سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶ | ۲۳:۴۵:۲۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۳ آبان ۱۳۹۴در ۵:۱۴ ب.ظ تعداد بازدید: 323 بازدید کد خبر:47127 چاپ خبر

قومیت گرایی سیاسی، تهدیدی جدی در مسیر توسعه لرستان

0

علی قربانی

علی قربانی/ کشکان: هزاره سوم را در حالی پشت سر می گذاریم که تفکرات مبتنی بر  دهکده جهانی روبه گسترش است . در این وادی باید بینش و تفکر انسان مدرن و نواندیش حول مبحث جهانی شدن و دهکده جهانی ،وحدت و یگانگی بشر بچرخد چرا که با وجود تبادلات و تحولات فرهنگی نگاه های […]

علی-قربانی

علی قربانی/ کشکان:

هزاره سوم را در حالی پشت سر می گذاریم که تفکرات مبتنی بر  دهکده جهانی روبه گسترش است . در این وادی باید بینش و تفکر انسان مدرن و نواندیش حول مبحث جهانی شدن و دهکده جهانی ،وحدت و یگانگی بشر بچرخد چرا که با وجود تبادلات و تحولات فرهنگی نگاه های محدود قومیتی ،ملیتی وطبقاتی رنگ باخته و جای خود را به تفکرات ارزشی و مقدسی چون یگانگی ،اتحاد ،برابری و برادری می دهد .   اندیشه و خرد انسان مترقی حکم می کند وابستگی های قومیتی را در خدمت  پیشبرد اهداف و مصالح کلان جامعه به کار گیرد و از این اهرم بالقوه در راستای همگرایی ،هم افزایی و تعاملات انسانی استفاده کند.  این رویه تنها محدود به عرصه مناسبات اجتماعی و اخلاقی نمی شود و در تمام عرصه های سرنوشت ساز و مهم جامعه این رویکرد عقلانی و اخلاق دینی و انسانی ما را ملزم به پرداختن به  حقایق بزرگتری خواهد کرد که دامنه آن مصالح و منافع عموم مردم را تامین نماید.

با نگاهی به سرعت توسعه در استان باید پذیرفت چالش هایی در مسیر رشد و توسعه همه جانبه استان لرستان وجود دارد که می توان بارزترین جلوه آن را در قومیت گرایی  و تعلقات قومی و قبیله ای ورجحان منافع فردی و قبیله ای به جای منافع استانی و ملی  و در شکل تازه تر آن قومیت گرایی سیاسی خلاصه کرد.

البته باید بر این نکته هم اذعان داشت که نفس قومیت پدیده ای قابل احترام و پذیرفتنی است و قرآن هم به صراحت بر این نکته تاکید می کند  ولی آنچه که در این نوشتار مورد بحث قرار می گیرد استفاده ابزاری از قومیت گرایی برای  رسیدن به مطامع شخصی ، قبیله ای و گروهی است.

در کلام پیامبر رحمت و مهربانی هم سخنانی در مذمت قبیله گرایی یافت می شود که فرمودند : «هر کسی که در دلش به اندازه دانه ای خردل از عصبیت (تعصب قبیله ای)باشد خداوند او را در روز قیامت همراه اعراب زمان جاهلیت محشور می کند.

باید پذیرفت که با پیدایش و غلبه روحیه نژاد پرستی و قبیله گرایی آفتی  در ستون های فرهنگ و تمدن جوامع بشری افکنده  می شود که با سرعتی خاموش و خیره کننده پایه های فرهنگ و اندیشه را متزلزل می کند و  مناسبات را بر اصولی سست و غیر قابل اعتماد پایه ریزی بنا می کند.

جای تردیدی نیست که اگر بخواهیم در مسیر رشد ،توسعه و بالندگی استان قدم برداریم باید در مسیر اعتماد سازی، وحدت،  همدلی  و انسجام گروهی حرکت کرده و مشارکت آحاد مردم را در دستیابی به منافع عمومی برنامه ریزی و مدیریت کنیم . گناه نوبخشودنی این مسئله آن جاست   که بخواهیم بین  قومیت ها ، فرهنگ ها و خرده فرهنگ های یک جامعه حصار تیره و تنگی کشیده و مانع وحدت ،همبستگی و هم افزایی آنها در رسیدن به توسعه و عمران جامعه شویم . باید به ندای فطرت حقیقت جوی خود گوش فرا داد و این کلام  پرمعنای الهی  را  بر جان و دل پذیرفت که بر رسیمان محکم الهی چنگ زنید و متفرق نشوید.

قرآن کریم با تأکید بر برابری انسان‌ها، قوم و قبیله را نه محور و اصل برای برتری جویی ،سهم خواهی و منفعت طلبی اجتماعی، بلکه نمادی برای شناسایی انسانها  قرار داده و بر این نکته تاکید کرده که اساس و محور برتری در تقواست و باید تمام مناسبات   اجتماعی ،سیاسی و …. بر مبنای تقوای الهی تئوریزه شود.

سرزمین لرستان با قدمت ۵هزار ساله خود  برگرفته از اقوام ،تیره ها و خرده فرهنگ هایی است که علیرغم تفاوت های فرهنگی ، آداب ، رسوم ، زبان و…  در طول تاریخ به عنوان قوم بزرگ لر در کنار هم زندگی کرده اندو  با تعاملات فرهنگی ، قومی و قبیله ای خود هویت کلان لرستان را شکل داده و در مقاطع مختلف از عمر این سرزمین بر تارک افتخار ایران زمین نقش آفرین بوده اند.

قومیت های مختلف لک زبان ،لرزبان و بختیاری تبار این استان به خوبی دریافته اند که سعادت و رفاه آنان در پرتو همگرایی ،وحدت ،همبستگی و نگاه کلان آنان به مصالح و منافع ملی و استانی است. اما باید گفت که مسیر توسعه و عمران هر جامعه ای از نگاه نخبگان آن جامعه منشعب می شود و بلوغ فکری و اندیشه ژرف و کلان نگر آنهاست که قوام و همبستگی اجتماعی را رقم می زند.

انحراف بزرگی که در این قومیت گرایی های سیاسی ممکن است روی دهد این است که خواسته های قومی مطرح شده در این جریان ها نه به عنوان خواست و نیاز واقعی مردم آن قومیت ، بلکه به عنوان ابزاری در دست نخبگان برای  کسب قدرت و وجهه اجتماعی تعریف شودو خواست ها و مطالبات مردمی ماهرانه و زیرکانه در راهبردها و برنامه های نخبگان پنهان شود تا شاید دست آویزی برای تحت فشار گذاشتن اهرم های قدرت  برای سهیم کردن آنان در قدرت شود.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) همواره با دوراندیشی و بصیرت با توجه به نیازها و الزامات روز جامعه، شعاری را به عنوان شعار سال انتخاب و راهبرد کلان کشور را در این شعار یادآور می شوند. شعار دولت و ملت ،همدلی و هم زبانی تکلیف سنگینی را برای نخبگان ،مردم و مسئولین جامعه ایجاد می کند تا بر تقویت اشتراکات و تلاش برای نزدیک ساختن اقوام به همدیگر و انسجام ملی تاکید شود و از انجام اموری که می تواند نظم ،همبستگی ،  همدلی و هم زبانی را خدشه دار کند ،خودداری شود . نباید  فراموش کرد که خداوند سرنوشت هیج قوم و ملتی را تغییر نخواهد داد مگر این که خود خواهان تغییر و تحول باشند و لرستان آباد نخواهد شد مگر اینکه  آحاد مردم و مسئولین  یکدل و یک زبان در فکر توسعه ،عمران و پیشرفت باشند.

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط