سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۸:۵۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۸ دی ۱۳۹۴در ۹:۲۴ ق.ظ تعداد بازدید: 828 بازدید کد خبر:50333 چاپ خبر

«کامنت» ابزاری برای رعایت اخلاق یا رواج بی اخلاقی در سایت ها؟

0

پرویز پورابراهیمی

پرویز پورابراهیمی/ کشکان: کامنت «comment» لغتی انگلیسی به معنای « توضیح، تعبیر، تفسیر نوشتن و تعبیر کردن » است که در سایت ها و وبلاگ ها به «نظر» خوانندگان آن مطالب تعبیر می شود. نظر گذاشتن در انتهای مطالب سایت ها و وبلاگ های پرمخاطب در اینترنت واژه ای آشنا برای همگان است که عقیده […]

۱۲

پرویز پورابراهیمی/ کشکان:

کامنت «comment» لغتی انگلیسی به معنای « توضیح، تعبیر، تفسیر نوشتن و تعبیر کردن » است که در سایت ها و وبلاگ ها به «نظر» خوانندگان آن مطالب تعبیر می شود. نظر گذاشتن در انتهای مطالب سایت ها و وبلاگ های پرمخاطب در اینترنت واژه ای آشنا برای همگان است که عقیده ،ایده ، تذکر ،عکسل العمل و انتقاد شخصی یک فرد نسبت به یک نوشته یا یک مطلب را بیان می کند.این اظهارنظر، ممکن است حالت انتقادی ، اعتراضی و یا موافقت با آن نوشته باشد که در بیشتر اوقات به شرح ، بیان و دادن اطلاعات بیشتری در مورد آن نوشته می پردازد. کامنت گذاری هرچند در ظاهر ساده به نظر می رسد اما یکی از پرکاربردی ترین ابزارهای ارتباطی و تعاملی بین خوانندگان، مدیر و نویسندگان یک سایت به حساب می آید. بهترین و مفیدترین نتیجه ای که مدیر یک سایت یا نویسنده یک مطلب در اینترنت می تواند از نوشته خود دریافت نماید، همان قضاوت و اظهارنظر خوانندگان آن سایت می باشد که از طریق کامنت قابل مشاهده است. بدون شک بهترین و لذت بخش ترین بخش یک سایت داشتن امکان کامنت گذاری در زیر مطالب آن سایت است زیرا این کار به ایجاد ارتباط دو طرفه بین بلاگر و خوانندگان کمک می کند. نظر گذاشتن به نوعی بازگو کننده و نشان دهنده شخصیت و میزان آگاهی و تسلط آن فرد نسبت به آن موضوع می باشد که گاهی در جهت مثبت و گاهی در جهت منفی به آن مطلب کمک می کند.

متأسفانه امروزه در بعضی سایت ها و وبلاگ ها در هنگام نوشتن کامنت شاهد رواج بی اخلاقی ها و هرزه نویسی های « اسپم ها» عده ای قلیل هستیم که فقط بیشتر تمرکزشان به نوشتن حرفها و جملات نامربوط  و تخریب دیگران است. با توجه به فرهنگ غنی و  سرشار از اخلاق ، ادب ، متانت  و باقدمت کشور  عزیزمان ایران، ایجاب می نماید که هر ایرانی در گفتار، رفتار و نوشتار خود برای دیگران الگو باشد. جدی نگرفتن نتایج، پیامدها ،آثار و عواقب منفی فرهنگی این گونه کامنت ها و استفاده ابزاری از این قابلیت مهم سایت ها برای اهداف شخصی، نمونه بارزی از این بی اخلاقی ها در فضای مجازی به حساب می آید. رواج این گونه مطالب این سؤال را در ذهن ما به وجود می آورد که  آیا این بی اخلاقی ها و ناسزا گویی ها در فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی محلی از اعراب دارد؟

ضرورت دارد که نظردهنده یا به اصطلاح کامنت گذار، مجموعه ای از نکات را رعایت نماید تا بتواند اعتبار و ارزش بیشتری به کامنت خود بدهد.

رعایت برخی از این آداب و نکات که به شرح ذیل آمده، برای هر کامنت گذاری ضروری به نظر می رسد:

۱- نظریات و عقاید شخصی خود را به آسانی و با اختیار کامل با نویسنده و دیگر خوانندگان مطرح نموده تا باب گفتگو و بحث گشوده شود. از این طریق می توانیم اطلاعات تکمیلی بیشتری به نویسنده و خواننده آن مطلب بدهیم.

۲- رعایت ادب، احترام و نزاکت یکی از ملزومات نوشتن یک کامنت تأثیرگذار است. نظرات و انتقادات شخصی خود را  بدون توهین، تهمت و اسائه ی ادب به فرد،گروه و جناح خاصی و به دور از هرگونه تعصب بی جا و عصبانیت ابراز نماییم. همواره سعی نماییم نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را همراه با دلیل، مدرک و سند بیان کنیم.

۳- از نوشتن جملات و کلمات مختصر و کوتاه شده حتی الامکان پرهیز نماییم. طوری بنویسیم که مخاطبین به راحتی مفهوم و پیام مورد نظر ما را از نوشته هایمان دریافت کنند. اگر نظری داریم سعی نکنیم با نوشتن یک کلمه یا یک جمله ناقص مانند « مرسی، عالی بود، خوبه، مفیده، دست مریزاد و ….. » آن را بیان نماییم.

۴- به کار بردن کلمات انگلیسی و فارسی با هم عیار نوشته ما را پایین می آورد زیرا این کار به دور از حوصله خواننده است. از نوشتن عبارت ها « فینگلیشی» مانند «salam matlabeton kheili khob bod mamnoonam…….» جدا” خودداری نماییم یعنی اینکه کلمات فارسی را با حروف انگلیس ننویسیم زیرا این کار، برای مخاطب هم زمان بر است و هم گیج کننده.

۵- برای نظر و مطالب دیگران ارزش قائل شویم هرچند به مذاق ما خوش نیاید. مدیران سایت ها یا نویسندگان مقالات ، لازم است با حفظ رعایت احترام دوجانبه و متانت به سؤالات و انتقادات خوانندگان و نویسندگان کامنت پاسخ مناسب و قانع کننده ای بدهند. البته این بدان معنی نیست که پاسخ تک تک سؤالات خوانندگان را بدهیم. کامنت گذار حرفه ای نباید در برابر اظهار نظر دیگران موضع گیری کند و با کسانی که توهین می کنند یا حرف بدی می نویسند نباید با همان سبک خودشان پاسخ بدهند. در آیه ۳۴ سوره فصلت خداوند می فرماید :«وَلَا تَسْتَوِی الْحَسَنَهُ وَلَا السَّیِّئَهُ  ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ : هرگز نیکی و بدی یکسان نیست، بدی را با نیکی دفع کن ناگاه (خواهی دید) همان کس که میان تو و او دشمنی است، گویی دوستی گرم و صمیمی است.» آنها را مورد شماتت قرار ندهیم بلکه تا جایی که امکان دارد محترمانه برخورد نماییم و در جهت رفع ابهام آنها تلاش مضاعفی به خرج داده تا شاید در آینده اصلاح شوند.

۵- به صورت ناشناس، نامتعارف و مستعار خود را معرفی نکنیم. واقعا” یا کامنت ننویسیم یا اگر قصد داریم نقد و انتقادی داشته باشیم  بدون ترس و با شهامت و جسارت خود را به طور کامل معرفی کنیم و نوشته منطقی خود را ثبت نماییم. با نهایت ادب و  احترام، تجربه و شواهد نشان می دهد درصد بیشتری از افرادی که خود را به صورت ناشناس معرفی می کنند بیشتر مطالبشان منفی، ایرادگیری و مچ گیری از طرف مقابل است. کسی که با هدف و نیت مچگیری در قالب یک کامنت به نقد اندیشه یا رفتار دیگران می پردازد، در حقیقت اندیشه و افکار خود را نقد کرده و آن را زیر سؤال می برد .معمولا” خوانندگان به این گونه اظهارنظرهایی که با نام و هویت غیر واقعی و جعلی نوشته می شوند اهمیتی نمی دهند.

۶- نگاهی تیزبین، هوشیارانه و منتقدانه داشته باشیم. مطلب را خوب و با دقت مطالعه نماییم تا زاویه دیدمان محدود و محصور به قسمتی از نوشته نباشد. اگر واقع بین باشیم و بدون غرض ورزی کامنت بگذاریم، روی مخاطبینمان تأثیر بیشتری دارد. بهترین کامنت ها اگر لبه تند و  تیزی داشته باشند، حتی کوچکترین تأثیر سازنده و مفیدی برای خوانندگان نخواهند داشت. داشتن دیدگاه و نظر انتقادی منطقی بجای منفی گری و منفی بافی، یکی از بهترین و ارزشمند ترین روش ها در جهت پیشبرد مطالب است.

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. امیدواریم در هنگام نوشتن کامنت به موارد ذکرشده در مقاله بالا توجه داشته باشیم.

  [پاسخ]

  پورابراهیمی در :

  خسته نباشی آقا سجاد، امیدوارم که این چند سطر کوتاه از دیدگاه جنابعالی و دیگر عزیزان بتواند حتی کوچکترین تأثیری داشته داشته باشد.

  [پاسخ]

 2. بسیار ممنون و متشکر .زحمت جنابعالی قابل تقدیر وتشکره

  [پاسخ]

  پورابراهیمی در :

  آقا جواد لطف فرمودید،از بیان نظر و دیدگاه جنابعالی در مورد مقاله ذکر شده قابل تقدیره

  [پاسخ]

 3. سلام خدا قوت استفاده کردیم

  [پاسخ]

  پورابراهیمی در :

  جناب آقای سید زاده عزیز: از اینکه وقت گرانبهایتان را صرف خواندن این مطلب نمودید صمیمانه سپاسگزارم

  [پاسخ]

 4. درودبر دوست ارجمند عالی نوستی .

  [پاسخ]

  خواننده کشکان نیوز در :

  همکار گرامی و دوست ارجمند، از لطف و محبتتان سپاسگزارم.

  [پاسخ]

  پورابراهیمی در :

  همکار ، دوست و استاد فرهیخته جناب آقای گراوند از اینکه این نوشته مورد تأیید جنابعالی بوده بسیار خرسندم.

  [پاسخ]

  محمد ابراهیمی فرد در :

  سلام / استاد عزیز جناب آقای گراوند ارادت داریم خدمتت

  [پاسخ]

 5. محمد ابراهیمی فرد

  عمو جان بازم مثل همیشه عالی بود به نکات کلیدی اشاره نمودی که دغدغه فکری همه مسئولین سایت ها و رسانه های دیداری هستند .دست مریزاد

  [پاسخ]

 6. سپاسگزارم محمدجان، جنابعالی یکی از فعالین سایت ها و رسانه ها هستید ، قلم شیوایتان در نگارش و درج مقالات مختلف قابل تحسین است. از اینکه این مقاله مورد توجه جنابعالی بوده خوشحالم.

  [پاسخ]

 7. من خودم یکی از همین افراد هستم. اما با دیدن و خواندن این مقاله تصمیم گرفتم به قول شما یا کامنت ننویسم یا اگر بنویسم خودم را کامل معرفی نمایم.

  [پاسخ]

  پورابراهیمی در :

  انشاء ا…. که نوشته بالا مؤثر باشد.

  [پاسخ]

 8. سلام ممنون از مطالب خوب شما
  موفق باشید
  http://kafsab.com

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط