سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۳:۲۵:۴۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۶ دی ۱۳۹۴در ۷:۰۹ ب.ظ تعداد بازدید: 14,806 بازدید کد خبر:49665 چاپ خبر

بلوط و روش های کاشت آن

0

جواد آزادبخت

جواد آزادبخت–کارشناس ارشد منابع طبیعی و آبخیزداری کوهدشت ویژگی های اکولوژیک بلوط زاگرس: بررسی ها و مطالعات نشان می دهد جنگل های بلوط زاگرس حدود ۵۵۰۰ سال پیش تشکیل شده است و با سطحی بیش از ۵ میلیون هکتار حدود ۴۱ درصد از جنگل های ایران را به خود اختصاص داده است. جنگل های بلوط […]

aaknnecflz0934

جواد آزادبختکارشناس ارشد منابع طبیعی و آبخیزداری کوهدشت

ویژگی های اکولوژیک بلوط زاگرس:

بررسی ها و مطالعات نشان می دهد جنگل های بلوط زاگرس حدود ۵۵۰۰ سال پیش تشکیل شده است و با سطحی بیش از ۵ میلیون هکتار حدود ۴۱ درصد از جنگل های ایران را به خود اختصاص داده است. جنگل های بلوط مهمترین و گسترده ترین بخش جنگل های زاگرس است و در زمره جنگل های نیمه خشک قرار می گیرد. بلوط زاگرس بیشترین پراکنش و گستره رویشی را در بین گونه های بلوط غرب دارد. ارتفاع رویش این گونه از ۴۵۸ تا ۲۷۰۰ متر از سطح دریاست.

مناسبترین زیستگاه بلوط مناطقی با بارندگی ۳۵۰ تا ۷۵۰ میلی متر است. این گونه بلوط عمدتا در خاک های سنگین، کم عمق و از نوع آهکی و رسی با PH قلیای می روید.زمان لازم برای رسیدن بذر بلوط زاگرس از زمان گرده افشانی دو سال است. درخت بلوط در سه سال اول زندگی بسیار شکننده و حساس و در مقابل نور آفتاب آسیب پذیر است اما از سال چهارم و استقرار در محل به راحتی زیر نور آفتاب به رشد و حیات خود ادامه می دهد.

balot3

اهمیت جنگلهای  بلوط زاگرس:
این جنگلها از جنبه‌های متعدد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی برای منطقه زاگرس و کشور از اهمیت بالایی برخوردارند، که به برخی موارد آن در ذیل اشاره خواهد شد:

• قدرت جذب و نفوذ بیش از ۵۰ میلیارد متر مکعب نزولات آسمانی در سال (۴۰ درصد آب کشور)
• تامین و تولیدعلوفه برای تعلیف ۵۰ درصد از جمعیت دام کشور
• دارا بودن ۳۰ درصد از جعیت کشور و محل زندگی و اسکان بیش از ۷۰ درصد جمعیت عشایر ی کشور
• حفاظت از آب و خاک
•دارا بودن مناطق زیبا و بکر جنگلی وطبیعت گردی وداشتن قابلیت های گوناگون اکوتوریسم
• از نظر منابع نفتی، معدنی،محل رویش  گیاهان داروئی، پرورش آبزیان، زنبور عسل ودارابودن نقش های بسیار مهم در اقتصاد کشور

جنگل ها در تولید اکسیژن ، نقش به سزایی دارند . یک هکتار جنگل می تواند ۲٫۵ تن اکسیژن(اکسیژن مصرفی ۱۰ نفر در سال) تولید کند ونزدیک به ۵/۷تا ۵/۸ تن گاز کربنیک را جذب  و ۶۸ تن گرد و غبار را در خود رسوب دهد. جنگل ها به علت ویژگی های متعدد خود ، نقش پر ارزش و بی بدیلی در حیات کره زمین و زیست سپهر دارند تا آنجایی که بعنوان بستر حیات و توسعه پایدار مطرح می باشند. خاک های جنگلی به دلیل نفوذ بسیارزیادی که نسبت به خاک ها ی معمولی دارند.(حدود ۴۰۰ برابر) ، دارای قدرت ذخیره سازی آب بوده به طوری که این مقدار حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر مکعب در سال درهر هکتار اراضی جنگلی برآورد شده است.

انتخاب بذر:

برای شروع باید درشت ترین و سالم ترین دانه بلوطی را که می توانید انتخاب کنید. دانه هایی برای کاشته شدن مناسبند که به تازگی از درخت افتاده باشند. دانه هایی که رنگشان سبز درخشان است. دانه هایی که رنگشان قهوه ای شده باشد اصلاً به درد کاشتن نمی خورند چرا که دانه های پیری هستند که قدرت جوانه زنی خود را از دست داده اند. همچنین دانه های سوراخ دار را باید دور ریخت. حتماً قبل از اینکه اقدام به کشت دانه ها کنید، از میان آنهایی که برای کاشتن جمع آوری کرده اید، چند تا را برای نمونه بشکنید تا مطمئن شوید داخل آنها سفت و سفیدرنگ است. این کار شما را مطمئن می کند دانه های سالمی برای کاشت در اختیار دارید.

تست شناوری برای جدا کردن بذرهای نا سالم:

دانه های چیده شده را در سطل آب ریخته و اجازه دهید که برای مدت یک تا دو دقیقه در آب بمانند. سپس بذرهای را که روی آب شناور می مانند جدا کرده و حذف نمایید

نگهداری از بذر:

مهمترین مرحله بعد از جمع آوری بذر شیوه صحیح نگهداری آن است. به این منظور بذرها نباید در شرایط خشک و در هوای آزاد بمانند زیرا خشک شدن بذر باعث از بین رفتن قدرت جوانه زنی آنها می شود

چطور بلوط بکاریم؟

بلوط کاری به دو صورت کاشت در گلدان و کاشت در طبیعت قابل انجام است.

الف) کاشت در گلدان

به هنگام کاشت بذرهای بلوط را به مدت ۴ تا ۶ ساعت در آب معمولی نگهداری کنید. سپس بذر بلوط را با محلول های قارچ کش مثل کاپتان ضد عفونی کنید. برای کاشت در این روش می توان از گلدان های پلاستیکی ۱۷ سانتی متری استفاده نمود. ته گلدان چند سوراخ ریز ایجاد کنید. مخلوطی از خاک برگ، رس و ماسه را تا ارتفاع سه چهارم در آن بریزید. حین پر کردن گلدان آن را به آرامی به زمین بکوبید تا خاک متراکم شود. دو عدد بذر را در یک گلدان به صورت برعکس یا از نوک تیز آن در خاک قرار داده ۳ تا ۵ سانتیمتر خاک اضافه کرده و با دست کمی فشرده کنید. گلدان ها را روی زمین سفت کنار باغچه یا بستر موزائیک در فضای باز قرار دهید تا از حرکت ریشه در خاک جلوگیری شود در صورت نگهداری در فضای داخلی یا گلخانه گلدان بایستی جای قرار گیرد که از پشت پنجره نور کافی دریافت کند. مهمترین مرحله آبیاری درست بعد از کاشت است و بایستی تا جایی ادامه یابد که خاک کاملا خیس شده و آب از سوراخ های زیر گلدان خارج شود. در هفته اول نیز خاک گلدان بایستی مرطوب باشد. در صورت قرار دادن نهال در محیط، در فصول سرد آبیاری طبیعی از طریق برف و باران کافی است مگر در سال های خشک که بارندگی کم است و همچنین در تابستان های گرم و خشک که دو هفته یکبار بایستی آبیاری شود. در گرمای شدید تابستان در سال اول گیاه به هفته ای یکبار آبیاری نیاز دارد. در صورت نگهداری گلدان در گلخانه یا داخل منزل در ماه اول هفنه ای یکبار و بعد از آن دو هفته یک بار آب داده شود.

توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی و از بین رفتن بذر خواهد شد

 ۱

کاشت نهال بلوط

ب) کاشت در طبیعت:

کاشت بلوط به صورت مستقیم در عرصه های جنگلی همیشه بهترین نتیجه را در پی داشته است، مشروط به اینکه امکان حفاظت از نهال های نو رسته در مقابل چرا و قرق محدوده نهال کاری شده وجود داشته باشد. مزیت کاشت در گلدان، امکان مراقبت از نهال و حفاظت از آن است، از طرفی ایجاد تنش و آسیب به ریشه گیاه هنگام انتقال به طبیعت از تهدیدات این روش به شمار می رود. بعد از طی مراحل انتخاب و نگهداری از بذر، می توان برای کاشت در عرصه اقدام نمود. محل کاشت بهتر است در مکانی سایه گیر با خاک نرم باشد. چاله ای دایره ای شکل به قطر ۲۵ سانتی متر کنده و بذر را در عمق ۷ تا ۸ سانتی متری سطح خاک قرار دهید زیرا در این عمق نسبت به عمق ۴ تا ۵ سانتی متری زنده مانی افزایش می یابد. تعداد ۴ تا ۶ بذر در هر چاله قرار دهید و چاله را با خاک پر کرده و آبیاری کنید.

۲

کاشت مستقیم بذر بلوط

۳

نهال نورسته از بذر بلوط

۴

نیازهای آبی و غذایی:

      آبیاری مناسب شانس رشد جوانه ها و تبدیل شدن آنها به درخت را افزایش می دهد. آبیاری مناسب به خصوص در دو سه سال اول زندگی بلوط بسیار حیاتی است. دانه هایی که در خاک های شنی و یا شنی رسی کاشته می شوند در تابستان اول به هفته ای یک بار، در تابستان دوم به هر دو هفته یک بار و در نهایت ماهی یک بار آبیاری در سال های کم بارش نیاز دارند. رطوبت خاک همواره باید تحت کنترل باشد. بلوط ها بعد از رشد کامل محور اصلی ریشه نیازی به آبیاری نخواهند داشت. تا آن موقع و برای کمک به توسعه مناسب و بهتر ریشه می توان اطراف تنه درخت را گود کرد و به صورت حوضچه ای درآورد تا آب کافی به درخت برسد. دیواره های این حوضچه باید ضخیم ساخته شوند تا ترک نخورده و موجب هدر رفت آب نشود. کود دهی در سال های اول زندگی بلوط باعث سوختن ریشه های حساس و نازک می شود. در این سن باید برای تغذیه بلوط از کود های سبک که مخصوص چمن است استفاده کرد. سطح خاک بلوط را در اوایل بهار با این نوع کود می پوشانند. کود مصرفی نباید حاوی هیچ گونه علف کشی باشد. بعد از کوددهی، آبیاری کمک می کند مواد غذایی جذب سیستم ریشه ای شود.در صورت امکان منطقه ای که بلوط در آن کاشته می شود، قرق شده باشد تا نهال ها از خطر چریده شدن در امان باشند و ساعاتی از روز سایه گیر بوده و نهال بلوط در برابر نور شدید آفتاب قرار نگیرد.

•حفاظت و حمایت:

درختان بلوط مانند همه گیاهان دیگر در دوران جوانی و حتی وقتی کاملاً رشد کرده باشند مورد تهدید جانوران مختلفی خواهند بود. البته قطعاً درختان جوان در این مورد حساس ترند و باید از آنها در برابر تهدید این موجودات که شامل خرگوش ها ( اگر خرگوشی در منطقه مانده باشد )، بز ها ، گاو ها ، گوسفندها و حتی حشرات نیز می شود به خوبی محافظت کرد. برای این کار در مورد جانوران بزرگ تر می توان از ایجاد حصار فیزیکی به وسیله فنس هایی که به طور موقتی در اطراف درخت کار گذاشته می شوند سود جست و یا از شاخه های هرس شده درختان به دور آنان مانع درست کرد.

بی گمان درختان بلوط از جمله اجزای مهم جنگل ها زاگرس هستند. از بین رفتن حتی یک بلوط هم نگران کننده است اما خوشبختانه وقتی بلوطی به ناگهان می خشکد و یا بیماری پوسیدگی ریشه تلفات سنگینی به جوامع بلوط تحمیل می کند یادآوری این نکته که درختان از جمله منابع تجدید شونده حیاتند خیالمان را راحت می کند. بیایید ما هم امسال به یاد طبیعت و برای حفظ آن بلوطی بکاریم و از آن نگهداری نماییم.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. درود بر شما،خىلى عالى بود.

  [پاسخ]

 2. سلام مهندس جان بابت مطالب مفیدتان سپاس ،موفقیت و سلامتی را برایتان آرزومندم

  [پاسخ]

  جواد ازادبخت در :

  ممنون جناب مهندس

  [پاسخ]

 3. میرزا میرزاپور

  آقای آزادبخت دست مریزاد خیلی جالب بود.
  کاشناسانی مثل حضرتعالی می توانند، فضای منطقه را اصلاح نمایند.

  [پاسخ]

 4. موفق باشید.مطلب خوبی بود.

  [پاسخ]

 5. توضیحاتتون خیلی جامع، مختصر و مفید بود. موفق باشید.
  حامد مهدی نیا، کارشناس منابع طبیعی و محیط زیست

  [پاسخ]

  جواد ازادبخت در :

  ممنونم جناب مهدی نیا

  [پاسخ]

 6. مهندس جان,عالی بود,دست مریزاد.موفق باشید

  [پاسخ]

  جواد ازادبخت در :

  از لطف شما سپاسگزارم جناب مهندس شکری

  [پاسخ]

 7. سلام. زمان کاشت بذر بلوط چه زمانی هست؟

  [پاسخ]

 8. با درود بسیار و خسته نباشید توضیحاتتون خیلی جامع، کامل و مفید بود ولی یک نکته بسیار بسیار مهم را که من شخصا ناظر آن بودم را خیلی پر رنگ کنید شما فقط در یک خط اشاره کردید {{مشروط به اینکه امکان حفاظت از نهال های نو رسته در مقابل چرا و قرق محدوده نهال کاری شده وجود داشته باشد.}}اما هیچ یک از بلایای طبیعی ((خوشکسالی ، آتش سوزی ، ریز گردها ، آفات و ….)) به اندازه چرای بی رویه ایی که خود بومیان محلی مسبب آن هستندجنگلهای بلوط زاگرس را تحدید نمیکند!!!۱ هفته پیش ۲۰/۲/۱۳۹۵ برای بازدید و گمانه زنی ((بنده مهندس معدن هستم))به مریوان و جنوب غربی دریاچه زریبار به منطقه کانیسانان رفته بودیم که وارد ارتفاعات بکر و بی نظیری شدیم مملو از درختان بلوط که در کف زمین آنها انبوهی از جوانه های درختان بلوط بود بگونه ایی که گمان میکردیم آنجا را چمن کرده اند ولی با جوانه های بلوط !!! خلاصه به فاصله ۱روز پیاده روی از آنجا دور شدیم و چادر زدیم شب خوابیدیم و روز بعد گمانه زنی انجام شد((تصویب هم نشد بخاطر صدمات زیست محیطی خودم رد کردم))و برگشتیم ولی فاجعه ایی که در بازگشت دیدم باور نکردنی بود!! در برگشت دیگر هیچ اثری از آن همه جوانه پای درختان بلوط خبری نبود در عوض گله گوسفند ۲۰۰ تایی شاد و خندان در میان درختان به درو جوانه ها مشغول بودند!!!ابه چوپان آن گله شکایت کردیم و در پاسخ گفت مهم نیست!!!! گوسفندان خیلی خوب و با اشتیاق این جوانه ها را میخورند و شیرشان خیلی زیاد میشود!!!ا
  متوجه هستید؟ مهم نیست !!!ا به هرچه قبول دارید قسم بیش از ۱ میلیون جوانه ناپدید شده بود آنهم تازه فقط در یک روز و یک دامنه کوه که ما دیده بودیم!!! ببینید آن گله گوسفند۲۰۰تایی در چندین روز و هفته چند صدمیلیون جوانه طبیعی را میبلعد و چه بلایی به سر جوانه های یک رشته کوه و جنگلش میاورد!!! کیست که به این نسل کشی جوانه ها پاسخ دهد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  احمد سام در :

  سلام و درود بر شما، تقریبا دلیل اصلی نابود شدن جنگلهای قسمتهای مختلف کشورمون همین چرای دام و نبود هیچ گونه مسئولیتی در قبال این فاجعه میباشد، چطور ممکنه اینقدر بی تفاوت بود و باشد که زود دیر نشود….

  [پاسخ]

 9. خدا حفظتون کنه موید باشید

  [پاسخ]

 10. با سلام و خدا قوت فراوان . من ۳ بلوط کاشتم و الان نهال تقریبا ۱۰ سانتی شده . میخواستم این بلوط هارو بونسای کنم. لطفا راهنماییم کنین. سپاس

  [پاسخ]

 11. با عرض سلام به کاشت درختان فوق االعاده علاقه دارم و خصوصا درختان جنگلی که متاسفانه در ابن خصوص تجربه ندارم و مدتها بود که دنبال منبع اطلاعاتی در این باره بودم .انشاالله با راهنمایی شما بتوانم به این هدفم جامه عمل بپوشانم
  ممنون از زحمات شما

  [پاسخ]

  دوست محمدی در :

  کاشت نهال بلوط در مناطق سردسیر مانند فریدن امکان پذیر هست؟با۳پا۳

  [پاسخ]

  حجت در :

  با سلام میخواهم ۵۰۰بذر بلوط در گلدان بکارم لطفا تمام نکات کاشت درگلدان رابرایم بگویید همچنین چه مقدار خاک باید خیس باشد؟د در هوای باز گلدانها باید باشد؟ یکهفته پیش بذرها را جمع کردم

  [پاسخ]

 12. سلام
  من نیاز به خرید نهال بلوط وبنه دارم . سراغ دارید؟۰۹۱۳۸۲۸۸۳۲۰

  [پاسخ]

  امیر از فرخشهر در :

  http://www.nakhjirerokh.ir/page/Contact-Us.php سلام با ایشون تماس بگیرید یکی از دوستان بنده هستند برا فروش نهال دارند

  [پاسخ]

 13. سلام نیاز به خرید بذر بلوط،ایا در مناطق سردسیری چون فریدن این درخت رشد میکند۳پا۳

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  منطقه ما از ارتفاع هزار متری تا دو هزارو دویست متری از سطح دریا و بارش ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلی متر سالیانه درختهای بلوط زیادی هست اگه میزان بارش بیش از ۳۰۰ میلیمتر باشه حتما رشد میکنه
  تلگرام @s1993m72

  [پاسخ]

 14. با سلام من ایوب ثوابجو هستم من یک درخت بلوط ۱۸ ساله دارم امسال هم برام بلوط اورده است ۰۹۹۰۱۳۵۶۸۶۴ تلفن

  [پاسخ]

 15. سلام من تو خراسان جنوبی هستم کسی هست که بلوط در دسترسش باشه برام پست کنه .میخوام تو طبیعت بکارم .هزینه اش رو هم قبلش پرداخت میکنم .09364470378

  سلام من خراسان جنوبی زندگی میکنم نیاز به بذربلوط دارم که تو طبیعت بکارم .کسی هست که بلوط دردسترسش باشه برام پست کنه .هزینه اش رو هم قبلش پرداخت میکنم.۰۹۳۶۴۴۷۰۳۷۸

  [پاسخ]

  نوراباد دلفان در :

  الهی خیر ببینی

  [پاسخ]

 16. توضیحات خوبی بود ولی بذرهای بلوط باید کاملا رسیده باشن و به رنگ قهوه ای دراومده باشن برخلاف این مقاله که گفته باید سبز باشن, با توجه به تجربه چند ساله ای که درباره کاشت بلوط دارم اینو گفتم.
  اگه سوالی درباره نحوه کاشت یا تهیه بذر بلوط باشه درخدمتم یا اگه کسی از سنندج هست برای بذر کاری بلوط میتونیم همکاری کنیم
  تلگرام s1993m72@

  [پاسخ]

 17. اتفاقا ما با تحقیقاتی که انجام دادیم بهنتیجه ای مشابه با مطلب گفته شده رسیدیم که بذر بلوط باید سبز باشه تا بتونه جوانه بزنه و وقتی از یه مدت زمان بگذره و بذر به رسیدگی برسه دیگه نمیتونه رشد کنه. با تشکر از مطلب مفیدتون

  [پاسخ]

 18. با عرض سلام, بنده امسال ابتدای اذر ماه نیت کاشت بلوط در استان خراسان, شهرستان رضوی رو دارم, دونبال بذر خوب, و سالم هستم, با چند نفر از دوستان صحبت کردم گفتن رشته کوه بینالود تقریبا مناسب این کار است, ایمیل خودمو میزارم, لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید
  با تشکر
  دانیال
  Dannyamiran50@gmail. Com

  [پاسخ]

 19. سلام به نظر شما بلوط شمالی مربوط به جنگل های حاشیه خزر رو میشه تو زاگرس یا مناطق شهری زاگرس کاشت؟ مراقبت خاصی لازم داره؟

  [پاسخ]

 20. با سلام و خدا قوت خدمت شما
  شما فرمودید برای کاشت بلوط باید از بلوط سبز زنگ استفاده بشه من از شما تعداد زیادی بلوط که دانه های قهوه ای هستند جمع اوری کردم که در طبیعت خراسان بکارم ایا این دانه ها به عمل نمی ایند
  لطفا راهنمایی کنید

  [پاسخ]

 21. روح الله قاسمی یاسوج

  سلام وخسته نباشید خدمت مهندس عزیز بند حقیر الا نزدیک به چهار سال شروع به کاشت بذر بلوط در طبیعت کردم وهیچ گونه اطلاع از این روشهای که فرمودید نداشت ام اما تقریبا تا حدودی به همین صورت که فرمودید بذر کاشتم انشالله که از سال بعد به روش شما مهندس عزیز کاشت را شروع نمایم با تشکر از طبیعت دوستان زاگرس

  [پاسخ]

 22. حجت اله عرفانیان

  با سلام هر درختی که در خانه های جنوبی در گلدان کاشته میشود بخاطر نتابیدن آفتاب در آواخر پائیز خشک خواهد شد حتی بلوط میوه های گرمسیری را فقط در گلخانه هایی که دمایشان ۳ درجه بالای صفر تا ۱۵ الی ۲۰ درجه بالای صفر میتوان کاشت وگر نه خشگ خواهد شد

  [پاسخ]

 23. خیلی خوب بود ممنون امیدوارم مردم کشورمون قدر این جنگلای ارزشمند رو بدونن

  [پاسخ]

 24. عالی بود ممنون «سلامتی کل لکستان»

  [پاسخ]

 25. باسلام ما در خوزستان شهرستان باغملک روستای لالب حدودا ۵۰۰۰ هزار بلوط و بادا در کوه سر پهن با همکاری دوستان دوستدار طبیعت کاشته شد خداروشکر جوانه زدن از مسولین انتظار داریم همکاری کنند ۰۹۱۶۸۱۵۴۸۸۷

  [پاسخ]

 26. باسلام وتبریک ایام نوروز
  جناب مهندس لطفا راهنمایی کنید آیادراستان خراسان شمالی هم میتوان درخت بلوط کاشت یانه؟ درضمن درصورت امکان کشت، بذراین درخت راازکجامیشه تهیه کرد.
  باسپاس فروان

  [پاسخ]

 27. باسلام آیا جهت کاشت دانه در رشد آن موثر است؟

  [پاسخ]

 28. سلام
  من یه دونه بلوط رو توی جنگل پیدا کردم که جوانه زده بود
  و توی گلدون کاشتمش
  باید توی چه شرایطی نگهداری کنم؟
  و ابیاریش باید به چه صورتی باشه؟؟

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  سلام و خسته نباشید
  درختان برای رشد از مرحله بذر و نهالی و تبدیل به یک درخت تنومند مراحل خاصی رو طی میکنند و عدم اطلاع در خصوص این مراحل متاسفانه باعث میشه نتیجه مناسبی رو نگیریم
  اولا نهال بلوط در مراحل اولیه رشد سایه پسنده یعنی نیاز به سایه داره و باید حتما در طبیعت زیر سایه درخت دیگه یا یه عامل دیگه باشه .
  ابیاری نهال به اندازه زمان انتقال نهال به عرصه زیاد اهمیت نداره یعنی ما هرچه زمان مناسبتری نهالمون رو به عرصه منتقل کنیم نتیجه بهتری میگیریم
  ابیاری زیاد نهال ( دوره های کمتر از ۲۰ تا ۱۵ روز حتما باعث خشکیدگی نهال میشه بدلیل …..
  .
  .
  .
  .

  [پاسخ]

 29. سلام من ساکن تهران هستم کسی هست که از چهارمحال و بختیاری برای من بلوط می فرستد،می خواستم بدانم اگر مدت این ارسال کمی طولانی شود امکان دارد این بلوط ها قهوه ای شوند؟

  [پاسخ]

 30. با درود فراوان و خسته نباشید از زحمات شما.من اهل روستای دیزباد از توابع شهرستان نیشابور هستم.اب و هوای این منطقه کوهستانی و سرد با بارندگی برف و باران نسبتا بالاست.بسیار علاقه مندم به صورت آزمایشی بلوط بکارم.فقط نمیدونم بذرش رو از کجا تهیه کنم.برای ما که دسترسی به بذر بلوط امکان پذیر نیست،میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

  [پاسخ]

 31. سلام
  اگر محلول های قارچ کش را نزنیم باز هم میتونیم اقدام به کاشت کرد؟
  حتمن این محلول لازمه؟از کجا تهیه کنیم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  [پاسخ]

 32. سلام.من بلوط در طبعت کشت کردام…همگی سبز نشد..جزیی جانور زیر خاک در اورد…جزیی از انها اب داردم….جزیی اب ندادم تا امروز که اول پاییز هست …بلوط ها خشک نشدن..ایا سال بعد اینها که سبز شدنه به مشکل خشک شدن مواجعه نمی شوند…دارم گروهی تشکیل می دهم برای کشت بذر درختان بومی از جمله بلوط در منطقه خورمان جهت احیای طبیعت و فرهنگ سازی حفاظت از طبیعت….در خواست همکاری دارم..از کشت تا حفاظت. ۰۹۳۳۹۲۴۹۱۴۷
  ۰۹۱۷۶۱۶۹۷۵۷

  [پاسخ]

 33. سرخاب بالی پور سه شنبه 2آبان 1396

  بادرودمن دوستدارسرسبزی وشادابی ودرخت ودرختکاری هستم .امسال می خوام چندنهال بلوط بکارم باتوجه به دیررشدبودن باین درخت خواستم بدانم بهترین نهال بلوط راازکجاتهیه کنم که مناسب آب وهوای خوزستان اندیکا آبژدان باشه …باسپاس

  [پاسخ]

 34. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من ۳عدد دانه بلوط دارم الان در آب گزاشتم میخواستم بپرسم اگه در خاک معمولی بزاریم مشکلی پیش میاد؟ و این که منظورتان از برعکس گزاشتم چیست؟
  با تشکر

  [پاسخ]

 35. باسلام ازمطالبتان استفاده کردیم بنده قصددارم سالانه تعدادی جوانه بلوط تولید وبعد از سه سالگی به طبیعت ببرم آیا آنجا محافظت میشه جنگلهای ایذه به شهرکرد ممنون

  [پاسخ]

 36. با تشکر توضیحات خوبتون دوست عزیز

  [پاسخ]

 37. باسلام خیلی عالی وکارشناسانه دقیقی بود.خیلی مطالب آموزنده یادگرفتم ممنونم .یه سؤال آیا میشه دراستان زنجان هم این درخت راکاشت.شاد پرانرژی باشید.جعفری از خرمدره استان زنجان…

  [پاسخ]

 38. سلام خسته نباشید ممنونم ازتوضیحات کامل وکارشناسی شده دوست دارم دراستان زنجان چندنهال ازاین درخت رابکارم به چه نحوی میشه تخم یانهال راتهیه کنم .باتشکر ازخرمدره استان زنجان .

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط