سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۰:۰۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۶ آذر ۱۳۹۴در ۸:۲۲ ب.ظ تعداد بازدید: 2,543 بازدید کد خبر:48434 چاپ خبر

مراسم ۱۶ آذر روز دانشجو در دانشگاه دولتی کوهدشت برگزار شد+ تصاویر

0

دکتر مجتبی گراوند رئیس مرکز آموزش عالی کوهدشت ضمن تبریک روز دانشجو به دانشجویان و استادان در مراسم روز دانشجو ۱۶ آذر که به همت امور فرهنگی مرکز برگزار گردید به ایراد سخنرانی پرداخت و در مقدمه ای عنوان کرد: در تاریخ معاصر ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد و سقوط دولت دکتر مصدق توسط […]

دکتر مجتبی گراوند رئیس مرکز آموزش عالی کوهدشت ضمن تبریک روز دانشجو به دانشجویان و استادان در مراسم روز دانشجو ۱۶ آذر که به همت امور فرهنگی مرکز برگزار گردید به ایراد سخنرانی پرداخت و در مقدمه ای عنوان کرد: در تاریخ معاصر ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد و سقوط دولت دکتر مصدق توسط آمریکا و انگلیس؛ از جمله جریان‌هایی که با نثار خون خویش در مقابل دیو استبداد داخلی و استکبار جهانی ایستادگی و مبارزه نمود جنبش دانشجویی بود. در واقع تهاجم به دانشگاه تهران در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران به نام‌های مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت رضوی منشأ و آغازگر حرکتی تازه، هویت نو و  نقطه ی عطفی در تاریخ فعالیت‌های سیاسی دانشجویان علیه استبداد و استکبار گردید.
ba5b0f4f-1a6b-41f5-a104-e0b1d9d40cc3

دکتر گراوند بیان نمود: رژیم پهلوی در آستانه ی ورود نیکسون معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا آیزنهاور به تهران، به دلیل سرکوب اعتراض دانشجویان، تأمین ثبات و آرامش و نشان دادن قدرت حکومت در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به نظامیان دستور حضور در دانشگاه را داد که این امر منجر به شهادت سه تن از فرزندان میهنمان ایران اسلامی، زخمی شدن و بی احترامی به دانشجو و استادان و دانشگاه گردید به طوری که فردی همچون دکتر چمران که خود از دانشجویان دانشگاه تهران بوده و در روز حادثه در کلاس درس حضور داشته است در خاطرات خود این روز خونین و وحشتناک را به خوبی توصیف و ترسیم نموده است و مرحوم دکتر شریعتی بیان می کنند که اگر مجبور به زنده بودن نبود به خاطر آن سه دانشجوی اهورایی خود را در مقابل دانشگاه به آتش می کشید و با تن خاکستر شده اش می پوشاند.

رئیس مرکز آموزش عالی کوهدشت ادامه داد: به دلیل نقش بارز و جایگاه مهم دانشجویان و فرهیختگان در دوران نهضت امام خمینی (ره) و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دفاع مقدس و حضور آنان در عرصه های مختلف کشور، روز ۱۶ آذر به عنوان «روز دانشجو» در تاریخ ایران گنجانده شد و هر ساله مراسمی جهت احیای هویت دانشجویی و یادآوری رسالت دانشجویان برگزار می گردد.

دکتر گراوند به بیان برخی رسالت های دانشجو اشاره ای داشت و ابراز داشت: رسالت دانشجو؛ پی بردن به هویت دانشجویی است و دانشجو باید کیستی و چیستی خویش را بشناسد و خطوط زندگی و دانشجویی را عاقلانه و هدفمند تعریف و ترسیم کند. دانشجو به عنوان چشم و چراغ جامعه باید نقش روشنگری و هدایت مردم را در عرصه های مختلف جامعه داشته باشد و با کسب علم و دانش مستمر و خستگی ناپذیر در رشته خویش متخصص باشد و برای تأمین نیازهای جامعه و ایفای نقش خویش را آماده نماید و تشخیص دهد که در کدام مسیر موفق تر است و می تواند بیشتر مفید باشد که البته این امر مستلزم آن است که دانشجو ضمن دوری از تنبلی و تن پروری و اتلاف وقت؛ انگیزه کافی برای کار و تلاش داشته باشد.

دکتر گراوند ادامه داد: توجه به ارزش های اخلاقی باید مبنای تعلیم و تربیت قرار بگیرد و ضمن اینکه دانشجو خود را متعهد و مسئول در قبال مردم و جامعه بداند باید خود را به خصلت های متعالی اخلاقی همچون صفا و صداقت و احترام و حفظ کرامت انسان ها و خوی حسنه و منطق برجسته مزین کند. به تعبیر مقام معظم رهبری محیط دانشجویی باید محیط صفا، صداقت، صمیمت و پاسخ گویی به احساسات درست است.

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان اظهار داشت: دانشجو باید با نقد منصفانه و عالمانه عملکرد مدیران و مسئولان و اشتباهات آن ها را تذکر دهد و با چشمان بینا و قلم تیز از منافع ملی به درستی سنگربانی و دفاع نماید. دانشجو باید نسبت به مسائل داخلی و خارجی بی تفاوت نباشد و از قدرت و تحلیل سیاسی بالایی برخوردار باشد و ضمن اطلاع از سیاست نباید سیاست زده باشد. دانشجو باید با مشارکت در فعالیت های درون ساختاری در موضوعات مختلف و حساس همچون انتخابات حضور فعال و پررنگی داشته باشد و بدون محافظه کاری و مصلحت، پای بند به آرمانگرایی باشد ولو در این راه هزینه بپردازد. دانشجو باید با شناخت قانون اساسی درباره موضوعاتی همچون حقوق شهروندی، افراد، گروهها و احزاب، اقلیت های دینی، استقلال، آزادی و وحدت ملی و غیره اطلاعات و دانش خوبی داشته باشد زیرا به تعبیر معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خمینی (ره) اگر دانشگاه اصلاح شود مملکت اصلاح می شود.

۰۰۴۸cfac-a90c-42d5-b3e1-5f0c00892226

دکتر گراوند ادامه داد: دانشجو نباید وام دار هیچ حزب و گروهی باشد و به دور از افراط و تفریط، حب و بغض، جار و جنجال، هیاهو و غوغاسالاری برنامه و قول احسن را انتخاب نماید و نباید اجازه داد که دانشگاه زمین و میدان بازی احزاب قرار گیرد و باید بر استقلال و رعایت شأن دانشگاه و دانشجو تاکید کرد ضمن اینکه در فضایی عادلانه و قانونی می توان از ظرفیت دانشگاهها برای توسعه ی بینش و اندیشه سیاسی استفاده نمود و بر مدار نظم و قانون حرکت کرد زیرا از نگاه رهبر فرزانه انقلاب دانشگاهی که در آن جنجال و شعار و هیاهو باشد، دیگر چندان به علم نخواهد پرداخت.

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان ادامه داد: دانشجو باید زبان مردم محروم و دردمند و پل ارتباط بین مردم و مسئولین باشد. شرایط و زندگی سخت دانشجویی و خوابگاهی تمرینی برای خودسازی و پختگی بیشتر است و دانشجو وقتی به شغل و رفاهی رسید نباید مردم محروم را فراموش نماید زیرا در گفتمان اسلام محمدی (ص) و علوی (ع) و دکترین انقلاب اسلامی ایران بر  رسیدگی به احوال ضعیفان و توجه به محرومین و مستضعفان توصیه و تأکیدات زیاد و ویژه ای شده است.

دکتر گراوند گفت: دانشجو باید با حفظ شور و نشاط جوانی اهل تحرک و پویایی باشد و توجه ویژه ای به کار آفرینی و خلاقیت داشته باشد زیرا که خداوند متعال خویش بهترین خالق است و از مخلوق نیز این انتظار وجود دارد که بهترین کارآفرین و مبتکر باشد. البته لازمه این امر توجه به خرد و خرد ورزی، آشنایی با روش تحقیق و پژوهش و حرکت در مسیر پر شتاب علمی زمانه است. از نگاه مقام معظم رهبری باید در داخل دانشگاه ها روح علم و تحقیق در دانشجو واقعا رسوخ پیدا کند.

رئیس مرکز آمورش عالی کوهدشت ابراز داشت: دانشجو باید الگوی سالم و شایسته ای برای دیگر اقشار و احاد جامعه باشد و باید در هر شرایطی اعتبار و شأن دانشجو حفظ و رعایت گردد و نباید برخی دانشجویان با انجام برخی اعمال ناشایست قدر و منزلت خویش را پایین بیاورند. از نگاه مقام معظم رهبری دانشجوی موفق کسی است که خوب درس بخواند و به تهذیب اخلاق و ورزش بپردازد.

در ادامه این مراسم کلیپ هایی با موضوع روز دانشجو پخش شد و از نفرات برتر مسابقات فرهنگی با اهداء جوایزی تقدیر به عمل آمد.

۴۷۹۸cf34-ff7d-4c50-8990-4e4067c2c5f3

گزارش و عکس:‌منیره میرآقایی/ کشکان

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. باسلام و درود بر دکتر گراوند عزیز امیدوارم همیشه ایام سربلند و پیروز باشید.

  [پاسخ]

 2. درود خدا بر اندیشمند تیز هوش

  [پاسخ]

 3. سلام و خدا قوت

  برگزاری مراسم بسیار عالی بوده مخصوصا سخنرانی آقای دکتر آنجا که فرمودند تعلیم و تربیت بر پایه اخلاق باشد و از رسالتهای دانشجو متخصص شدن در رشته خودش هست و اینکه دانشجو تشخیص دهد در کدام مسیر موفق تر است و تاکید بر خلاقیت و ابتکار که خداوند خالق است و از مخلوق انتظار دارد مبتکر و کارآفرین باشد…
  با آرزوی سرافرازی برای ایشان و تمام دانشجوهای کشورمان.

  [پاسخ]

 4. با سلام و آرزوی موفقیت برای دکتر گراوند از مطالب گفته شده در سخنرانیتون بسیار استفاده کردیم .عالی بود احسنت بر شما.

  [پاسخ]

 5. سلام دکتر جان. ممنون بسیار عالی و آموزنده بود.

  [پاسخ]

 6. خسته نباشید میگم خدمت جناب اقای دکتر گراوند همچنین تشکر میکنم از خانم میر اقایی دختر عمه ی خوبم به خاطر گذارش و عکسهای خوب انشا الله که موفق و موید باشید

  [پاسخ]

 7. هزاران سلام و درود بر معلم اخلاق و فرهیخته دیار پاک لرستان جناب دکتر گراوند. و من الله التوفیق

  [پاسخ]

 8. سلام. تشکر میکنم از دکتر گراوند و مدیر محترم سایت وزین کشکان

  [پاسخ]

 9. جناب دکتر سخنان جنابعالی بسیار عالی و ارزشمند بود. موفق باشید.

  [پاسخ]

 10. سلام. دکتر عزیز وجود مبارک جنابعالی افتخاری برای شهرستان و استان است. تندرست و سربلند باشی

  [پاسخ]

 11. موفق باشی دکتر عزیز

  [پاسخ]

 12. جای خوشبختی و خوشحالی است وقتی که شخص محترمی همچون دکتر گراوند هویت دانشجو را به خوبی تبیین کرده است. سبز باشی و جاودانه

  [پاسخ]

 13. سلام. جامع و مفید بود. مرسی

  [پاسخ]

 14. سلام بر معلم علم و اخلاق دکتر گراوند . ممنون از سخنرانی بسیار جالب و پر محتوای شما استاد عزیز.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط