سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۸:۴۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۲ آبان ۱۳۹۴در ۱:۴۷ ب.ظ تعداد بازدید: 2,322 بازدید کد خبر:47084 چاپ خبر

گزارش تصویری/ همایش بزرگداشت شاعر و عارف لک زبان «تــرکه میــــر آزادبخت» در دلفان

0

به گزارش خبرنگار کشکان، همایش بزرگداشت «تــرکه میــــر آزادبخت موموندی»  شاعر و عارف نامور لک همزبان با سالروز درگذشتش با حضور شماری از پژوهشگران و شاعران لک زبان شهرهای کوهدشت و دلفان و خیل علاقه مندان به فرهنگ و زبان لکی پنجشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۴ در سالن انتظار اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی دلفان برگزار […]

به گزارش خبرنگار کشکان، همایش بزرگداشت «تــرکه میــــر آزادبخت موموندی»  شاعر و عارف نامور لک همزبان با سالروز درگذشتش با حضور شماری از پژوهشگران و شاعران لک زبان شهرهای کوهدشت و دلفان و خیل علاقه مندان به فرهنگ و زبان لکی پنجشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۴ در سالن انتظار اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی دلفان برگزار شد.

شماری از مسئولین از جمله امام جمعه و بخشدار مرکزی دلفان و رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت، دلفان و کامیاران و برخی از شخصیت های سیاسی عمدتاً کاندیدای انتخابات مجلس دهم در حوزه ی انتخابیه ی دلفان از جمله دکتر کاظمی در این مراسم حضور داشتند.

در این مراسم شماری از پژوهشگران از شهرستان های کوهدشت و دلفان به بیان ابعاد ادبی و عرفانی زندگی ترکه میر آزادبخت موموندی سراینده ی نخستین و زیباترین کله باد لکی پرداختند. همچنین بحث هایی جدی میان سخنرانان مراسم در خصوص تعلق این شخصیت بزرگ به منطقه ی طرهان یا دلفان در گرفت که بعضاً مورد انتقاد برخی از سخنرانان و حضار قرار گرفت. منتقدین معتقد بودند با توجه به آمد و رفت این شاعر نامور به دو منطقه ی طرهان و دلفان و ارتباط عمیق قومی و فرهنگی مردم دو منطقه از دیرباز تا کنون باید وی را متعلق به فرهنگ مشترک هر دو منطقه قلمداد نمود.

تقی موموند، شاگرد و مرید ترکه میر در سروده های خود نکاتی را بیان داشته است که جالب توجه است.

ایشان اذعان می کنند که ترکه میر فردی عادی نبوده بلکه علاوه بر شخصیت درخور ادبی، دارای شخصیت والای عرفانی نیز بوده است. تقی موموند تاریخ درگذشت (ترکه میر) را این گونه به نظم در آورده است:

ایسا وای تاریخ الف گذشته                            سنه وه دویست سی و شش گشته

اسم عامش لحم لوئیل برشته                         شهرش وه سوم صفر نوشته

پایه بی شرطیش ژَه نو بنا کرد                       ترکه میر ژای دهر دنیه فنا کرد

لذا با یقین تاریخ وفات وی سوم صفر ۱۲۳۶ ه.ق. معادل ۱۸ آبان ۱۱۹۹ ه.ش. بوده است و نیز به گواه سنگ مزار فرزند ترکه میر تاریخ وفات پسر به نام لکه میر دوسال بعد از پدر رخ داده است؛ یعنی در سال ۱۲۳۸هجری قمری معادل ۱۲۰۱شمسی.

برخی ترکه میر را پیشگو  و همچنین ستاره شناس نیز معرفی کرده اند.

 

گزارش و عکس : مهدی دوست محمدی

 

IMG_4563 IMG_4568 IMG_4571 IMG_4572 IMG_4574 IMG_4578 IMG_4581 IMG_4583 IMG_4586 IMG_4592 IMG_4593 IMG_4597 IMG_4601 IMG_4604 IMG_4618 IMG_4626 IMG_4630 IMG_4655 IMG_4661 IMG_4664

۹۹۲۷۰۶۳۱۱۹۱۶۸۵۸۲۸۴۸۹

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. راهور...امین محمدی

  درود بر شما هنرمندان عزیز این دیار که مثل همیشه گل کاشتید مانا باشید وسرافراز

  [پاسخ]

 2. درود بر دکتر عزیز و دوست داشتنی بسیجی و جانباز هشت سال دفاع مقدس .پزشک و مدیر توانا جتاب دکتر سیروس کاظمی راد

  [پاسخ]

 3. با تشکر از سایت خوب شما و همچنین تشکر از دکتر کاظمی از شرکت و علاقه ای که به فرهنگ و ادبیات این خطه دارد

  [پاسخ]

 4. درود بر دکتر کاظمی برای اهمیت دادن به این گردهمایی

  [پاسخ]

 5. ممنون از دست اندرکاران سایت کشکان و تشکر از دکتر کاظمی بدلیل شرکت در این همایش

  [پاسخ]

 6. درودبراصحاب رسانه برادران اسد اله وحشمت آزادبخت-مهدی دوستمحمدی- حجت عباسی-بهروزآزادبخت ودیگرعزیزان کوهدشتی که درآن مراسم علمی-ادبی وعرفانی حضورپیداکردندانصافا دربیش از۲۰۰ سال پیش داشتن شاعر عارفی چون ترکه میربرای لک زبانان وکل مردم لرستان افتخاری بس بزرگ است .ازبانیان جلسه که روح امید وقدرشناسی رازنده کرده اندسپاسگزاریم لازم به ذکراست که دلفان وطرهان هیچ وقت ازهم جدانبوده ونیستندوطایفه بزرگ آزادبخت نیزاصالتامیربگ هستندوطوایف مختلف ازمیربگ گرفته تاشاهیوندتا ایوتوندو……هم آنجاوهم اینجاسکونت وماوا دارند

  [پاسخ]

 7. باکمال معذرت نام شاعروادیب برجسته شهرمان حجت علیپوردر کامنت فوق ازقلم افتاده ازایشان نیز بی نهایت سپاسگزاریم

  [پاسخ]

 8. فریدون.ضرونی.ازتهران

  درود.برتو.پهلوان.وهنرمند.عزیزکه.مارا.سربلند.می.کنی.با.این.هنرهای.به. یاد.ماندنی

  [پاسخ]

 9. سیدمجتبی حسینی طرهان

  ۵ سال پیش به قصد دیدن مزار ترکه میر به دلفان رفتم.
  بعد از طی مسافتی به سمت سرکشتی،روستای به نام ترکه میر قرار داشت . با تحقیق اهالی به قبرستان قدیمی که قبر مرحوم ترکه میر در آنجا بود رفتم اما نه نامی از این شاعر بزرگ بود و نه نشانی و نه سنگ قبری. از بزرگان آن منطقه که جستجو کردم، گفتند سالها پیش که اداره راه و ترابری برای نقشه کشیدن جاده آمده بود قبر ترکه میر را به در محدوده جاده قرار دادند که به مرور از بین رفته است . اما مزار فرزند ایشان به نام لکه امیر همچنان باقی مانده بود که آن هم اگر در این وضعیت باشد آثاری از آن بر جای نخواهد ماند..

  [پاسخ]

 10. ترکه میر رحمته الله علیه حالت معنوی طی العرضی داشته ودر زمان حیات خود در میان شاعران لک زبان بی نظیر بوده است اشعار ترکه میر از افتخارات لک زبانان است وباید نام ویاد این شاعر وعارف نامور همیشه در اذهان زنده بماند آفرین بر کسانی که در پاسداشت نام ترکه میر نقش داشته امید وارم افتخارات خود را بشناسیم وبه آنان احترام بگذاریم

  [پاسخ]

 11. مهدی گرائی گراوند

  گر در سرت هوای وصالست حافظا
  باید که خاک درگه اهل هنر شوی
  درود بر شاعر فقید . همرمند و بزرگ و درود بر تدوین گران این بزرگداشت
  درود بر اقای دوست محمدی عزیز

  [پاسخ]

 12. درود بر دست اندر کاران اىن کار فرهنگى،صد سال پىش نه کوهدشتى بوده نه نورآباد،مردم کوچ نشىن بودن بىن سرد سىر(سلسله و دلفان و هرسىن ) و گرمسىر(طرهان)ما مردم دو منطقه داراى رگ و رىشه هاى مشترکى هستىم ولى متاسفانه اىن رقابت بى خود(رگه)همىشه حتى در مورد چراغ هاى روشناىى ىک پارک شهر از سوى بعضى دوستان مشاهده مى شود.

  [پاسخ]

 13. از جناب دکتر سیروس کاظمی راد به خاطر توجه و احترام به این همایش تشکر و قدر دانی می شود

  [پاسخ]

 14. برای کسب رای به محیط فرهنگی و هنری هم رحم نکرده وان را سیاسی میکنند ما مردم دلفان به بومی دلفانی رای میدهیم نهئکسی که بعد از ۵۰ سال تازه یاد دلفان افتاده از این کلا ها سرمون نمیره حضرات ……..

  [پاسخ]

 15. شادروان مرحوم ترکه میرازمشاهیروبزرگان جامعه محترم مسلک اهل حق آزادبخت کوهدشت بوده ودارای شخصیت والای عرفانی وپیشگونیزبوده است.طایفه بزرگ ومحترم آزادبخت اصل ونسبش برمیگرددبه دوره شاه خوشین لرستانی یعنی تقریبا”هزارسال قبل.

  [پاسخ]

  سیفی در :

  درودبردست اندرکاران جلسه که هراز گاهی یادی ازبزرگان دیارمان می کنندحالا کوهدشت یانورابادزیادفرقی نداره کاش دران مجلس حضور میداشتم وسوز شعرهای استاد وهمکار هنرمندم جناب علیپور راازنزدیک نظاره گربودم.

  [پاسخ]

 16. البته در رابطه با حضرت ترکه میر صحبت زیاد است اما فعلاً باید به این نکته توجه داشته باشیم که ایشان در واقع دلفانی یا طرهانی بودنشان دردی را دوا نخواهد کرد و با این جزییات دوستان و علاقمندانش به بیراهه کشیده میشوند اما همه محققین و پژهشگران باید بقبولانند که حضرت ترکه میر یک شخصیت یارسانی و از پیروان و سرسپردگان خاندان معظم آتش بگی بوده است ، البته با یک تحقیق جامع و کامل از یارسانیان به این باور خواهند رسید زیرا این جماعت مدارک مستدل و مستندی دال بر یارسانی بودن حضرت ترکه میر در اختیار دارند که برای دیگران نیز اضهر و من الشمس است . از جمله گفتارههای ایشان یا همان اشعارش که جنبه ی عرفانی دارد، اغلب آنها در وصف خاندان آتش بگ سروده است و مبین اشعار حضرت خان الماس می باشد . ایشان با الهام گرفتن از اشعار حضرت خان الماس و به همان سبک و سیاق شعر سروده اند و این نوع سرودن نیز به دلیل علاقه شدید و یا همان راه پیر و مریدی به این سلسله ی بزرگ بوده است .. لازم به ذکر است که اشعار این شخصیت بزرگوار تنها در گلزار ادب و یا فضای مجازی خلاصه نمیشود بلکه اشعارش در نزد یارسان بیشتر از این چند بیت شعر می باشد… سرودههای این شخصیت بلامنازع به حدی برای یارسانیان آتش بگی دارای تقدس است که با وضو و با نوای دلنشین تنبور در جمخانه و همچنین در کنار اشعار خان الماس مورد استفاده قرار میگیرد….. به تک بیتی هایی که در آخر هر بند سروده اند توجه داشته باشید:
  تُرکهَ میر یاری یار وَ ویرَت بو //// بلکَم خان آتش ویش دَسگیرَت بو ///
  تُرکَ امیر هَر چَن محیطِه خامَن///// جرگش جویا بی جویای کَلامَن///
  تُرکه کسی کَن برگ چاک چاکان /// تشنه ی رای حقن وینه هلاکان
  ایشان اصالتاً از اهالی طرهان و از خاندان آزادبخت می باشد …..

  [پاسخ]

 17. ددرود بر دکتر کاظمی خوش فکر که برای ادب وفرهنگ این مرزوبوم احترام قائل هستند

  [پاسخ]

 18. ماشااله جماعت

  [پاسخ]

 19. دوستان عزیز فامیلی وشهرت ترکه میر روشن می کند که او منتصب ومتعلق به کجاست ار ارش بوم و خدنگ بو تیرم عشم هریسه ای ترکه میرم گرچه به قول ملای روم [[ ماهمه اجزای ادم بوده ایم ]]

  [پاسخ]

 20. سلام وعرض ادب دارم خدمت دوستان تریانی ودلفانی که درپیچ وخم تاریخ یکی بوده وهستند نکته ای که حقیر به نظرم می رسد در پاسخ دوستان بیان کنم با اینکه همیشه به روح پرفتوح مرحوم غضنفری درود می فرستم ولی اینکه می فرمایید خانه به خانه برای جمع اوری اشعار ترکه میر رفته زحمت های ایشان را انکار نمی کنم ولی جا داشت به اینکه مزارش در دلفان است وبه قول ابوقداره موموند دلفانی است اشاره می نمود یا حداقل اشاره می نمود روستایی در دلفان بنام ترکه میر هست ویا به شعر شعرا که به خاکسپاری ترکه میر در دلفان سرودهای لکی که زنان دلفانی گیسو می برند وبزرگان از اطراف واکناف هستنداشاره ای می نمود بهتر بود ولی متاسفانه این شاعر وعارف را یکسویه به نام ازادبخت طرهانی معرفی کرده که طبق اسناد ازادبخت ها اصالتا دلفانی واکنون تیره ی کرپا در نوراباد بین طوایف میربگ اتیوند نورعلی سکونت دارند توصییه حقر به شما محققین تریانی ودلفان این است در ثبت وقایع متعصب نباشید چون گذشت زمان همه چیز را مبرهن خواهد نمود

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط