سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۳:۵۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۷ دی ۱۳۹۴در ۶:۱۹ ق.ظ تعداد بازدید: 1,421 بازدید کد خبر:50289 چاپ خبر

کوهدشت شهر آب و آتش/ آتشی که همچنان از چاه های آب زبانه می کشد

0

حدود چهار سال گذشته خبری مبنی بر کشف شدن یک میدان نفت یا گاز در برخی روستاهای کوهدشت منتشر شد که توجه مردم و رسانه های مختلف را به خود جلب کرد. در آن سال ها پس از اینکه یک شرکت چینی از کشف میدان نفتی در کوهدشت خبر داد و قرار شد درآمد حاصل […]

DSC00331-400x300

حدود چهار سال گذشته خبری مبنی بر کشف شدن یک میدان نفت یا گاز در برخی روستاهای کوهدشت منتشر شد که توجه مردم و رسانه های مختلف را به خود جلب کرد.

در آن سال ها پس از اینکه یک شرکت چینی از کشف میدان نفتی در کوهدشت خبر داد و قرار شد درآمد حاصل از این میدان به جیب مردم سرازیر شود، خروج آتش از کوه های کوهدشت به ویژه در شهرستان رومشکان موجی از شگفتی را در شهر ایجاد کرد.
نگرانی از وقوع احتمالی اتفاق های ناگوار و آتش سوزی مانع ورود مردم به منطقه نشد، مردمی که برای بازدید این رویداد عجیب و خروج آتش از دل کوه به منطقه رفتند و با همان آتش نیمرو پختند و به نوعی این مناطق به جاذبه های توریستی محلی تبدیل شده بود.
با وجود حدس و گمانه زنی های مختلف که کم کم به شایعه های دست اول استان تبدیل شده بود، پاسخ روشنی برای چرایی این مهم از طرف کارشناسان به مردم ارائه نشد.
شایعه یافتن بلوک نفتی و میدان گاز، سمی شدن هوای ناشی از سوخت ناقص گازها و احتمال انفجار در اعلام نظر نکردن کارشناسی میان مردم دست به دست می شد.
اما بالاخره دلیل اصلی این واقعه، خشکسالی و برداشت بیش از حد منابع آب زیرزمینی کوهدشت برای مصارف کشاورزی عنوان شد.

***کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی موجب خروج گاز از اراضی کوهدشت شد
معاون وقت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان دی ماه سال ۹۲ در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: خروج گاز از برخی دشت ها و اراضی کشاورزی کوهدشت به دلیل برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی و فرونشست سطح زمین بوده و دلیل دیگری ندارد.
ظهیر حیدری نژاد افزود: برداشت های غیرمجاز و بیش از حد توان سفره های آب زیرزمینی موجب آزاد شدن گاز در این منطقه شده است.
وی اظهار کرد: پیش از برداشت های بی رویه و کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی، وزن آب موجب محبوس شدن این گازها شده بود که اکنون به دلیل کاهش چشمگیر سطح سفره ها، روزنه ها برای خروج گاز از سطح زمین ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه در خصوص خروج گاز از اراضی و برخی چاه های کشاورزی کوهدشت حدود ۱۰ هکتار زمین مطالعه و بررسی شده گفت: منابع گازی اقتصادی در این منطقه وجود ندارد و در خصوص شناخت منابع بیشتر باید مطالعه شود.
حیدری با تائید وجود منابع نفتی در منطقه افزود: تقویت سفره های آب زیرزمینی، حذف چاه های غیرمجاز و کاهش برداشت آب از چاه های مجاز موجب کاهش خروج گاز از این اراضی و چاه ها خواهد شد.
حیدری گفت: با برداشت بی رویه آب از چاه ها، سفره های زیرزمینی قابل تمدید و بازگشت نبوده که به دلیل این امر و از بین رفتن آبخوان، آب های ناشی از بارندگی در زیر زمین جذب نشده و موجب سیلاب و خطرات ناشی از آن در زمان بارندگی می شود.

IMG11474719
***مرگ جوان کوهدشتی بر اثر آتش سوزی حاصل از برخورد صاعقه با چاه های آتشین
و اما آبان ماه امسال نیز یکی از ساکنان روستای ‘چم کبود علیا’ از توابع بخش مرکزی کوهدشت، نزدیک چاه کشاورزی پدرش در حال استراحت بود که به سبب رعد و برق و اصابت به چاه کشاورزی که از آن نفت و گاز بیرون می‎آید، چاه دچار انفجار شد و وی در آتش سوخت.
این جوان بلافاصله به بیمارستان شهدای عشایر خرم‎آباد انتقال یافت اما پزشکان میزان سوختگی او را ۸۰ درصد اعلام و برای ادامه درمان به اصفهان اعزام کردند.
با گذشت پنج روز اقدام های درمانی، این جوان ۳۲ ساله کوهدشتی به علت شدت سوختگی در اصفهان درگذشت.

***مهار یا برداشت مواد نفتی مطالبه مردم لرستان است
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز با اشاره به انتشار ترکیبات نفتی از برخی چاههای کشاورزی شهرستان های کوهدشت و رومشکان گفت: خروج ترکیبات هیدروکربن از این چاهها مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کرده است.
محمد اصلانی افزود: در این رابطه از وزارت نفت خواسته شده برای این مهم چاره اندیشی کند که در این راستا کارشناسان مدیریت اکتشاف وزارت نفت برای بررسی این ترکیبات عازم منطقه شده اند.
وی ادامه داد: درخواست استان از وزارت نفت این است که چنانچه این مواد نفتی در استان قابل برداشت بوده نسبت به برداشت آن اقدام شود.
اصلانی تصریح کرد: در غیر این صورت این مواد نفتی باید مهار شود تا مردم منطقه بیش از این دچار خسارت نشوند.
به هر حال مردم کوهدشت منتظر بررسی های جدید وزارت نفت و اعلام نظر نهایی کارشناسان هستند تا پس از سالها تکلیف صخره سوزی، چاه های آتشین و آب های نفتی در این شهرستان مشخص شود.
کوهدشت را می توان شهر آب و آتش نامید، کوهدشتی که امسال در اثر بارندگی های شدید بر روی آب رفت و صدها میلیارد تومان خسارت ناشی از سیلاب در خاطره مردمش به جا مانده، اکنون منتظر پاسخ و اقدام روشن در خصوص زمین های آتشین و دیوارهای گر گرفته خانه های روستایی است.

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. منتظر تصمیم سازی مسئولین هستید؟
    باش تا صبح دولتت بدمد

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط