنن .حالا چند کشور رعیت ودست نشانده.وجاهل میخان ایران ازقطع ارتباط بترسونن
  نگران نباش دولت تدبییییر وامید بلده چطوردست گدایی ودوستی دراز کنه

  [پاسخ]

  کوهدشتی در :

  دولت تدبیر که با رای اکثریت مردم بوده هیچوقت دست گدایی جلوی کسی درازنکرده و نمیکند.چرا به رییس جمهورمان توهین میکنید.نکنه خودشما یکی از عناصر خودسر هستید

  [پاسخ]

 7. ♥♥حمیــــــــد♥♥ کرمی

  ❤❤خواهشا با دقت بخونید❤❤

  قبل از هر چیز اینو عرض کنم خدمتتون ک بنده هم از اعدام ایشون ناراحت هستم ولی واقعا خیییییییییییلی تعجب می کنم برای افکار ملت !

  شما هایی ک سفارت اتش می زنید و رگ غیرتتون زده بالا پس چرا زمانی که ب دو نوجوانمون و هموطنمون تجاوز کردن هیچ عکس العملی نشان ندادید

  چرا؟!

  در چن وقت پیش دو نوجوان ما مورد تجاوز اعراب قرار گرفتند و همچنین هزاران نفر از هموطنانمون در حادثه منا کشته شدند و دریغ از اینکه حتی یک سنگ ب طرف سفارت عربستان نشانه رود.

  ولی حال می بینیم که با اعدام یک شیخ بیگانه چ جور سفارتی رو ب اتش کشیدند
  خب انها طبق قوانین خودشون شیخ نمر را اعدام کردند ک ضد حکومتشان بود ما هم اگر کسی ضد حکومت ایران سخن گوید مجازات می کنیم مگر اینجور نیست ؟!
  حتی برادر شیخ نمر ما را محکوم کردند
  خب حق دارند به ما چه

  ب خدا باس ب حال خودمون گریان باشیم

  [پاسخ]

  خ. ر در :

  سلام. برادر محترم به چند نکته توجه کنید
  اول. اگر دولت تدبیر و امید واکنش مناسبی در قبال تجاوز به دو نوجوان ایرانی و فاجعه منا از خود نشان می داد هرگز مردم در حادثه اخیر به خشم نمی آمدندکه سفارت عربستان را به آتش بکشند و منتظر تدبیر دولت روحانی می موندند. ولی ناامیدی از عکس العمل دولت یازدهم مردم را بر آن داشت که خود به جبران اقدامات عربستان سفارت این کشور را آتش بزنند هرچند که این عمل محکوم شده است.
  دوم. شیخ نمر فتنه گر نبود که نیروهای پنهانی بر علیه آل سعود تشکیل داده یا مبارزه مسلحانه کرده باشد. شیخ نمر منتقد سیاست های دولت در قبال مسلمانان و علی الخصوص شیعیان مظلوم عربستان بود.
  سوم. هر جا خونی به ناحق بریزد اگر همدردی نکنی پس شریک قاتلانی
  چهارم. قوانین حکومت ظاله عربستان از نوع وهابیت است که مغایر با روح قوانین اسلامی است. پس منتقد کشوری بود که به نام اسلام ضداسلامی عمل می کند و باعث بدنامی اسلام و مسلمانان شده است

  [پاسخ]

  کوهدشتی در :

  هرجا خونی بریزد باید با آبروی یه ملت بازی بشه؟نه برادر دولت تدبیر و امید تمام تلاشش این است مردم آرامش داشته باشن.چرا الان که حرف از برجامه عده ای دارن در سطح جهانی با کارهای خودسرانه آبروی ایران وایرانی رو میبرن.باید ریشه یابی بشه

  [پاسخ]

 8. چه قایده خانم محترم گوش شنوایی که نیست اینها سازمان یاقته هستندو از پشتیبانی قوی بر خودارند باید ریشه ها را شناخت .

  [پاسخ]

 9. شریفه محمدیان

  درود برشما خانم آزادبخت.گاهی وقتا همین نیروهای خودسر پیداشون میشه نه تنها نام ایران را در دنیا بدنام میکنن بلکه باعث ترس و وحشت بین مردم هم میشوند.آیا تا حالا کسی جلوی این افراد خودسر را گرفته تا حالاکسی میدونه اینا از چه کسی دستور میگیرن که باعث آبروریزی یه ملت میشوند.عده ای از همین افراد خودسر موقع برگشت دکتر روحانی از آمریکا شاهد بودیم چطور از رییس جمهور محبوب ملت استقبال کردند.

  [پاسخ]

 10. ﻣﺤﻤﺪ ﺁﺯاﺩﺑﺨﺖ

  ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﻨﻂﻘﻲ ﻭﻣﻔﻴﺪ ﺑﻮﺩ ﻭﻟﻲ ﻛﻮ ﻋﻘﻞ ﺳﻠﻴﻢ ﻭﺩﺭﺩ ﻣﻨﺎﻓﻊ ﻣﻠﻲ

  [پاسخ]

 11. مطلب قشنگی بود.و جای تاسف داره که هزینه این خودسری ها همیشه از جیب ملت بیرون میاد و ب جیب خودسرها میریزه. وا مصیبتا برای ملتی ک قدرت بصورت موازی تجزیه شده باشه و کسی جوابگو نباشه.
  ب امید ایرانی آباد و سربلند

  [پاسخ]

 12. خیلی عالی وبه جا بوده مرسی از زحماتی که کشیدید خانم ازادبخت

  [پاسخ]

 13. بسیار عالی وقشنگ بود .

  [پاسخ]

 14. با عرض سلام. تحلیل جامع و خوبی بود. البته باید یاد آور شد که حتی مقام معظم رهبری هم در کلام ها و سخنرانی های سابق خود از همگان خواسته بودند که هرگز به سفارت کشورها نزدیک نشوند چرا که سفارت هر کشور مرز آن کشور تلقی می شود و باید از طریق اعتراض های مسالمت آمیز خشم انقلابی خود را نسبت به هر گونه مسئله ای نشان داد. کار افراد حمله کننده به سفارت عربستان یا کنسولگری آن هرگز قابل توجیه نیست. یک اقدام ساده لوحانه که روابط منطقه ای ایران را به شدت تحت شعاع خود قرار داد. هر چند قطع رابطه دول عربی با ایران تاثیری در عزت و استقلال کشور بزرگی مانند ایران نخواهد داشت ولی وجهه بین المللی ما رو زیر سئوال خواهد برد. و چه بسا حمله به سفارت عربستان آلت دست دشمنان در عدم تعهد به بندها و مفاد اجرایی برجام گردد. بازتاب این اقدام نابخردانه می تواند شعاع وسیعی از سیاست های خارجی دولت رو هم تحت تاثیر خود قرار دهد.

  [پاسخ]

 15. سرکار خانم آزادبخت
  باسلام و تحیات
  قلمروی کلامت ازانسجام مفهومی و پیوستگی در مطالب برخوردار بود،بی تردید این قلم ها می تواند در انعکاس اولویت ها و ضرورت های بانوان محترم جامعه و پیداسازی بخش های پنهان مطالبات زنان موثر باشد همت خود را در آن حوزه متمرکز نمایید؛
  توفیق جنابعالی را در این مسیر آرزو میکنم.

  [پاسخ]

 16. سرکارخانم ازادبخت
  دست مریزاد / افرین به اندیشه زلالتون / زبان حال همه مابود باادبیاتی فصیح ودلنشین

  [پاسخ]

 17. بسیار عالی بود استاد

  [پاسخ]

 18. مهندس علی آزادبخت رومشکان

  بسیار عالی ومعنا دار احسنت

  [پاسخ]

 19. همکار محترم، سرکار خانم آزادبخت، خلاقیت شما در نوع انتخاب مقاله ی شیخ نمر بجا و ستودنی بود امید است در راه آگاه سازی و ترویج فرهنگ دفاع از مظلوم همیشه کوشا، سربلند و موفق باشید.

  [پاسخ]

 20. بسیار عالی بود خانم ازادبخت ، ای کاش تمام این افراد سرخود شناسایی و محاکمه شوند که دیگر با ابروی یک ملت بازی نشود.

  [پاسخ]

 21. با سلام مبنای کلی مقاله جنابعالی که بر محکومیت اقداماتخودسرانه عده ای از مردم احساساتی بود ،خوب است
  اما لازم است به این نکات توجه شود
  – اعدام شیخ نمر را قطعا نمی توان با آتش زدن سفارتخانه عربستان هم وزن دانست پس به طور طبیعی این اقدام نمی تواند شهادت شیخ نمر را به حاشیه ببرد
  – دنیای استکبار نه تنها در این قضیه بلکه در قضایای به مراتب بزرگ تر از جمله کشتار منا و جنایات عربستان در یمن سکوت اختیار کردهو این ناشی از سیاست های آنان در مقابله با ایران است و اگر سفارت خانه ای در ایران آتش زده نمی شد سطح محکومیت این اقدام عربستان چندان بیش از این نمی رفت
  -مورد آخر یک نظر شخصی است و به نظر من دولت محترم دکتر روحانی در مورد ترمیم چهره ایران کار خاصی انجام نداده است و یا لا اقل عواید ایران از این اقدامات چیز مهمی نبوده است الا اینکه امتیازات فراوانی بصورت نقد داده شده و فرجام برجام هنوز نسیه است
  نکته آخر اینکه اقدامات در زمینه حمله به سفارت عربستان و هر سفارت دیگری قطعا محکوم است
  موفق باشید

  [پاسخ]

 22. درودبرسرکارخانم آزادبخت حرف حق جواب ندارد

  [پاسخ]

 23. عالی بود ?????

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط