سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۱۵:۴۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۹ آذر ۱۳۹۴در ۶:۴۴ ب.ظ تعداد بازدید: 1,205 بازدید کد خبر:47934 چاپ خبر

نگاهی به عملکرد استاندار لرستان/در قضاوت هایمان منصف باشیم

0

علی قربانی

قضاوت و داوری در باره مردم یکی از حساس ترین موضوعاتی است که همیشه در مکتب فکری ما مطرح بوده و هست .  با نگاهی بر آیات کلام الهی درمی یابیم که خداوند متعال هر نوع اظهارنظر و موضع گیری انسان را نوعی  قضاوت و داوری به حساب آورده است که می تواند حق یا […]

قضاوت و داوری در باره مردم یکی از حساس ترین موضوعاتی است که همیشه در مکتب فکری ما مطرح بوده و هست .  با نگاهی بر آیات کلام الهی درمی یابیم که خداوند متعال هر نوع اظهارنظر و موضع گیری انسان را نوعی  قضاوت و داوری به حساب آورده است که می تواند حق یا باطل باشد. مسلم است که  رعایت عدل و قسط از طریق توجه به ندای فطرت سلیم، رجوع به کتاب خدا، پیامبر اکرم و امامان معصوم(علیهم السلام)، که عدل مجسّم هستند، ضامن حقّانیت قضاوت های بشری است و  پیروی از هوا و هوس، ظن و گمان، تعصّبات بی جا و عناد با حق ،داوری را در مسیر باطل قرار داده، انسان را گرفتار پیامدهای زیانبار دنیوی و اخروی می گردانند.

چندی پیش بود که در فضاهای مجازی متوجه انتقادهای تند نسبت به استاندار لرستان و برخی از مدیران ارشد استان  شدم. به عنوان یک شهروند که تاحدودی مسائل استان را دنبال می کنم برآن شدم از باب امر به معروف و نهی از منکر بر اساس ادله و مستندات  مطالبی را به نگارش درآورده و قضاوت را به  افکار عمومی واگذار کنم.

عصر شنبه ۶ مهر ماه ۹۲ مراسم معارفه هوشنگ بازوند به عنوان پانزدهمین استاندار لرستان با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور در حالی برگزار شد که افکار عمومی لرستان خاطره خوبی از خدمات استاندار جدید لرستان در دوران تصدی معاونت عمرانی استانداری این استان داشت . ۱۶سال خدمت در حوزه معاونت عمرانی استانداری استان های همدان، لرستان و مرکزی پشتوانه بسیار خوبی بود تا بازوند با اتکا به تجارب گذشته خود و شناختی که از استان لرستان دارد، خیلی زود بتواند با استفاده از نیروهای توانمند و کارآمد  خشت بنای توسعه این استان محروم  را بنا نهد.

IMG20321468

« اعتقاد دارم که زندگی بهتر حق مردم لرستان است و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.

من قابلیت ها و ظرفیت های لرستان و همچنین چالش ها و مشکلات این استان را به خوبی می شناسم.

اعتقاد دارم که زندگی بهتر حق مردم لرستان است و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.

من اعتقاد دارم که باید به سرمایه گذاران به مانند مجاهدان فی سبیل الله نگاه کرد و به استقبال آنها برویم.

بنده مرد عمل هستم و از همه کسانی که صاحب تجربه هستند می خواهم که برای پیشرفت لرستان پیشقدم شوند.»

این جملات کلید واژه های سخنان مهندس بازوند در روز معارفه خود به عنوان استاندار لرستان است که نشان می دهد بازوند با کوله باری از دانش و تجربه عزم خود جزم کرده تا لرستان را از مشکلات و بحران های پیش رو نجات دهد.

متخصصان سیستم حمل و نقل را یکی از ارکان اصلی توسعه هر استان  می دانند و ارتقا و توسعه این زیر ساخت را زیر بنای توسعه صنایعی همچون  صنعت توریسم  ،تجارت ،اقتصاد ،کشاورزی و …. ذکر می کنند. قبل از بازوند تلاش هایی برای احیای زیر ساخت های حمل و نقل به ویژه حمل و نقل هوایی انجام شده بود  ،اما پیگیری وسماجت بازوند باعث شد تا علاوه بر توسعه فرودگاه خرم آباد از حالت داخلی به بین المللی پروازهای آن به بیش از ۳۰پرواز در هفته ارتقا یابد ، پرواز مستقیم به مشهد ،عسلویه و نجف اشرف هم رهاورد استاندار جدید لرستان در دولت تدبیر است که نوید بخش ورود سرمایه گذاران ،تولیدگران و جهانگردان  به این استان است . نباید فراموش کرد که در همین دوران بود که فریاد کارگران بیکار شده این استان به سامان رسید و با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی شاهد فعالیت صنایع بزرگی همچون کشت و صنعت بودیم . لرستان بهشت سرمایه گذاران شعار جدیدی بود که در این دوران از زبان سرمایه گذاران خارجی به گوش رسید و استانی که احساس ناامنی در آن  به کابوس  سرمایه گذاری  تبدیل شده بود ،حضورسرمایه گذاران بخش خصوصی از داخل و خارج از کشور را تجربه کرد و رویدادهای مهمی همچون همایش تجار مسلمان برای سرمایه گذاری در لرستان را رقم زد .   تلاش برای جذب گردشگران و توسعه صنعت توریسم درمانی نیز کار دیگری بود که با دقت دنبال شدوبهسازی زیر ساخت های  صنعت گردشگری در استان و توسعه آثار و ابنیه تاریخی وفراهم کردن امکانات رفاهی و خدماتی برای  گردشگران خود موید نگاه مثبت استاندار لرستان در  اهمیت و جذب گردشگران در مسیر توسعه لرستان بود که با دقت در دستور کار قرار گرفت.

استاندار لرستان در روز معارفه خود به درستی به این حقیقت اشاره کرد که باید به فعالان بخش خصوصی به عنوان مجاهدان فی سبیل الله نگاه کرد و دیری نپایید که با این بینش و تفکر توانست پای سرمایه گذاران بخش خصوصی را به استان باز کند و پروژه های بزرگی همچون برج های دو قلوی شهرستان خرم آباد ،پروژه تعطیل شده کشت و صنعت ، یخچال سازی ،پل های شهری وسدهای مروک و ایوشان  ،راه آهن و دهها پروژه دیگر اقتصادی  را سر و سامان دهد.

اگر بخواهیم به اهمیت این پروژه ها در توسعه و پیشرفت استان و اشتغال زایی آنها پی ببرید کافی است بدانید در پروژه مجتمع کشت و صنعت که در مساحتی به ابعاد یک هزار و ۳۰۰هکتار و با سرمایه گذاری ۲۰۰میلیون دلاری سرمایه گذار خارجی احیا گردید ۱۵۰۰فرصت شغلی جدید  به ظرفیت های استان افزوده شد  و یا در پروژه برج های دو قلوی شهرستان خرم آباد با سرمایه گذاری ۳۰۰میلیارد تومانی ،۲۰۰فرصت شغلی ، در راه آهن دورود ،بروجرد ،خرم آباد با سرمایه گذاری ۶۰۰میلیارد تومانی ، ۴۰۰فرصت شغلی ، در توسعه فرودگاه خرم آباد با سرمایه ای بالغ بر ۵۳میلیارد تومان ، هتل صخره ای خرم آباد با سرمایه گذاری ۸میلیارد تومان ،۱۰۰فرصت شغلی به صورت مستقیم ، و در مجتمع گلخانه ای دیناروند هم با سرمایه گذاری ۵میلیارد و ۴۰۰میلیون تومانی اشتغال زایی برای ۲۰۰نفر به صورت مستقیم ایجاد گردید و این موارد تنها گوشه ای از ظرفیت های ایجاد شده اقتصادی در استان است که می تواند بخشی از نیروی انسانی  مولد را به کار گیری کند و از آمار گسترده بیکاری بکاهد.

اما در عرصه سیاسی استاندار لرستان معتقد است که برای موفقیت در مسیر توسعه استان و دستیابی به رشد و توسعه همه جانبه باید اعتدال و تدبیر در عرصه های مختلف مدیریتی ،اجرایی ،سیاسی و اقتصادی حاکم شود تا مردم طعم شیرین توسعه و پیشرفت را در زندگی خود احساس کنند . در این مورد خاص باید نخبگان سیاسی و فرهنگی هم به پیامدهای منفی افراطی گری واقف شوندو نیک بیاندیشند که نیاز امروز لرستان اتحاد ،همدلی ،هم افزایی و تفاهم است و برای رسیدن به آرمان شهری توسعه یافته باید از تمام ظرفیت ها هوشمندانه استفاده کرد و همه استعدادها را به کار گرفت.

اما در این جا باید از حقیقتی تلخ هم سخن به میان آورد و اعتراف کرد که یکی از موانع و دغدغه‌ها در مسیر توفیق مدیران در این استان انتظارات و توقعات نامعقول، غیر منطقی و فراقانونی و از همه  بدتر سهم‌خواهی فراقانونی از آنهاست.

مدیران اجرایی در این استان به جای اینکه تمام توان و ظرفیت خود را صرف پیشبرد برنامه ها ،توسعه و عمران استان کنند و در این مسیر از وجود  نخبگان و جریان ها به عنوان مشاورانی جامع نگر و کلان نگر با افق منافع ملی و استانی استفاده کنند ،با کمال تاسف  بالاجبار  می بایست بیشترین وقت و انرژی خود را صرف دیدارها ، ملاقات‌ها ، رایزنی‌ها و شنیدن توقعات و مطامع افرادی کنند که مدیران را وسیله‌ای در دسترس برای نیل به اهداف ، مطامع  و توقعات فردی و سود شخصی می‌دانند و این چنین است که توسعه و عمران در جاده ای ناهموار و آزار دهنده گرفتار فرسایش می شود .مردم فهیم ما  نیک می دانند که زمزمه هایی که در گوشه و کنار استان در تخریب مدیران اجرایی صورت می گیرد نمی تواند تنها  از سر دلسوزی و احساس تعلق خاطر نسبت به توسعه و آبادانی این استان باشد،بلکه  ممکن است از سر سهم خواهی و زیاده طلبی و نرسیدن به مطامع شخصی افرادی باشد که احساس می کنند  به آرزوهای خود نرسیده اند. تصور اشتباهی است که تصور شود  با شعارهای کلیشه ای و عوام فریب باز هم می توان از احساسات پاک افکار عمومی بهره برد. جا دارد رسانه ها و نخبگان فرهنگی با دیدی جامع و کلان نگر ورود کنند و در ایجاد فضایی آرام و به دور از هرگونه تنش  تلاش کنند تا توسعه فرهنگی در این سامان نماد سازی و نهاد سازی شود و برسد روزی که شاهد لرستانی توسعه یافته و آباد متناسب با فرهنگ چندین هزار ساله مردم لرستان باشیم.

به امید آن روز

 علی قربانی

علی-قربانی

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. همکار ارجمند جناب آقای قربانی بین گفتار تا عمل استاندار وبرخی مدیران منتصب به ایشان خیلی فرق احساس می شود وهمین تظاهر وتمسک به شعارهای رنگی وبازی باکلمات استرا‍ژدی مدیران قبلی را تا حدودی تکمیل نموده است

  [پاسخ]

 2. مصطفی شکری - تبریز

  دوست ارجمند و اهل نظرم جناب قربانی عزیز؛ سلام “گرم” بنده را از هوای “سرد” تبریز پذیرا باشید…
  تحلیل آن عزیز را مطالعه کردم. منصفانه بود.

  در اقتصاد برای سرمایه گذار از واژه “گنجشک” استفاده می شود! یعنی سرمایه گذار همچون گنجشک حساس است! برای جذبش باید خیلی تلاش کرد ولی برای رفتنش با کوچکترین بی ثباتی “پر” می گیرد و میرود!
  شوربختانه سال های بر ما گذشت که اقتصاد ایران دچار تکانه های شدید اقتصادی شده بود (و البته تبعات آن همچنان ادامه دارد!)
  ثبات، زیر بنای توسعه و رشد هر کشور و منطقه ای است. ثبات “گمشده” چند ساله اخیر اقتصاد ایران است!
  تو گویی که به چهره اقتصاد ایران اسید پاشی صورت گرفته است! بی ثباتی! شرایط نااطمینانی! ابهام و ترس از پیامدهای آتی! اقتصاد ایران را به کما برده است و هر روز یکی از بازارهای موازی اقتصاد (همچون بازار خودرو؛ بازار ارز؛ بازار طلا و…) را دچار نوسان نامتوازن می کند! این شرایط تمام استانهای کشور است؛ بویژه استان های بدون زیر ساختی چون لرستان!
  و اما در مورد استان لرستان، جناب بازوند استاندار محترم، در کنار تلاش هایشان نقاط ضعفی هم داشته اند. در این نوشتار کوتاه بنا به تحلیل وضعیت عملکرد ایشان ندارم. سابقاً به ایشان پیشنهادی دادم که امیدورام مفید واقع شود. به ایشان پیشنهاد دادم که “تمام تلاش” خود را بر ساختن یک برند گردشگری در لرستان صرف کند و بر جذب درآمد گردشگری که کمترین هزینه و بیشترین مزیت را برای استان در بر دارد همت کند. در عصر مدرن جدیدترین و بهترین و بالاترین درآمد برای مناطقی که جاذبه های گردشگری و تاریخی دارند، همین “صنعت گردشگری” است. استان ما هم که سرشار از این جاذبه هاست! از دژ شاپور خواست گرفته تا دریاچه زیبای گهر، دره رویای شیرز، پل کشکان، غار میرملاس، غار هومیان، کاکارضا، پل دختر و …
  نکته جالب این که در مقایسه بین دو استان اصفهان و استان همدان که هر دو جزء مناطق گردشگر پذیر ایران هستند با وجود اینکه مناطق بکر طبیعی و جذابیت های تاریخی استان اصفهان با استان همدان قابل مقایسه نیست (!) با این وجود برند اصلی گردشگری ایران متعلق به اصفهان است و بیشترین درآمد سرانه گردشگری ایران در اصفهان بدست می آید!
  اصفهان یک “برند گردشگری” شده است و تا وقتی که ثبات و احساس امنیت وجود داشته باشد، درآمد ثابت گردشگری خود را خواهد داشت. زیرا که اصفهان زیرساخت های مناسبی برای رفاه گردشگران ایجاد کرده است از هتل گرفته تا جاده های ایمن. در ضمن استان اصفهان تبلیغات “مناسبی” هم در این زمینه دارد. حال اگر جناب مهندس بازوند در طول تمام زمام داری شان در استان لرستان، همین یک ثمر را برای استان لرستان داشته باشند و راه “برند سازی گردشگری” را آغاز کنند، یک یادگار ارزشمند از خود جای گذاشته اند.
  ایشان باید برای این کار تمرکز خود را بر فعالیت های زیر قرار دهد:

  – ساخت راه ­های با کیفیت منتهی به مناطق باستانی و جاذبه ­های گردشگری استان لرستان.
  – استفاده از تبلیغات در شبکه­ های ماهواره ­ای مطرح و شبکه جهان گستر اینترنت برای آشنا ساختن افراد دیگر مناطق جهان با مقصد گردشگری لرستان و جاذبه­ های آن.
  – ایجاد و احداث مجتمع­ های گردشگری مطابق با نیاز گردشگران در کنار جاذبه­ های طبیعی مانند آبشارها، باغ ­ها، رودخانه ­ها و…
  – توسعه گردشگری کوهستان به عنوان یکی از قابلیت­ های شهرستان­ های استان لرستان.
  – ایجاد مزیت رقابتی از طریق حس وفاداری نسبت به برند مقصد گردشگری لرستان و به طبع آن مهیا ساختن زمینه تبلیغات دهان به دهان مثبت در میان گردشگران داخلی و خارجی نسبت به مقصد گردشگری لرستان.
  – راه اندازی بانک اطلاعاتی گردشگری برای راهنمایی گردشگران.
  -ارتقاء سیستم­های گردشگری مجازی و برنامه­ ریزی در راستای تقویت گردشگری الکترونیک.
  – برپایی جشن­ ها و جشنواره های مختلف در فصول سال به خصوص فصول گردشگری و تعطیلات.

  در پایان برای آن عزیز خجستگی و مبارکی آرزو می کنم و امید آن دارم که روزی نام استان ما هم یک “برند گردشگری” معتبر باشد.

  [پاسخ]

 3. کسی که کار خبر نگاری می کند باید بی طرف باشد شما نظرات را گلچین می کنید از این به بعد بنده دیگر سایت شما را مطالعه نمی کنم و به دوستان هم سفارش خواهم کرد که به سمت سایت ها وخبرنگاری های بروند که صداقت سرلوحه کارشان باشد خدانگهدارتان

  [پاسخ]

 4. دوست ارزشمند ،فرهیخته و اندیشمندم جناب آقای شکری
  با سلام و ارادت و تقدیر از ابراز محبتی که بر نوشتار حقیر مرقوم فرمودید . سرمای سرد تبریز نتوانسته بر گرمای وجود شما غالب شود و گرما ،حرارت و دانایی را به عینه در کلام شما احساس کمی کنم .
  باید تصدیق کرد مطالب جنابعالی را که به نیکی اشاره کرده اید و از دیدگاه یک فرد مطلع دانشگاهی راهکار هم ارائه داده اید .
  به زعم حقیر اساسی ترین نیاز در توسعه گردشگری استانی که کم نظیر ترین پل ها و قلعه های تاریخی را دارد و آبشار های خروشان ،دریاچه های حیرت انگیز و زلال ، تالاب های رویایی و مناطق بکرو طبیعی شگفت انگیز آن امروز زینت بخش هر محفل و خانه ای ، به مدد توسعه فرهنگی به عنوان خشت زیرین توسعه امکان پذیر است .
  ترادژی غمباری است احساس ناامنی و همین یک نکته کافیست که گردشگران و تولیدگران بخش خصوصی از سرمایه گذاری در این بهشت گمشده ابا داشته باشند .
  و هر جند چند گاهی واقعه ای رخ می دهد و در فضاهای مجازی دست به دست می شود تا از پیمودن مسیر توسعه فرهنگی در این سامان پای توسعه به تلنباری از موانع برخورد کندو شاهد ایستایی و رکودی غیر منصفانه در این عرصه ها باشیم . از یاد نباید برد فرصت ها و ظرفیت هایی که با یک رویداد نابخردانه ابتر ماندندو کام مردم ما را تلخ کردند و علی هذا …………..
  باید رسانه های جمعی و رسانه ملی از طرفیت بالقوه خود استفاده کند و در آگاهی بخشی به مردم و رشد فرهنگ عمومی همت بگمارد .
  توسعه زیر ساخت های گردشگری عامل مهم دیگری است که می تواند صنعت توریسم ما را متحول کند و در توسعه سبد اقتصادی خانوارهای لرستانی موثر باشد . سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری باید عالمانه در این عرصه ورود کند و با ترتیب داده همایش های آسیب شناسی صنعت گردشگری در لرستان و بررسی راهکارهای توسعه گردشگری از فکر ،اندیشه و خرد نخبگان دانشگاهی هوشمندانه استفاده کند . سالیانی است که غبطه می خورم که چرا با برنامه مدون و کارشناسی شده شاهد جشن برداشت انار سیاب یا انجیرهای سیاه پلدختر با دعوت از سازمان های مردم نهاد و نهاد های دخیل در گردشگری نیستیم .
  در لرستان سرمایه های زیادی هست که می تواند گره گشای رنج و مصائب این مردم باشد و نباید این فرصت را از دست داد .
  امیدوارم روی برسد که شاهد رفاه و خوشبختی مردمان لرستان در این بهشت طبیعت باشیم
  سربلند ،پیروز و سعادتمند باشید .
  علی قربانی

  [پاسخ]

 5. احساس می کنم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط