سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۲:۴۷:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۸ آذر ۱۳۹۴در ۴:۵۲ ق.ظ تعداد بازدید: 1,401 بازدید کد خبر:49157 چاپ خبر

آن سوی یک پیشنهاد

0

سعدی پورحاتمی

« شورای مشورتی طرهان بزرگ » عنوان پیشنهاد مبتکرانه ای است که از سوی یکی از دلسوزان راستین سرزمین مفرغ و بلوط به عنوان یک پیشنهاد و گفتمان جدید مطرح گردیده است . حاج حسن باقری مبتکر این ایده در تشریح چرایی این پیشنهاد در پیامی که به مناسبت هفته بسیج می دهد چنین عنوان […]

سعدی پور حاتمی

« شورای مشورتی طرهان بزرگ » عنوان پیشنهاد مبتکرانه ای است که از سوی یکی از دلسوزان راستین سرزمین مفرغ و بلوط به عنوان یک پیشنهاد و گفتمان جدید مطرح گردیده است .

حاج حسن باقری مبتکر این ایده در تشریح چرایی این پیشنهاد در پیامی که به مناسبت هفته بسیج می دهد چنین عنوان می کند که : « پیشنهاد می کنم در راستای منویات نورانی مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جاری به سال همدلی و همزبانی مردم و دولت و با توجه به مشکلات عدیده شهرستان های کوهدشت و رومشکان و بخش های تابعه جهت چاره اندیشی برای برون رفت از این وضعیت نابسامان عدم توسعه یافتگی منطقه « شورای مشورتی طرهان بزرگ » متشکل از صاحبان اندیشه و فرهیختگان و دلسوزان توسعه کوهدشت و رومشکان و بخش های تابعه جهت هم اندیشی و ارائه راهکارها ، راهبردها و ایده های اجرایی جهت ترسیم چشم انداز توسعه منطقه با رویکرد مشارکت حداکثری شهروندان در راه اعتلا و توسعه کوهدشت و رومشکان تشکیل شود تا ضمن این که زمینه تعامل مردم و مسوولین بیشتر گردد با شناسایی ظرفیت های مختلف منطقه و جذب سرمایه گذاری های بومی و غیر بومی در جهت ایجاد اشتغال و برون رفت از بحران بیکاری جوانان این مناطق گام های عملی برداشته شود. »

گویا وی این پیشنهاد را در راستای منویات نورانی مقام معظم رهبری طراحی و مطرح می کند با توجه به نامگذاری سال جاری به سال همدلی و همزبانی مردم و دولت و در واقع « شورای مشورتی طرهان بزرگ » به مثابه یک اتاق فکر باز است که تمامی شهروندان فارغ از هر گونه جناح بندی یا مرزبندی سیاسی و در هر طبقه اجتماعی و در هر گروه سنی از نوجوان ، جوان ، میان سال و پیر و هر جنسیتی می توانند با ارائه راهکارها ، راهبردها و ایده های اجرایی خود جهت ترسیم چشم انداز توسعه منطقه بپردازند بنابراین تا این جای کار آن بحث همدلی و همزبانی در راستای رسیدن به یک هدف مشترک که همانا همیاری و مشارکت حداکثری در راستای توسعه منطقه است فراهم آمده است .

به نظر می رسد وی با بکارگیری کلید واژه « طرهان بزرگ » خواسته باشد ضمن اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخی مردم متمدن و فرهیخته شهرستان کوهدشت و رومشکان و بخش های تابعه این دو شهرستان به نوعی یک حلقه وصل ایجاد نموده با توجه به این که ضمن احترام به تقسیمات کشوری از دیرباز این دو شهرستان مناسبات و اشتراکات فرهنگی و اجتماعی عمیقی با هم داشته اند بنابراین درواقع کلید واژه « طرهان بزرگ » به مثابه چتری فراگیر است که همه اندیشه ها و دلسوزان منطقه را فارغ از هر صف بندی و جناح بندی های مرسوم تحت یک دغدغه مشترک و آن هم همدلی و همزبانی در راستای توسعه شهرستان های کوهدشت و رومشکان و بخش های تابعه گرد هم می آورد .

از دیگر سو همچنان که در تشریح این پیشنهاد ایشان هدف از تشکیل این شورای مشورتی را بستر سازی جهت توسعه تعامل هر چه بیشتر بین مردم و مسوولین و بالا بردن مشارکت مردمی در این زمینه ذکر می نماید اما نکته کلیدی و قابل تأمل در این نظریه مطرح شده از سوی سردار حسن باقری این است که « شورای مشورتی طرهان بزرگ » صرفاً کارآیی آن به صورت تئوری و کار مطالعاتی و تحقیقاتی صرف نیست که پس از آن نتیجه آن تحقیقات در گوشه ای به کنار افتاده و خاک بخورد بلکه هدف از چنین شورایی ضمن این که ایجاد یک اتاق فکر باز با مشارکت تمامی صاحبان اندیشه فارغ از صف بندی های مرسوم ، کمک به تحول و توسعه منطقه است و بایستی خروجی این شورا به جذب سرمایه و ایجاد ثروت و بحث اشتغال جوانان و عبور از بحران بیکاری منتهی گردد .

آخر سخن این که به نظر می آید بهترین راهکار ممکن و کارشناسی شده که بتواند ناجی طرهان بزرگ یا همان شهرستان های کوهدشت و رومشکان و بخش های تابعه باشد تشکیل و سازماندهی همین « شورای مشورتی طرهان بزرگ » باشد .

حال باید دید که جهت کاشتن این بذر قابل رویش شهروندان شریف و فهیم طرهان بزرگ چه اقدام عملی خواهند نمود ؟ آیا خواهند توانست در سالی که مزین به سال همدلی و همزبانی است فارغ از هر گونه جناح بندی های مرسوم زیر یک چتر گرد هم آیند و قدمی عملی جهت برون رفت منطقه طرهان بزرگ از بحران بیکاری بردارند یا خیر؟

 

یادداشت: سعدی‌ پورحاتمی

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سيدجوادي ازتهران

  جناب پورحاتمی باسلام ؛بسیارعالی ومنطقی وکارشناسی نظردادی انشاالله مردم فهیم طرهان بزرگ بااین تفکرات نوایشان که مردعمل وصداقت درگفتارهستندهمراه وهم دل بشوندوباانتخاب ایشان شاهدحل مشکلات زیرساختی وبیکاری درمنطقه طرهان بزرگ باشیم.

  [پاسخ]

 2. جناب آقای پور حاتمی عزیز ایده ای بسیار عالی طرح نمودی

  [پاسخ]

 3. باسلام .جناب پورحاتمی خداوکیلی شاید چند هفته هم روی این چند خط فک کرده ای چی بنویسید.سال همدلی و..شورای مشورتی…اتاق فکر…چجوری میخواد اتاق فکر بزاره.مگه چند نفرند.الان که نردیک انتخاباته همه سرو کلشون پیداشد.دلسوز مردم شدن.خداوکیلی اگه دلسوز مردم هستندحداقل یه سال پیش میومد این کارو انجام میداد الانم مردم درخدمت ایشون بودن.الان که انتخاباته اومدن.بخدا نیاد بهتره.خودتونو سبک نکنید

  [پاسخ]

 4. باسلام خدمت آقای حاتمی عزیز یادگار هشت سال دفاع مقدس نظرتان بسیار عالی بود دست مریزا

  [پاسخ]

 5. باسلام خدمت آقای حاتمی جانباز روزهای سخت جهاد و ایثار امیدوارم طرهان بزرگ شکوفا بشه بسیار خوب و کارشناس شده بود موفق وپیروز باشید

  [پاسخ]

 6. سلام جناب آقای حاتمی نظرتان خیلی خوب هست انشاالله شاهد شکوفا شدن بذر قابل رویش طرهان بزرگ باشیم

  [پاسخ]

 7. سلام بر سردار باقری وآن ایده عالیش طرهان بزرگ

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط