سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۶:۳۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ ،‌ ۱۰:۰۳
۱۹ آذر ۱۳۹۴در ۸:۳۰ ب.ظ تعداد بازدید: 1,172 بازدید کد خبر:48559 چاپ خبر

آفت های سیاست و سیاست بازان شهرستان کوهدشت

0

سید ولی الله مومنی

سید ولی الله مومنی/ کشکان: سیاست زیر بنای عرصه های دیگر اجتماعی اعم از اقتصادی ، فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی و …  می باشد. اگر سیاست در جامعه نهادینه شود و برای اجرایی شدنش برنامه داشته باشیم معضلات و مشکلات موجود در سایر عرصه ها بر طرف خواهد شد زیرا رو بناها بر مبنای […]

تصویر ۱

سید ولی الله مومنی/ کشکان:

سیاست زیر بنای عرصه های دیگر اجتماعی اعم از اقتصادی ، فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی و …  می باشد.

اگر سیاست در جامعه نهادینه شود و برای اجرایی شدنش برنامه داشته باشیم معضلات و مشکلات موجود در سایر عرصه ها بر طرف خواهد شد زیرا رو بناها بر مبنای زیر بناها تغییر می کنند.

همانطور که هر پدیده اجتماعی به مرور زمان مبتلا به آفت هایی می شود عرصه ی سیاست و سیاست ورزان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

نباید سیاست عرصه ی آفت خیز شود بلکه با ید با حراست نفس ، حاکمیت اخلاق همراه باشد. نباید آدمی را در دام قدرت طلبی ،عقل گریزی ، دنیازدگی ، انحصار طلبی ،حب و بغض و سازشکاری فرو برد تا جامعه به تباهی کشیده نشود .

بوجود آمدن آفت ها در عرصه ی سیاست این مزرعه ی سبز را به مرور پژمرده و از بین خواهد برد.

سالهاست سیاست مداران شهرما, در عرصه های مختلف تاخت و تاز می کنند و تنها چیزی که به آن توجه نکرده اند نتایج منفی آثار و اقدام آنها بر عقب ماندگی شهربوده است.  برای سالیان متمادی سایه افرادی خاص بر نهاد های دولتی تاثیر گذار در توسعه شهر،  از جمله مجلس شورای اسلامی  و شورای شهر خبر از وجود باندها و دسته هایی را می دهد که با وجود رنگ باختن های مکرر همچنان به دنبال منافع شخصی خویش هستند و معلوم نیست تا کی می خواهند ادامه دهند.

سالهاست در شهر شاهد تضاد و تقابل افراد سیاسی تاثیر گذار هستیم که در عین تظاهر و تعامل و همدلی برای منافع جمعی ، هیچ گاه در کنار یکدیگر قرار نگرفته و در حال تکاپو برای اهداف شخصی خویش بوده اند  و سودی به حال مردم منطقه نداشته و نخواهند داشت اگر چه ممکن است همه یک هدف و شعار «توسعه شهر » را در ذهن داشته باشند. همین چالش ها و مصاف ها ی سوال بر انگیزاست که در بیشتر موارد باعث عدم توسعه شهر و در جا زدن آن شده است.

سالهاست سیاست مداران شهر که با اتکا به رای مردم بعنوان کاندیدا در انتخابات شرکت و با سوار شدن بر موج احساسات مردم پیروز می شوند  به خواست مردم شهر توجه نمی کنند بلکه تنها به منفعت شخصی خود و یا حزب سیاسی خود یا خویشاوند سالاری اندیشیده اند . در سخنرانی های پیش از دستور وکلای مردم این شهر چیزی جز بیان مسایل سیاسی نشنیده ایم و در بیشتر موارد مشکلات اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و بهداشتی شهر را بیان نمی کردند و مشاهده نمی شد که در این رابطه وزیری را به مجلس فرا خوانده باشند و او را به چالش کشیده باشند.  در سخنرانی های تبلیغاتی(مجلس و شورای شهر )  خود از قرار گرفتن کوهدشت در میان دو رودخانه کشکان و سیمره ، بیکاری جوانان ، جذب بودجه های عمرانی وضعیت بد خیابانها و … صحبت به میان می آورند و می گویند طرحهایی در ذهن داریم در رابطه با آن طرح ها چه اقداماتی انجام داده اند چرا طرح های آنها عملیاتی نشده است؟ کدام یک از سیاستمداران که مسئولیت داشته اند و الان هم می خواهند برای سرنوشت مردم شهر تصمیم بگیرند در پایان مسئولیت خود طرح ها و برنامه هایی که برای رفع مشکلات مردم داشته  بصورت مدون و عملیاتی به اطلاع مردم رسانده اند؟

سالهاست افراد تاثیر گذار که سکان اداره ی شهر را بر عهده داشته، مشاهده شده هیچگونه برنامه ای برای توسعه ی سیاسی شهر که زیر بنای سایر عرصه های اجتماعی اعم از اقتصادی ، فرهنگی، آموزشی ، بهداشتی و … می باشد نداشته و ندارند.

اگر برنامه ای برای توسعه سیاسی وجود داشته باشد سایر ابعاد توسعه هم با داشتن سیاستی خاص برنامه ریزی می شوند در این صورت نابسامانی هایی که اکنون در شهر مشاهده می گردد دامن گیر توسعه ی شهر نخواهد شد.

اگر برنامه ای برای توسعه سیاسی وجود داشته باشد  توسعه ی اقتصادی نیز با برنامه ای خاص اجرا می شد، درصد بیکاری در شهر کاهش پیدا می کرد، ناهنجاری های اجتماعی از بین می رفت، مهاجرت جوانان بیکار به کلان شهر کاهش پیدا می کرد و جوانان جان خود را در زیر آوار از دست نمی دادند. بعضی از جوانان به علت بیکاری در شهر های بزرگ  اقدام به هنجار شکنی نمی کردند  و چهره ای نا مطلوب از شهر در ذهن هموطنانمان بوجود نمی آوردند.

شهر ما دارای  بهترین آب و هوا ( آب و هوای چهار فصل ) و بهترین مناطق جهت سرمایه گذاری ،( هم سرمایه گذاری اقتصادی و هم گردشگری) می باشد مناطقی مانند میرملاس (اکنون در حال تخریب شدن است ) کاکیزه ، شیرز و …  که در کوهدشت واقع است. اگر برنامه ای برای توسعه  اقتصادی و گردشگری آنها می داشتیم می توانستیم با مناطقی از کشور مانند شاندیز و طرقبه مشهد مقدس که به همت مسئولین آن مناطق سرمایه گذاری های زیادی صورت گرفته و از طریق رسانه ملی هم جذب سرمایه می کنند رقابت نماییم زیرا تا جایی که ما مشاهده کرده ایم مناطق گردشگری شهر ما بخصوص شیرز دارای مکانی مناسب تر  و طبیعتی بکرتر و سر سبزتر و منابع آب بیشتری می باشد.

اگر برنامه ای برای توسعه سیاسی وجود داشت توسعه ی آموزشی با برنامه ریزی مدون اجرا می گردید در آن صورت مسائل سیاسی کمتر می توانست  در امر آموزش نقش داشته باشد. مسائل آموزشی برابر با طرح ها و برنامه های راهبردی آموزش و پرورش پیش می رفت افراد بیرون از سازمان به خود اجازه نمی دادند تصمیم گیرنده آموزش و پرورش باشند و این امر باعث شود پست های کلیدی آموزش و پرورش در دوره های متعدد خالی و بدون سرپرست بماند. تغِییرات پی در پی  و بدون هدف فقط بخاطر مسایل سیاسی و بر آورده شدن خواست گروه های سیاسی خاصی صورت می گیرد و شایسته سالاری حاکم نمی شود.

اگر برنامه ای برای توسعه ی شهر داشتیم از نابودی جنگل های بلوط که روزی مانند کمربندی سر سبز و سر به فلک کشیده شهر کوهدشت را احاطه کرده بودند،جلوگیری می کردیم جنگل هایی که تاثیر بسیار زیادی در ریزش برف و باران دارند و مانع حرکت سریع آب بر روی زمین می شوند و آب را به زمین نفوذ می دهند و همچنین از بروز سیل جلوگیری می کنند.

جنگل های بلوطی که می بایست به عنوان « پارک ملی » اعلام می شد و از این جنگل ها محافظت بعمل آمده به منطقه ای گردشگری تبدیل می شدند و با حفظ مقررات مورد بازدید گردشگران قرار می گرفتند  و از این راه کسب در آمد می شد حال به علت نداشتن برنامه نه تنها این اقدامات صورت نگرفته، بلکه بعلت ضعف و کوتاهی مسئولین مربوطه، متجاوزان به عرصه های طبیعی، اقدام به قطع و سوزاندن و نابودی تدریجی درختان و تبدیل آنها به زمین کشاورزی کرده اند.

اگر به جای منافع شخصی،سیاسی، گروهی و حزبی، به فکر مردم بودند و ما هر بار شاهد نصب پلاکادرهای چند متری در سطح شهر که شایسته ترین و بجاترین مسئول اعم از شهردار و … را انتخاب می کنند نبودیم و جالب تر اینکه این بهترین و به جاترین و شایسته ترین ها ریاستشان دوامی ندارد و طول عمرشان به شش ماه یا یک سال نمی رسد و پی در پی تغییر می کنند. اگر مسئولی برنامه ای برای توسعه شهر داشته باشد و نتواند آن را عملیاتی نماید و برنامه هایش  نیمه کاره رها، یا اجرا نشود باعث عقب ماندگی و عدم توسعه و در جازدن شهر می گردد و شهر ما نمی تواند مانند شهرهای دیگر رشد نماید. شهری که دارای بهترین نیروی کار، بهترین منابع طبیعی، دشت وسیع ، آب و هوای مطلوب و خاکی حاصلخیز می باشد چرا منابع طبیعی آن بالقوه باقی بماند و یا به هدر رود؟ چرا برای بالفعل در آمدن آنها نباید از تمام پتانسیل های موجود استفاده کرد؟ شهر همان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و هیچگونه تغییر در بافت شهر مشاهده نگردیده است.

اگر برنامه ای برای توسعه ی شهر داشتیم با توجه به اعلام مکرر سازمان هواشناسی از طریق رسانه ملی مبنی بارش فراوان برف و باران در سال آینده و … تمهیدات لازم از جمله لایروبی سد صورت می گرفت و سیل مسیر خود را به جای سد، خانه های مردم و دیواره سد را انتخاب نمی کرد و باعث مرگ یک خانواده و آب گرفتگی معابر و ایجاد سیل در سطح شهر نمی شد یا سیل بندهایی(حتی سیل بندهای خاکی) در مسیرهای که پیش بینی می شد آب جاری می شود و سیل می آید توسط مسئولین امر صورت می گرفت تا از سرعت سیل بکاهد.

اگر مسئولین مربوطه  در فکر مردم بودند  فضاهای سبز شهر (ریه تنفسی شهر و تولید کننده اکسیژن لازم ) در نقشه های شهری ، تبدیل به خانه های مسکونی نمی شدند تا شهر مانند سایر شهر های دیگر  سرسبز و شاداب می بود.

حال که اصلی ترین آفت توسعه سیاسی شهر که زیر بنای سایر عرصه ها می باشد بی برنامگی ، سیاسی کاری و عدم توجه به منافع  جمع می دانیم بنابر این برای محرومیت زدایی و رفع مشکلات همه با هم متحد و هم دل شویم و در این شرایط منافع جمع را بر منافع شخصی ارجحیت داده و علیرغم روند موجود جزء را فدای کل نماییم.

امروز باید هدف اصلی همه، پیشرفت و توسعه در تمام امور در چهار چوب توسعه سیاسی  باشد. از همه ی نیروهای موجود جهت توسعه شهر در همه ی ابعاد با هم همکاری لازم را داشته باشند تا شهر ما نیز مانند سایر شهرها در همه ی ابعاد سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی پیشرفت نماید.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. بسیار عالی فرمودید. اما……

  [پاسخ]

 2. سی ولی جان ! واسه نصرت خان عزیزی هم نوشتم به شما هم میگم :جان من ،جان هر کی دوست دارین، مطالب رو بدین کسی یا حتّی کسانی که بخونن ، ویرایش کنن ،بعد از این که اشکالات متعددّشون رو رفع کردین بدین منتشر بشه .متن شما ده ها غلط انشایی و محتوایی داره که می شد در چند دقیقه برطرفش کرد .

  [پاسخ]

  .... در :

  غلط انشایی را راحت میتوان ویرایش کرد ، شما غلط های سیاسی شهر را ،اگر میتوانید ویرایش کنید

  [پاسخ]

  منتقد در :

  کاملا درست فرمودی گل اقا

  [پاسخ]

 3. ناشناس اهل کوهدشت ساکن تهران

  جواب گل آقا
  مشخص است جزء سیاست بازان شهر می باشی،اولا غلط انشایی قابل واریش است اما غلط سیاسی قابل ویرایش نیست.دوما مطلب مذکور که چند محتوا بیشتر نداره،به مذاق شما خوش نیامده به همین دلیل به نظر شما ده ها غلط محتوایی داره.

  [پاسخ]

  گل آقا در :

  سلام تهران نشین عزیز، خوش به حالت تو تهران داری کیف می کنی ! کاش منم می تونستم تو تهران زندگی کنم .سیاسی هستم ولی سیاست باز نیستم به جان تو و جان خودم .سی ولی از دوستان خوبمه نشان به این نشان که همین جوری با اسم کوچک صداش می کنم . دوس دارم تو کارش عیب نباشه . معلّمه و از معلّم توقع بالاس.محتوای مطلب رو هرچند تکراریه قبول دارم .غلط سیاسی هم قابل ویرایشه .اصلاً عالم سیاست ،عالم خطاست و سیاست مداران بیش تر از هر صنفی اشتباه می کنن .ضمناً ویرایش رو اشتباه نوشتی و فعل “می باشی” رو هم به کار نبر .مواظب خودت باش!

  [پاسخ]

 4. گل آقا زیاذ سخت نگیر ما که متوجه شدیم عالی بود

  [پاسخ]

 5. سید جان بسیار دقیق و ریز بینانه نوشتی و کاملا حقیقت داره

  [پاسخ]

 6. حداقل حسن توسعه سیاسی یسه که کل مویمه نویسنده

  [پاسخ]

 7. باسلام خدمت دوست عزیزم جناب آقای مومنی.ضمن تشکر از مطالب خوب ودرخور تامل تان لازم دیدم نکته ای از سر رفاقت در خصوص مطالبتان عرض کنم. به نظر این حقیر عمده مشکل این است که سیاست مانند چتری بر ریزو درشت مسایل این شهرسایه افکنده وسیاست زدگی عرصه رابر حوزه های اقتصادی ،اجتماعی،فرهنگی و… چنان تنگ کرده که توان نفس ندارند.پس لازم است قدری از این سیاست زدگی بی خیر کاسته شود شاید برنامه ریزی حوزه ها متناسب با آن حوزه بدور از غرش کف های سیاست برمدار حل معضلات وتوسعه اندک شهر ومردم جریان یابد. اما افسوس که نان بعضی در این بازیهای سیاسی است وگریبان چاک می کنند تا مردم را بیشتر در کف خود ساخته سیاسی کاری غرق نمایند.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط